Print Page | Close Window

Тетрис

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Станбени
Forum Discription: Станбени згради, станбено-деловни комплекси, резиденцијални објекти и населби...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=945
Printed Date: 05-Jun-2024 at 02:38


Topic: Тетрис
Posted By: xnx
Subject: Тетрис
Date Posted: 01-Jun-2010 at 15:57
nov stanbeno- deloven objekt na ul. Kosta Veselinov (odma sproti Gossip kafe na ul. Orce Nikolov. proektant e GMS Proekt (San Marko). Interesno izgleda zgradicevo, megutoa ne znam dali zasluzuva posebna niska ili ne, ne gi znam kriteriumite za toa.



Replies:
Posted By: xnx
Date Posted: 01-Jun-2010 at 15:58
1. lokacija
2. 3d model


Posted By: 46&2
Date Posted: 01-Jun-2010 at 16:04

Ајде јас да бидам прв што ќе ја сефтоса нишката. Како прво мене ми се допаѓа проектот интересен е, а баш пред некое време пројдов од таму и видов како рушеа една убава стара куќа. Ohno И ми падна криво. Исправи ме ако не се работи за истата локација.

Гледам дека ќе има донекаде и 'зелен кров' како што обично ги нарекуваат на запад.


-------------
I use public toilets and I piss on the seat.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 01-Jun-2010 at 16:07
proektot mi se dopaga, a  lokacijata ne navistina !!

-------------


Posted By: xnx
Date Posted: 01-Jun-2010 at 16:08
da taa e. kukjata ne bese zastitena kako spomenik na kulturata(i jas se prasuvam zasto) taka sto rusenjeto bese neizbezno, so samoto toa sto novata gradezna markica e za 50% pogolema, a i visinata isto taka.


Posted By: xnx
Date Posted: 01-Jun-2010 at 16:11
sega vidov deka po greska sum ja stavil vo delovni, se nadevam deka nekoj sto znae ke ja prefrli vo stanbeni


Posted By: 46&2
Date Posted: 01-Jun-2010 at 16:17
Па и ја имаш претставено како административно деловен а не како станбено деловен во првиот пост.

-------------
I use public toilets and I piss on the seat.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 01-Jun-2010 at 16:18
Нешто изгледа во мода влезе во последно време меѓу нашиве архитекти ова со дрвата на кров. Инаку намената која е? Во првиот пост пишува административно-деловен, а сега стамбен? Името како е на објектов, да го убациме во насловот?




Posted By: xnx
Date Posted: 01-Jun-2010 at 21:48
izvinete greska bese toa admin. del. obj... mislev na stanbeno-deloven, taka sto premestete go vo stanbeni. ima malku zelenilo na posledniot kat, ne znam zosto tolku se kreva prasina okolu toa, ne se raboti za nikakva moda, malku e povleceno potkrovjeto i predvideno e malku zelenilo. ime nema, zatoasto e obicen stanben objekt. ajde da si go krstime nekako, ili pa da ostane vaka po adresata


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Jun-2010 at 01:44
ОК префрлено. А каква икона да му ставиме, се гради ли веќе?


Posted By: xnx
Date Posted: 02-Jun-2010 at 08:52
da, veke se pocnuvaat temelite


Posted By: xnx
Date Posted: 02-Jun-2010 at 08:58
1. kukjata sto predhodno se naogase na ovaa lokacija

2.momentalna situacija na gradilisteto



Posted By: Dragan
Date Posted: 02-Jun-2010 at 10:39
Ја мислим дека не треба да се отвараат нови теми за вкави мали стамбени згради од 10-15 стана од 4 ката, но сепак ова е мое мислење 

-------------


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Jun-2010 at 11:02
Сепак со посебни нишки материјалите се добро организирани и е полесно за снаоѓање отколку се да се трупа во една општа нишка. Доколку за некој проект има доволно почетен материјал, најдобро да се оди со посебна нишка, па и во вакви случаи каде се работи за не баш голема станбена зграда.


