Print Page | Close Window

Облакодери во Скопје (општо)

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Проекти
Forum Discription: Административни, станбени, резиденцијални...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=89
Printed Date: 19-Mar-2024 at 07:09


Topic: Облакодери во Скопје (општо)
Posted By: Cloverstack
Subject: Облакодери во Скопје (општо)
Date Posted: 13-Nov-2007 at 16:28
http://vest.com.mk/default.asp?id=143408&idg=7&idb=2220&rubrika=Makedonija - http://vest.com.mk/default.asp?id=143408&idg=7&idb=2220&rubrika=Makedonija


ЗАГЛАВИ ВЛАДИНИОТ ПРОЕКТ "МЕНХЕТН ВО СКОПЈЕ"
Костовски не му дава стокатници на Груевски
"Кога успеаја Близначките во Њујорк да ги турнат, тероризмот веќе не гледа каде напаѓа, тој бара само жртви. Јас не сакам моето Скопје да ја има истата црна судбина на Њујорк", вели Костовски, чиј главен аргумент против стокатниците е немањето инфр

Скопскиот градоначалник Трифун Костовски не дава согласност за изградба на три стокатници спроти хотелот "Холидеј ин" во центарот на градот. Тој вели дека Градот дал негативно мислење на нацрт-верзијата на деталниот урбанистички план "Голем ринг", со кој се предвидува на просторот спроти хотелот "Холидеј ин" да се изградат три стокатници, која беше усвоена од Советот на Општина Центар во јуни годинава. Според него, има повеќе причини поради кои не може да се согласи со идејата во овој дел од градот да никнат облакодери, откако Владата на почетокот на годината најави дека спроти "Холидеј ин" ќе прави скопски Менхетн, односно дека ќе гради три 50-катници.
"Не се согласувам со стокатниците, бидејќи многу нешта недостигаат за да се реализира ваков проект. Немаме никаква инфраструктура, а со планот е предвидено под објекти да има околу милион квадратни метри простор. Таму ќе има дневна миграција од околу 80.000 до 100.000 луѓе, а предвидени се само 7.000 места за паркирање што не ги задоволува ни основните потреби. Со планот е предвидено да има два алтернативни излези, и ако се направи процена и на тие 7.000 возила, кои ќе бидат и трипати повеќе, за да влезе и да излезе секое возило ќе му требаат минимум по три часа", вели Костовски.
Според градоначалникот Костовски, спроти хотелот не може да се градат облакодери бидејќи Скопје нема изграден систем на подземна инсталација, односно нема ниту довод на вода ниту на топлинска и електрична енергија.
"Енергетскиот систем ни е многу слаб. Во Њујорк само половина час немаше струја и имаше над 30 неразјаснети убиства и уште двапати повеќе грабежи. Не дај боже подолго време во тие стокатници да нема струја. Не сакам ни да помислам што може да се случи. Факт е дека денес живееме во свет на една специфична војна - тероризам. Со што располагаме за да има обезбеденост на такви објекти. Кога успеаја Близначките во Њујорк да ги турнат, тероризмот веќе не гледа каде напаѓа, тој бара само жртви. Јас не сакам моето Скопје да ја има истата црна судбина на Њујорк", вели Костовски. Скопскиот градоначалник вели дека градоначалничката на Центар Виолета Аларова барала да се измени Генералниот урбанистички план на Скопје за да се вметнат во него измените предвидени со ДУП "Мал ринг" и дека Градот дал 15 причини поради кои не може да се согласи со вакви измени на планот.
"Најадете ми земја во која има стокатница, земја во која има 300-метарски згради. Па дури и Ајфеловата кула не е толку висока. Проблемите на Скопје се под земја, и ако дојде потенцијален инвеститор, проблемите ќе дојдат кај нас во Градот. Не сакам да ни се повтори прикаската со 'Џонсон контролс'. Рековме дека до први септември ќе се пушти гасот за 'Џонсон контролс'. Денес сме скоро ноември, а гасот никаде го нема. Ние не можеме да живееме со импровизации. Светот е многу прагматичен, и бара исполнување на обврските. Мора да бидеме многу реални и да признаеме што можеме, а што не можеме", вели Костовски.
(Е.А.)


А баш се прашував зошто веќе не почнале со градба Nuts Тоа да ти било ради безбедносни прашања...

Инаку текстов е толку ретардиран што изгледаше премногу блесаво дури и за тачка како што е Трифун, па си викав да не го местат новинариве нешто... Ама не - само што го слушнав на А1 како ги искажува неговите грижи околу тероризмот и ваљда у неговиот мозок си мисли дека суптилно го саботира проектот

Suicide



Replies:
Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Nov-2007 at 17:52
Можеби треба да отвориме еден thread за Трифун... овие работи мора да се архивираат... Да не се заборават...


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Nov-2007 at 18:09
Па воопшто не е лоша идејата, иако ќе треба да се помачиме да ги ископаме некои од неговите постари бисери.

Кој ќе присобере колекција прв нека го отвори, а за дополнување ќе има материјали, тоа за жал  е повеќе од сигурно...


Posted By: GreatMakedon
Date Posted: 13-Nov-2007 at 20:02
Lele kako se iznervirav.. abe Trifun dan e retardiran.. abe da mu se mo..... na covekot e*ati seljakot me izvadi od kontakt.
Sepak ni Trifun ni pipun ne moze da go spreci gruevski vo ostvaruvanje na ovaa ideja.


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Nov-2007 at 23:04
Во најава... утрешен Вест донесува продолжение во врска со оваа тема. А истовремено отвара и други теми меѓу кои статусот на дивоградба на Клучка Континентал и нејзиното влијание врз клучката од бул. Крушевска република.... BashBashWallbash



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 14-Nov-2007 at 00:07
Да?

Одлично! Конечно да се проговори на таа тема. Нешто толку очигледно, а толку ноншалантно се игнорираше...


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Nov-2007 at 00:22
Originally posted by Cloverstack

Да?

Одлично! Конечно да се проговори на таа тема. Нешто толку очигледно, а толку ноншалантно се игнорираше...


не се надевај на нешто конструктувно Bash

во кратки црти. Аларова му барала на Трифун дозвола за облакодери за да му даде дозвола за клучката континентал. Трифун не и дал облакодери оваа не му дала дозвола за клучка и Трифка си ја гради без дозвола и тоа јавно го кажува (значи по втор пат градоначалникот на Скопје јавно кажува и тоа од два различни аспекта дека клучката континентал е дивоградба и око не му трепнува).

Е тука Аларова која инаку ќе ја бришеше Крушевска република од ГУП за да го спаси Маџир маало станува заштитник на КР и образложува дека не дала дозвола за клучка континентал бидејќи се преклопувала со клучката од Крушевска република.

