Print Page | Close Window

Гема II

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Станбени
Forum Discription: Станбени згради, станбено-деловни комплекси, резиденцијални објекти и населби...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=88
Printed Date: 28-Apr-2024 at 22:41


Topic: Гема II
Posted By: pbanks
Subject: Гема II
Date Posted: 10-Nov-2007 at 14:32
Ова нека биде "работно име" на објектот па можеби ќе му смислат вистинско име понатака




Replies:
Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Nov-2007 at 14:34
Неколку слики од градилиште. Му се гледа полека крајот на ова

1


2 Поглед од раскрсницата кај Соборна црква


3
Еден детал што ми фати око... Некаква одвратна розова боја на фасадата, но верувам дека е само некаква подлога



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Nov-2007 at 18:07
Пола саат го барав рендеров да го лоцирам на ССЦ кај беше Nuts Big%20smile

http://imageshack.us">



Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 10-Nov-2007 at 22:39
Многу му се радувам на проектов... ќе ме згази еден ден кола на Партизанска пошто неможам погледот да го тргнам од ова чудо.

pbanks: На рендерот нема ништо розово, којзнае што изиграваат...


Posted By: dejan
Date Posted: 11-Nov-2007 at 04:22
Originally posted by gotsomekicks

Многу му се радувам на проектов... ќе ме згази еден ден кола на Партизанска пошто неможам погледот да го тргнам од ова чудо.

pbanks: На рендерот нема ништо розово, којзнае што изиграваат...

hehe:p
I jas mnogu go sakam, edvaj chekam da go dovrshat i da vidime kako ke izgleda vo toj del megju drugite zgradi.


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Dec-2007 at 20:57
eden quickshot od mobilen preeska




Posted By: La Linea
Date Posted: 14-Dec-2007 at 13:25
Еве, и јас да допринесам на овој thread. Ништо посебно, само онака, да се види како изгледа од Партизанска.



Знам дека се тапа слики, ама зашто да не...


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: dejan
Date Posted: 14-Dec-2007 at 14:20
Fala la linea


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 14-Dec-2007 at 14:55
Екстра Smile


Зградава ваљда ке биде добра. Ама нема да се гледа баш од партизанска... Само да не се најде некој шабан да залепи некое чудовиште на таа локација спрема партизанска!


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Dec-2007 at 15:24
Originally posted by Cloverstack

Екстра Smile


Зградава ваљда ке биде добра. Ама нема да се гледа баш од партизанска... Само да не се најде некој шабан да залепи некое чудовиште на таа локација спрема партизанска!
 
Под чудовиште ваљда мислиш грда зграда бидејќи ако збориме за габарит јас се надевам дека на Партизанска ќе никне чудовиште барем со оваа висина. Глеаш оставен е простор и за лепенка, јес да просторот што останува до Партизанска е прилично мал, но сепак може да се збрца таму зграда.
 
@La Linea супер слики, убаво е да ја имаме документирано зградата и од тој агол
 
Cheers


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 14-Dec-2007 at 15:45
Да де нормално дека на ружна мислев Crazy


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Dec-2007 at 15:48

ок ок, ја да проверам


Posted By: La Linea
Date Posted: 16-Dec-2007 at 21:06
Ова е уште еден стабено-деловен комплекс или?

Навистина ви се допаѓа како изгледа и како е ориентирана? Question


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Dec-2007 at 21:26
Originally posted by La Linea

Ова е уште еден стабено-деловен комплекс или?

Навистина ви се допаѓа како изгледа и како е ориентирана? Question


Ваљда е станбено деловен.

Зградава ја следиме поради доброто искуство со претходниот проект на ГЕМА



Барем мене таа зграда ми е една од поомилените во Скопје изградена во последниве 15 години.

Кога почна да се гради имаше подеднакво одвратен рендер како и оваа и немав големи очекувања. Бојата на стаклата беше плава рефлектирачка (Puke) а не зелена транспарентна како што искочи на крај. Види и самиот



Рендерот за оваа зграда е иста школа како претходната. Јас сум оптимиста дека ќе искочи далеку подобро во живо отколку што е на рендер. Е сега дали ќе биде стварно добра останува да видиме али за скопски стандарди најбитно е да не биде лоша и тоа би било напредок.