Posted By: xnx
Date Posted: 02-Jun-2010 at 13:06
pa se mislev dali da otvoram niska za ova, no vidov slicni objekti so posebni niski... jas pa mislam deka za sekoj treba da se otvori posebna niska, koga se trupaat site vo edna konfuzija se sozdava


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Jun-2010 at 18:44
Излезе дека името на овој објект ќе биде „Тетрис“, па нишкава е преименувана, а Коста Веселинов бр.5 останува да биде само адресата Smile


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 04-Jun-2010 at 19:20
креативно име мало, ама згодно.... а и количката ми се допаѓа


Posted By: anDarko
Date Posted: 04-Jun-2010 at 21:12
zdravo po podolgo vreme. Dali nekoj gi ima kontaktite na firmata koja e investitor na zgradava? kako na primer nivna email adresa, telefon? Blagodaram mnogu!


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 04-Jun-2010 at 21:42
да си земеме по едно станче а? само да не ни падне некоја коцка на глава.... во секој случај ќе почекаме па ќе видиме како ќе излезе... вака изгледа убаво зградиче...малку золтичко ама убаво.... еј извинете вака што пишувам... денес сум посебно весел... поготово вечерва


Posted By: KinDeR
Date Posted: 05-Jun-2010 at 02:08

LooooL LOL

Ја примети некој SEXY службеничката на рендерот?



Posted By: lslcrew
Date Posted: 05-Jun-2010 at 02:13
Yes


Posted By: xnx
Date Posted: 05-Jun-2010 at 10:37
haha... sluzbenickata i kolata idat u paket so zgradata, za koj sto ke si kupi stan


Posted By: xnx
Date Posted: 07-Jun-2010 at 12:54
podgotvuvanje na teren za mestenje na temelnata ploca



Posted By: 46&2
Date Posted: 10-Jun-2010 at 11:37
xnx, да не знаеш случајно дали се планира уште една зграда позади оваа. Гледам дека има неурбанизиран дел кој што не спаѓа во парцелава. А да плус видов и на рендерот дека се наѕира уште еден објект до овој, лепен.

-------------
I use public toilets and I piss on the seat.


Posted By: xnx
Date Posted: 10-Jun-2010 at 12:01
ke ima uste edna na samiot bulevar kade sto ima dupka pomegu 2te zgradi... atie stalite sto si gi napravile vo atriumot tesko deka nekoj ke gi natera da gi srusat


Posted By: xnx
Date Posted: 14-Jun-2010 at 13:28
temelna ploca


Posted By: build.mk
Date Posted: 12-Jul-2010 at 01:47
Нов станбено-деловен објект во Дебар Маало

„Тетрис“ е името на станбено-деловната зграда која пред нешто повеќе од еден месец почна да никнува на улица Коста Веселинов бр. 5 во Дебар Маало. Објектот ќе биде висок 15 метри до венец и ќе има приземје, три ката и поткровје, како и сутерен и подрум. Се гради на површина од 235 метри квадратни, а вкупната нето површина со која ќе располага „Тетрис“ изнесува 1.491,5 метри квадратни. Применето е современо фасадно обликување со комбинација на жолта, темно сива и светло сива боја и прозорци од брендот Саламандер. На 506 метри квадратни во подрумот и сутеренот, со помош на лифт платформа е обезбедено паркирање на 14 возила. Проектант и надзор е „ГМС Проект“, а изведувач е фирмата „Пир“.



