Print Page | Close Window

Виртуелнa Македонија (општо)

Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Виртуелна Македонија
Forum Discription: Работилница за мапирање на Македонија и 3D објекти во Google Earth
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=809
Printed Date: 28-Mar-2024 at 18:47


Topic: Виртуелнa Македонија (општо)
Posted By: alexgizh
Subject: Виртуелнa Македонија (општо)
Date Posted: 12-Jan-2010 at 20:19
Отпочнувам со работа на Виртуелно Скопје. Ако сака некој може да ми се придружи!

Моментално готови згради во Google Earth:

1. Милениумски Крст
2. Ристиќева Палата
3. Камен Мост
4. Феудална Кула
5. Т-Хоме нова зграда
6. Т-Мобиле
7. ЕВН Македонија
8. Публицис (зграда непосредно до ГТЦ)
9. Стопанска Банка (слепена до ГТЦ)
10. Кјуби Македонија
11. Олимписки Базен - Центар
12. Судска Палата
13. ЕУ Инфо Центар
14. Нова Македонија
15. Александар Палас

Според мене, прво треба да се почне со зградите во Мал Ринг. Меѓутоа земајќи предвид дека зграда што не е во Мал Ринг а е од поголемо архитектурно/институционално значење од некоја станбена зграда во Мал Ринг треба да има поголем приоритет.

Исто така, би преложил да се воздржиме од прерано цртање на згради што не се сеуште изградени (Театарот, Музејот, Филхармонија...). Пред се бидејќи при процесот на цртање обично се сликаат оригиналите и се лепат сликите како текстура на 3Д објектот, при што се добива далеку поголема реалистичност.

Мој предлог за приоритетна листа би бил следниов:

1. МНТ
2. Стара Железничка Станица
3. ГТЦ
4. Соравија
5. Холидеј Ин
6. Сан Марко
7. Еуростандард Банка
8. Арапска Куќа
9. Пошта
10. МЕПСО
11. Собрание на Република Македонија
12. Сити Плаза
13. Рамстор
14. НЛБ Тутунска Банка
15. Соборен Храм „Св.Климент Охридски“

Листава ја направив on-the-go, не ја земајте здраво за готово. Секако можно е да сум пропуштил нешто далеку побитно... ме сфаќате

Јас ќе пробам да го направам МНТ.



Replies:
Posted By: гитардемон
Date Posted: 12-Jan-2010 at 20:27
Ми го прочита постот во другата тема, тоа за со сликите, така?

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 12-Jan-2010 at 20:48
Да, тек сега го прочитав. Прво, драго ми е што си колега Mac-овец )

Второ, мора прво да се направи (барем груб) 3Д објект, па да му се лепи фасадата. Секако, текстурирани објекти личат поарно од само боја на полигон. Ова е common logic.

Дали ова значи дека веќе сме 3ца (јас, гитар и горчо)?


Posted By: гитардемон
Date Posted: 12-Jan-2010 at 20:59
Не, не, не. Објектот го црташ според сликата, па тек потоа му ја лепиш фасадата. Ете да видиш еден пример:

[tube]BRM7WXU5GrY[/tube]
[tube]fSuDoX8SPtU&feature=channel[/tube]

Инаку освен mac-er сум и линуксаш

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 12-Jan-2010 at 21:15
WOW какво видео! Ептен олеснува работа!

Туку, за да не испадне сува темава, ќе постирам слики од досега достапните објекти. Некои се добро моделирани, но со лоши текстури, некои пак имаат оставено црн аутлајн, а има и такви што се навистина врв!

Без некој особен ред:

Александар Палас


ЕУ Инфо Центар


ЕВН


Феудална Кула


Камен Мост


Милениумски Крст


Нова Македонија


Публицис (до ГТЦ)


Ристиќева Палата


Т-Хоме


Кјуби Македонија


Стопанска Банка


Т-Мобиле


Судска Палата


Олимписки Базен






Posted By: гитардемон
Date Posted: 12-Jan-2010 at 21:53
Јас би сакал да партиципирам, само што сега имам испити и ќе можам тек за месец два. Како и да е без слики и прецизни нацрти/информации не би се нафатил од проста причина што google при аплицирањето за внесување на моделот во google earth ви бара и доказ дека токму така изгледа и тие се димензиите. Или се прави со слики од барем 8-16 различни агли (дијагонално, ан фас, бочно и сите можни варијанти), или со приложување на официјалниот проект по кој бил изграден објектот (што секако го немаме). Така што без некој да ни ги слика од сите страни (и по можност од различни висини) тешко... :/ Од око многу тешко дека ќе ги погодиме точно.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 12-Jan-2010 at 22:00
Алекс, дали се сложуваш нишкава да ја преименуваме во Виртуелна Македонија и иницијативава да се прошири за целата држава?


Posted By: lslcrew
Date Posted: 12-Jan-2010 at 23:02
Ова еднаш се нафатив да го правам и скечапот ме зафрквашае и баталив. Идејава е многу добра. Ако Скопјани не го нацртаат својот град, сигурно нема да дојде од страна некој да го црта. А заостануваме зад други регионални градови.