Во која смисла прашуваш за ориентацијата? Мислам дека зградата е на битна локација (ќош) и затоа заслужува внимание посебно што локацијата и е во поширокиот центар.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 16-Dec-2007 at 22:31
Originally posted by La Linea

Ова е уште еден стабено-деловен комплекс или?

Навистина ви се допаѓа како изгледа и како е ориентирана? Question


Ова би требало да е чисто деловен објект

За изгледот - финална оценка ќе дадам кога ќе ја видам зградата готова во живо. Бар според рендерот ми е ОК. Не е нешто до толку специјална, ама во споредба со просекот од новоградбите во Дебар-маало е добра.

За ориентацијата - тоа сигурно произлегува од ДУП-от, маркицата, имотно-правните односи... Многу е побитно како ќе изгледа лепенката спрема Партизанска. Затоа и реков дека ваљда таму нема да никне некоја шабанска зграда.


Posted By: 46&2
Date Posted: 04-Jan-2008 at 10:20
Navistina dobar proekt no koga ke vidam sto se ima vo okolinata mi izgleda kako da go pravat na 100km od centar na Skopje. Improvizirai baraki kebapcilnici stari nedoruseni kuki i seto toa od stranata na partizanska. Sega skoro go usvoija urbanistickiot plan za toj prostor no seuste nikoj nisto ne gradi. Steta vakov objekt da ostane sam da strci. Ednostano ne mi e jasno drugata strana od partizanska se gradi na golemo a tuka imame tampon zona. Pozdrav.


Posted By: 46&2
Date Posted: 04-Jan-2008 at 10:24
I uste nesto sto e so tie nedoizgradeni zgradi pozadi obketot sto se gledaat na prethodnite sliki. Mislam deka gi ima 2 ili tri i samo go nagrduvaat gradot. 


Posted By: La Linea
Date Posted: 04-Jan-2008 at 12:07
Здравo 46&2!

    Сега останува да се привлекуваат инвеститори кои ќе сакаат да го откупат земјиштето и да рушат куќи - па тогаш да градат. + Добивање градежна дозвола во Македонија е сеуште долг процес, ама сега ќе усвојуваат нов закон, со кој, ако не добиеш одговор на барањето за изградба во некој рок(3 месеци можеби, година ли беше) тогаш се рачуна како да имаш дозвола. Не ме фаќај за збор.

 И јас ги имам приметено тие две згради, и долго време седат таму - највероватно без намера да продолжат со изградба. Изгледа станува збор за дивоградби...


Posted By: pbanks
Date Posted: 04-Jan-2008 at 12:48
здраво 46&2 Cheers
 
Цел тој простор плаче за урбанизација но искрено ни ми се брза. Дебар маало се преплави со станбени медиокритети и не би сакал тоа да го снајде и овој преостанат, можеби и најбитен простор (најбитен бидејќи гледа и на Партизанска и на Св. Климент Охридски, фаќа голема аголна локација...).
 
Се надевам на некој сериозен инвеститор ќе изгради нешто поголемо на таа локација и дека нема да се исполни со некои борании.


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 04-Jan-2008 at 13:23
Originally posted by La Linea

Добивање градежна дозвола во Македонија е сеуште долг процес, ама сега ќе усвојуваат нов закон, со кој, ако не добиеш одговор на барањето за изградба во некој рок(3 месеци можеби, година ли беше) тогаш се рачуна како да имаш дозвола. Не ме фаќај за збор.


Првпат слушам за ваква иницијатива. Ако е тоа точно тогаш може прилично да ги забрза работите CheersИмаш некои подетални информации околу ова?


Posted By: La Linea
Date Posted: 04-Jan-2008 at 13:47
Со Проектот Регулаторна гиљотина, во кој учествуваше и Сојузот на Стопански комори со свои предлози, поедноставивме и скративме низа постапки за добивање лиценци, градежни дозволи и царински формалности. За 50% ги скративме роковите за издавање разни видови согласности и одобренија, а за да влијаеме дополнително на поголема ефикасност на администрацијата, го воведуваме правилото: молчењето значи одобрување. Со ова правило, ако администрацијата не одговори во предвидениот рок, се смета дека е добиен потврден одговор. Ова е најсилниот инструмент за борба против бирократијата.