http://www.build.com.mk/?p=4275 - http://www.build.com.mk/?p=4275


1


2


3



Posted By: nikla802
Date Posted: 13-Jul-2010 at 10:14
...znaci 2 totalni kontrasti....ODLICNA FASADA, a TOTALNO IDIOTSKO funkcionalno resenie.
Ama ic ne mi e gajle dali kreatorov na proektov ke se naljutel ili ne, no toa e toa. Odnapred nesvesno vlezen vo filmot da ostavi dobar vpecatok so fasadniot izgled, totalno ja utnale rabotata so funkcionalnoto resenie. Znaci vakvi krpenici od zatki proektirani po principot (KAKO MI DOJDE) ni u 1 godina na fakultet ne se sretnuva. Rastrakani sanitarii na site strani po site dzidovi, skelirani blokovi od AutoCAD kolku da se prikazat masi, stolici, garnituri( A DALI TIE VO REALNOST STVARNO FUNKCIONIRAAT) e znak prasanje. 100% ne funkcioniraat. Nikoj ne mu e gajle za toa. Vazno oni stegnale TOP fasada i od startodat na bildanje cena kvadrat (vrz baza na fasada neli) od 1300evra pa nagore. A dali tie smrtnici(klienti) podocna ke mozat da obezbedat uslovi za zivot vo tie zatki, nikoj ne go interesira. A megju drugoto ...AMA IC ne ti trebalo postiranjevo na OSNOVATA NA PODRUM. ODNAPRED SE KLADAM AMA VO STO SAKATE deka ova PARKIRANJE NE POMINUVA VO REALNOST. E za zal logicno pominalo vo OPSTINA CENTAR. I pak ke kazam neka mu ja mislat idnite im klienti. Nase e da napomeneme i slobodno da iskazeme mislenje.
p.s Megju drugoto koga kazav deka mnogu mi se dopagjaat fasadite mislev isklucivo na ARHITEKTONSKIOT IZRAZ vo oblikuvanjeto. 3D prezentacijata e ocajna. I TOA E FAKT.




Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 13-Jul-2010 at 11:05
Јас сега прв пат ги гледам основите, а не сакав претходно да коментирам рендери. Потполно се сложувам со забелешките.

Originally posted by xnx

ke ima uste edna na samiot bulevar kade sto ima dupka pomegu 2te zgradi...
Од прва рака, ќе има...има реален проблем со обезбедување на паркинг место и веројатно ќе потрае процесот, не знам како ќе се реши, стварно не знам...

По кој пат ќе повторам дека вака не иде во Скопје веќе. До кога вака??? Абе да можеле замоци да праат во 5х5m ќе напраеле пред 70-80 години, немало да ги праат оние крпеници што се гледаат во позадина на фотографиите.


Архитектот што scale-ирал мебел е поприлично крив...само работата е што општинско-урбанистичката банда дозволила во толкави димензии да се смести објект со 21m висина на венец. Типичен скопски инвеститор е лешинар по сите параметри и бараат искористување на се' до даска, архитектите се нафаќаат за ич-пари да склопат нешто набрзинка и добиваме ситуации од овој тип, поради кои Скопје НЕ Е ГРАД.
Тоа што посебно ме иритира е што купувачите на станови (посебно од такозвана „провинција“) се спремни за вакви станови да опалат и по 2000 евра по квадрат со што дополнително го стимулираат лудилово...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: theone
Date Posted: 13-Jul-2010 at 14:33
Како прво не сум архитект и моето мислење какво и да е не е релевантно за објектов, мојот коментар се однесува на двајцата погоре.
Добро бе , гледам дека сте архитекти најверојатно , да Ве прашам , кои се Вашите дела ?  Дај покажете што сте испроектирале. Мене ми личи дека сте малку повеќе исфрустирани , не Ви даваат работа ? „Провинцијалците“ Ви ги земаа ли работните места и проектите ?

Срамота е во што се претвори форумот во последно време.
Експерти насекаде , исто ко А1 да го гледам.




Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 13-Jul-2010 at 15:20
Критиката за урбанизмот не ти одговара? Ако си стрплив да читаш темелно нема да составуваш вакви жалопојки, туку ќе вратиш со позитивна критика.
Не треба да си архитект, туку малку писмен, да ја сфатиш поентата на коментарот...

За тоа кој што напраил во животот и што поставил овде, што да ти кажам...дај па да ги видиме и твоите „дела“ што испадна ваков зналац овде!!!
Овде стоиме со user name, а не со име и презиме, па сите играме нефер...на форумов стојат и проекти на кои и јас сум работел и не влегувам во субјективна дискусија да се фалам или да ги бранам...а дека „провинција“ те погоди во случајов и ја спакува во друг контекст е повеќе од очигледно...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Jul-2010 at 15:30
Originally posted by theone


Срамота е во што се претвори форумот во последно време.
Експерти насекаде , исто ко А1 да го гледам.