Значи уште еднаш сума сумарум

BashBashBashBashBashBashBashBashBashBashBashBashBashBashBashBash


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Nov-2007 at 13:33
еве ја објавата
 
АЛАРОВА ГО УЦЕНУВА КОСТОВСКИ ЗА СООБРАЌАЈНИЦАТА КАЈ "КОНТИНЕНТАЛ"
Ако сакаш клучка, дај стокатници
Градоначалникот Трифун Костовски вели дека за да добие согласност од Центар за изградба на клучката кај "Континентал", Аларова му барала да го смени ГУП и да ги предвиди стокатниците со кои тој не се согласува

Клучката кај хотелот "Континентал" градските власти ја градат на диво, бидејќи не добиле одобрение за градба од Општина Центар. Изградбата на оваа сообраќајница почна во септември, а од Градот велат дека биле принудени да почнат со работа без согласност од Центар. Скопскиот градоначалник Трифун Костовски вели дека за да добие согласност од Центар, градоначалничката Виолета Аларова му барала противуслуга, односно барала градоначалникот да дозволи спроти хотелот "Холидеј ин"да се градат стокатници и заради нив да направи измена на Генералниот урбанистички план.
"Работата на клучката ја почнавме без согласност од Општина Центар. Тоа е така затоа што е поврзано, да не речам, со една дебела бирократија, која наместо да помага во решавањето на овие работи, максимално ги отежнува. Тоа е системот. Знаеш, јас ќе ти дадам, ама и ти мора да ми вратиш. Што бара Аларова за возврат? Па ги бара стокатниците да и ги дадам. Но, јас со тоа не можам да се согласам. Дадовме негативен одговор на измените на ДУП 'Голем ринг' и во него дадовме 15 причини поради кои не се согласуваме со предлогот во центарот да се градат стокатници", вели Костовски.
Општина Центар ги негираше обвинувањата од градоначалникот Костовски. Од таму велат дека не издале одобрение за изградба на клучката кај "Континентал", бидејќи таа не е предвидена во ГУП-от.
"Не се работи за реваншизам, туку затоа што во ГУП, кој е донесен во 2002 година, не е предвидена сообраќајна инсталација во вид на клучка во населбата Крњево во близина на улица Беласица за вклучување во сообраќај на булевар Александар Македонски. Со ГУП-от е предвидено вклучувањето на булевар Александар Македонски да оди преку неизградениот булевар Крушевска Република и од тие причини не е дадено одобрение за градба. Општина Центар ја очекува долгонајавуваната измена на ГУП-от, каде ќе биде ревидирано и решението за булевар Крушевска Република, што е приоритет во нашите барања за измени на планот", велат од Општина Центар. (Е.А.)

 
Извор: http://www.vest.com.mk/default.asp?id=143451&idg=7&idb=2221&rubrika=Skopje - Вест


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 14-Nov-2007 at 13:57
Страшно!

Нивото на деструктивно однесување од „двете страни“ е феноменално...  А Аларова е ионака одавна зрела за ќорка.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 14-Nov-2007 at 14:23
Иначе текстов има антологиска вредност. Толку се увртени лошите работи во круг, што човек не знае од каде да почне да критикува и во кој правец да тргне.

Во секој случај текстов може комотно да се стави и во други теми:
- Урбани Автопати - Скопје
- Клучка Континентал
- Урбана мафија
- Урбано дивјаштво (на големо)


Ќе го ставам во првите два, со кратка анализа на кој начин ги засега нив конкретно.


Posted By: pbanks
Date Posted: 15-Nov-2007 at 00:22
Ohno


Градот е немоќен при урбанизацијата на централното подрачје

Центар не ја прифаќа забелешката оти на Скопје не му се потребни стокатници


Случајот со „Голем ринг“ и стокатниците е доказ дека при процедурата на носење на плановите не се усогласени и испочитувани желбите и идеите, но, пред се', и стручните мислења

ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА

Наместо да се едни од главните фактори во урбанизацијата на централното градско подрачје, градските власти се најдоа во ситуација на неми набљудувачи во кроење на новиот ликот на центарот на Скопје. И тоа токму во период кога Општина Центар во нови урбанистички рамки го стави „Мал ринг“, а наскоро ќе одлучува и по конечната урбанизација на „Голем ринг“. Негативните забелешки што Градот ги даде во однос на ДУП за „Мал ринг“, речиси воопшто не се земени предвид од страна на општинарите. Општина Центар не ја прифаќа забелешката оти на Скопје не му се потребни стокатници. Оваа е само една од 15-те забелешки на градските власти кои се немоќни да го спречат самоволието на општинарите, зашто законската регулатива не ја задолжува Општината да го земе предвид мислењето од Градот.

Архитектот Мирослав Грчев посочува дека токму ваквите законски рамки предизвикуваат општинарите да ги ѕидаат самоволно своите општини. Сепак, смета Грчев, со заедничка желба, пред се' за доброто на граѓаните и на Градот, општините имаат морална обврска за почитување и усогласување на желбите на Градот Скопје, но и на повисоките инстанции.

„Случајот со ’Голем ринг‘ е доказ дека при процедурата на носење на плановите не се усогласени и испочитувани желбите и идеите, но, пред се', и стручните мислења. Не може Општината да донесе план за кој од Градот има куп забелешки и притоа ниту една да не се земе предвид“, смета Грчев, според кого релацијата Град Скопје - Центар, кога станува збор за урбанизацијата, е отидена во погрешна насока. „Водени од дневнополитички цели, Општина Центар си го крои ликот на плоштадот и околината по своја мера и по терк на своите политички истомисленици, во случајов Владата. Кристално е јасно дека урбанистичките планови се скроени за да претставуваат основа за реализација на владините проекти, како што се стокатниците, обновата на театарот, профитирање на семејството Здравеви и слично“, посочува Грчев и вели оти има сознанија дека Општина Центар е единствената од сите десет општини која не го есапи Градот, а наедно и не се раководи по ГУП.

Од Градското одделение за информирање вчера не беа во можност да информираат за соработката на градските власти и останатите општини кога станува збор за урбанизацијата, особено за нивната релација со Општина Центар.



Извор: http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=0100812C37F6A9489CFB91B632071D00 - Утрински весник


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 15-Nov-2007 at 00:43


Имаме катастрофално лошо владеење на сите три нивоа:

- централна власт
- град скопје
- општини






Posted By: GreatMakedon
Date Posted: 15-Nov-2007 at 07:23
Opstina Centar bila edinstvena opstina sto ne go esapi gradot? a sto so opstina Cair? Tie sekogas pravat sto ke im tekne nitu go prasvat Trifun nitu go sluset.
I jas ne se soglasuvam so samovolieto na opstinite, ama gradot na celo so Trifun nema koncept za razvoj, taka da ne gi okrivuvam centar sto ne go esapat.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 15-Nov-2007 at 11:08
После вакви коментари од сите 3 горе споменати страни станува повеќе од јасно зошто сме таку кај што сме со урбанизмот, развојот, културата, етиката и се останато. Уште да се умешаат и месните заедници и куќните совети.....А колку ни е бедно осветлен градот, какави дупки има по булеварите и улиците, колку ѓубре има насекаде, Роми со коњски коли во централно градско подрачје и тоа никому не му смета. Они сопки ќе си поставуваат околу кој кого повеќе ќе зае*е. Патетика


Posted By: pbanks
Date Posted: 05-Dec-2007 at 19:33
ете ти македонштина сега. Кај ги изградија овие облакодерива кај Холидеј Ин, сега ќе се прават и во Аеродром Crazy. Овој пат иницијаторот е Општина Аердром дури скоро на саемот на ЗЕЛС и го промовирале проектов Nuts. Уствари ова личи на соло исфуравање на некој тип (му го заборавив името) кој работи во Општина Аеродром (нешто со урбанизам) кој ете сфатил како што вели од кога прошетал во свет дека облакодерите биле туристичка атракција. Локација непозната но во принцип изгледа најмногу му фатиле око локациите кај салата МЗТ и кај мостот близнак бидејкѓи највеќе се спомнуваат во текстот. А да зградиве (кои се инаку искривени но не се допираат) се високи 150м.