Превземено од сајтот на ВМРО-ДПМНЕ, од обраќањето на Груевски на Стопанската комора.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: 46&2
Date Posted: 04-Jan-2008 at 14:55
Blagodaram za odgovorot na krajot ni preostanuva samo da se nadevame deka toj prostor ke zazivee vo moderen sjaj so novi sodrziniRock


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 04-Jan-2008 at 18:08
Добредојде booster Cheers
 
Тој простор е навистина еден од најатрактивните во Скопје, и треба само да се олеснат процедурите и да се расчисти со имотно правните односи и другото ќе си дојде само по себе. Секако доколку функционира правната држава, се почитуваат ДУП-овите и слично.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Jan-2008 at 18:18
Originally posted by UrbanFreak

Добредојде booster Cheers
 
Тој простор е навистина еден од најатрактивните во Скопје, и треба само да се олеснат процедурите и да се расчисти со имотно правните односи и другото ќе си дојде само по себе. Секако доколку функционира правната држава, се почитуваат ДУП-овите и слично.


За жал, добивам впечаток дека многу од ДУП-овите не се баш на највисоко ниво. А кога се прават дополнителни интервенции, тоа не е за да се корегираат одредени слабости, туку со измените се прават уште повеќе глупости.

Мислам прва точка од која треба да се почне се квалитетни ДУП-ови. Нивното почитување во иднина воопшто не би требало да е под знак прашање ако имаме макар и најмала амбиција да бидеме нормална средена држава.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 04-Jan-2008 at 18:58

Се разбира дека треба да имаме квалитетни ДУПови. Но во секој случај какви и да се тие доколку вака брутално се кршат и прекројуваат од највиските градски органи (со Трифка на чело) тотално е се едно какви се тие.



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Jan-2008 at 19:02


Абе Трифун у последно време не се замара со кршење на ДУП-ови, он премина директно на кршење на ГУП-от Stern%20Smile  Bash


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 04-Jan-2008 at 19:04

 Wallbash Трифун ГУП, Аларова, моржот од Аеродром и компанија ДУП, се на се башибозук, дивјаштво и насилие.....Но темава е веќе за урбано дивјаштво....Се слагам во потполност со тебе Clover


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Feb-2008 at 19:35
Бавно...




Posted By: blejdsk
Date Posted: 03-Apr-2008 at 22:23
eve update...


Posted By: La Linea
Date Posted: 03-Apr-2008 at 22:25
Многу се влече проектов, и после 3 месеци нема некакви промени освен некои мали и  неприметливи Wallbash

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: La Linea
Date Posted: 16-Apr-2008 at 23:58
Се фарба фасадата на Гема(што беше бела досега) со некоја крем боја, колку што можев да видам. 

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: se_manda
Date Posted: 21-May-2008 at 15:56
neznam dali ste primetile ali go nema skeleto na zgradata i moze da se vidi kako izglea sea.eve vi i nekoi fotki pred da go izvadat skeleto




Posted By: Cloverstack
Date Posted: 21-May-2008 at 16:04
Ми се чини дека (за промена) рендерот изгледа подобро отколку вистинскиот производ.


Posted By: se_manda
Date Posted: 21-May-2008 at 22:28
abe ne e epten losa zgradata a i renderot ne e kojznae so.ista e ko na renderot


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 21-May-2008 at 22:53


Ај погледни само колку различно е застаклена на овој „ударниов“ агол.


Posted By: La Linea
Date Posted: 22-May-2008 at 15:42
Не сум сигурен дека е завршено застаклувањето,се надевам барем напред, вака изгледа лошо.

