Print Page | Close Window

Плоштад Маршал Тито - Кавадарци

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Пешачки зони и паркови
Forum Discription: Плоштади, пешачки улици, паркови, зеленило...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=869
Printed Date: 28-Apr-2024 at 20:58


Topic: Плоштад Маршал Тито - Кавадарци
Posted By: Makedonij
Subject: Плоштад Маршал Тито - Кавадарци
Date Posted: 28-Feb-2010 at 14:19
Ќе се реконструира плоштадот во Каваадрци               

Четврток, 25 Февруари 2010 16:31     

plostad_nov_lik
Градоначалникот на општина Кавадарци,
Александар Панов денес на прес конференција најави отпочнување со
реализација на првата фаза од изградбата на градскиот плоштад во
Кавадарци. Во пресрет на европското првенство во кошарка за девојки до
20 години,  на кое е домаќин Кавадарци, плоштадот ќе добие нов лик.
Панов потенцира дека изградбата на првата фаза која не вклучува изградба
на подземен коридор туку само средување на плоштадот ќе чини околу 450
илјади евра. Во целост финансиски овој проект е подржан од бизнис
заедницата. Градоначалникот Панов на пресот упати благодарност до Фени
индустри бидејќи во најголем дел ја покрива изградбата, како и до сите
од кавадаречката бизнис заедница. Упати повик до сите кои сакаат да
дадат придонес во изградбата на плоштадот.  АНГЕЛ ДАНОВ


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ



Replies:
Posted By: Makedonij
Date Posted: 28-Feb-2010 at 16:55
http://img13.imageshack.us/i/51638482.jpg/">
http://img151.imageshack.us/i/57545437.jpg/">
http://img514.imageshack.us/i/45291368.jpg/">
http://img714.imageshack.us/i/74640293.jpg/">
http://img511.imageshack.us/i/28226537.jpg/">
http://img28.imageshack.us/i/48908818.jpg/">
http://img9.imageshack.us/i/26041667.jpg/">
http://img535.imageshack.us/i/59931332.jpg/">
http://img715.imageshack.us/i/59549382.jpg/">
http://img707.imageshack.us/i/10702217.jpg/">

http://www.ktv41.com.mk


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: lslcrew
Date Posted: 28-Feb-2010 at 18:16
Значи прво ќе ги средуваат плоштадот па во некоја нардна фаза ќе го градат подземниот коридор?! Овој што е на скицата.


Posted By: Addvert
Date Posted: 01-Mar-2010 at 08:38
A kje se rekonstruira li i imeto na ploshtadot???


Posted By: lslcrew
Date Posted: 25-Mar-2010 at 03:55

Фонтана на Дионис на плоштадот во Кавадарци

Реконструкцијата на центарот ќе почне од средината на април

КАВАДАРЦИ - Од средината на април почнува реконструкција на плоштадот во Кавадарци. Желбата на кавадарчани за убав градски центар наскоро ќе стане реалност. Градоначалникот Александар Панов најавува дека до 15 јули кога Кавадарци е домаќин на Европското кошаркарско првенство за девојки до 20 години, плоштадот ќе добие нов лик. Финансиите за оваа инвестиција, чија прва фаза чини 450.000 евра, се обезбедени од бизнис-заедницата во Кавадарци. Најголем дел покрива „Фени индустри“, 13 милиони денари.

Проектот за плоштадот беше презентиран во големата сала на општинското собрание каде што се одржа јавна расправа. Носителот на проектот, инженер Ванчо Колевски, потенцира дека на новиот плоштад ќе се изгради фонтана на Дионис, фонтани на црвено и вело вино, обеликс висок 12 метри кој на дното ќе има буре, а на врвот гроздови. На овој начин ќе се претстават симболите на Кавадарци. Се предвидува и амфитеатар каде што ќе се одржуваат настани од областа на културата.

„Со изградбата на оваа фаза се наѕира изградбата на плоштадот во целост“ подвлече Колевски. Тој напомена дека втората фаза е далеку поскапа, бидејќи опфаќа изградба на подземни сообраќајници. Од изградбата на плоштадот најзасегнат ќе биде маркетот ‘Тинекс‘. Градоначалникот Панов апелираше до компанијата да направи промена на влезот во периодот од 9 до 15 април.

Со помош на бизнис-заедницата во Кавадарци наскоро ќе се гради и нова црква во градот, а завршена е изградбата на кејот. Проект што целосно се реализира, а наскоро и официјално ќе се пушти во употреба е кејот. Тоа е атракција за кавадарчани каде што во зависност од временските услови ќе се рекреираат сите возрасни групи.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=D4904F7F2B826E4C8515ED90F45AC346


Posted By: elnino
Date Posted: 28-Mar-2010 at 18:26
сето е убаво....само во изградбата на коридорот под земја ке се сретнат со многу незамисливи проблеми но затоа потоа.........ме интересира дали некој знае дали улиците кои минуваат по центарот уште сеа ке бидат слепи или.....сакам да кажам дали онаа пред макси де ке биде во функција оти ако биде нишо не се направило само мачкат очи


Posted By: theMac3donian
Date Posted: 30-Mar-2010 at 03:31
Здраво на сите.

Едно прашање... зарем ќе можат нешто вакво да направат за 430.000 евра?

Инаку штом се гради, не ќе е на лошо.


-------------
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР


Posted By: elnino
Date Posted: 30-Mar-2010 at 16:40
pa da ti kazam samo drvjata ako gi nabavat golemi kako sto se ns slikava ke gi cini 100.000 evra ama ne veruam deka takov im e planot....ako gi isecat site drva na plostad i kedrovi i platani i eli.....ke pocekame 45 godini plostadot da go dobie konecniot lik......


Posted By: pbanks
Date Posted: 07-Apr-2010 at 00:34


Екипа од Кавадарци, зошто не поставите некоја фотографија од тековната состојба на плоштадот да имаме референтна точка од каде се тргнало? Cheers


Posted By: ^Strela^
Date Posted: 12-Apr-2010 at 18:43
Запчна изградбата на плоштадот.Денеска се припремаше теренот за започнување на градежните работи (остранување на трафики,клупи,канти ..)
Изведувач на работите е градежното претприатие од Кавадарци Градба Промет.
Се очекува да биде завршен до 15 Јули.Па за слики од почетокот на градбата очекувајте утре .