И дури и цела оваа бурлеска да ја сфатев сериозно до тука на крајот на текстот доаѓа шлагот. Општината (значи општината ќе градела облакодери NutsCrazyCrazyNuts) немала пари па проектов па најверојатно би се градел со донации

LOLCrazySuicide



А да текстот е во последниот број на Порта 3



Posted By: La Linea
Date Posted: 05-Dec-2007 at 20:10
Да се изгради ваков објект, со вакви димензии, со денешните градежни материјали, и со буџет на една Општина Аеродром(алоо еј!) + донации (кој, цел буџет на Дубаи?!) не само што е невозможно, туку е и мегаломански и нескладно со околината...    
Па кога општината ти ја води некој морж како Кирил Тодоровски, тоа ти е...


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 05-Dec-2007 at 20:17
Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile
Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile
Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile Stern%20Smile


Posted By: se_manda
Date Posted: 06-Dec-2007 at 16:02
hahahahahhahaha ke se otrujam be!!!cccccccc kaj ziveam eeeeeeejjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj.....ne be tipov ne e normalen.cel aerodrom e krs on oblakoderi ke prai.ahahahhahahahah.....ko prvo na jane sandanski ocajno mu treba nov asfalt poso ako ste vozele u posledno vreme ima dupka do dupka i ispukan e asfaltot.posle pola i vise od klupite so se falea deka gi praat gi nema.i na kraj najbitnoto uste iame konji i kozi po parkovi od ciganine so ziveat kaj bliznacite i policiskata u novo lisice.bitno tipot oblakoderi ke si prai..........


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 06-Dec-2007 at 19:56
Што ви е на вас бе, одлична е оваа иницијатива. Бравос. Ни требаат уште многу вакви. А за дизајнот, немам зборови... прекрасно!








CrazyCrazyCrazyCrazyCrazyCrazyCrazy    Suicide
CrazyCrazyCrazy


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 08-Dec-2007 at 03:05
Идејата на општина аеродром ми беше некако позната... Сега ми текна на што ме потсеќала LOL LOL LOL

Багдад:
http://imageshack.us">



Posted By: se_manda
Date Posted: 09-Dec-2007 at 15:23

hahahahahahahahhahahahahahahahahahahahaha ne si tacen be Big%20smile



Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Dec-2007 at 01:54
еве ја Аеродромската визија во колор




Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Dec-2007 at 13:08
Супер ќе се уклопат кај МЗТ! Едвај чекам да ги изградат! Кога почнуваат? Nuts


Posted By: dejan
Date Posted: 10-Dec-2007 at 13:30
Mene mi izgledat interesno, mozhebi ne vo aerodrom...neznam za sto ke sluzhat tie zgradi, ama podobro za nesto kako muzej, jas mislam e cool inace.

Ovakvi zgradi ke se gradat niz svetot. Vidov na SSC za oblakoder vo Pariz, vo nivniot biznis centar sto im e, i ke se gradi nova zgrada koja izgleda chudno i bash ne mu e mesto megju drugite, ama toa e trendot.


Posted By: dejan
Date Posted: 10-Dec-2007 at 13:35
Eve go tuka http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=414393 - tuka


Mene ova mi izgleda po katastrofalno, kako iskinata noga ili neshto..sepak e interesno i mi se dopagja od edna strana.

Ovie 'designs' se 'futuristic' i toa mi se dopagja...ama znaat da gi napravat epten 'futuristic' ponekogash, toa mozheme da vidime tuka.


Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Dec-2007 at 13:36
 
vo nekoja pomala dimenzija mozebi od ova i nesto moze da se napravi.... no dve cudovista od po 150m ne bi licele na nisto. zboruvam za aerodromskite zgradi normalno....
 
pariskata.... sto znam da ja razgledam treba prvo da mi legne


Posted By: dejan
Date Posted: 10-Dec-2007 at 13:39
'cudovista' hehe epa i taka se znae deka nikogash nema da se izgradat tie dve zgradi
Prvo ke pochne so nesto po malo i slatko, pa posle ke dojdat.


Posted By: se_manda
Date Posted: 10-Dec-2007 at 14:41
aj be so ste se fatile pa i vie za zgradite na Kirca.ostajte go coekot neka se fura doeka moze.eeeeeee kakvi ste.ccccccc LOL inace ova pariskava ok e,bas onaka fency i chic izglea LOLNuts


Posted By: La Linea
Date Posted: 10-Dec-2007 at 17:37
Шала на страна, никој не рече дека ќе се градат ТИЕ две згради, тоа е само „визијата“ на Кирил Тодоровски за неговата општина во иднина. Малце ја претерале тука, ама...

Ама сепак Кире и наби рогови на Аеродром.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Dec-2007 at 17:51
Originally posted by La Linea

Шала на страна, никој не рече дека ќе се градат ТИЕ две згради, тоа е само „визијата“ на Кирил Тодоровски за неговата општина во иднина. Малце ја претерале тука, ама...


Не е сеедно... Дури и како визија е надвор од паметот. Добро го отсликува нивното комплетно отсуство на осет за тоа што е поребно, возможно, вклопливо... А тоа што јавно настапија со проектов (макар и како „визија“), зборува дека се на некој начин горди со ова, као да направиле којзнае што, а не само неколку бедни рендери...

Всушност нивнава „визија“ јасно укажува на фактот дека се тотално без визија Roll%20eyes


Posted By: pbanks
Date Posted: 12-Jan-2008 at 00:05
Кире е неуморен Wallbash. Ова стварно не вреди да се коментира.

Нова идеја: во Скопје ќе се граделе три облакодери со по 160 ката!

Градоначалникот на Аеродром, Тодоровски, тврди дека пресуден ќе биде ставот на Владата

ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА

Општина Аеродром планира да гради три сто и шеесеткатници! Оваа футуристичка идеја на општинарите,на која и' нема рамна во светот, веќе се наоѓа во процедура, а за неа е информиран и скопскиот градоначалник. Според Детаљниот урбанистички план, кој се наоѓа во почетна фаза, облакодерите кои ќе можат да достигнат максимална висина до 500 метри, е предвидено да никнат на просторот помеѓу бензинската пумпа „Макоил“ и комплексот на касарната „Гоце Делчев“. Висококатниците би имале комерцијално-станбена намена, а во нив би инвестирала странска компанија.

Градоначалникот на Аеродром, Кирил Тодоровски, вели дека сто и шеесеткатниците се заедничка идеја на повеќе субјекти на повисоко ниво. „Можеби овој проект за некого изгледа утопистички, но е голем предизвик и сметам дека е реално изводлив. Општина Аеродром е урбана општина, европски ориентирана и се стремиме и на таков урбанистички развој“, вели Тодоровски, кој не открива дали изградбата на облакодерите во Аеродром е евентуална компензација на оспоруваниот владин проект за изградба на стокатници, кој почна да се турка преку Општина Центар, а за што од Градот неодамна се спротивставија, или пак, државата планира да изгради два скопски Менхетна.

