Print Page | Close Window

Стара / Нова Струмица

Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Македонски градови
Forum Discription: Општа фотографија од македонските градови
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=831
Printed Date: 06-Apr-2020 at 16:10


Topic: Стара / Нова Струмица
Posted By: Addvert
Subject: Стара / Нова Струмица
Date Posted: 24-Jan-2010 at 09:43
.Replies:
Posted By: гитардемон
Date Posted: 24-Jan-2010 at 09:47
Ама тоа во подфорумот слики, не проекти.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Addvert
Date Posted: 24-Jan-2010 at 09:49
.


Posted By: Addvert
Date Posted: 24-Jan-2010 at 09:53
.


Posted By: Addvert
Date Posted: 24-Jan-2010 at 10:00
.


Posted By: Addvert
Date Posted: 24-Jan-2010 at 10:24
.


Posted By: Makedonij
Date Posted: 24-Jan-2010 at 10:53
Ke a staveme tuka, no se edno mislam deka gitar e vo pravo, ovaa tema trebe da e pod Makedonski gradovi.

http://img693.imageshack.us/i/43789101.jpg/">


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Addvert
Date Posted: 24-Jan-2010 at 15:59
Site sme soglasni, eve go topicov vo Makedonski gradovi... dajte sega updates : )


Posted By: leonid23
Date Posted: 24-Jan-2010 at 19:39

Addvert , dali slucajno imas fotografija od kukata na Atlantis i kukata na Pionirskiot dom ?

Momentalno ne sum vo moznost , no od idniot mesec ke napravam cela sesija za ovaa tema.
 
Samo zakonot moze da ja zastiti starata arhitektura , se drugo e zaludno!
mislam deka restavracijata na stara nama ke stane primer i za ostanatite objekti sto se vo zaborav .


Posted By: Addvert
Date Posted: 24-Jan-2010 at 20:54
.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Jan-2010 at 00:14
Addvert, и мене ми се чини дека и на аголниот објект му се броени деновите... не само што очигледно е оставен да пропаѓа (колкава е временската разлика помеѓу двете фотки?) туку лепенката веќе диктира нова висина, а не верувам дека тоа е случајно. Барем да се изградело нешто навистина вредно...

Одиме од крајност во крајност со нашиот однос према постара архитектура  Ohno

Originally posted by Addvert

И еве го првиот upload... откријте ги 10-те разлики: NaughtyВо зградата на аголот е или беше сместен Заводот на глувонеми, ама мислам дека и на оваа градба и се броени деновите... ЗА ЖАЛ!!!


Posted By: Makedonij
Date Posted: 25-Jan-2010 at 19:46
Od megumrežijeto:

http://img237.imageshack.us/i/38411914.png/">
http://img269.imageshack.us/i/94471546.jpg/">
http://img709.imageshack.us/i/53273996.jpg/">
http://img709.imageshack.us/i/81758226.jpg/">
http://img709.imageshack.us/i/63696138.jpg/">
http://img85.imageshack.us/i/49930848.jpg/">

Od tuka:http://www.strumica.gov.mk/html/mkd/g_stara_strumica.asp


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: leonid23
Date Posted: 26-Jan-2010 at 00:46

Super !

Pionirskiot dom e sega vo uste pokatastrofalna polozba , ke se obidam da napravam fotografii od poodblisku , A za stariot teatar koj se naoga na istata ulica se najavuva rekonstrukcija od ministerstvto za kultura i od opstinata , pa da vidime dali ke go dobie stariot sjaj


Posted By: Addvert
Date Posted: 26-Jan-2010 at 08:23
.


Posted By: Makedonij
Date Posted: 27-Jan-2010 at 22:19

Заев ќе ја фасадира Струмица

27.01.2010 18:48
Зоран Заев

 

Ќе се обновуваат старите фасади на зградите во централното градско подрачје на Струмица. За ова нема да се потроши ниту 1 денар од општинската каса, целиот проект именуван како „Струмичани за поубава Струмица“, ќе се реализира со средства од бизнис секторот.

Обновувањето ќе се врши со материјалите што тие ќе ги донираат и вредните раце на струмичките мајстори. Овој проект според градоначалникот Зоран Заев е единствен во Македонија и преку него бизнисмените со своите услуги и враќаат на општината за поддршката што таа им ја давала во развојот на наивните бизниси.

„Првичната проценка за комунални дејности и урбанизам е помеѓу 600 илјади евра и 1 милион евра кога би се плаќало, но веруваме дека секој со својот дел ќе понесе толку колку што може за да може да се комплетира ваквиот проект“, рече Зоран Заев, градоначалник на Струмица.