Posted By: Makedonij
Date Posted: 12-Apr-2010 at 21:05
Originally posted by theMac3donian

Здраво на сите.

Едно прашање... зарем ќе можат нешто вакво да направат за 430.000 евра?

Инаку штом се гради, не ќе е на лошо.


E glej koj e tuka, bidi pozdraven drugar )


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: ^Strela^
Date Posted: 13-Apr-2010 at 17:21
Имам слики од плоштадот али неможам да ги ставам ????


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Apr-2010 at 17:31


Прочитај го упатствово, таму е објаснета постапката:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=181 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=181

Ако има потреба пиши ми приватна порака  Smile


Posted By: ^Strela^
Date Posted: 13-Apr-2010 at 21:07










Posted By: La Linea
Date Posted: 13-Apr-2010 at 22:05
Фала за сликиве Стрела!

После лсл еве и јас со истата дилема:



Ме интересира само дали втората фаза која ја опфаќа изградбата на подземните сообраќајници подразбира и повторно раскопување на плоштадот а со тоа и сите работи кои стојат на патот - обелискот, фонтаната како и подземните инсталации за нив? Ако оправданието за таков нелогичен и скап чекор им е некакво си првенство во кошарка за девојчиња под 20 години, тогаш Ohno


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Apr-2010 at 22:07
Стрела мајсторе Applause

Единствено штета што не си фатил еден широк кадар од кој би можел да се види целиот плоштад.

Се надевам дека редовно ќе не информираш околу прогресот Thumbs%20Up


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Apr-2010 at 22:25
Неколку прашања за Кавадарчани

1. Дали објектот обележан со 1 на сликата е Тинексот кој го гледаме погоре на сликите?
2. Што се оние мали објектчиња лево од 2ката на сликата?
3. Дали со плоштадов и делот  од улицата обележан со 3 ќе се претвори во пешачка зона? Памтам пред неколку години дека овој дел нешто се реновираше, дали тротоари не ми текнува.



Posted By: ^Strela^
Date Posted: 13-Apr-2010 at 23:28
Е вака сеа објектот што ти е обележан под еден е Maxi D или поранешна стоковна куќа.Објектот што е со два е Tinex ,а малите објект е монтажна куќа која беше поставена за гроздоберот може да се виде на сл 1,а за улицата во првата фаза мислам дека нема да се затвори иначе проектот (пешачка зона) на улицата беше пола реализиран пола не од кој причини незнам.Само се направија тортоарите и се насадија нови дрва.


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Apr-2010 at 10:28

Ако можеш да ги сликаш објектот на Maxi D како и објектот веднаш до него за да добиеме подобар впечаток за окружувањето би било супер.

Генерално мислам дека плоштадов има потенцијал да биде нешто поразлично од обично павер пространство какви што обично знаат да бидат плоштадите во Македонија, но потребно е убаво да се уредат објектите во околината за комплетен впечаток. На улицата која ја обележав со 3 имам поминато и ја памтам како симпатична, доколку и тој дел се уреди како пешачка зона и се поврзе со плоштадот мислам дека ќе се добие прекрасна целина.


Posted By: ^Strela^
Date Posted: 14-Apr-2010 at 23:25







Posted By: pbanks
Date Posted: 15-Apr-2010 at 00:10


Стрела експресно CheersСи ја пропуштил само уште високата зграда до Макси Д.

Улицата на последнава слика ја паметам како поубава. Дали пред новиве дрвца имаше стари поголеми дрвја па сега и се случил синдромот Илинденска во Скопје каде кога ги тргнаа дрвата дојдоа до израз грдите запуштени фасади на улицата која теоретски важеше за една од најубавите?




Posted By: ^Strela^
Date Posted: 15-Apr-2010 at 10:27



Улицава ја паметиш ваква.Истото се случува и сега на плоштадот се сечат дрва стари мозеби и по 50 год.


Posted By: antyx
Date Posted: 15-Apr-2010 at 11:27
Не ми се верува дека ги исекле сите дрвја на плоштадот.
Не се нормални.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 15-Apr-2010 at 12:21
А како инаку би копале?

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: concit60
Date Posted: 15-Apr-2010 at 18:15
Факт е дека ги исекоа дрвјата на плоштадот,за кои сум сигурен дека барем 3 од нив беа со ендемска вредност,но што е,тука е. И претходниот Градоначалник ги исече дрвјата на Илинденска,со што го нагрди изгледот на улицата,за која не врзуваат убави спомени од младоста,за Корзото итн.
Се потрошија 250.000 евра за поплочување со скап гранит,кој патем речено е уништен од масло од возилата што паркираат по тротоарите,а башка и неквалитетно беа наредени плочите,така да уште од првиот момент овој „зафат“на екс-градоначалникот стана сомнителен.како впрочем и други матни зделки за време на неговиот мандат.
Очигледно е дека секој што е на власт во државата може да прави што сака,без притоа да одговара за последиците,па така ќе биде и овојпат.Ние ќе бидеме само неми сведоци на деструкција на и она малку што остана од споменот на нашиот град.


Posted By: elnino
Date Posted: 15-Apr-2010 at 18:38
јас знаев дека ќе се случи такво нешто мораше- барем три од 7-8те ели пред собрание да се вметнат некако во амбиентот и кедровите два од трите да оставеа.....слушам дека и Платанот(популарно јаворот кај Тоскано ке се сече следната фаза.....) сумда биде убаво но да ги сечнеш сите дрва без да ти трепне.... етоа е чудно, јас како Шум.инг. и како граѓанин на овој наш град сум разочаран од неинвентивноста......и трето прашање каде го фрлија споменикот од ВВ2


Posted By: elnino
Date Posted: 15-Apr-2010 at 18:52


прва слика на ваков начин ај да видиме шо ке биде ,ова е корзото



Posted By: elnino
Date Posted: 15-Apr-2010 at 18:54
нишо ке се потрудам со фотобукет иако не сум го користел до сеа


Posted By: гитардемон
Date Posted: 15-Apr-2010 at 19:16
Ако сакаш да вметнеш слика од фејсбук, десен клик на сликата, избери Copy Image URL и тој постирај го со тагови [ img ] [ /img ] без празно место. И би те замолил да пишуваш во еден пост наместо во повеќе. Добронамерен совет тоа. Кога ќе ти текне нешто плус, само стисни EDIT на претходниот пост наместо да пишуваш нов.