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: nikla802
Date Posted: 22-May-2008 at 23:44
....megu drugot , se zbori na golemo deka e veke dogovorena, odnosno kupeni se dvete lokacii sosedi vo niza na ovoj objekt vo gradba.Celiot ovoj koncept ke se prodolzi i ke izleze uste ednas kako agolen objekt na bul.Partizanski Odredi...
.....megu drugoto objektov malku docni bre luge zatoa sto istata firma gradi kazino vo Gevgelija. ....po se izgleda malce se zbuneti i tesko se snaogaat paralelno na dva fronta


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-May-2008 at 01:07


Екстра чим така ќе се оформи целиот простор со еден концепт Cheers


Posted By: pbanks
Date Posted: 23-May-2008 at 09:25
ekstra od aspekt na prostor no od aspekt na estetika kje bide katastrofa dokolku pravat nesto vo stilot na ovaa zgrada.

Gema II definitivno iskoci teska utka Wallbash . Tolku od praviloto los render dobra izvedba. Eve slika od vcera




Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-May-2008 at 14:28
Originally posted by pbanks

Tolku od praviloto los render dobra izvedba. Eve slika od vcera


Да, и јас сум на тоа мислење...  А ти си можел да излезеш од кола и да пројдеш 10м за да направиш добра фотка, на оваа не се гледаат баш добро деталите и фасадата.

Bash Big%20smile


Posted By: pbanks
Date Posted: 23-May-2008 at 15:33
Originally posted by Cloverstack


Да, и јас сум на тоа мислење...  А ти си можел да излезеш од кола и да пројдеш 10м за да направиш добра фотка, на оваа не се гледаат баш добро деталите и фасадата.

Bash Big%20smile


Неможев се уморив од харање околу салата . Место да ме пофалиш...BashBash

Него еве уште две слики.... со зум нормално

1

2



Posted By: dejan
Date Posted: 23-May-2008 at 15:56
Epten e dobra!!


Posted By: JoAnS
Date Posted: 23-May-2008 at 18:04
Многу е добра зградава.....иако бавно се градеше...топ е у секој случај....


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 23-May-2008 at 18:11
За тоа дека е топ си у право, али зградава брзо ја изградија бе...


Posted By: blejdsk
Date Posted: 23-May-2008 at 23:09
Super e ,,,za razlika sto se se slucuva niz gradov , zgradava ja izgradija relativno brzo i mi se dopaga . Mozebi toa sto napravija izmeni vo izgledot e zatoa sto ako e tocno deka ke go gradat cel toj okolen del , ke treba toa da se vklopi vo ostanatite  objekti koj neznaeme sega za sega kako ke izgledaat................

-------------





Posted By: GreatMakedon
Date Posted: 25-May-2008 at 19:25
mi izgleda kako nova verzija na skopje od 60s Big%20smileBig%20smile ali... sepak e ok.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 15-Jul-2008 at 15:32
Скелињата се скроз отстранети

1


2


3


4



Posted By: shyes
Date Posted: 15-Jul-2008 at 15:50
По мое, поарно ќе беше ако беше обоена со бела боја како на рендерот и тие главните стакла што одат нагоре со зградата да беа малку затемнети или слично. Некако мислев поарно ќе изгледаше зградата, но не сакам да бидам сега ситничар LOL  


Posted By: lslcrew
Date Posted: 15-Jul-2008 at 16:50
Ааа, добро излегла зградава. Се надевам ќе има инвестиции и во околината.


Posted By: GreatMakedon
Date Posted: 15-Jul-2008 at 18:14
izlgeda ubavo..  

-------------


Posted By: GreatMakedon
Date Posted: 15-Jul-2008 at 18:16
kade tocno vo SK se naoga zgradava?