За најавите од Аеродром градските власти се' уште немаат изграден став, иако неодамна се запознаени со идејата. Таа на скопскиот градоначалник Трифун Костовски му била пренесена на неодамнешната средба на општинарите и градските власти, којашто ја иницирал градоначалникот на Аеродром. „Градоначалникот Костовски со својот тим одржа средба со Кирил Тодоровски на која најмногу се разговараше за урбанистичкото планирање во Аеродром, со оглед на тоа дека општината за кусо време донесе повеќе планови, а голем дел веќе се во процедура на усвојување. Идејата за изградба на облакодерите ни беше пренесена усно. Официјално немаме став по тоа прашање, бидејќи урбанистичкиот план со кој се планирани висококатниците се' уште не ни е доставен на мислење“, велат од кабинетот на градскиот татко и посочуваат дека облакодерите не се предвидени ниту во Генералниот план на Скопје. Во случај Градот и да не даде позитивно мислење по планот, односно ќе има забелешки како за стокатниците во Центар, тоа за градоначалникот на Аеродром нема да претставува пречка. „Иако не сум експерт за процедурата на носење на плановите и нивна реализација, сепак, знам дека мислењата од Градот не се релевантни. Пресудна е согласноста што ја дава Министерството за транспорт и врски. Сакам да кажам и дека, бидејќи висококатниците не се предвидени со постојниот ГУП, ние ќе побараме тој да се смени во полза на нашата идеја“, вели Тодоровски ,кој ги споменува облакодерите и во својот уводник во општинскиот весник „Аеродром“, каде што тие се напомнати како дел од проектите со кои во 2008 година ќе се направи економски бум во општината.



http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=050AF9B4B1A36F43946FE73F9D73BD74


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 12-Jan-2008 at 00:58
ој куку ноне

детска работа... си играат децата...


Posted By: La Linea
Date Posted: 12-Jan-2008 at 11:14
Градоначалников очигледно ни е на тешки дроги... Suicide

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: dejan
Date Posted: 12-Jan-2008 at 13:04
Ostaj te go..


Posted By: GreatMakedon
Date Posted: 12-Jan-2008 at 13:21
covekot si gi kazuva fantaziite, ostajtego de sekoj ima pravo da sonuva hi hi hi


Posted By: волан
Date Posted: 12-Jan-2008 at 16:05
Еве и тука мој мал допринос

http://volanskopje.blog.com.mk/node/70050 - СКОПЈЕ - со три педесетокатници ... (Менхетен во Скопје)

а за бисерот во ајродром ке отворам нов топик



-------------
волан


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 12-Jan-2008 at 17:38
Луѓе, абе што е со бројката три во последно време? Три облакодери кај Холидеј Ин, три облакодери во аеродром... Значи ние кога градиме облакодери, мора да бидат баш три. И не се застанува само кај облакодерите. Куполите исто не смеат да бидат ни помалку ни повеќе туку три.




Posted By: kire85
Date Posted: 12-Jan-2008 at 18:18
toa e vo tesna vrska so trojcata musketari.....trifun, alarova i todorovskiCrazy


Posted By: mitatos
Date Posted: 12-Jan-2008 at 20:09
looooooool Cloverstack me nasmea hahahaha
3x3 rabotava lastik ke igraat


-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: shyes
Date Posted: 13-Jan-2008 at 13:52
хехе, Три мускетари рофл,

Абе баш ме интересира што ќе стани од оваа идеа. Мислам ако облакодеритие се планираат да се  финанцираат од странство па можда  е можно да се изградат. Ама сега јас не ја незнам процедурата за градба и дозволи за тоа, па и ја можда си зборувам фантасии хехе. Ако овие облакодери се изградат, што милсите ќе биде добро за Скопје и Македонија, мислам од аспектот на генералниот дизајн и лик на градот, економски последици и позитиви и негативи од овај пројект, итн.


Posted By: mitatos
Date Posted: 13-Jan-2008 at 14:36
ja mislam deka na skopje ne mu trebaat zgradi povisoki od 30 sprata duri i toa e visoko ,nesto slicno na bizniscentarot vo bosna t.e bliznackite tie se po 40 sprata mislam, ali ovie od 60 sprata se kacija na 160 koj znae sto ke se desi za nekolku godini 

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Jan-2008 at 14:53
@ shyes & mitatos

Јас сум генерално за одење во висина каде што тоа се може и е прикладно. Мислам дека за до 50-тина спрата не би ни требало многу да се дебатира на таа тема. Дај боже да има заинтересирани инвеститори... Ама тоа е моментално убедливо најтешкиот дел.

На плановите на Кирил & Co. мислам не треба да им даваме никаков значај. Може само да се мајтапине со нив. Дечките се забегани а плановите им се надвор од реалноста. Можеби оној проект на владата за кај Холидеј Ин има каква-таква сериозност, но дури и тоа е подолгорочен план. А таа локација ми е и најпрокладна. Од таму се до транспортен центар душа дава за higrise cluster Thumbs%20Up


Posted By: La Linea
Date Posted: 13-Jan-2008 at 22:41
А јас мислев тие двата криви облакодера што ги иаме на рендери се аздисување.... Ова е нечуено, ни се смее светот.

@Cloverstack: Дефинитивно highrise cluster е многу подобро од шупа-cluster, на таа локација покрај транспортниот центар. Мора да земам фотошоп и да монтирам облакодери да видам како би изгледало се тоа. Го има некаде да се даунлоадира?


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Jan-2008 at 00:13
Blahblah

Кулите од 160 ката се научна фантастика за Скопје


Изградбата на кулата „Бурџ“ во Дубаи

Облакодери со сто и повеќе ката можат да градат многу малку градежни оперативи во светот

ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА
БИЛЈАНА АНГЕЛОВСКА

Научна фантастика, апсурден урбанистички екстремизам, визија создадена од незнаење или, пак, пуста желба за медиумска реклама. Вака некои стручни лица и поголем дел од јавноста го коментираат проектот на Општина Аеродром да гради три сто и шеесеткатници. И авторот на идејата, градоначалникот Кирил Тодоровски, свесен е дека таа е утопистичка, но, сепак, смета оти е реално изводлива и претставувала предизвик за развој на европска општина.

Токму општинските и градските власти треба да се занимаваат со реални нешта и, пред се', со решавање на секојдневните комунални проблеми во кои Скопје се' уште недозволено се задушува, а не енергијата да ја насочуваат кон нереални проекти, коментираат некои.

„Не ни е потребен екстремизам, треба да постои поголемо достоинство и скромност кај надлежните, во случајов кај Општина Аеродром. Недозволиво е таа сега да не' насочува на дискусии за проект што е создаден од несериозност, а можеби и од желба за саморекламирање“, вели архитектот Минас Бакалчев, според кого Скопје првенствено треба да ги реши елементарните проблеми со кои се соочува, почнувајќи од јавниот превоз, па се' до хигиената.