За жал во право си. Немам во план да посочувам со прст, најмалку на Дејв Гахан кој и покрај тоа што е дежурен негативец има издржани постови или пак никла чии дела ги има насекаде по форумов. Ниту пак ова го пишувам во контекст на горните 2-3 коментари или оваа нишка.

Но би го искористил ова да апелирам на сите активни членови малку да дигнат рачна бидејќи е отидено предалеку. Комуникацијата е постојано хистерична и на нож, најмала критика се доживува како ерес, суетите се отидени до небо а форумот се претвора во помија.




Posted By: xnx
Date Posted: 13-Jul-2010 at 18:54
 kolku sto znam ke probam da odogovoram na nekolku prasanja za da gi razbijam iluziite.

1. stanovite se naracani i PRODADENI uste pred da se pocne zgradata, tocno so kvadratura, raspored i broj na sobi. fasadata dojde mnogu mnogu podocna i voopsto NE ja smeni cenata na kvadratot

2. osnovite se SHEMATSKI adaptirani za da mozat da gi razberat poveketo clenovi na forumot, a glavnite se porazlicni i ne se postirani. se nadevam deka poveketo clenovi znaat deka mebelot ne go kupuvaat proektantite tuku sopstvenicite i deka zatoa se pretstavuvaat shematski, i isto i deka tehnickite crtezi od glavniot proekt ne se postiraat vo javnost

3. parkiranjeto veke e probano vo nekolku drugi objekti i odlicno funkcionira. na volkava lokacija da se smestat tolkav broj na vozila e ednistveno mozno so lift platforma.

mnogu mi e zal sto taka se kritikuva nesto bez da se poznava, no eve kolku tolku probav da odgovoram na nekoi prasanja.
poubavo da se prasuva odkolku napamet da se napaga bez da se ima smisol.



Posted By: mladen_s
Date Posted: 15-Jul-2010 at 12:56
a sto e dvata stana desno? se prodavaat zaedno, pa ova mu doagja kako pretprostor? ako e taka, za kolku stana bi gi racunale vo opstina: 1 ili 2?


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 15-Jul-2010 at 13:57
@xnx,
Дали подрумот и катот се од иста зграда ?

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: medo
Date Posted: 15-Jul-2010 at 14:35
Дечки, чувствував потреба да се изразам некаде за одредени проблеми со изграбата на објекти во РМ и го најдов форумов како погодно за такво нешто. Впрочем и целта на форумот е секој да си го каже своето мислење, коментар, критика, пофалба. За разлика од А1 барем на форумов сеуште никој не ставил потпис 'експерт', и искрено ми пречи што форумов се спомнува во таква конотација. Не гледам причина што theone се најде погоден од претходните два коментара, но тоа си е негова работа, а со тој коментар поттикнува темата на нишката да одите во друга насока. Затоа, смрирете ги страстите малку и оставете простор секој да се искаже. Затоа build.mk е ФОРУМ.

Се сложувам со nikla802 и неговите коментари во однос на функционалноста. Во подрумот реално ќе паркира секој втор затоа што мој впечаток е дека нема доволно простор за маневривање. Од друга страна лошо е што на основите не се дадени димензиите за да процениме. Доколку build.mk би ми ја пратил основата на подрумот во dwg би можел да направам една симулација за секое возило, па да видиме како ќе излегува/влегува во предвидениот простор.

Забелешката на VladimirP е на вистинско место. Ако се споредат двете основи ќе се забележи малку чудна појава, т.е. на катот недостасуваат двата кружни столба од подрумот во средниот ред столбови. Можеби и нема потреба од нив на катот, сепак немаме коти за да утврдиме. Но, ако немало потреба горе, ќе нема ни долу.
Сепак за да се оцени функсионалноста на ова решение ни требаат на увид повеќе податоци.