----

Инаку што се однесува до дрвјата, генерално сум против сечење на шуми, но кога некој ќе се фати за 3-4 дрвја бидејќи биле ендемски (кои се тие дрвја ендемични во Кавадарци?) и од неверојатно еколошко значење, или евоцирале спомени од минатото (како Маџир Маало), навистина нема смисла.
Која е поентата да сака некој да закочи цел проект врз основа на тоа дека ќе се сечеле 2 дрва? Па патишта низ планини како се градат? Не се сечат цели шуми?

Е сега ако сметате дека не требало да се менува ликот па тоа ги вклучува и дрвјата, тоа е друго, нели?

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: concit60
Date Posted: 16-Apr-2010 at 07:54
Во секоја цивилизирана држава прво би се побарало друго решение,ако веќе не може да се вклопат дрвјата во новиот урбанистички проект,како на пример да истите се откопаат и пресадат на друго место,меѓутоа ние сме далеку од тоа.Изгледа најлесно е моторната пила да ја заврши работата. А што се однесува на коментарот на гитардемон,да споменам дека се на се беа 6-7 дрвја,од кои 2 со пречник од околу 1.5 метри,и огромни крошни.Не дека беа ендемични,туку навистина ретко може а се видат така импресивни примероци.А околу забелешката дека се градат патишта низ планини,се сложувам,впрочем не можеш да направиш омлет ако не го скршиш јајцето,зар не? 


Posted By: antyx
Date Posted: 16-Apr-2010 at 11:00
За дрвјата пред собранието ОК. Беа точно пред зградата и во некоја нова концепција на плоштадот, поширок, поотворен, има логика да се исечат.
Но, зошто и тие пред хотел Балкан. Тие си беа на страна и можеа да се вклопат и во проектот за новиот плоштад без никаков проблем.
Не знам што направија со тие пред МаксиД, со Јаворот?. Според мене и тие може да останат бидејќи се на страна.
Инаку ја поздравувам идејата за обновување на плоштадот, иако проектот баш и не ми се допаѓа – ќе се добие еден голем бришан простор без никаква содржина. И ако се почнува да се прави треба да се направи комплет, а не сега само плочки, па по две години ќе раскопуваме за подземни премини.
Во меѓувреме ќе имаме колективно печење од сите страни на +40 со години.


Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Apr-2010 at 19:16
Еве уште едно од идејните решенија. Со колонадиве ми е премногу Скопје 2014




Posted By: concit60
Date Posted: 16-Apr-2010 at 23:16
Премногу стерилно изгледа овој концепт,Едноставно,нема ДУША!!!Ohno
Ми наликува на плоштадите во Бугарските градови од времето на Социјализмот.
Не секогаш со новите урбанистички проекти се постигнува саканиот изглед на градот.
Која е симболиката на обелискот?Како да тотем во индијанско село!Не разбирам што сакал авторот на проектот да каже,а можеби и самиот не знае.Ова не е Барселона каде доаѓаат милиони туристи,па да имаме што да прикажеме пред светот.Во нашиот град нема интересни архитектонски зданија од минатото кои би му дале белег на центарот на градот,но сепак би требало да се задржи дел од традицијата.
Кавадарци пред се е на Кавадарчани,а после на другите кои доаѓаат службено или на гости 2-3 пати во годината.Некој ќе рече дека превладува носталгијата на Кавадарци од нашата младост,и дека сме премногу емотивни во врска со исечените дрвја од плоштадот.Можеби е така,и не сме против промени во изгледот на центарот на градот,но нели ќе беше поарно ако почекавме да помине економската рецесија,и да дојдеа подобри времиња за да можеше во целост да се реализира проектот со подземни сообраќајници,па дел од улицата Илинденска да станеше пешачка зона,и да не се повторуваме со истите констатации од типот „што би било кога би било“,сакам само за крај да ја пренесам желбата на многумина наши сограѓани-ако може барем јаворите од страната на Макси-Д и седумкатницата да останат така,зашто кога ќе “пекне“ +40 ќе нема каде глава да скриеме од сонцето.


Posted By: elnino
Date Posted: 19-Apr-2010 at 11:52

благодариам на забелешките, навистина дрвјата не се Ендемични, само беа многу стари и не ќе беше лошо да се вметнат 2-3 во проектот секако ако имаше можност.....

кога го видов овој вториов проект како затворено игралиште за кошарка е не ми се допаѓа првото е топ спрема ова инаку сакав слика од фејсбук да вметнам еве сеа пак ке пробам се надевам успешно



Posted By: ^Strela^
Date Posted: 19-Apr-2010 at 20:16
Активно се работи на изградбата на новиот плоштад               
Сабота, 17 Април 2010 13:39
Во континуитет се извршуваат активностите за изградба на новиот градски плоштад воКавадарци. И денес се продолжи со расчистување на плоштадот како подготовка за градежните зафати кои ќе следуваат.

Машинокооп – фирма од Кавадарци беше влучена во денешните активности на плоштадот. Нивната 60 тонска машина за 5 минути ја “здроби“ поранешната фонтана на плоштадот. Активирањето на овој голем ѕвер и работите кои ги заврши се донација од Машинокооп.

Од локална велат дека се благодарни за подршката што ја добиваат од кавадаречките бизнисмени, бидејќи со заеднички сили се гради новиот плоштад во Кавадарци. Активностите на плоштадот и денес ги привлекуваа погледите на кавадарчани.