На ваков чекор во општината се одлучиле откако увиделе дека станарите не можат да издвојат средства за обновување на фасадите. Во оваа година ќе бидат опфатени околу 20 згради во централното градско подрачје.


www.a1.mk-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: leonid23
Date Posted: 29-Jan-2010 at 03:28
Изненадувачки беше кога налетав на слики од зоолошката градина во Струмица!!!
сликите датираат од 1960тите , Зоолошката градина е затворена во 1970тите , а животните биле преместени во Скопската зоолошка .
 

http://bp3.blogger.com/_ZkgHAqO-jQs/Rp_NZbNp6OI/AAAAAAAAAec/kp_gg81hTzM/s1600-h/Lav+vo+Zooloshkata+vo+Strumica+1968.jpg">Posted By: Шпер
Date Posted: 28-Feb-2010 at 23:49
Најдов неколку разгледници на интернет од Струмица, интересни се.

Прво, касарната, овој објект (од денес постоечките) е најстар и најголем. Имам прашано, изграден е од аскерот во 1908 година, сликата е некаде меѓу двете светски војни. Објектот е ист до ден денес, познат е како Инкубатор, тука е сега и ТВ Вис, приватизиран е пред едно десет години.... добро е да се слика за споредба, стражарските куќарки се исти, ништо не е сменето Smile


Панорама, исто меѓу двете светски војни, во Кралство Југославија. Интересен е, како што забележувате, монограмот А со круна, на ридот, симбол на династијата Караѓорѓевиќ, конкретно во чест на Александар I (убиен од ВМРО во 1934 година во Марсеј). Имајќи предвид дека Струмица е "последна отцепена бугарска територија" со Нејскиот договор во 1919 година, морало малку позасилена србизација да се врши Yes


Oва е во април 1941, лично цар Борис III "освободител" во посета на Струмица. Тогаш Бугарите ја извадиле буквата А и на нејзино место ставиле Б LOL


Почетокот на 50-тите

Исто од тој период, во боја


Хотел Есперанто, во цветот на младоста Big%20smile-------------


Posted By: leonid23
Date Posted: 02-Mar-2010 at 13:18
До скоро ја имав и јас оваа последната разгледница
Поројот Св. Илија минувал низ сред центар а потоа преместен во спротивна насока
Есперанто е многу убав објект и жал ми е што е во спор на денационализација ,  пред 5 години почнаа да го реновираат но за 3 месеци прекинаа . . .Posted By: Addvert
Date Posted: 22-Mar-2010 at 16:49
.


Posted By: Addvert
Date Posted: 12-May-2010 at 17:58
.


Posted By: Addvert
Date Posted: 12-May-2010 at 18:03
.
 


Posted By: leonid23
Date Posted: 23-May-2010 at 06:27


Струмица 1920тите


Posted By: nikola49
Date Posted: 28-Jul-2010 at 16:03
Eve tuka nesto poveke sliki od stara Strumica
http://www.facebook.com/album.php?aid=15051&id=131940403505982


Posted By: leonid23
Date Posted: 27-Aug-2010 at 01:23
http://www.facebook.com/stara.strumica?ref=ts#!/stara.strumica?ref=tsStavanjeto na temelite na zgradata na sobranieto 1926Ovaa kuka za sreka e zadrzana vo celost ! Samo glavata od statuata fali


izrabotka na stolarijata ( vrati i prozorci ) za sobranieto 1926

za sreka i crkvata e zadrzana vo celost !!!

Pred Stara NAma

Den na ova mesto e SELECT(za zal )

Deckiot karneval

retka slika , Strumica 1913

Pred stariot Sud , koj e ostaven vo zaborav na vremeto !

Pred skoloto Sando Masev

Zooloskata gradina


Gradskiot park vo Strumica , koj mnogu mi bese poubav so topolite ( isseceni pred 11 godini )
na mestoto na denesniot plostad .od levata strana na ulicava se sruseni site kuki , i na nivno mesto niknale brutalni stambeni lego kocki ...

Za tie sto ne znaat : Vo Strumica do pocetokot na II Svetska vojna imalo mnogu Kamili :-) ( Cudno , zosto samo vo Strumica ??? )

Kamili , ova e tocno na centarot na denesniov plostad Goce Delcev

Postavuvanje na temelite na Gradskoto Sobranie 1926

Pocetokot na Starata Carsija , za sreka i ovaa kuka e zacuvana , no i treba restavracija .Ova e slikano od krovot na stara nama , direkno kade sto se gleda dzamijata ( ili ne znam sto e potocno ) e starata posta , ili skoro renovirano i adaptirano vo Hotel

Vo Maliot gradski park

B.Jankov-Muceto , koja od ovaa godina so noviot plostad dvata dela pak ke se spojat i pak ke bide samo pesacka zona ! Prekrasna rabota !