Алекс си ја заборавил МТВ, а релативно лесна за работа со едноставни форми.

А за страна железничка експортирај ја во некоја воена игра, плсни и една ракета, па врати ја у скечап. Да излезе пореалистично изработена.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 12-Jan-2010 at 23:44
@Clover: Секако, зошто да не? И тоа како би сакал да го видам Канео во ГЕ

@lsl: МТВ ја има во Верхаус, ама не е во .кмз формат. Ќе пробам да ја конвертирам.

Инаку прилично добро се снаоѓам со СкечАп, многу лесна е за работење ако имате бар малце осет за 3Д. Тие 2те видеа гитар што ги постираше се и повеќе од доволни да се почне.


Posted By: gorco
Date Posted: 13-Jan-2010 at 13:23
Канео е веќе направено дечки. ... проверете и сами.

И во тетово некое основно школо е направено.

За други градови не знам во моментов.

Инаку ај еве предлог за гоогле/мапмакер

Дајте да се ангажираме повеќе и колку сме повеќе (екипа која на пр... знае географија и ја познава патната инфраструктура) истата да ја прави, со цел да се направи мапава на гоогле соодветно и како што треба.

Јас еве почнав и Кавадаречкиве села, а планирам сите да ги направам ќе видиме до кај ќе стигнам.

Дај некој друг нека прави патишта, улици за поштенски кодови и сл...




-------------


Posted By: alexgizh
Date Posted: 13-Jan-2010 at 13:53
Сеа, не ја менувајте темата на проектов

Ова е чисто за 3Д објекти во Гугл 'Рт, иако признавам дека треба да се довршат и улиците.

Напрајте си друга тема за Виртуелни Патишта


Posted By: gorco
Date Posted: 13-Jan-2010 at 14:01
Со ГЕ е поврзано и воа - ама не е за 3Д објекти во право си веќе и ја сум измешан

А реално мислев да речам да се поделиме - на групи , едни 3Д, едни патишта, пруги, трети реки, езера, села...

А искрено и ја некако пројавувам интерес за 3д објективе.


-------------


Posted By: alexgizh
Date Posted: 13-Jan-2010 at 14:13
Многу е лесно! Само изгледај ги тие 2 видеа горе.

Еве јас од вчера почнав. Работам на неколку згради (да ги спомнам чисто за да не правиме дупликат работа)

Сити Галери
Базен Карпош
Мајка Тереза (за овој, кога ќе го завршам, ќе пробам да поправам нешто барем да видиме како би можело да изгледа поприфатливо)

Еве како излезе Сити Галери:



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Jan-2010 at 15:44


Applause


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 13-Jan-2010 at 16:05
alexgish
vo google earth falat nekoj zgradi kako:
Ристиќева Палата
ЕУ Инфо Центар
Т-Хоме нова зграда
Т-Мобиле
ЕВН Македонија
Стопанска Банка (слепена до ГТЦ)
 Кјуби Македонија
 Олимписки Базен - Центар
Судска Палата
ne e nesto vo red so mojot google earth ili se izbrisani zgradite od mapata??


Posted By: 46&2
Date Posted: 13-Jan-2010 at 17:43
Previous
My macedonia провери дали ти е штиклирана опцијата 3d buildings  во долниот лев агол на Google Earth прозорецот. Ако не е шкитлирај ја


Posted By: гитардемон
Date Posted: 13-Jan-2010 at 17:55
Originally posted by alexgizh





Само си ни ја покажал од овде од кај и што е сликата. Ај покажи ни ја од кај камени мост да видиме како изгледа оваа страната што е лево на сликата Затоа ти викам мора да имаш слики од сите агли инаку изгледа ужасно (издолжено, деформирано). Ај пушти слика да сфатат сите за што зборувам.


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 13-Jan-2010 at 18:18
Или ај да не го тупам, еве ви примери со... автобус

Еве како alexgizh лаже:



Ама еве како изгледа ако го потсвртиме малку:



Затоа, слики од секој агол!

Ај активини фотографи придружете ни се, и сликајте што сакате да ви изградиме






-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 13-Jan-2010 at 18:32
Еве бе добра е? Зошо викаш дека лажам?



Сликава беше од ист агол према двете страни (среќна околност). Во спротивно, ќе беше во право гитар Кога се тестурира, мора да се има слика што е можно поблиску до лицето на таа страна.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Jan-2010 at 18:49
Сега ме збунивте. Како треба да се слика? од аглите или челно од секоја страна?


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 13-Jan-2010 at 19:07
Originally posted by 46&2

Previous
My macedonia провери дали ти е штиклирана опцијата 3d buildings  во долниот лев агол на Google Earth прозорецот. Ако не е шкитлирај ја
 
 
da, stiklirana e 3d buildings
 
drugite zgradi gi gledam (nova makedonija, alexander palast, kameni most itn)
problemot e deka ne  gi gledam drugite 3d zgradi sto gi spomnav preeskaSmile
 


Posted By: гитардемон
Date Posted: 13-Jan-2010 at 19:15
колку што е можно по-челно, но сепак да се гледа и другата страна.