Posted By: xnx
Date Posted: 18-Jul-2010 at 12:36
da od ista se. megutoa razmerot na slikive ne e ist. parkingot e kolku cela parcela, zatoa ima uste eden red stolbovi


Posted By: master
Date Posted: 15-Aug-2010 at 11:44
Smetam deka fasadata ne e voopsto odlicna, samo ima nekoi koloristicki akcenti koi ja pravat vpecatliva, a inaku e dosta konfuzna i pausalno izrabotena. Renderot deluva amaterski
Sto se odnesuva do funkcionalnoto resenie, mislam deka prilicno treba da se pomacat koga ke izleguvaat od parking (pogotovo ako nekoj nema servo volan, go zalam). Stanovite se reseni isto taka pausalno i ima dosta diletantski situacii, ama raka na srce, imam videno daleku polosi osnovi. Vo sporedba so se ona sto se gradi, ovie osnovi deluvaat dosta cisto.


Posted By: 46&2
Date Posted: 19-Feb-2011 at 13:48
xnx ili koj bilo drug ako ima ponovi sliki od izgradbata neka gi postira. Mislam deka go zaboravivme objektov a kako sto vidov veke e vo zavrsna faza so pola zavrsena fasada Smile

-------------
I use public toilets and I piss on the seat.


Posted By: xnx
Date Posted: 19-Feb-2011 at 22:27
pa ednata strana e zavrsena, no terasite ke se menuvaat zatoasto ne se ubavi vaka, taka sto uste nema barem edna gotova strana za slikanje. skoro


Posted By: toasumjas
Date Posted: 01-Apr-2011 at 17:59
Еве ви по некоја слика успут од мобилка
1

2


Posted By: alexgizh
Date Posted: 02-Apr-2011 at 14:13
Освен поткровјето, испадна многу солидно!

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: toasumjas
Date Posted: 03-Apr-2011 at 13:37
Еве уште една слика сум заборавил да ја постирам


Posted By: fichot
Date Posted: 03-Apr-2011 at 21:35
Прилично брзо ја направија зградичкава. Браво за тоа. Интересен изглед, не ми се бендисват само прозорите и кровот, ама генерално е ок. Е сега, распоредот на становите... не сум стручен тука, ама 1 огромен 4собен и 3 ѓомити двособни, реално непостоење на тераса во стан... сенешто. Со среќа на станарите, ама овде не би земал стан ни по упола цена. 

-------------


Posted By: toasumjas
Date Posted: 03-Apr-2011 at 22:28
Еве ви и еден халуциноген тетрис


Posted By: xnx
Date Posted: 05-Apr-2011 at 11:01
  ni mene ne mi se sviga krovot, megutoa ne se gleda od ulicata, a od ovaa strana kon bulevarot ke ima nova zgrada taka sto od nikade nema da se gleda. a stanovite se naracani odamna i kupeni. i jas ne bi zel, mnogu e nabutana markicata, osven mozebi potkrojveto a terasi ne smeese da ima zatoasto ne e dozvoleno konzoli od niedna strana, a stanartite ne sakaa vovleceni. ovie mali terasicki se samo poradi toa sto prodolzuvaat vo maska za klima uredite od podolniot kat


Posted By: toasumjas
Date Posted: 05-Apr-2011 at 11:12
Убавата страна на зградата и е положбата. Во центар си а уличката е тивка (ќор сокак). Еве ја сум на 50 метри од зградава на ленинова кај кафичите и не се трпи. А карши мене уличката што ја сликав пред некој ден(сликите од станбено деловни топикот) е милина (исто ќор сокак )


Posted By: xnx
Date Posted: 04-Oct-2011 at 00:26
super ispadna




Posted By: alexgizh
Date Posted: 04-Oct-2011 at 12:05
Дали може да се означи како "изградена"?

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: fichot
Date Posted: 04-Oct-2011 at 22:47
Лексан тенди подобро би легнале на фасадава.

-------------


Posted By: xnx
Date Posted: 05-Oct-2011 at 10:07
tendive ne mi gi spomnuvaj posto ke se iznerviram pa ne e bas izgradena, iako poveketo stanovi se vseleni i garazata e pustena vo funkcija i funkcionira so lift platforma, ama ne e dopraen parterot so zelenilo.