-------------


Posted By: zabegan
Date Posted: 15-Jul-2008 at 20:19
Originally posted by GreatMakedon

kade tocno vo SK se naoga zgradava?
не знам дали сум во право ама мислам беше онаа зграда што ја градеа карши соборниот храм, на ќошето
btw добра е зградава, некако ми е чудна, не се гледа секој ден вакво нешто, како комбинација од стара и нова градба е


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 15-Jul-2008 at 20:46
Originally posted by zabegan

Originally posted by GreatMakedon

kade tocno vo SK se naoga zgradava?
не знам дали сум во право ама мислам беше онаа зграда што ја градеа карши соборниот храм, на ќошето
btw добра е зградава, некако ми е чудна, не се гледа секој ден вакво нешто, како комбинација од стара и нова градба е


Не е таа, еве координати за зградава, проверете во  google earth

41°59'56.83"N   21°25'24.59"E


Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Jul-2008 at 08:21
Да не речам катастрофа но зградава според мене е за никаде Thumbs%20Down


Posted By: 46&2
Date Posted: 05-Sep-2008 at 12:59

Многу ми се свиѓа објектот. На рендерот се гледа дека има продолжение кон аголот со Партизанска па дали има некој информации кога ќе се гради и тој дел ???



Posted By: La Linea
Date Posted: 06-Sep-2008 at 05:36
Originally posted by 46&2

Многу ми се свиѓа објектот. На рендерот се гледа дека има продолжение кон аголот со Партизанска па дали има некој информации кога ќе се гради и тој дел ???



46&2 навистина би сакал да објасниш поопширно што поточно ти остави толку добар впечаток кај волку просечна зграда?


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: 46&2
Date Posted: 06-Sep-2008 at 11:25
Originally posted by La Linea

Originally posted by 46&2

Многу ми се свиѓа објектот. На рендерот се гледа дека има продолжение кон аголот со Партизанска па дали има некој информации кога ќе се гради и тој дел ???



46&2 навистина би сакал да објасниш поопширно што поточно ти остави толку добар впечаток кај волку просечна зграда?
 
 Ајде ќе се потрудам да објаснамBig%20smile
 Прво инфраструктурно: вклопена е во ДУП, има подземна гаража која е по сите нишани, обезбеден пристап, има среден тротаоар (кога пројдов таму го поплочуваа и ги сочуваа дрвјата) 
 На изглед: нема тераси да висат над тротар, нема некои одвратни бои на фасада,  нема рефлектирачки стакла, нема климатизери ставено кој каде сака туку се скриени мошне умешно и практично итн.
 единствено што ми смета е тоа што требаше на таа локација да има малце повисока зграда (ама тоа не е до инвеститорот туку до општината)


Posted By: zabegan
Date Posted: 06-Sep-2008 at 11:34
Originally posted by 46&2

Многу ми се свиѓа објектот. На рендерот се гледа дека има продолжение кон аголот со Партизанска па дали има некој информации кога ќе се гради и тој дел ???

абе тоа се само дрвја колку што гледам
иначе зградава е просечна, и мислам дека можеа и подобро, не дека е лоша


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: pbanks
Date Posted: 06-Sep-2008 at 11:40
Originally posted by 46&2

 Ајде ќе се потрудам да објаснамBig%20smile
 Прво инфраструктурно: вклопена е во ДУП, има подземна гаража која е по сите нишани, обезбеден пристап, има среден тротаоар (кога пројдов таму го поплочуваа и ги сочуваа дрвјата) 
 На изглед: нема тераси да висат над тротар, нема некои одвратни бои на фасада,  нема рефлектирачки стакла, нема климатизери ставено кој каде сака туку се скриени мошне умешно и практично итн.
 единствено што ми смета е тоа што требаше на таа локација да има малце повисока зграда (ама тоа не е до инвеститорот туку до општината)


сите овие аргументи дефинитивно држат и тоа до некаде ќе ја извади. Но... користените материјали, изборот на стакла (воопшто браваријата), централната купола, поткровјето итн................. ми се комплетно безвезни. Вакви објекти веќе не треба да си дозволуваме во централниот дел на градот. И онака веќе премногу вакви грешки се направени.


Posted By: 46&2
Date Posted: 06-Sep-2008 at 11:47
Originally posted by zabegan

абе тоа се само дрвја колку што гледам
иначе зградава е просечна, и мислам дека можеа и подобро, не дека е лоша
 
Ај гледај малце пубаво Wink
 
 


Posted By: zabegan
Date Posted: 06-Sep-2008 at 11:49
епа ќорав сум што да правам LOL

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: pbanks
Date Posted: 06-Sep-2008 at 11:52
@46&2

некој во оваа нишка и спомна дека off the record ГЕМА го имаат купено и плацот кон Партизанска и дека објектов ќе се докомплетира.