Нешто вака:








Ова за да можам освен X да ја најдам и Y оската, но сепак да не биде премногу бочно фасадата бидејќи ќе има онаква дисторзија. Вака се минимизира таа дисторзија, но сепак се гледа и Y оската (не може со X и Z, мора X и Y да се видливи, т.е. барем две страни на објектот кои се сечат под прав агол).

Последната е најпрактична, бидејќи таму многу попрецизно се определува точката на конвергенција на линиите по Y оска. Но и другите две варијанти се ок.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 13-Jan-2010 at 19:21


Заборавив да напоменам, вакви слики треба од сите 4 страни, за да може секоја страна посебно да се „лепи“. Во случајот на алекс, две страни на сити галери веќе залепил од само една слика, но кај објекти кои имаат не-квадратна форма, т.е. должината е значително поголема од ширината (пр. Рамстор) може да настане многу голема дисторзија ако се користи таква слика под агол од 45 степени во однос на ќошот. Затоа вакви, под агол од 60-70 степени, и секоја страна посебно.



-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 13-Jan-2010 at 20:10
Најточен одговор би бил следниот:

За правење на 3Д моделот поарно е кос агол, а за текстурирање во лице.

Гитар има право за големите објекти. Би било фино овие да се сликани од што подалеку и повисоко (друга зграда, кале, па дури и водно за тие што се поблиску).


Posted By: гитардемон
Date Posted: 13-Jan-2010 at 20:18
Originally posted by alexgizh

Најточен одговор би бил следниот:За правење на 3Д моделот поарно е кос агол, а за текстурирање во лице.Гитар има право за големите објекти. Би било фино овие да се сликани од што подалеку и повисоко (друга зграда, кале, па дури и водно за тие што се поблиску).


Ау, ти сега (ненамерно или намерно) ми кажа многу јака финта Значи наместо со алатката за photo match да се лепи сликата, може со Import. Хм, ми немаше текнато на ова, фала многу!

(Јас досега вакви текстури на објекти од слика правев со photo match). Merci!

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 13-Jan-2010 at 20:49
Да, се разбереме. Фото меч е многу јака алатка, не би ја исклучил комплетно.

Како и да е, треба да се воздржите од текстурирање/боење на објектот пред да е готов моделот бидејќи праи каша попара со тоа полигоните. Особено кај делови што се „во сенка“ при користење на Фото Меч.

Може да пробате текстурирање, ама после тоа препорачувам веднаш ундо!


Posted By: гитардемон
Date Posted: 13-Jan-2010 at 20:55
Текстурата се подесува: големина, ориентација, и уште 300 работи. Десен клик (т.е. ctrl+click на mac ) врз површината обоена од текстурата -> texture -> position. Значи и да не изгледа точно може да си ја наместиш под кој агол сакаш и 300 работи. Јака финта, ете пробав и ми излегоа неколку работи убави.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 14-Jan-2010 at 04:07
Ете го и првиот придонес за Битола од мене:

http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=5f84308a8ba69798a03330a1873f0be&result=4 - http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=5f84308a8ba69798a03330a1873f0be&result=4

Еве како изгледа:







Малку темни се текстурите, но имав само слики под сенка.



Инаку има натпревар на светско ниво од google - model your city.

http://sketchup.google.com/competitions/modelyourtown/getstarted.html - http://sketchup.google.com/competitions/modelyourtown/getstarted.html

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 14-Jan-2010 at 04:15
Инаку еве нешто за сликањето:

http://www.google.com/intl/en/sketchup/3dwh/photography_guide.html - http://www.google.com/intl/en/sketchup/3dwh/photography_guide.html

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 14-Jan-2010 at 09:12
Одлично! Секоја чест

За текстурите не е толкав проблем, секогаш може да се најдат подобри текстури и да се сменат.


Posted By: gorco
Date Posted: 14-Jan-2010 at 09:41
Гитар, барај слики преку google images или преку панорамио, мада мислам дека google search ќе ти завршат работа.




-------------


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Jan-2010 at 09:51
Браво за иницијативата alexgizh Thumbs%20Up

Јас имам 0 осет со 3Д, бои, текстури итн... Па можам да понудам само морална подршка

Во секој случај, би било супер да ги постирате крајните резултати како што тоа го направил гитардемон со саат кулата и кога ќе се подсобере материјал може да направиме и една кратка статија за тоа на порталот за да акцијата добие уште поголем одек. Секако со ваша дозвола.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 14-Jan-2010 at 11:47
Ајде гласајте кој објект да го правам следен! Одлучив да направам некој од покомплексниве (не само коцка).

1. Македонска Опера и Балет
2. Македонска Пошта
3. Стара Железничка Станица
4. Соборен Храм "Св.Климент Охридски"
5. Спортска Сала "Борис Трајковски"

Еден член - три гласа - два објекти. За првиот објект два гласа, за вториот еден. Јас немам право на глас.

Бројам гласови пристигнати до 17:00 денеска (14.01).