И додека се расчистува плоштадот сепак се внимава да се искористи тоа што може. Фонтаната која беше на плоштадот ќе се дислоцира во паркот “Полана“. Павер елементите кои беа поставени до споменикот лани пред тиквешкиот гроздобер, се донирани на моклишкиот манастир, а исечените дрвја од плоштадот се однесени во Кабран амбалажа каде од истите ќе се подготви материјал за изработка на клупи – објаснувааат од локална.

Како што беше најавено до 15 јули плоштадот со новиот лик ќе биде целосно изграден.

текст и фото:   АНГЕЛ ДАНОВ

http://ktv41.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=1352:2010-04-17-12-45-58&catid=48:2009-09-21-13-08-16&Itemid=73


-------------


Posted By: La Linea
Date Posted: 19-Apr-2010 at 20:55
Strela, си заборавил да го наведеш изворот на вестта, го вметнав во твојот пост. Еве ги и сликите од истата вест:

1.


2.


3.


4.


5.






-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: elnino
Date Posted: 29-Apr-2010 at 20:29



Posted By: ^Strela^
Date Posted: 29-Apr-2010 at 21:44
Дали некој знае што е од Кавадарци каде ке биде поставена бистата на Никола Бадев која беше извадена при реконструкцијата ???


Posted By: ^Strela^
Date Posted: 06-May-2010 at 21:16





Posted By: SkyBoy
Date Posted: 06-May-2010 at 21:31
Мислам дека секое средување на плоштади треба да биде условено со средување на околните фасади.. т.е. истите да бидат соодветен дел од самиот реконструктивен зафат.. па макар тоа било и обично префарбање на сива избледена фасада..


Posted By: Makedonij
Date Posted: 24-May-2010 at 15:45
Започна изградбата на новиот плоштад. Со градежните активности од првата фаза од овој проект вредна 450 илјади евра се очекува целосно изградбата да заврши до 15 јули кога Кавадарци е домаќин на европското кошаркарско првенство за девојки до 20 години. Изведувачи на работите се повеќе кавадаречки градежнии фирми а како носител на работата е Градба промет. Најголем дел од парите за првата фаза ги донира компанијата Фени индустри“ која ги обезбеди парите за гранитните плочи  со кои ќе биде покриен плоштадот. Како донатори ќе се појават и фирми во  сопственост на бизнисмени од Скопје со потекло  од Кавадарци, а со свои донации се вклучени и други фирми од кавадаречката бизнис заедница како и фирми на истакнати бизнисмени од Скопје што имаат  објекти во Кавадарци Втората фаза, која вклучува и подземен коридор ќе се реализира откако ќе се обезбедат пари.







http://www.kavadarci.gov.mk


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: lslcrew
Date Posted: 31-May-2010 at 16:22




МИА фото
www.mia.com.mk


Posted By: pbanks
Date Posted: 31-May-2010 at 16:33
Овдека брзо се работи Thumbs%20Up


Posted By: гитардемон
Date Posted: 31-May-2010 at 16:51
Но ова значи дека подземните коридори нема да се градат! Некој од Кавадарци да каже како ќе се одвива сообраќајот доколку оваа крстосница веќе не постои, ќе може?

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: build.mk
Date Posted: 09-Jun-2010 at 08:10
Во полн ек е изградбата на нов плоштад во Кавадарци

Речиси два месеци од започнувањето на градежните работи, веќе се наѕираат контурите на новиот градски плоштад во Кавадарци. Покрај поплочување со гранитни плочи проектот опфаќа изградба на фонтана на Дионис, фонтани на црвено и вело вино, обелиск висок 12 метри кој на дното ќе има буре, а на врвот гроздови, како и амфитеатар каде што ќе се одржуваат културни манифестации. Моментално се бетонира подлогата и фонтаните и се прават подготовки за поставување на гранитните плочи. При извршување на работите завчера случајно е пронајден еден од артериските бунари преку кои до 1952 година градот се снабдувал со вода и решено е тој да се обнови и да се вклопи во плоштадот. До 15 јули кога во Кавадарци почнува Европското кошаркарско првенство за девојки до 20 години, централното градско подрачје треба да го добие новиот лик.

Вредноста на инвестицијата е околу 450.000 евра, а локалната самоуправа финансиите ги обезбеди преку донации од кавадаречката бизнис заедница. Најголем дел покрива „Фени индустри“ – околу 200.000 евра. Носител на проектот е инженер Ванчо Колевски, а главен изведувач на градежните работи е „ДГТ Градба Промет“ од Кавадарци. Ова е прва фаза од сеопфатниот проект кој предвидува низ следните две фази да се направи уште поголем плоштад и голема пешачка зона, како и подземни сообраќајници во центарот на градот. За втората и третата фаза се потребни значителни финансиски средства и засега нема најава за нивно скоро отпочнување.


http://www.build.com.mk/?p=3856 - http://www.build.com.mk/?p=3856

1


2


3



Posted By: Makedonij
Date Posted: 12-Jun-2010 at 14:12
  http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=74666205&lId=1&pmId=501 - Во Кавадарци на Градскиот плоштад ќе се зачува ископаниот бунар како споменик на едно време Кавадарци, 12 јуни 2010 (МИА) - Најразлични приказни се плетат околу неодамна ископаниот бунар во Кавадарци при изведување на подготвителни градежни работи на градскиот плоштад.. Станува збор за стара градба која е извонредно сочувана ... http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=74666205&lId=1&pmId=501">bullet
http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=74668260&lId=1&pmId=501


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 12-Jun-2010 at 14:13
Inaku društvo šo stanuva rabota so slikite? Se poveke sliki ne se dostapni?Question

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: lslcrew
Date Posted: 12-Jun-2010 at 14:22
Ne se dostapni tie od mene. Kje bidat dostapni za nekoe vreme. Preminat e limitot na accountot za hostiranje sliki.