Posted By: 46&2
Date Posted: 07-Sep-2008 at 15:55
@pbanks
 
 Го знаев тоа одамна дека го имаат купено местото ама се гледа дека ниту старите куќи не се срушени таму а камоли да почна ле со градба па затоа прашав дали има некој инфо кога би почнале со тоа Гема бидејќи ми изгледаат како озбилна фирма.
 
 За тоа колку луѓе ја сакаат зградата ќе видиме кога ќе ставиш за гласање


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Oct-2008 at 17:22
Еве еден куп слики со мобилен. Не се лоши ама не се ни нај нај Cheers

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10






Posted By: La Linea
Date Posted: 19-Oct-2008 at 17:30
Добрата страна:
    - ми се допаѓа фасдата и тоа што се одлучиле за ненападни бои. Особено ме радува тоа што решила да вметнат одлично решение за капењето од климатизерите.

Лоша страна
    - предниот дел, навистина испадна многу лоша импровизација на оригиналниот рендер Bash


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Oct-2008 at 17:33


Уште еден позитивен момент е почитувањето на градежната линија. Не секој ден може да видиме ваков простран уреден тротоар покрај нова зграда. Замисли само како ќе биде покрај Аркадија Bash

Воопшто убаво е да се помине покрај зградата, приземјето делува пристојно само да не ја види човек во гро план каде за жал се гледа дека естетски е тотална утка.


Posted By: kire85
Date Posted: 21-Oct-2008 at 10:35
barem za ovaa imav nadez deka ke go krasi debar maalo ama eve uspeaa da ja userat do kraj...


Posted By: Raisinloaf
Date Posted: 21-Oct-2008 at 13:34
Мене ми се допаѓа зградава би и дал 7-ца


Posted By: pbanks
Date Posted: 21-Oct-2008 at 13:40
Originally posted by Raisinloaf

Мене ми се допаѓа зградава би и дал 7-ца


Анкетата ќе биде кај и да е


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 23-Oct-2008 at 17:41
И мене лично ми се допаѓа како излезе зградава, Кире зашто мислиш дека ја заебаа??

Сеа треба да отидам таму со свои очи да ја видам убаво од сите страни, али според фоткиве би и дал 8ца.


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 23-Oct-2008 at 22:05
Да, зградава не е лоша ама не е вклопена (барем засега) во околината. Многу ми штрчи пошто до неа има само едноспратни кепенци... Ohno Убаво за тротоарот, давам 6 месеци да се испокршат столпчињата и да си се паркираат на тротоар. Bash За климатизерте-одлично, треба на сите новоградби да им го наложат тоа како правило.


Posted By: kire85
Date Posted: 27-Oct-2008 at 01:09
Originally posted by gotsomekicks

И мене лично ми се допаѓа како излезе зградава, Кире зашто мислиш дека ја заебаа??

Сеа треба да отидам таму со свои очи да ја видам убаво од сите страни, али според фоткиве би и дал 8ца.


pa ne znam dali stvarno vaka e planirana ili napraile nekoi izmeni ali na renderot mi izglease mnogu bolje.....


Posted By: Raisinloaf
Date Posted: 28-Oct-2008 at 19:16
Мене вака повеке ми се допаѓа отколку на рендерот


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Nov-2008 at 00:03
Дечки поставена е анкета за објектов па искажете го вашето мислење Cheers

Повеќе или помалку го кажав моето мислење погоре на страницава како надополнување на она на Ла Линеа со кое исто така се сложувам. Главниов проблем со зградава ми е естетски, мене лично не ми се допаѓа. Ако на тоа ги надоврзам позитивните работи за кои веќе говоревме доаѓам до една прилично неутрална оценка на нашава скала (1-10). ... 5ка

Cheers


Posted By: La Linea
Date Posted: 02-Nov-2008 at 00:08
7

Иако заслужува најмногу 6-ка од многу очигледни причини, добива 7 од мене бидејќи многу ретко можеме да видиме зграда која во исто време има достоен изглед, и уште подобро приземје, толку простран тротоар на кој е спречено паркирање и најважно од се - елегантно решен проблемот со капењето на климатизерите.