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Jan-2010 at 11:51
Мои гласови, 1. МОБ, 5. Спортска Сала БТ и 2. Македонска Пошта


Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Jan-2010 at 11:52
2 za soborna 1 za MOB


Posted By: gorco
Date Posted: 14-Jan-2010 at 12:19
Стара Железничка и Св. Климент Охридски !!!

Инаку колку време треба да се појават новонаправените на ГЕ ?


-------------


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 14-Jan-2010 at 13:09
2 za salata BT, 1 za soborna


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 14-Jan-2010 at 13:12
makedonska opera i ballet
sportska sala boris trajkovski
starata zeleznica stanica


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 14-Jan-2010 at 14:05
2 соборна,1 македонска пошта

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: alexgizh
Date Posted: 14-Jan-2010 at 16:07
На час пред истекот на рокот за гласање резултатите се следниве:

6 Соборен Храм "Св.Климент Охридски"
5 Македонска Опера и Балет
4 Спортска Сала "Борис Трајковски"
2 Стара Железничка Станица
1 Македонска Пошта

Видов некои неправилности Laugh (гласање за три објекти, гласање без наведување за кого се 2 бода), така што ќе ги сметам според прво споменување. За првиот 2, вториот 1.

Дајте предлози за следни објекти. Откако ќе го направам победникот од ова гласање, ќе биде заменет со нов објект и пак ќе се гласа


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 14-Jan-2010 at 16:14
jas nemam pojma od ova so 3d
da bev jas ko vas sto znaete, togas sigurno prvo ke rabotev vo maliot ring, potoa vo golemiot ring!
 mislam deka ubava  idea e .


Posted By: alexgizh
Date Posted: 14-Jan-2010 at 17:10
Значи, Соборниот Храм ќе оди како прв 3Д објект

Деновиве ќе го сликам, до крајот на викендот очекувам да го направам.

Во меѓувреме ќе пуштам слики од прогресот.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 14-Jan-2010 at 17:12
За вакви покомплицирани форми, дали важат истите правила за сликање?


Posted By: lupo
Date Posted: 14-Jan-2010 at 17:12
ej i soravia e dobro da se napravi


Posted By: alexgizh
Date Posted: 14-Jan-2010 at 19:14
@Clover: Правилата важат за сите објекти, се додека сликата нема дисторзија (fish-eye ефект).

Најпрво се почнува со паралели и нормали, а закривените и коси линии се прават потоа.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 14-Jan-2010 at 22:13
Еве до кај е црквата





Кажете ми дали нестрпливо чекате да „ја доградам црквава“ исто како што чекате за некој реален објект?

И, за разлика од разноразни влади и инвеститори, јас одма се фаќам за работа )


Posted By: 46&2
Date Posted: 14-Jan-2010 at 22:14
Дали ов моделирање е замислено само првенствено за капитални објекти или цел град на крај да биде моделиран, што би било баш интересно.


Сега видов дека си ставил за црквата . Само горниот дел ми е малку пренизок или можеби до аголот е. Иначе браво за иницијативата , ова од љубов се прави и затоа и не вреди да се споредува со влади и кампањи.

Ја би сакал да ја видам МРТВ, ДОС или Комплекс банки наредна.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 14-Jan-2010 at 22:21
Фала за поддршката!

Висината е там`н. Може поради аголот така делува.

Инаку, МТВ и Кјуби ги има веќе. А за комплекс банки, и јас сум заинтересиран да ја правам. Здравје боже, ќе биде.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 14-Jan-2010 at 22:47
Знаеш дека после само еден лак ќе направиш на подножјата на носачите, и после со follow me алатката ќе ти излезат полукружни? Веројатно знаеш ама ете. Инаку пофалба не треба, си знаеш дека е добра.

---

Него јас имам некој проблем, ај даунлодирајте го моделот и отворете го во гугл рт да видите дали воопшто ви се прикажува модел.

Ете тука, и нека ми каже некој јас сум проблемот, или нешто друго.

Тука: http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=5f84308a8ba69798a03330a1873f0be&result=4 - http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=5f84308a8ba69798a03330a1873f0be&result=4

Ме мачи не ми го прикажува моделот во earth, само локацијата. wtf?

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 14-Jan-2010 at 23:43
Знам за тоа, фала сепак.

Иначе даунлоудот е тргнат, дали од тебе дали од Гугл, незнам.

Еве апдејт за Соборниот Храм:



Едит: иначе 46&2 бил во право, малце ниска беше куполата во средина, ама ја поправив на време


Posted By: alexgizh
Date Posted: 15-Jan-2010 at 01:06
Еве денес до кај стигнав:



Многу прелиминарно текстурирање:



@guitar: Сеа го симнав фајлот, го дава, ок е. Кулата е ѕвер, а ти си луд! Само текстурирањето е подложно на подобрување. Моделот е врв.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 15-Jan-2010 at 01:43

@alexgizh Applause

Следен објект, Магос


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 15-Jan-2010 at 02:43
Alex, имам сугестија околу формата на четирите сводови (ако тоа е вистинскиот термин) што се околу затворениот дел од објектот. Имено, тие се сосема заоблени, а на твојот модел од централниот дел некако оштро се спуштаат надолу, а се формира и изразен раб. Мислам фалат и повеќе полигони на нив.