Posted By: Makedonij
Date Posted: 12-Jun-2010 at 14:37

ДА ПОТСЕТУВА НА ЕДНО МИНАТО ВРЕМЕ

Околу бунарот се плетат најразлични злобни и добронамерми приказни. Но ова е вистината.При изведувањето на подготвителните земјани градежни работи на градскиот плоштад, оперативата на „Градба промет“ откри бунар. Станува збор за стара градба која е исвонредно сочувана. Веднаш по откривањето на бунарот на лице место излегоа стручните тимови на Музеј-Галерија Кавадарци. Тие констатираа дека бунарот е добро сочуван, а на самото место веднаш беше и градоначалникот Александар Панов.

Деновиве под надзор на надлежните Општината ангажира искусен мајстор кој треба да го доѕида бунарот над нивото на плоштадот. Идеата на Локалната самоуправа околу вклопувањето на бунарот во амбиентот на новиот градски плоштад е благородна и со соодветна порака до сите кавадарчани.

Во целата своја историја градот со вода за пиење се снабдувал токму преку бунари со градба и структура како овој на плоштадот. Според историските сознанија вакви бунари имало на повеќе места. Постарите кавадарчани се сеќаваат дека овој лоциран на „Пладништето“ односно сегашниот плоштад, во најголем дел од своето постоење имал јавна функција иако во различни периоди го менувал титуларот на сопственост, но сепак од него граѓаните полнеле вода. Нема податок кога бунарот е покриен со импровизиран бетонски поклопец. Ианку функцијата на градските бунари престанува неколку години по ослободувањето кога во градот е изградена првата водоводна мрежа. Сега стари бунари има само во неколку дворови, а нивните сопственици се гордеат со богатството кое го поседуваат.

Поаѓајќи од фактот што бунарите за сегашните генерации се непознаница, Локалната Самоуправа реши да го зачува овој на плоштадот како споменик на едно време. Затоа се превземени активности за негова реконструкција. Идејата е  бунарот да потсетува на едно минато време, младите да видат што е тоа бунар, а сите заедно тој да не потсетува дека благодетот што го поседуваме преку системот „Лукар“ а кој безразборно го трошиме мора повеќе да го цениме. Според стручњаците многу е близу времето кога водата за пиење се помалку ќе ја има. Затоа Бунарот на плоштадот ќе стои  да не потсетува на минатите времиња , а воедно и да не опоменува на нашиот неодговорен однос кон богатството од „Лукар“ како и на егоизмот на оние кои водата за пиење ја користат ненаменски не мислејќи на соседите и сограѓаните. Пораката од општината е благородна и добронамерна: Кој ќе ја разбере добро, а за другите...





http://www.kavadarci.gov.mk


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: ^Strela^
Date Posted: 13-Jul-2010 at 19:08






























Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Jul-2010 at 19:52
Добри слики стрела   Cheers

Но според тоа што се гледа, рокот (задутре кога почнува Европското кошаркарско првенство за девојки до 20 години) ќе биде значително пробиен 


Posted By: ^Strela^
Date Posted: 16-Jul-2010 at 00:29
Па дефенитивно не бидејќи Европското веке почна а плоштадот не е готов тоест остануваат уште некој работи како на пример:ставање на гранитни плочки и финализирање на струјата на плоштадот и средување на фонтаните .
Па прикрај сме


Posted By: nikola49
Date Posted: 28-Jul-2010 at 10:58
Дали е веќе завршен плоштадот и ако е дали ке може некој да постира слики


Posted By: Makedonij
Date Posted: 01-Aug-2010 at 11:23
Кавдарци со нов плоштад и црква
сабота, 31 јули 2010
 
-Веќе се привршува со изградбата на плоштадот, а ќе се постави и камен -темелник на нова црква, информираше денес Александар Панов, градоначалник на Кавадарци
 

 
 
Програмата за комунална изградба во општина Кавадарци полека , но сигурно се рализира.

-Веќе се привршува со изградбата на плоштадот, а ќе се постави и камен -темелник на нова црква, информираше денес Александар Панов, градоначалник на Кавадарци.

Се предвидува плоштадот свечено да биде пуште во употреба на 7 септември, Денот на ослободуавњето на Кавадарци.

А, на 8 август ќе биде поставен камен-темелник за цркавата "Света Петка", денот кога се слави празникот.
http://kirilica.com.mk - http://kirilica.com.mk

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: nikola49
Date Posted: 03-Aug-2010 at 09:35
pa ne e nisto poslebno noviot plostad vo kavadarci nema sodrzini sto ke ti go zadrzat vnimanieto ali sepak e podobro odkolko stariot


Posted By: FT
Date Posted: 03-Aug-2010 at 12:55
Никола ако си од Кавадарци можеш да дадеш неколку слики.. CrazyCrazy


Posted By: Makedonij
Date Posted: 20-Aug-2010 at 08:29
Ќе доцни гранитот за градскиот плоштад

Пролонгирањето на завршните работи околу новиот изглед на градскиот плоштад во Кавадарци предизвикува полемики емоции и чаршиски муабети.

Локалната самоуправа  и градоначалникот Александар Панов секојдневно ја следат сосотојбата и се во постојана комуникација со фирмата КРИН Производство од Прилеп која на интерниот тендер за набавка на гранит од страна на донаторот Фени индустри е изведувач на завршните работи на плоштадот во Кавадарци. Општината од своја страна заедно со донаторите во проектот градски плоштад “Машино Кооп„, “Метал инвест“ ги испочитуваа  сите рокови  и навремено ја обезбедија подлогата  за поставување на гранитот. Фени индустри  како донатор на гранитот однапред изврши плаќање на порачката кон фирмата Крин Производство од Прилеп.

И покрај сето ова работите на плоштадот сеуште стојат.

Градоначалникот Александар Панов е сосема свесен за моменталната одговорност, но исто така е свасен за фактичката состојба  како и придобивката за градот и неговите жители која ќе произлезе по изградбата на плоштадот. Но, очигледно проблемот не е во фирмите донатори и изведувачи од Кавадарци, најмалку кај градоначалникот и Локалната самоуправа.