Postavuvanje na spomnikot na Goce Delcev vo ranite 1970seti ( Natogasniot nov , denes star plostad )


plostadot pred 1970
Bilijardot vo pivnicata "Sarajevska pivnica"

edna cudna naprava vo pivnicata "Sarajevska pivnica" Nikoj ne znae da mi kaze sto e toa potocno , mi lici kako na kineski monopol!?

AERO KLUBOT vo Strumica ...

http://www.facebook.com/stara.strumica?ref=ts#!/stara.strumica?ref=ts


Posted By: leonid23
Date Posted: 27-Aug-2010 at 02:21
Баш така за жал


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Aug-2010 at 17:26
ok decki ajde da ne se karame vekje. Veruvam deka nikoj nemal losa namera, no vo sekoj slucaj dobro e kako praksa koga prevzemame materijali makar i od Facebook da stavame referenca. Se raboti povekje za eticko otkolku nekakvo drugo prasanje.

Prethodnata diskusija ja izbrisav, a i ovoj post kje go izbrisam vo slednite 15min. Da prodolzime so Strumica Cheers


Posted By: leonid23
Date Posted: 01-Oct-2010 at 00:31
Струмица после запалувањето од страна на Грците


http://www.facebook.com/stara.strumica?ref=ts


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 01-Oct-2010 at 18:43
Која е таа големата црква и на која деноминација и припаѓала? И дали тој големиот срушен објект на десната страна исто така бил црква?


Posted By: Makedonij
Date Posted: 01-Oct-2010 at 18:48
WOW, Супер собрани слики, ме радува шо некој вложил толку енергија во собирање на тиа слики, едноставно прекрасно.

Одамна не ја бев  посетил оваа нишка. Секоја чест

Applause


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 01-Oct-2010 at 18:52
Klover ja imame postirano, paravoslavna e crkvata i edinstvena vo Makedonija gradena vo gotski stil.


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Шпер
Date Posted: 01-Oct-2010 at 19:09
Originally posted by Cloverstack

Која е таа големата црква и на која деноминација и припаѓала? И дали тој големиот срушен објект на десната страна исто така бил црква?


Станува збор за православниот храм "Свети Кирил и Методиј", осветен и пуштен во употреба во 1911 година, припаѓал на бугарската патријаршија - струмичка митрополија.


Печатот на струмичкиот митрополит Герасим:

Инаку митрополитот е погребан во 1918 година во криптата на црквата.

Има на фејсбук групата за стара Струмица една фотографија од осветувањето на црквата во 1911 година...

Кој бил внатре може да забележи дека на повеќето подарени икони пишува на бугарски јазик...

Dunno
-------------


Posted By: Шпер
Date Posted: 02-Oct-2010 at 11:11
Originally posted by Addvert

Golemata izgradena crkva koja strchi e navistina pravoslavniot hram sv.Kiril i Metodij, vednas do nea e zgradata na stariot sud a ushte podesno se gledaaat temelite na crkvata sv.Dimitrij, vrz temelite na crkvata podocna e izgradeno uchilishteto "Marsal T."... Inaku, temelite na sv.Kiril i Metodij se udreni 1913, na stranicata na facebook ima duri fotografija od toj chin... pod dobar del od fotografiite tamu ima komentari koi gore-dolu formirat nekoja faktrografija .. 


Не е точно, црквата е осветена во 1911 година. SmileФејсбук не е релевантен извор Big%20smile
-------------


Posted By: Шпер
Date Posted: 02-Oct-2010 at 11:29
Originally posted by Addvert

Abe ne facebook izvorot... izvorot se site lugje shto pishuvaat tamu(koi e normalno da imaat i netochni informacii).. facebook e samo posrednik : ) Inaki, chudno mi e, ako e taka kako shto veli d-r Manol, kako Grcite ne se ja zapalile i nea, a sosednata crkva sv.Dimitrij e izgorena do temel... nekoja chudna selektivnost??? A Sper, knigata ja ima nekade na internet vo pdf fortmat ???


Не е чудно, била преубава за да ја спалат Smile

На интернет ја нема, јас ја "украдов" од дедо ми пред 4-5 години, овие се два скена од мене.