Уште една обсервација ако би ти била од помош, се чини дека овие сводови ја достигнуваат својата најголема височина уште пред да се спојат со „главнината“ од објектот, а потоа едно кратко растојание го премостуваат чисто хоризонтално.

Не знам дали воопшто е разбирливо ова што го напишав, но сепак се обидов  LOL

Еве една фотка од малце повисоко, таман да се добие најдобар поглед кон формата на сводовите:


Posted By: lslcrew
Date Posted: 15-Jan-2010 at 06:38
Мислам дела правилниот термин што го бараше Кловер е РОТОНДА. Инаку Алекс уште многу повеќе полигони би ставил за ротондите. А впрочем нема ли форма топка па да си ја сецнеш на пола?! зашто мора да иде со полигони?! А за соборна имаше на форум една слика од соборна во изградба каде го нема бакарот и куполите, па може ќе ти биде од помош околу формата! Само незнам каде е забутана, мислам дека УрбанФрик ја има постирано од некоја енциклопедија. Ако не би го замолил урбан да ја репостира ако му е при рака.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 15-Jan-2010 at 06:46
Гиатр браво за моделов од саат кулата, ама има една забелешка, незнам колку може да се нарече замерка. Овој модел еден ден треба да биде дел и од гоогле аертх, а некогаш во скора иднина очекуваме нели скоро сите објекти да ги има во 3д, па така овој модел ќе треба да се отвара заедно со уште стотина други околни кои ќе се гледаат во кадар. Па ако секој модел фаќа во 1.1 мб рачунај дека никогаш нема да се лоадува цел околина кога некој ќе сака да ја види Битола на гоогле еартх во 3д. 1.1 мб е премногу за еден модел. Треба вероватно да се направи некој компромис меѓу квалитетот и големината на фајлот. Претпоставувам дека сликите за текстурата не ти се компресирани.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 15-Jan-2010 at 09:48
И така мислам да ја преработам одново црквава, не е толкав проблем. Само, ставајте што е можно повеќе слики како разгледницава, многу се од помош.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 15-Jan-2010 at 12:11
Originally posted by lslcrew

Гиатр браво за моделов од саат кулата, ама има една забелешка, незнам колку може да се нарече замерка. Овој модел еден ден треба да биде дел и од гоогле аертх, а некогаш во скора иднина очекуваме нели скоро сите објекти да ги има во 3д, па така овој модел ќе треба да се отвара заедно со уште стотина други околни кои ќе се гледаат во кадар. Па ако секој модел фаќа во 1.1 мб рачунај дека никогаш нема да се лоадува цел околина кога некој ќе сака да ја види Битола на гоогле еартх во 3д. 1.1 мб е премногу за еден модел. Треба вероватно да се направи некој компромис меѓу квалитетот и големината на фајлот. Претпоставувам дека сликите за текстурата не ти се компресирани.


И јас го приметив тоа но не знаев како да успеам да го намалам. Ќе најдеме чаре, ќе го доработам. Веројатно требаше gif слики да користам за текстурите. Ај да видам ќе го сменам сега.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 15-Jan-2010 at 21:52
Не ми го прифатија моделот, не чинела текстурата. Ај некој ако има слики од саат кулата нека сподели. Или ако најдете некоја на интернет каде што се гледа убаво текстурата.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 15-Jan-2010 at 22:01
Ти вратија рачно напишан имејл дека не чини текстурата или?

Ако сакаш, џитни ми го скечап фајлот ќе го опраам


Posted By: гитардемон
Date Posted: 16-Jan-2010 at 00:28
Не, едноставно во warehouse пишува дека не е примен поради тоа и тоа. Ајде на пм да ми кажиш мејл да го пуштам.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 17-Jan-2010 at 19:17
Почнав од нула да ја правам црквата според разгледницата што ја пушти Clover.

Исто така, ја користев follow me алатката за топки што ми ја покажа гитар, па сега резултатот изгледа далеку пореално и не толку „исецкано“:




Posted By: lslcrew
Date Posted: 17-Jan-2010 at 23:35
Алекс ама пак има некој финеси на кубусот што треба да ги исправиш, детаљи. Ротондата горната глед дека завршува точно на врвот на другите, а кај тебе има оставено малку фора. Повлечија малку надоле границата црно бело да се поклопи со највисоката точка на четирите околни ротонди. Исто така за оние малите куполи границата каде што почнуваат е многу подоле, повисоки ти се нацртани.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 18-Jan-2010 at 00:50
Благодарам на коментарот. Сепак, формата е правилно нацртана, тоа што не е правилно поставено е границата. Како што можеш да видиш, куполите (полутопките) почнуваат малце погоре од тоа што ти сметаш. Сакам да речам, кај што е сегашната граница црно-бело, треба само да направам паралела на основниот круг на куполата надоле, да ја помрднам да се добие под црната купола еден црн цилиндар, па под него да почне белото.