Заради транспарентност во работењето и целосно запознавање на јавноста со доцнењето на завршните работи општината го става на увид на граѓаните официјалниот допис од добавувачот на гранитот - прилепската фирма Крин Производство. - се вели на крајот во информацијата од службата за односи со јавноста при Локална самоуправа Кавадарци.
http://www.ktv41.com.mk/images/stories/gradski_plostad_vo_izgradba.jpg

http://www.ktv41.com.mk


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Cifra
Date Posted: 25-Aug-2010 at 23:27
До кај е работата? Глеам има Кавадарчани ве молам за слики  Smile


Posted By: Makedonij
Date Posted: 27-Aug-2010 at 20:46
Плоштадот ќе биде пуштен на 7-ми септември

Во периодот што следи општина Кавадарци продолжува со реализација на активностите од програмата за комунална изградба. Ќе се финишира изградбата на плоштадот, а ќе се постави и камен темелник на новата црква во Кавадарци.

Градежните работи на градскиот плоштад се извршуваат со несмален интензитет. До 10 ти септември ќе биде финиширана изградбата. Свечената лента ќе се сечи на 7 ми септември- денот на ослободувањето на Кавадарци.

http://kavadar4e.com

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 27-Aug-2010 at 20:59
http://www.kavadarci.info/foto/kavadarci/Panorama-plostad-2.jpg
http://www.kavadarci.info/foto/kavadarci/Panorama-plostad-1.jpg


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: lupo
Date Posted: 28-Aug-2010 at 12:40
Paaaa ne e mal plostadov vo odnos na Skopje


Posted By: Makedonij
Date Posted: 01-Sep-2010 at 16:17
Тргната оградата од градскиот плоштад

Вторник, 31 Август 2010 17:01

gradski_plostad_nov_izgled_izgradba

Денеска безбедносната ограда од градскиот плоштад е отстранета со што се отвори можноста граѓаните слободно да минуваат по реконструираниот но недовршен плоштад. Плоштадот во ова ниво на изграденост ќе биде и за време на тиквешкиот грзодобер и општинскиот празник 7ми септември.

Вчера и советниците се интересираа околу изградбата на плоштадот и финалните работи. Градоналникот Александар Панов рече дека започнал да пристигнува гранитот во солунското пристаниште и веќе таму бил пристигнат првиот контингент со 16 контејнери висококвалитетен гранит.

Општината од своја страна заедно со донаторите во проектот градски плоштад “Машино Кооп„, “Метал инвест“ ги испочитуваа  сите рокови  и навремено ја обезбедија подлогата  за поставување на гранитот. Фени индустри  како донатор на гранитот однапред изврши плаќање на порачката кон фирмата Крин Производство од Прилеп. Како што со допис прилепската фирма Крин деновиве го информира градоначалникот најдоцна до 13 септември гранитот ќе биде пристигнат во Кавадарци . За овој рок вчера   се слушна и од градоначалникот Панов кој рече дека една недела  по седмосептемврисокото славје започнува поставувањето на гранит./ Aнгел Данов

http://www.ktv41.com.mk


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 11-Sep-2010 at 09:49
http://www.kavadarci.info/foto/zoka/Zoka_09_045_k.jpg
http://www.kavadarci.info/foto/zoka/Zoka_09_048_k.jpg
http://www.kavadarci.info/foto/zoka/Zoka_09_049_k.jpg
http://www.kavadarci.info


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 05-Oct-2010 at 16:23
Донаторот го обиколи плоштадот

Четврток, 30 Септември 2010 16:01

obikolka_na_plostadot

Делегација на компанијата „ФЕНИ Индустри“ предводена од генералниот директор Константинос Даскалакис во која беше и директорот Никола Ризов оствари посета на градилиштето на објектот Градски плоштад- Кавадарци.  На плоштадот ги пречека градоначалникот Александар Панов. Во обиколката на плоштадот беше и директорот на„Кожувчанка “ Митко Јанчев.

Тие се интересираа до каде се работите околу поставувањето на гранитните плочи, а од градоначалнмикот Панов и надлежниот за изградба на објектот градежниот инжинер Ванчо Колевски добиа и дополнителни информации околу проектното решение, фуннкцијата на амфитеатарот, хортикултурното уредување, новото штедиво  и еколошко осветлување, симболиката и начинот на функционирање на фонтаните, а имаа можност да видат и како мајсторите од Стојаково ги лепат гранитните плочи на бетонската подлога со полусува постапка во која на мешавина од цемент и песок со малку вода се формира цврста гранитна подлога на новиот плоштад.

Целта на посетата беше луѓето од „Фени Индустри“ на самото место да се уверат за интензитетот и квалитетот на работите и како се реализира парите од  нивниот поклон за градот во вредност од 250 000 евра.

http://www.ktv41.com.mk


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 16-Oct-2010 at 07:38
Новиот плоштад влегува во завршна фаза