Кровот + предницата се најголеми виновници за тие -3 бодови.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Nov-2008 at 00:21
Од мене 6-ка

И јас тежнеев накај 5, но потемелно се размислив и мислам дека дел од негативноста кон овој објект ми потекна поради тоа што не ги исполни очекувањата на рендерот (поготово застаклениот дел над влезот и изоставување на лаците на приземјето према Ленинова).
Другите работи веќе беа образложени - негативно лошиот покрив, а позитивни се тротоарот, климатизерите, столпчињата, мислам гледам и илуминација... значи се внимавало на деталите што е за поздравување (за жал напраиле утка во неколку покрупни работи)

Во целина објектот не е којзнае што, но е пристоен. Иако не сум воодушевен, сепак ќе бев пресреќен доколку ова беше стандардот за градење во Дебар-Маало.
6-ка по мојот критериум е солидна оценка на скала од 1 до 10.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Nov-2008 at 00:27
Ја бев првиот што гласаше 6-ка. Пред се ми пречат премногу оштрите агли на полукружниот дел како и прозорите што пред се одговараат како за на супермаркет или на трафика, жолтата боја и оној хелиодромот горе. 6-ка ја дадов како преодна оценка.


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Nov-2008 at 00:29
Originally posted by lslcrew

Ја бев првиот што гласаше 6-ка. Пред се ми пречат премногу оштрите агли на полукружниот дел како и прозорите што пред се одговараат како за на супермаркет или на трафика, жолтата боја и оној хелиодромот горе. 6-ка ја дадов како преодна оценка.


Една од главните негативности спрема мене.


Posted By: 46&2
Date Posted: 02-Nov-2008 at 00:40
  Од мене зградата доби осмица. И порано се произјаснив дека зрадава ми се допаѓа и ги напишав позитивните работи па за да несе повторувам само ќе ги напишам работите кои не ми се допаѓаат кај неа (секако тие се многу помалку од позитивните):
 
 -Кровот кој не требаше да биде зелен (не одговара со целиот концепт)
 -Не ја изградија втората лепенка(која очигледно требаше да биде по сличен терк
 -Металнот прстен на аголот на зградата (како аура ми е)Nuts
 
  Повеќе ми се допаѓа конечниот изглед отколку рендерот. Мислам дека почна да се претерува со рефлектирачките стакла на станбени згради и мило ми е што тука се откажаа на време од таа идеја.
 Се на се доста солиден објект за кој не треба да заборавиме дека е станбена зграда а не деловен простор. Значи треба да се има друг критериум при гласањето.


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Nov-2008 at 00:45
Originally posted by 46&2

  Од мене зградата доби осмица. И порано се произјаснив дека зрадава ми се допаѓа и ги напишав позитивните работи па за да несе повторувам само ќе ги напишам работите кои не ми се допаѓаат кај неа (секако тие се многу помалку од позитивните):
 
 -Кровот кој не требаше да биде зелен (не одговара со целиот концепт)
 -Не ја изградија втората лепенка(која очигледно требаше да биде по сличен терк
 -Металнот прстен на аголот на зградата (како аура ми е)Nuts
 
  Повеќе ми се допаѓа конечниот изглед отколку рендерот. Мислам дека почна да се претерува со рефлектирачките стакла на станбени згради и мило ми е што тука се откажаа на време од таа идеја.
 Се на се доста солиден објект за кој не треба да заборавиме дека е станбена зграда а не деловен простор. Значи треба да се има друг критериум при гласањето.


Па искрено не сум сигурен за наменава на објектов иако и јас влечам кон тоа дека е станбен. Штета што не беше наведена таа информација на таблата пред градилиштето.