За малите куполи исто, границата треба да се помести надолу, а не самата полутопка.

Мислам дека уствари истото го кажуваме. Ова е сеуште 3Д моделирање, тоа што збориш ти ќе дојде во израз со текстурирањето.

Иначе, мој 100ти пост


Posted By: titan
Date Posted: 19-Jan-2010 at 14:34
Иницијативави ви е многу добра би сакал и ја да се приклучам. Sketch up го работам повеке од година дена така да добро ке се снајдам само ако може некој да ни дава слики тоа би било одлично. Објективе низ Скопје кој досега се направени се одлични но мислам дека врв е зградата на Т-Хоме. Имам и ја некој ситни објекти направено па повелете видете и дајте коментар. Ова што лепите слики го прави објектот по реалистичен но мислам дека цртаните објекти без лепени слики изгледаат поубаво. Smile

Еве мал дел од објектите што ги имам напраено:

http://sketchup.google.com/3dwarehouse/search?viewer=16939357541240926603&scoring=m

Ова се само мал дел останатите ме мрзи да ги ставам на нет Smile
Го имам нацртано и средното училиште Владо Тасевски но бидејки е многу детално мислам дека нема да го прифатан на google earth а неможам да ви го покажам бидејки неможам да постирам слики.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 19-Jan-2010 at 15:52
Originally posted by titan

а неможам да ви го покажам бидејки неможам да постирам слики.

Секако дека можеш

Прочитај го уште еднаш упатството за постирање:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=181 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=181


Posted By: гитардемон
Date Posted: 19-Jan-2010 at 20:55
Originally posted by titan

Иницијативави ви е многу добра би сакал и ја да се приклучам. Sketch up
го работам повеке од година дена така да добро ке се снајдам само ако
може некој да ни дава слики тоа би било одлично. Објективе низ Скопје
кој досега се направени се одлични но мислам дека врв е зградата на
Т-Хоме. Имам и ја некој ситни објекти направено па повелете видете и
дајте коментар. Ова што лепите слики го прави објектот по реалистичен
но мислам дека цртаните објекти без лепени слики изгледаат поубаво. Smile

Еве мал дел од објектите што ги имам напраено:

http://sketchup.google.com/3dwarehouse/search?viewer=16939357541240926603&scoring=m

Ова се само мал дел останатите ме мрзи да ги ставам на нет Smile
Го имам нацртано и средното училиште Владо Тасевски но бидејки е многу детално мислам дека нема да го прифатан на google earth а неможам да ви го покажам бидејки неможам да постирам слики.



Google не ги прифаќа ако не се исцртани со текстура од оригиналниот објект, јебига.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 19-Jan-2010 at 23:43
Добредојде titan (на билд.мк и во проектот Виртуелна Македонија). Секако си добредојден да помогнеш колку можеш!

Во врска со Гугл Рт и нивната политика би ти го рекол следното:

Ти продолжи да си ги правиш објектите детални. Немора да се врзуваме за Гугл. Истите може да се конвертираат во кој сакаш формат.

Сакам да речам, прави ги детално и без „реални“ текстури, а за вклучување во Гугл Рт ќе ги осакатиме и ќе им залепиме реална текстура, не е проблем.


Posted By: titan
Date Posted: 24-Jan-2010 at 21:48
Како мислиш не ги прифаќа google исцртаните со текстура објекти?
а зградата на Т-Хоме, Стопанска Банка и уште два три објекти мислам дека беа така цртани? најверојатно има нешто во ова што е Model complexity не сум 100% сигурен ако знае некој нека каже.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 25-Jan-2010 at 06:14
Мене ми го одбија бидејќи не бил целосно текстуриран со текстури од оригиналниот објект. Не дека беше добро текстуриран, ама пишеше дека бил нецелосно. Не знам и јас како поминале објекти како тој на телеком, ама тоа е тоа. alexgizh знае повеќе

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: zabegan
Date Posted: 03-Feb-2010 at 01:11
размислува некој за тоа да се нацрта и градскиот ѕид?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-Feb-2010 at 21:41
Малку преамбициозно решив веднаш да се зафатам со сликање на МОБ и налетав на доста проблеми и дилеми. Еве ги оние најзезнатите, па давајте предлози како да се решат или да се заобиколат:

- Објектот е голем, а нема чист видик да се слика од подалеку од повеќето страни. Значи се појавува проблем да се опфати цел, а и кога може тоа мора да биде со максимален "zoom out", па се јавува друг проблем - она што спомна alexgizh на последната средба - fisheye effect. Дали фасадата може да се направи задоволително со лепење на мали сегменти и дали за fisheye има брза и ефикасна софтверска солуција?

- Многу дрва, светилки и други „опструкции“... Дали ова може да се реши задоволително брзо и добро со фотошопирање на сликите?


Еве ја постирам сесијата што ја направив, па се надевам дека може да помогне барем за 3D моделот. Ако некој се нафати, ќе направам фотка и од Водно, сигурно ќе биде од помош. Сликиве ги постирам во мала резолуција да не оптоваруваат без потреба, но ако ви фаќаат око кажете ако треба да ги постирам во поголема.