Ако, пак, за некои е приоритетен урбанистичкиот развој, за пример, посочува Бакалчев, треба да се земат градовите што ни се блиски од секој аспект, како што е Љубљана. „Незамисливо е да се споредуваме со Дубаи, кој е неколку светлосни години помоќен од нас, првенствено гледано од економски аспект, па натаму“, додава Бакалчев. Тој се сомнева во изведбата на планот на општинарите и се надева дека некој помоќен во старт ќе им ја пресече футуристичката визија за јавноста непотребно да не се фокусира во таа насока.

Скептик за вториот Менхетен во Скопје е и директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија, д-р Михаил Гаревски, иако вели дека за оваа научна фантастика, гледано од сеизмички аспект, изведбата на облакодерите е изводлива.

„Кога може облакодери да се градат во Токио и во Сан Франциско, каде што сеизмолошката активност е многу посилна отколку во Скопје, тогаш нема зошто да не може да се гради и овде. ИЗИИС може да проектира без проблеми такви објекти, опфаќајќи ги потребните параметри за сеизмика, ветер и слично. Би гарантирале за нивната издржливост, но проблеми ќе се јават отпосле, во однос на организацијата на облакодерите, на пример, заштита и реакција при евентуални пожари, поставување, функционирање и одржување на лифтовите. Тоа се многу посложени зафати отколку на вообичаено високите градби“, вели Гаревски. Тој проценува дека изведбата на еден таков објект сигурно би чинела 3-4 милијарди долари.

Според неговите сознанија, македонската градежна оператива досега немала искуство во изградба на такви објекти, а мал е бројот и на оперативите воопшто во светот кои граделе вакви облакодери. Ова го потврдуваат и градежниците кои потенцираат дека за изведба на такви комплексни градби е потребна специјална механизација и дополнителна обука на оперативата.

Градежниците укажуваат дека секоја поголема катност на објектот создава свои проблеми. Потенцираат дека по земјотресот во Скопје важел норматив според кој не се граделе објекти повисоки од 21 кат, па затоа во Скопје и нема повисоки облакодери. „Иако сега е сосем ново време, има нова технологија, нова опрема и се' може да се изведе. Ништо не е неизводливо само ако некој има доволно пари да плати таква опрема, ние можеме да градиме, за нас нема да претставува проблем“, велат од една од најголемите наши градежни компании.

Иако засега не ја коментираат футуристичката идеја на Аеродром, оти се' уште не им е доставена на хартија, голема е веројатноста облакодерите на Тодоровски да ја доживеат истата судбина како и владините стокатници во Центар, за кои Градот даде негативно мислење, односно достави 15 забелешки. По претпоставка дека урбанистичкото решение за сто и шеесеткатниците ќе биде слично на стокатниците, од Градот неофицијално како нерешено ќе го постават прашањето за инфраструктурата.

За да се реализира таков утопистички проект во Аеродром, и воопшто во Скопје, потребна е комплетно нова инфраструктура, бидејќи постојната не ги задоволува ниту сегашните потреби, а не, пак, за сто и шеесеткатници. Една од забелешките поради кои Градот најверојатно негативно ќе се изјасни за облакодерите е тоа што нема да може да се реши прашањето во однос на безбедноста во случај на пожар. Скопската противпожарна бригада е опремена за интервенции до 14. кат.

Градот Скопје финансиски е немоќен да ја изгради инфраструктурата оти таа, како за споредба, за стокатниците било проценето дека ќе чини 170 милиони евра.

Инаку, идејата за сто и шеесеткатниците е во процедура за ставање во урбанистичка рамка, која се' уште не е стасана на разгледување до надлежните инстанции. Според градоначалникот на Аеродром, Кирил Тодоровски, трите облакодери во кои би инвестирала странска компанија би имале комерцијално-станбена намена, а би се изградиле на просторот измеѓу бензинската станица „Макоил“ и комплексот на касарната „Гоце Делчев“. За реализација на проектот ќе треба да се менува и Генералниот урбанистички план на Скопје.



Извор: http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=91EA7CCBF881574C99CBDEAAEDBBA150 - Утрински весник


Posted By: La Linea
Date Posted: 14-Jan-2008 at 00:39
Текстов не кажува нешто што не го знаевме. Освен тоа дека нашата противпожарна бригада е опремена за интервенции до 14 кат, тоа е шокантно да се чуе. Криво ми е што детските фантазии на Кире ја разбрануваа јавноста, навистина не требаше да се обрнува внимание на вакви абсурдни идеи. 

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 14-Jan-2008 at 06:59
Абе и некои од критичарите на проектов ми изгледаат изгубени... Каква врска има тоа што противпожарната бригада може да интервенира до 14 кат? Па зарем ако се обистини визијава на Кирил и се изградат згради од по неколку милијарди евра, нема да се внимава на противпожарна заштита? Всушност каде во светот пожари на 100-ти спрат се гасат со противпожарни возила? Crazy

Или па она со инфраструктурата... Па каде на светот има готова комплетна инфраструктура што стои така и чека евентуално некој да изгради 160-катница? Crazy Секогаш тие работи одат паралелно... Кога некој ќе реши да гради облакодер, ја решава и инфраструктурата.

Арно уште не се јави Трифун со неговите стравувања дека Скопје ќе стане мета на Ал Каеда Crazy

Знам дека ова се банални работи, ама зборов ми е дека кај нас фали осет и за жал преовладуваат некои наивни детски сваќања дури и кај надлежните. Токму од таму потекнува и ова глупирање со вакви најави како на Киро...

Овие облакодери нема да се изградат не ради инфраструктурата или противпожарната бригада, туку едноставно затоа што Скопје апсолутно нема капацитет да привлече таква инвестиција. И тука треба да заврши приказната. Луѓето треба да се доволно зрели да не им обрнуваат внимание на „визиите“ на Кирил, освен ако не сакаат да се пошегуваат во врска со тоа.

А Дубаи... Во Дубаи моментално владејат бројни екстремно специфични услови кои го дозволуваат тоа што се случува таму на градежен план. Тоа не можат да си го дозволат ниту Токио, ниту Њу Јорк ниту било кој друг во моментов...
А ние во Скопје да се спуштиме малце од облаци и да гледаме прво да изградиме нешто над 10 спрата, зашто и такво нешто одамна немаме изградено Roll%20eyes


Posted By: Supervisor
Date Posted: 28-Jan-2008 at 22:48
Хехехе абре луѓе овие стокатници нема да светнат ни за 50 години од сега. Мислам јас не знам не ни е завршена предвидената патна инфраструктура имаме други проблеми, па најмалку кој мисли за овие стокатници. А тешко и дека ќе ја достигнеме Russia Tower(612м) во Москва  

-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: Supervisor
Date Posted: 28-Jan-2008 at 22:52
Originally posted by Cloverstack

http://vest.com.mk/default.asp?id=143408&idg=7&idb=2220&rubrika=Makedonija - http://vest.com.mk/default.asp?id=143408&idg=7&idb=2220&rubrika=Makedonija


ЗАГЛАВИ ВЛАДИНИОТ ПРОЕКТ "МЕНХЕТН ВО СКОПЈЕ"
Костовски не му дава стокатници на Груевски
"Кога успеаја Близначките во Њујорк да ги турнат, тероризмот веќе не гледа каде напаѓа, тој бара само жртви. Јас не сакам моето Скопје да ја има истата црна судбина на Њујорк", вели Костовски, (Е.А.)