Четврток, 14 Октомври 2010 20:26

Изградбата односно реконструкцијата на градскиот плоштад влегува во последната завршна фаза.Предвидувањата се дека многу брзо плоштадот ке биде во функција а на редењето на гранитот веке работат три екипи.Меѓутоа конечниот рок во многу нешта зависи пред се од временските услови.Деновиве се поплочуваше платото и влезот пред собраниската зграда. Меѓутоа  нашата некултура повторно си дојде до израз.Во текот на ноќта и во утринскиве часови нашите сограѓани непочитувајки ги оградите и заштитната мрежа газеа по тазе поставените гранитни плочи на тој начин истите ги измрдуваа а дури  некои беа дислоцирани од својата положба.Сооглед на фактот што секоја една плоча посебно се нивелира утринава плочите пред влезот на собранието мораа да бидат извадени една по една и повторно поставувани. Од ЛС упатија и апел до сите граѓани да го почитуваат оградениот простор  со зелена мрежа каде се поставуваат плочите.Додека не се заврши со поплочување пред влезот, во собранието ке се влегува од задната страна на зградата односно од паркингот.Во контекст на сево ова и неколку критики.Под итно би требало да се постават видливи пишани знаци кои би ги информирале граѓаните дека во тој дел се гради и дека преку истиот не треба да се минува. Исто така потребно е да се врати заштитната ограда или да се постави нова на потегот од собранието накај хотел Балкан бидејки нашите културни возачи веке почнаа да го узурпираат просторот на плоштадот и да си ги паркираат возилата.Овде може да помогне и полицијата која со чиста душа може да си ги казни возачите кои паркираат на плоштадот.А кога сме кај полицијата потребно е исто така да се регулира сообраќајот на делот пред СП маркетот и новиот плоштад.Колите се паркираат кој каде ке стигне а со тоа се стеснува и така тесниот коловоз.Особена пречка и опасност за безбедно одвивање на сообраќајот претставуваат возилата кои се паркираат до тротоарот односно рабниците на плоштадот иако тоа не е дозволено.Од ова произлегува заклучокот дека мораме сите заедно со заеднички сили да продонесеме за непречено одвивање на градежните работи доколку сакаме нашиот плоштад што побрзо да блесне во вистинскиот сјај.И за крај уште еднаш да апелираме до граѓаните – да го почитуваат просторот на плоштадот заграден со зелена мрежа и да не се движат во истиот.Не газете по гранитните плочи кои се тазе поставени зошто доколку се измести една ке мора за нејзино повторно поставување да се извадат и уште неколку други.


http://www.ktv41.com.mk


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 10-Nov-2010 at 08:53
процедура...




















Сликите се од подпиашани од Благој Минчев а се превземени од страната на Кавадарци од ФБ
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.382455745641.159907.99665190641&type=3

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 12-Nov-2010 at 20:16




od fb

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: IvicaMacedonian
Date Posted: 18-Nov-2010 at 00:01
Лееее, ама ни го закасниа плоштадот

Викаа у првата половина на јули месец ќе биде, а еве го во втората половина на ноември не е завршен... кај и да е, до нова година ќе биде пуштен!


Posted By: Sashko
Date Posted: 18-Nov-2010 at 00:38
Катастрофа...колку само работи изменија од проектот...и дури дошле до идеја стариот споменик да го вратат на истото место каде што стоеше на стариот плоштад...баш никако не ми се вклопува во амбиентот на новиот плоштад...штета проектот беше одличен за Кавадарци...штета што не беа доследни...


Posted By: Makedonij
Date Posted: 18-Nov-2010 at 07:58
Шо е фората со тоа да ги оставиле тиа улиците? Без врска, барем таа од десната страна требало да ја затворат и да ја вклопат во плоштадот...Ohno

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Sashko
Date Posted: 18-Nov-2010 at 09:34
Мислам дека во никој случај не е изводливо затворање на тие улици во моментов...Се надевам само дека ќе дочекаме некогаш да го реализираат комплетно проектот. Инаку, постаментот за стариот сспоменик е веќе поставен...овие се луди...комплетно... ...Овој споменик и неговата локација никако не ми се вклопува со изгледот на новиот плоштад...


Posted By: FT
Date Posted: 18-Nov-2010 at 12:47
Тоа ќе биде во друга фазакога тие две улици ќе се направат подземни..


Posted By: Makedonij
Date Posted: 02-Dec-2010 at 10:49




-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 06-Dec-2010 at 17:12



од фб

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 07-Dec-2010 at 09:04


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 11-Dec-2010 at 10:07
http://www.kavadarci.info/foto/zoka/plostad101203/Plostad101203_Zoka_017.jpg
http://www.kavadarci.info/foto/zoka/plostad101203/Plostad101203_Zoka_016.jpg
http://www.kavadarci.info/foto/zoka/plostad101203/Plostad101203_Zoka_010.jpg
http://www.kavadarci.info/foto/zoka/plostad101203/Plostad101203_Zoka_007.jpg
http://www.kavadarci.info/foto/zoka/plostad101203/Plostad101203_Zoka_005.jpg
http://www.kavadarci.info/foto/zoka/plostad101203/Plostad101203_Zoka_004.jpg
http://www.kavadarci.info/foto/zoka/plostad101203/Plostad101203_Zoka_001.jpg
http://www.kavadarci.info/foto/zoka/plostad101203/Plostad101203_Zoka_002.jpg
http://www.kavadarci.info

Другата половина на плоштадот, ќе чека подобри времинња


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Observer
Date Posted: 11-Dec-2010 at 12:30
Зошто насловот е Плоштад Маршал Тито а во сите информации од весници и изјави на градоначалници а и на таблата од градбата пишува Градски Плоштад Кавадарци? Во 2010 година да се вика плоштадот Маршал Тито малку е...ај нема да се изразувам описно.


Posted By: IvicaMacedonian
Date Posted: 12-Dec-2010 at 00:12
Originally posted by Makedonij

Шо е фората со тоа да ги оставиле тиа улиците? Без врска, барем таа од десната страна требало да ја затворат и да ја вклопат во плоштадот...Ohno

па така беше планот, али ништо нема да биде од тиа план!
:S


Posted By: IvicaMacedonian
Date Posted: 12-Dec-2010 at 00:13
Originally posted by Observer

Зошто насловот е Плоштад Маршал Тито а во сите информации од весници и изјави на градоначалници а и на таблата од градбата пишува Градски Плоштад Кавадарци? Во 2010 година да се вика плоштадот Маршал Тито малку е...ај нема да се изразувам описно.

е стварно многу подобро име е градски плоштад кавадарци


Posted By: Observer
Date Posted: 12-Dec-2010 at 12:24
Па додека не му се даде соодветно име мислам дека е далеку подобро Градски Плоштад Кавадарци и затоа сите медиуми и сите луѓе го користат тоа име. Којзнае ако бил прекрстен може и од ЕУ ќе добиеле пари :-)


Posted By: pbanks
Date Posted: 12-Dec-2010 at 15:01
Во ЕУ има земји членки со Титова улица, Титов плоштад итн Не секаде имаат потреба да се оптеретуваат со тие работи...

Муабетов нека се врати на тема плоштад, а не именување за да не ги бришам непотребно постовиве...