1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11


12


13


14


15


16


17


18


19


20



Posted By: alexgizh
Date Posted: 24-Feb-2010 at 10:29
Originally posted by Cloverstack


- Објектот е голем, а нема чист видик да се слика од подалеку од повеќето страни. Значи се појавува проблем да се опфати цел, а и кога може тоа мора да биде со максимален "zoom out", па се јавува друг проблем - она што спомна alexgizh на последната средба - fisheye effect. Дали фасадата може да се направи задоволително со лепење на мали сегменти и дали за fisheye има брза и ефикасна софтверска солуција?

- Многу дрва, светилки и други „опструкции“... Дали ова може да се реши задоволително брзо и добро со фотошопирање на сликите?


Супер!

Јас малце затаив со проектов, ама само со ваква конкретна поддршка може да тргне работава!

Да ти одговорам на прашањата:

1. Среќа што МОБ е доста голем објект кој се глеа од месечината (читај: Гугл 'Рт ) па по ширина и висина може да се работи чисто од сателитскава снимка. Нас ни се потребни фотки како бр.1, 9, 18 за да се одреди максималната висина. После тоа е многу полесно, каде сите овие фотки доаѓаат и тоа како добро за да се средат деталите. Аплоудирај ги големите фотки, пожелно на megaupload во еден зип, рар или што и да е. И да, фиш-ај ефект не се средува така лесно (мада се работи за математичко нелинеарно менување на перспектива, ама ај оди погоди ја точната инверзна трансформација...)

2. Дрва и слични работи не се проблем кај вакви објекти кај што текстурата е прилично хомогена и униформна. Се средуваат со брз фотошоп.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-Mar-2010 at 05:04
alex, малку доцнам, но сакав да докомплетирам со фотки од Водно пред да зипувам слики во поголема резолуција. Бев убеден дека ќе се од поголема помош, изгледа се излажав, ама ваљда не се за фрлање.

Еве рар од целата колекција со резолуција 1000х750:
http://www.build.mk/docs/users/cloverstack/_FOTO/MOB/MOB1.rar - http://www.build.mk/docs/users/cloverstack/_FOTO/MOB/MOB1.rar

А еве и привју на фотките од Водно

21


22


23



Posted By: alexgizh
Date Posted: 04-May-2010 at 18:00
Јас се извинувам што работата ме натера привремено да го одложам проектов. Сега се враќам во форма

Соборниот храм е 90% готов, повелете ексклузивно preview:




Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-May-2010 at 18:06


профи  Applause


Posted By: La Linea
Date Posted: 04-May-2010 at 18:31
Најверојанто ќе биде најдобриот 3д објект на територијата на Македонија  Cheers

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Buliwyf
Date Posted: 04-May-2010 at 18:58
Дечки ме интересира,дали Гугл 'Рт се апдејтова со нови моменти или треба да се снабдеш со понова верзија на Гугл 'Рт за објекти кои во меѓувреме се изградени ?


Posted By: гитардемон
Date Posted: 04-May-2010 at 19:01
Aвтоматски.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 05-May-2010 at 12:59
Соборниот храм е 95% готов. Останува уште текстурирањето, и секако - камбаната.




Posted By: alexgizh
Date Posted: 05-May-2010 at 17:25
Моделот на Соборниот Храм "Св.Климент Охридски" во Скопје е 100% готов Остана уште текстурирањето.

Еве слики:






Еве како би изгледало во Гугл 'Рт:



Зарем волку е помала зградата на владата од Соборниот Храм?




Posted By: pbanks
Date Posted: 08-May-2010 at 15:01


Мислам дека соодносот со владата е добар.

Одлично изработено алексгиж Thumbs%20Up


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-May-2010 at 15:06
Туку ме интересира дали некој од вас има искуство со правење вакви дијаграми, дали има некој специјален метод како се прават, колку е тешко?

Би било интересно понагтаму како ќе ни дозволи времето да изработиме некои маркантни објекти по овој метод (висината не е битна на skyscraperpage.com каде има заедница која изработува вакви дијаграми се изработуваат и доста пониски објекти).





Posted By: ArchiTechTone
Date Posted: 09-May-2010 at 12:12
Веројатно најтешкиот дел е да се најдат фасадите на објектите или (што е уште потешко) да се направат фасадите на објектите from scracth. Со фотографии, дијаграмот ќе изгледа многу килаво(според мене) Инаку, со веќе обезбедени објекти, правењето на конечниот дијаграм е саат време работа.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 18-May-2010 at 21:02
Alex, готови ли се текстурите на Соборниот Храм? Кога да очекуваме да можеме да го видиме поставен на google earth? Smile


Posted By: alexgizh
Date Posted: 19-May-2010 at 08:57
Не се готови, немам време, а ни доволно квалитетен фотоапарат за да фотнам. Кога веќе спомна, знам дека ти имаш поквалитетен, би те мрзело ли да отидеш и да сликнеш некоја слика. Ми требаат фотки од:

Страничниот камен
Бакарот на куполите (не е битно од кој агол, битно е бојата да се погоди)
Целиот влез сосе иконите и стаклото над него
Барем едно прозорче од малите куполи
Влезот кај камбаната
Барем еден прозоред од камбаната

Текстурирањето не би траело подолго од 1 час, така што, технички ако отидеш да сликаш сега, до вечер ќе ја има на Гугл Земја.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 19-May-2010 at 10:28
Денес тешко, ама утре или задутре веројатно ќе можам да тркнам. Се разбира ако некој ме претрка, добредојден е - поентата секако е овие модели да се дело на што поголема заедница  Cheers


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 22-May-2010 at 17:05
se gleda nova stanbena zgrada vo karpos 42° 0'11.70"N 21°24'29.29"E
ne e bas precizno napraveno ama^nema problem

-------------


Posted By: гитардемон
Date Posted: 25-May-2010 at 06:32
Чисто прелиминарно, сака уште толку работа, нема да биде нешто посебно, сепак ме фати инает бидејќи Македонија е единствената земја во цела Европа што го нема својот стадион во 3d на Google Earth. Се надевам ќе го прифатат кога ќе бидам готов, се изнабарав добри слики во нишката за стадионот, ама во 84 страници се загинав.


Поради огромниот агол под кој е сликано Скопје, трибината се гледа на два пати... Тоа е.









Posted By: alexgizh
Date Posted: 25-May-2010 at 09:48
гитардемон, симнувам капа! Applause
Јас би рекол да го направиш цел околу.

Cheers


Posted By: Buliwyf
Date Posted: 25-May-2010 at 10:07
Супер изгледа !!!
 
Но кај и да е ќе мора да се креира целиот стадион,сепак е во изградба Smile


Posted By: гитардемон
Date Posted: 25-May-2010 at 21:49
Originally posted by alexgizh

гитардемон, симнувам капа! Applause
Јас би рекол да го направиш цел околу.

Cheers


Да, ама како ќе изгледа кога ќе биде готов? Јас со белиот покрив се чудам што да правам и со седиштата. Има време, ајде.


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-May-2010 at 15:00
Alex, извини за доцнењето. Се надевам фоткиве ќе бидат од корист.

За жал кај влезот на камбанаријата се имаа испаркирано и не се тргнаа цел саат. Исто така влезот во црквата е невозможно да се фати убаво, а особено стаклото над него.

1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11


12


13


14


15


16


17


18


19


20


21


22


23


24



Posted By: alexgizh
Date Posted: 31-May-2010 at 08:53
Супер, се надевам денеска дека ќе ја завршам


Posted By: alexgizh
Date Posted: 31-May-2010 at 15:45
Текстурирањето е 60% готово:



Posted By: alexgizh
Date Posted: 01-Jun-2010 at 13:33
Моделот на Соборниот Храм "Св.Климент Охридски" во Скопје се наоѓа во процедура за одобрување за Google Earth!

(можно е првобитно да ме одбијат бидејќи имам еден модел за црквата и камбаната, што е во спротивност со начелата на Google за "една структура - еден модел", меѓутоа во овој случај тие се неодделив дел една од друга... се надевам дека ќе имам можност да им го објаснам тоа)

За нестрпливите, моделот може да се симне и рачно. Во Google Warehouse барајте "Macedonian Orthodox Cathedral" и симнете го kmz фајлот. Со двоен клик ќе се отвори во Google Earth.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 01-Jun-2010 at 13:34
Еве неколку фотки од финалниот изглед:








Posted By: Cloverstack
Date Posted: 01-Jun-2010 at 13:55
alex, веќе доби пофалби, но мора да се нагласи - си направил одлична работа

многу квалитетно сработено, браво!  Applause

имаш ли претстава колку траат тие процедури за одобрување?


Posted By: alexgizh
Date Posted: 01-Jun-2010 at 14:29
Без твојата помош ќе беше сувопарен објектов. Ти благодарам за сликите. Испаѓа дека сме добар тим Cheers

Следно што ќе цртаме? Што и да е би требало за многу побрзо да го завршам, бидејќи Соборниот Храм имаше специфични симетрии и заоблувања за изведба. Според мене, следни би биле МОБ, Поштата, Телеком/Мепсо, Стара Железничка, Калето, Сан Марко... Од сите овие, МОБ е премногу комплексен, пробав 2-3 пати да почнам ама ниту еден агол не ми дозволи правилно да го согледам... ако може некој да добави планови или слично, би било полесно.

За процедурата за одобрување не би можел да кажам бидејќи за прв пат поднесувам објект. Знам дека гитар имаше некој обид, тој би можел да каже поарно.


Posted By: pbanks
Date Posted: 01-Jun-2010 at 15:03
Зарем не би бил тежок пошта/телеком/мепсо?

Мој прв глас би бил МОБ, втор би бил пошта/телеком/мепсо.




Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 01-Jun-2010 at 15:20
Бравос алекс. Одлично ти испаднала црквата. И јас гласам за МОБ,  мислам дека е прилично лесна со оглед на формата.



Print Page | Close Window