 
хухуху абре Костовски прво близначките си ги урнаа самите Американци, второ ние немаме кеш ни за семафори а не за стокатници Big%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile


-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: pbanks
Date Posted: 28-Jan-2008 at 22:54


ете гледаш дека е корисно да се дискутира за облакодериве, како друкчие ќе ги документираме овие бисери на Трифка LOL


Posted By: Supervisor
Date Posted: 28-Jan-2008 at 22:56
Originally posted by La Linea

Да се изгради ваков објект, со вакви димензии, со денешните градежни материјали, и со буџет на една Општина Аеродром(алоо еј!) + донации (кој, цел буџет на Дубаи?!) не само што е невозможно, туку е и мегаломански и нескладно со околината...    
Па кога општината ти ја води некој морж како Кирил Тодоровски, тоа ти е...
 
хахахахаха Big%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile
NutsNutsNutsNuts
САМОУБИСТВО!


-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: ProMKD
Date Posted: 16-Mar-2008 at 21:08
Ова можеби е за во урбано дивјаштво ама ај...

Читам сеа нели дека ДУПот е изменет за центар за стокатниците кај холидеј ин.. и сеа тука пишува дека и во аеродром ДУПот е изменет за кај касарната да има исто 3 стокатници??

Извинете ако е дискутирано веќе на темава но мислам дека не е

Општините Центар и Аеродром ги менуваат Деталните урбанистички планови за да можат да ја реализираат идејата за изградба на шест стокатници во градот. Три од облакодерите ќе се градат на паркингот спроти хотелот „Холидеј ин“, а другите во близина на касарната „Гоце Делчев“ во Аеродром

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=6&tabid=1&EditionID=1344&ArticleID=86866


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 16-Mar-2008 at 23:03
Па не е баш за у дивјаштво, поише за у урбанистички планови Smile

Инаку и плановите и стокатниците се дискутирани, не си разлистал доволно LOL


Posted By: ProMKD
Date Posted: 17-Mar-2008 at 00:02
Тоа за дивјаштво беше шала LOLCheers


Posted By: lslcrew
Date Posted: 17-Mar-2008 at 00:05
Што сте бе па вие толку против 100-катници. Јас Скопје во иднина го гледам токму вакво!!!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Mar-2008 at 00:12
Мислам повеќето од нас не се против облакодери, туку против дилетантскиот однос на оние што као ги „планираат“. Да се „планира“ може сешто, ама реализација е друга работа. Види го само насловот во Време, од текстот што го посочи ProMKD:


УСВОЕН НОВИОТ ДУП НА ОПШТИНА ЦЕНТАР
Изградбата на стокатниците од иднината може да почне


Nuts

Демек ние го решивме главниот проблем (усвојување на некој ДУП со сомнителен квалитет), и еве уште утре може да почне да се гради... Финтата е што вака не размислува само некоја си новинарка, туку и надлежните.

Еве уште еден интересен детал од текстот:
Инаку, и општината Аеродром предложи слична иницијатива за изградба на облакодери. Два од сто ката и еден од шеесет.


Малце чуден концепт, ама у резонот на Киро боље да не се мешам Crazy


Posted By: ProMKD
Date Posted: 17-Mar-2008 at 00:16
Упс, преместени се постовите :P Јас пак на вести лупнав, ај ќе избришете..

Него ја не сум против стокатниците да беше можно да ги пополниме... МРТВ седи полу празно, а со што ќе ги наполниме канцелариите од +/- 600 спрата??


Posted By: SkaNdErBeG
Date Posted: 19-Apr-2008 at 20:15
any news regarding skyscrapers in Skopje?




Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Apr-2008 at 20:20
nothing specific skanderbeg. just chit chat, hypothetical scenarios etc. 


Posted By: SkaNdErBeG
Date Posted: 19-Apr-2008 at 20:26
it all starts with chit chat

but most importantly, does the regulation plan for a specific zone in Skopje allow such developments to happen?


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Apr-2008 at 20:29
Originally posted by SkaNdErBeG

it all starts with chit chat

but most importantly, does the regulation plan for a specific zone in Skopje allow such developments to happen?


that's the only breakthrough. The regulation plan is changed but as we discussed in this thread we are dissatisfied with the location (the holiday inn parking lot). The infrastructure there just can't cope with projects of that magnitude.


Posted By: SkaNdErBeG
Date Posted: 19-Apr-2008 at 20:38
hmm... cant really imagine where that is.. Have been to Skopje many times, but cant seem to remember any Holiday Inn ...Crazy

would it be too much to ask, sometime when you have the time - to post a map of Skopje, with some drawn red lines or something which illustrates this area?

anyway.. this is the most important thing, to have a regulation plan which allows such developments to happen.. Infrastructure can maybe be improved eventually in coordination with the projects...

Don't be surprised if something really cool shows up in Skopje... Investors can suddenly show up, the regulation plan is the most important factor for such developments... just like a 165m complex which was unimaginable some recent time ago - is now suddenly U/C in Prishtina..Cheers


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 19-Apr-2008 at 20:57
Originally posted by pbanks

we are dissatisfied with the location (the holiday inn parking lot). The infrastructure there just can't cope with projects of that magnitude.


Who is dissatisfied? I thought you liked the location! I sure do.

And I don't see a problem with the infrastructure. As Skanderbeg noted, the infrastructure can be developed even during the construction of the actual buildings. Why do you need to have the infrastructure completed, even before you start digging?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 19-Apr-2008 at 21:11
Skanderbeg, I roughly outlined the area with red. ATM there is a big parking lot and some old houses there.

Three buildings of up to 300m are allowed on the location now Crazy




Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Apr-2008 at 21:18
Originally posted by Cloverstack



Who is dissatisfied? I thought you liked the location! I sure do.

And I don't see a problem with the infrastructure. As Skanderbeg noted, the infrastructure can be developed even during the construction of the actual buildings. Why do you need to have the infrastructure completed, even before you start digging?


I think we all agreed that the Madzir malo strip next to the train station is better because it would be surrounded by big boulevards including the future Krusevska republika which would be able to handle the incoming/outgoing traffic. The holiday in location is just very limited because it faces just one big boulevard.


Posted By: SkaNdErBeG
Date Posted: 19-Apr-2008 at 22:21
Cloverstack, thanks alot for the map.... 300m?! wow... that's kind of too big
The location looks pretty good, with the river and all next by, plus seems like it is in the heart of the center? Although, Im not really informed with the current infrastructure situation in that area, or its potential...

Maybe regular streets in that area, can be expanded to 4 lanes in the future...

btw, cloverstack; how big in square meters is this skyscraper regulated area?


Posted By: vardar
Date Posted: 19-Apr-2008 at 23:57
Yeah the 300 meters is science fiction, first of all as you would know if youve been to Skopje theres a lot of empty spaces in the city center (mainly from the earthquake).....now these areas are slowly being filled but in my opinion it will be a long while until these are "filled" and theres enough demand for skyscrapers....However as you said an investor can show up like in Prishtina and voila you have a beatiful scryscraper going up Yes . About the area i dont know but to give you a rough idea id GUESS  50-60.000 m2
BTW there was an article in the papers today about the main investor of ENK Edmond Krliu aparently he is an albanian from macedonia  and the paper was saying how our companies were hoping to get a piece of the pie LOL It also said he bought some construction company in Kosovo and that he's building the scyscraper on the land of the company.....