-------------


Posted By: leonid23
Date Posted: 14-Nov-2010 at 22:20
Posted By: leonid23
Date Posted: 21-Nov-2010 at 20:30
Стариод суд во Струмица кој е во очајна состојба , а е од голема архитектонска вредност

Posted By: leonid23
Date Posted: 21-Nov-2010 at 20:45
Најстарото училиште во Струмица , ( Маршал Тито )


Posted By: leonid23
Date Posted: 21-Nov-2010 at 20:49
Храмот св. Кирил и МетодиЗаедно со стариот суд во позадина


Posted By: Tiveriopol
Date Posted: 21-Nov-2010 at 22:24
Црквата Свети Кирил и Методиј се наоѓа во Струмица, Република Македонија. Изградбата на првата црква започнала во 1750 година во времето на епископот Пасиј, а истата била завршена во 1760 година. Овде се наоѓаат и дел од моштите на Свети Василиј Велики. Во времето на Герасим започнала изградбата на нова црква, посветена на браќата Свети Кирил и Медодиј За изградбата на црквата биле донирани средства од руските мисионери од Манастирот Свети Пантелемон на Света Гора. Според инвеститорите, изгледот на црквата е во руски стил. Иконостасот е направен од липа а дело е на дебарскиот резбар Нестор Алексиев.
Црквата е прекрасна само не е многу позната во Македонија.


Posted By: leonid23
Date Posted: 21-Nov-2010 at 23:01
Drugar , od nikogas kulturnoto istorisko nasvedstvo na Strumica ne se forsiralo vo Makedonskata javnost! Sekogas gi forsiraat Ohrid i Bitola , A izgleda zaboravaat deka pred palenjeto vo 1913 Strumica bila POIM! Isto taka i posle palenjeto toj entuzijazam ne zgasnal , pa kako sto gledas eve i deneska gradot dozivuva renesansa , znaci kako sto rekle starite: Tamu kaj sto tecelo nekogas voda pak ke protece
p.s.
Koj na primer vo Makedonija znae deka pred 100 godini namesto konji vo Strumica se cuvale kamili ? I red mnogu drugi raboti da ne gi nabrojuvam!
Muzejskata arhiva raspolaga so fotografii pred palenjeto na Strumica, no ne znam dali bi odobrile skeniranje


Posted By: гитардемон
Date Posted: 21-Nov-2010 at 23:41


Добро друже, камили имаше и во Битола и во Прилеп и во Кратово Инаку неоспорно е дека Струмица била многу убава, а мене искрено и денес ми е многу убава.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: leonid23
Date Posted: 22-Nov-2010 at 15:15
Originally posted by гитардемонДобро друже, камили имаше и во Битола и во Прилеп и во Кратово Инаку неоспорно е дека Струмица била многу убава, а мене искрено и денес ми е многу убава.

Bitola mi e najomilen grad vo Makedonija , i nemav namera da pravam sporedba dobar/los , tuku poentata mi bese zosto forsiraat samo 2-3 grada , Koga ete na primer Strumica i Kratovo i te kako imaat bogato kulturno nasledstvo ni pomalku ni povekje od ova na Bitola i Krusevo na primer?
Znaci za toa e kriva drzavata! A ne narodot!


Posted By: leonid23
Date Posted: 22-Nov-2010 at 15:28
Скоро реставрираната "Турска пошта"

Орта џамија XVI век ( Под неа се наоѓат темели ранохристијанска базилика , која е покриена , и се надевам скоро ќе биде пуштена за посетители


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 23-Nov-2010 at 17:57
Toa za dzamijata i temelite!Siguren si ili si slusal od nekoi graganski zborovi!

-------------


Posted By: leonid23
Date Posted: 23-Nov-2010 at 18:59
Originally posted by my Macedonia

Toa za dzamijata i temelite!Siguren si ili si slusal od nekoi graganski zborovi!

Drugar abe kakva prikazna , uste pred 20 godini se otkopani temelite na bazilikata , ima i mozaici , se rabotese na zastituvanje na pronajdocite , pa dignaa 3 metra ploca i gi porijaa temelite , a ima i skalicki so vrata za vlez vnatre , imase graficki prikaz , ke gledam da go najdam , pa ke go postavam ovde na niskata.


Posted By: Strumica_City
Date Posted: 19-May-2012 at 04:57
Орта џамија била изградена во 1614 година врз темелите на црква koја датираат од 11-12-ти век.


Posted By: Makedonij
Date Posted: 02-Feb-2013 at 19:47


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 29-Dec-2018 at 15:21

грчко опожарување 08-15.08.1913 -
https://macedoniancities.com/history/strumica.asp - https://macedoniancities.com/history/strumica.asp

https://makersley.com/strumica-19-oct-1915/ - https://makersley.com/strumica-19-oct-1915/

1915 - https://www.gettyimages.fr/detail/photo-dactualit%C3%A9/world-war-i-serbia-residents-in-a-street-of-strumica-photo-dactualit%C3%A9/501371393 - https://www.gettyimages.fr/detail/photo-d'actualit%C3%A9/world-war-i-serbia-residents-in-a-street-of-strumica-photo-dactualit%C3%A9/501371393Print Page | Close Window