Posted By: 46&2
Date Posted: 02-Nov-2008 at 01:00
Времето ќе покаже. Јас мислам дека е станбена зграда освен приземјето и првиот кат кои сигурно ќе бидат деловни.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Nov-2008 at 01:30
Јас сум на мислење дека е деловен. Погледнете ги прозорите - од горе до доле се. Такви се и од задната страна на зградата. Исто така и влезот па и целиот естетски впечаток од таа страна. Овие работи не се својствени за станбени згради кај нас. Можеби грешам, но ова навистина би биле големи отскокнувања доколку е станбена зграда (за наши прилики)


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 02-Nov-2008 at 01:40
Јас мислам дека дека доста пристојно е направена.
Едноставно кажано пријатно ми е да ја гледам.
И дадов 7 за погоре наведените недостатоци,но како што би рекол Clover отскокнува за станбена зграда кај нас.

P.S.Ме потсетува на Загреб


-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 02-Nov-2008 at 11:51
Еве и од мене 7ца, која со тешко срце ја давам, но по повторното прегледување и во живо на зградата вчера, од слични причини како ЛаЛинеа, давам 7.


Posted By: ABC
Date Posted: 08-Apr-2009 at 15:00
Зградава може да помине со 4ка,особено за ќошот кој е како “стропа“ и воопшто не се вклопува во амбиентот,па е целосно промашена замисла.Мој совет би бил сопственикот нахнадно да интервенира доколку сака објектот да му биде малку порепрезентативен и да го истакне влезот.

-------------
Секогаш е подобро нешто да се гради отколку да се руши.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 08-Apr-2009 at 15:34
Originally posted by UrbanFreak

Еве и од мене 7ца, која со тешко срце ја давам, но по повторното прегледување и во живо на зградата вчера, од слични причини како ЛаЛинеа, давам 7.
Од денешна дистанца неможам да поверувам дека сум и дал дури 7 на зградава. Мислам дека 4 или 5ка би била далеку посоодветна оценка.


Posted By: Dragan
Date Posted: 08-Apr-2009 at 17:31
A sto funkcija ke ima zgradava? Sambena zgrada, zgrada za nekoja firma .........?


Posted By: maja79
Date Posted: 08-Apr-2009 at 17:37
Od mene 8-ca Yes.
Zgradata e stanben objekt so komercijalni sodrzini na prizemjeto i delovni prostorii na prviot kat.


Posted By: zabegan
Date Posted: 08-Apr-2009 at 18:54
јас сум заборавил да гласам и гласав 7, чисто поради тоа што ми се допаѓа на изглед, има убаво решение за климатизерите, и изгледа многу понапред од обичните стамбени згради
единствено не ми се допаѓа локацијата, вклопеноста и поставеноста, мислам дека е нападно за околните објекти, а од партизанска добивам впечаток на обична транзициона зграда
не знам дали ова беше искоментирано, ама сепак...


Posted By: OKA
Date Posted: 11-Dec-2009 at 00:40
Originally posted by Andrej_LJ

Да, зградава не е лоша ама не е вклопена (барем засега) во околината. Многу ми штрчи пошто до неа има само едноспратни кепенци... Ohno Убаво за тротоарот, давам 6 месеци да се испокршат столпчињата и да си се паркираат на тротоар. Bash За климатизерте-одлично, треба на сите новоградби да им го наложат тоа како правило.
1. Zgradata ne ni moze da se vklopi vo okolinata, bidejki, sega zasega, nema okolina. Nejzinata "okolina", so isklucok na devastiranata, no, stilska cetvorokatnica od sosedniot agol - pretstavuva fantazmagoricna kompilacija od socreal gradbicki. No, bagerite, poskoro ili podocna...
2. Pominaa 12 meseci, stolpcinjata se se uste tuka, na trotoar ne se parkira, eksternata iluminacija i ponatamu e vo funkcija, fasadata se snima so bezbednosni kameri i ne e grafitosana, drvoredot i vlezovite ne se plakatirani, trotoarnite reshetki za ventilacija cisti, pristapot kon garazite e so nov drvored, vo letnite meseci imashe prekrasni cvetni aranzmani nad prizemjeto dolz celata fasada, sega gledam ja iluminiraat novogodishno... Cudo!


-------------
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!



Print Page | Close Window