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 20-Apr-2008 at 00:48
Originally posted by pbanks


I think we all agreed that the Madzir malo strip next to the train station is better because it would be surrounded by big boulevards including the future Krusevska republika which would be able to handle the incoming/outgoing traffic. The holiday in location is just very limited because it faces just one big boulevard.


Madzir-Maalo is an exelent location too, but why should those both exclude each other. In fact I always cheered for a continuous highrise cluster from GTC, all the way to the Transport Center.

I think there wouldn't be problems with upgraded infrastructure. The holiday in location can be also connected to the underground corridor and to the current "494th Street" (which is supposed to be multilane and connected to 3rd Macedonian brigade Boulevard.

On the other hand, buildings in Madzir-Maalo won't have any direct connection to Krusevska because of the nature of that corridor. But that too is not a problem, if the overall network is correctly planned.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 20-Apr-2008 at 00:48
Skanderbeg, 300m is the maximum allowed height, not a requirement


Posted By: pbanks
Date Posted: 20-Apr-2008 at 01:00
Originally posted by Cloverstack


Madzir-Maalo is an exelent location too, but why should those both exclude each other. In fact I always cheered for a continuous highrise cluster from GTC, all the way to the Transport Center.

I think there wouldn't be problems with upgraded infrastructure. The holiday in location can be also connected to the underground corridor and to the current "494th Street" (which is supposed to be multilane and connected to 3rd Macedonian brigade Boulevard.

On the other hand, buildings in Madzir-Maalo won't have any direct connection to Krusevska because of the nature of that corridor. But that too is not a problem, if the overall network is correctly planned.


the infrastructure is my only concern for the holiday inn location. I'm not as optimistic as you that it can be easily modified to fulfill the needs.

On the other hand I'm sure Krusevska republika can be easily modified with a junction near the hypotetical cluster which won't alter its primary role (being a backbone artery) but it will easily handle the incoming/outgoing traffic for the SC cluster.

A cluster stretching from holiday inn to the railway station is also nice. Then again I wouldn't mind the holiday inn part to be urbanised in the 'Mal Ring' spirit and the SC cluster to take another direction, following the line of Krusevska republika starting from the railway station all the way to UKIM.

Then again...none of this is happening and even the 3x??? meters over at holiday inn are far fetched at the moment and I doubt we will need such a big cluster in Skopje any time soon anyways.


Posted By: SkaNdErBeG
Date Posted: 20-Apr-2008 at 01:09
Originally posted by vardar

Yeah the 300 meters is science fiction, first of all as you would know if youve been to Skopje theres a lot of empty spaces in the city center (mainly from the earthquake).....now these areas are slowly being filled but in my opinion it will be a long while until these are "filled" and theres enough demand for skyscrapers....However as you said an investor can show up like in Prishtina and voila you have a beatiful scryscraper going up Yes . About the area i dont know but to give you a rough idea id GUESS  50-60.000 m2
BTW there was an article in the papers today about the main investor of ENK Edmond Krliu aparently he is an albanian from macedonia  and the paper was saying how our companies were hoping to get a piece of the pie LOL It also said he bought some construction company in Kosovo and that he's building the scyscraper on the land of the company.....


300 m would definetly stand too much out, when there isnt an existing skyline of 150 - 200m in the "background"... But as Clover pointed out, it is only a maximum height limit, not a requirement...

After the recent developments in Prishtina, I wouldn't be surprised if something similar happends also in Skopje eventually... I have realised, nothing is impossible, but a requirement is investors willing to take big risks..

About Edmond Kirliu, yes he is from Skopje, and owns lots of businesses in Macedonia... About macedonian companies "getting a piece of the pie" is very possible and not so surprising, since it has already happened. Out of a team of roughly 80 architects and engineers (several studios and engineering-consultant companies)- about 10 where macedonian... Cheers


Posted By: lslcrew
Date Posted: 20-Apr-2008 at 01:15
Offtopic: Skanderbeg you mentioned Prishtina. I like the goverment builnig. If you have some images or renders you can post them in a separete thread. But first i would ask pbanks to open a new sub-forum for the projects outside of macedonia! Till now all the project we have been processing were from here.


Posted By: pbanks
Date Posted: 20-Apr-2008 at 01:18


The forum general forum sections are for Macedonia only. However I wouldn't mind at all if such thread is opened in the English subsection or in Останати теми (which is the general section). When I think about it Останати теми would be the most suitable place for such a thread.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 20-Apr-2008 at 01:20
@ pbanks

Although I don't share your pessimism about the transport infrastructure capacity (upgrading needed and possible of course), I'm also pessimistic when it comes to the actual construction of skyscrapers any time soon. Like vardar said, there are just too many big empty plots in Skopje's wider center, for an investor to want to go very high... For a start I'd be more than satisfied with one or two 20+ projects in addition to a single 30+ project.


Posted By: SkaNdErBeG
Date Posted: 20-Apr-2008 at 01:22
if there is such an interest, I wouldn't mind posting something... but of course it would have to be posted in its appropriate part of the forum... dewrob, what does "Останати теми" mean?


Posted By: pbanks
Date Posted: 20-Apr-2008 at 01:35
Originally posted by SkaNdErBeG

if there is such an interest, I wouldn't mind posting something... but of course it would have to be posted in its appropriate part of the forum... dewrob, what does "Останати теми" mean?


it means "General subjects" we already have topics about architecture from other countries there so if you are posting something that would be the place to open a new thread

Cheers


Posted By: SkaNdErBeG
Date Posted: 20-Apr-2008 at 01:48
ok cool


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 20-Apr-2008 at 02:41
Се сетив на уште една работа што ја имам приметено во врска со локацијата кај Холидеј Ин.

Од Кале, убедливо најгрд поглед има во тој правец. Не зборувам за самиот град, туку за позадината - индустриската зона и рудникот Усје. Буквално го расипува впечатокот на целиот поглед од Кале. Со високи градби токму на тоа место, сосема ќе се скрие таа грдотија, а наместо тоа ќе имаме убав поглед. Мислам дека ова не е воопшто небитно. Кале треба да се претвори во едно многу раздвижено место, а погледот треба да е главна причина за тоа.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 20-Apr-2008 at 02:55
А една друга работа кловер. Јас се уште неможам да си замислам како би изгледал поглед од тиа стокатници. Од горе ќе можеме границата да ја надгледуваме!!


Posted By: ProMKD
Date Posted: 20-Apr-2008 at 03:06
Originally posted by lslcrew

А една друга работа кловер. Јас се уште неможам да си замислам како би изгледал поглед од тиа стокатници. Од горе ќе можеме границата да ја надгледуваме!!