Posted By: Makedonij
Date Posted: 04-Jan-2011 at 17:58



od fb

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: FT
Date Posted: 04-Jan-2011 at 18:06
Ејј..што бе.Им текнало да го завршат плоштадот..


Posted By: LouReed
Date Posted: 04-Jan-2011 at 20:52
Ubavo e... samo me interesira kolku dolgo ke im treba da gi unistat cvetnite nasadi so razni otpadoci....


Posted By: Makedonij
Date Posted: 12-Jan-2011 at 20:12
За споредба





-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 18-Feb-2011 at 21:47
Pаботно на градскиот плоштад

Четврток, 10 Февруари 2011 20:57

http://www.ktv41.com.mk/images/stories/nov_plostad_2.jpg
Денешниот убав ден придонесе за работната атмосфера на новиот градски плоштад.Како прво се продолжи со градежните работи околу поставувањето на гранитните плочи каде досега не беа поставени.Се поплочи најдолниот дел од малиот амфитеатар а се работеше и на уредување на фонтаните и базените пред амфитеатарот кои исто така и се чистеа од нафрленото ѓубре од нашите несовесни сограѓани. Најверојатно празнењето на базените ке се искористи  и за санирање на недостатоците  кои излегоа на виделина под дејствие на ниските температури.Во наредните денови ке се продолжи со финалното партерно уредување на плоштадот односно ке се поправи и санира сето она што досега беше пропуштено.Паралелно со овие работи се демонтираше и звезденото небо а беше најавено дека ке се дислоцира и новогодишната елка. Исто така на плоштадот беа добнесени и деловите од монтажните куќички односно штандови кои ке се монтираат и ке се искористат за претстојните празнувања на Свети Трифун и Свети Валентин.

http://www.ktv41.com.mk




-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 15-Jul-2011 at 09:47
Што бидна со проектов, се комплетираше ли целосно оваа фаза?


Posted By: Makedonij
Date Posted: 30-Mar-2012 at 19:48
Плоштадот е завршен, но реализирана е само половина од проектот, бидејки улицата остана отворена за сообраќај.


РЕАЛИЗИРАНИ ПРОЕКТИ 2009-2010 ГОДИНА

-Изградба на кеј на р. Луда Мара-2009
-Изградба на нов градски плоштад-2010

Панорама на плоштадот
http://www.kavadarci.gov.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=196&lang=mk - http://www.kavadarci.gov.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=196&lang=mk
http://www.kavadarci.gov.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=197&lang=mk - http://www.kavadarci.gov.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=197&lang=mk






-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 26-Jan-2013 at 09:16




-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 05-Nov-2013 at 09:39
1


2


3


4


5


6


7


Posted By: milena
Date Posted: 07-Nov-2013 at 08:12
Симпатично изгледа


Posted By: Makedonij
Date Posted: 12-Aug-2014 at 08:08
Завршено и ако проектот беше остварен само половина!

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: martind
Date Posted: 12-Aug-2014 at 09:16
Чудно, како тоа овој плоштад уште го носи името Маршал Тито?


Posted By: tiberix
Date Posted: 12-Aug-2014 at 11:17
Не е само плоштадов... главниот булевар во Струмица е Маршал Тито. А вториот по големина е Ленинова (улица се води)... 


Posted By: martind
Date Posted: 12-Aug-2014 at 12:01
Ја очекував дека ги смениле во Тодор Александров, Пердика, Александар Македонски, Ванчо Михајлов итн.


Posted By: Џоле
Date Posted: 12-Aug-2014 at 13:43
Сега кога ќе му бапнат име Верзевул Клингонски, сите ќе се чудиме.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: jyvation
Date Posted: 21-Aug-2014 at 13:46
Филип петти ќе го замени Маршал Тито, граѓаните негодуваат



Плоштадот во Кавадарци ќе добие ново име. Наместо Маршал Тито ќе се преименува во Филип петти. Ова промена е дел од одлуката за промена и определување на нови име на инфраструктурни објекти-плоштад во град Кавадарци за која ќе расправа советот на општината на седницата закажана за во среда.

Ваквиот предлог создаде големо бранување во јавноста. На социјалните мрежи кружат најразлични коментари, дел од нив со конструктивни прдлози за ново име на плоштадот, но има и такви кои ја потсмеваат иницијативата за преименување на плоштадот и ја нарекуваат непромислена и непотребна.

Во одлуката која е на разгледување пред советниците се наведува дека по усвојувањето на истата ќе биде доставена до Државниот завод за статистика и доделување на матичен број за плоштадот. За извршените промени, општината ќе ги информира граѓаните преку средствата за јавно информирање, на огланата табла во општината или на веб страната на општината, стои во одлуката.

Дали советот ќе прифати преименување на плоштадот останува да почекаме до среда кога ќе има расправа од советниците на оваа интересна тема и за јавноста.

http://www.duma.mk/kavadarci/12211-2014-08-21-12-23-10 - http://www.duma.mk/kavadarci/12211-2014-08-21-12-23-10

Ајде разбирам Маршал Тито веќе се исфрла од употреба секаде, ама Филип петти бе?Со кој памет..


Posted By: Denko
Date Posted: 21-Aug-2014 at 14:08
Originally posted by tiberix

Не е само плоштадов... главниот булевар во Струмица е Маршал Тито. А вториот по големина е Ленинова (улица се води)... 

najpoznatata gimnazija vo Skopje se vika Josip Broz Tito, potoa MZT Skopje itn...


Posted By: zabegan
Date Posted: 21-Aug-2014 at 19:33
во Скопје го кастрираа Карпош за да ги задоволат своите антички фетиши... Маршал Тито е многу по оправдано да смени отколку културната кастрација што му ја направија на Скопје


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: martind
Date Posted: 21-Aug-2014 at 22:23
Навистина се претерува со давањето на имиња од античкиот период кои воопшто не се значајни за Македонија и македонскиот народ. Така на пример, плоштадот Марко Цепенков (или како и да се викаше) во Прилеп е преименуван во Плоштад Александрија... Ужасно...



Print Page | Close Window