Озбилно.. и навечер замисли.. светла од секаде ќе има. Ќе мора да обезбедиме, да не дојде некој американски снајперист одозгоре па да гаѓа :P


Posted By: blejdsk
Date Posted: 20-Apr-2008 at 03:07
Odozgora ,,,,,moes da ripnes na Vodno ...LOLLOL

-------------





Posted By: Cloverstack
Date Posted: 20-Apr-2008 at 14:46
@ pbanks

Она со Лакриште во Приштина баш ме испровоцира повторно да се навратам на тоа што дискутиравме за инфраструктурата... Види само колку е послаба нивната транспортна мрежа (и моменталната и планираната), па сепак тоа не им пречи сериозно да се нафатат на таков "higrise cluster". Не дека се ќе им оди како подмачкано... Ама во Скопје би можело таков кластер инфраструктурно да се подржи многу подобро, вклучувајќи ја и локацијата кај Холидеј Ин.


Posted By: La Linea
Date Posted: 20-Apr-2008 at 21:35
Има линк на нет да видам што се гради во Приштина? Баш ме интересира



-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: se_manda
Date Posted: 20-Apr-2008 at 23:53
sea gueski ke se popali i u kampanjata ke ubaci i oblakoderi u sk a us put i crkvata


Posted By: blejdsk
Date Posted: 06-May-2008 at 15:57
Eve gi luge ,,,,!!!



MY iMAGINATION!!!!,,,,

Ke izlea super ....


Vi se sviga li slikava ?


-------------





Posted By: pbanks
Date Posted: 06-May-2008 at 16:09
супер монтажа Thumbs%20UpThumbs%20Up 50 катници си насадил така? не изгледа ич лошо


Posted By: La Linea
Date Posted: 06-May-2008 at 17:27
Да да супер монтажа! Ми свиѓа многу добро би изгледале...

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 06-May-2008 at 17:38
Ја како што знам требаше на секои 20 ката да има како мост некој, како поврзување меѓу зградите. Барем така слушнав некаде. Инаку монтажата е добро. Супер изгледа.


Posted By: blejdsk
Date Posted: 06-May-2008 at 20:07
Pa da staev 100 katnici ,,,,,,nekako nemase da mi lici , a i na Skopjevo nema da mu licat 3 stokatnici , nekako mnogu ke strcat a + nema da najdat investitori za tolku mnogu da gi gradat. Mene mi izlea mnogu porealno i po estetski  da se napravi nesto = 30+50+70 katnici ,, koj ke se uklopat mnogu podobro od sekoj aspekt.

Nesto slicno koe mnogu mi se dopaga kaj Pristinskiot proekt ANARCH,,


-------------





Posted By: lslcrew
Date Posted: 06-May-2008 at 20:12
ja sum za 1x300


Posted By: vardar
Date Posted: 06-May-2008 at 23:11
Браво за монтажата Блејдск Thumbs%20Up
Дури сега сваќам колку е ниско Скопје и колку би штрчела стокатница Nuts 
Врз основа на сликава се согласувам боље би било 30-30-50 или 30-50-70 него 3х50 или пак 3х100 за подобро да се вклопи со околината вака некако не ми личи.... Dunno
 


Posted By: vardar
Date Posted: 06-May-2008 at 23:26

Si mislev kako li ke izgleda od "gore" inace eve od Burj Dubai najvisokata zgrada vo gradnja....

 


Posted By: dejan
Date Posted: 07-May-2008 at 12:54
Odlicna montazha blejdsk

A od taa visina bi imalo ubav pogled na Skopje, kako ova burj, ama toa e mnogu visoko nepotrebno.


Posted By: kire85
Date Posted: 08-May-2008 at 23:11
Originally posted by blejdsk

Eve gi luge ,,,,!!!



MY iMAGINATION!!!!,,,,

Ke izlea super ....


Vi se sviga li slikava ?


A za koi oblakoderi tocno stanuva zbor na montazava? Nekoi od dubai ili...? Zasto ne samo visinata tuku i po izgledot super bi se vklopile u skopje!!Thumbs%20Up


Posted By: dejan
Date Posted: 09-May-2008 at 11:56
Vo taa slika Skopje mi zalikuva malku na Vancuver posto mislam i toj grad ima planini okulu nego, a i oblakoderi.


Posted By: vardar
Date Posted: 09-May-2008 at 12:17
Мене пак од овој агол воопшто и не ми личи на Скопје Dunno изгледа програмиран сум да гледам слики само од кале и водно Yes


Posted By: dejan
Date Posted: 09-May-2008 at 12:21
Pa i toa ako ne bese zgradata na MRT, i jas ne bi go poznal gradot.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 09-May-2008 at 19:03
Ко монтажа одлично,
Но дајте реалнос, со трусното подрачје под нас и со мување со материјали (кој кај нас уште испитува јачина на материјал) би се срушиле ко „кула од карти“

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 09-May-2008 at 19:40
Originally posted by Vladimir P

Ко монтажа одлично,
Но дајте реалнос, со трусното подрачје под нас и со мување со материјали (кој кај нас уште испитува јачина на материјал) би се срушиле ко „кула од карти“


Трусното подрачје дефинитивно не е фактор (Токио, Сан Франциско итн....) а што се однесува до материјалите не се сомневам дека ќе бидат квалитетни, сепак вакви градби нема да прави ФИКОМ туку некоја сериозна компанија. Кај нас апсолутно постојат капацитети компетентни за испитување на јакост на материјали.

Независно од сето ова, облакодери уште долго време нема да има ако воопшто некогаш ги има бидејќи економска логика за тоа не постои.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 09-May-2008 at 21:12
Originally posted by pbanks

Трусното подрачје дефинитивно не е фактор (Токио, Сан Франциско итн....)

Само за напомена и двата града убаво ги здрмува, иначе Сан Франциско освен "downtown" со неколкуте облакодери (пирамида) се друго е „барака“ со два ката, што нели не е карактеристично за УСА.
А Токијо ги гледавме снимките на излетани возови и ....

Originally posted by pbanks

а што се однесува до материјалите не се сомневам дека ќе бидат квалитетни, сепак вакви градби нема да прави ФИКОМ туку некоја сериозна компанија. Кај нас апсолутно постојат капацитети компетентни за испитување на јакост на материјали.

Да, се сложувам, (уште после земјотресот се створи одличен тим на експерти за трусна градба) но кој денеска тоа го прави и почитува ?

П.С. живеам близу до градежното училиште каде некогаш во задниот дел се испитуваа бетонските коцки и ги имаше на тони, и незнаева како да се отарасат од нив - дали тоа сега се случува?

Originally posted by pbanks

Независно од сето ова, облакодери уште долго време нема да има ако воопшто некогаш ги има бидејќи економска логика за тоа не постои.

Е тука си во право

Недај боже да не здрма, незнам каде ќе ни биде крајот


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: shyes
Date Posted: 14-May-2008 at 05:05
Јас би сакал сите тие стабени блокови да се урнат, освен тие што се од уникатна изградба или ако го комплементират ликот на градот или да се остаат некои така за рефенца од тоа време во кои се изградени. Па потоа да се изградат модерни стабени објеки што рефлектираат еден нов урбанистички дизајн. Мислам Скопје има премногу вакви старо стабени згради иако се изградени неодамна. Мислам го уништуваат ликот на грдот.  НО знам ова а премногу лесно да се рече но да се направи е друга работа и исто такак многу пари и е потребно многу инвестиција. Ова е повеќе моја лична желба  во која Скопје би одел кон тој правец, како главен град на Македонија која ќе постане една современа држава, се надевам во блиската иднина. RockCheersBlahblah



Print Page | Close Window