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 05-Oct-2011 at 10:13
Стварно не можам да го сфатам овој со тендиве!? Купил стан во ваква зграда, а тендава му е како од куќата на Барби...инаку објектов ми е интересен...главни забелешки на надворешново обликување - олуците што се видливи, столаријата - веројатно алуминиумска би била посоодветна со оградите....и овие косини за кои милион пати сме збореле овде, а општинските урбанисти толку инсистираат на нив - не ми е ич јасно зошто...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 05-Oct-2011 at 11:14
Originally posted by Dave Gahan

Стварно не можам да го сфатам овој со тендиве!? Купил стан во ваква зграда, а тендава му е како од куќата на Барби...инаку објектов ми е интересен...главни забелешки на надворешново обликување - олуците што се видливи, столаријата - веројатно алуминиумска би била посоодветна со оградите....и овие косини за кои милион пати сме збореле овде, а општинските урбанисти толку инсистираат на нив - не ми е ич јасно зошто...
Мислиш на поткровјето? Повеќе од јасно е зошто, дупло пониски комуналии за тие станови, а купувачите ги купуваат по иста цена како и останатите станови, со што инвеститорот заработува дополнителни 70-80евра по квадрат.


-------------
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 05-Oct-2011 at 11:29
Да, поткровјето...ок е за комуналиите и се' тоа...
Зборот ми е дека се инсистира кровот да биде кос, а не поткровјето да е вовлечено во однос на главниот волумен на објектот со што пак ќе биде субстандард висината под-плафон помала, комуналиите ќе бидат пониски, ама нема да има косина - такво чудо во Центар до скоро не беше дозволено, а мислам и дека уште е така...доказ е објектов...убеден сум дека на едно вакво решение на фасадата повеќе одговара рамен кров и дека проектантот веројатно и како таков и го предложил (или веќе бил свесен дека како таков нема да помине!?)....

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: xnx
Date Posted: 05-Oct-2011 at 13:11
toa so krovovite i mene me vadi od takt, skoro sekade investitorite insistiraat na takov za nekoj kvadrat da dobijat poveke... na mnogu objekti stvarno ne stoi, na ovoj ne mi smeta tolku mnogu... ama samiot stil na debar maalo ne bi trebalo da dozvoli krovcinja...

tendite ne gi sfakam... imaat roletni prozorite... za sreka se site isti, posto se 2 razicni stana, ama gledam se usoglasile... i sreka sto klima uredite se site skrieni vo terasite... uste da mu tekne na nekoj da go bapne na fasada...

olukot isto me vadi od takt... sreka e vo boja na terasite pa ne paga tolku vo oci...

stolarijata ne mi e tolku losa, odgovara so belite polinja od fasadata...

inaku vo zivo mnogu mi se dopaga zgradata, osven koga sushat alista na terasickite. inaku, na zgradata ne se dozvoleni konzoli poradi bliskosta so sosednite objekti, a stanarite ne sakaa da gubat prostor na vovleceni terasi... ovi mali terasicki se francuski balkoni, a se malku ispaknati poradi klima uredite sto se skrieni pod niv...


Posted By: OKA
Date Posted: 05-Oct-2011 at 15:13
Така е, вовлечено поткровје со рамен покрив, со дозволен агол од 60 степени, е далеку подобро решение. Од повеќе аспекти, при што, колку за илустрација, доволно е да се спомене можноста за имплементација на интензивен или екстензивен "зелен покрив", сеедно. Со што се постигнува термостабилност (лето-зима) на поткровниот простор, апсорбција и управување со дождовницата, амортизација на градската бучавост и електромагнетниот смог, можност за производство на храна, дополнителен простор за релаксација (особено за објекти кои од сите 4 страни се такаречи калканизирани, хахахах), подигање на вредноста на недвижноста...
Во општина центар, исток, запад..., сеедно, нема шанси да не пројде рамен покрив и вовлечено поткровје (Grawe, жив пример). Концептот всушност не проаѓа кај домашните инвеститори и е колатерала во обидот да се исшмука уште малку екстра профит.
Инаку, конкретно посочениов објект, е очигледно во рамките на вообичаениот просек на македонското појмување на, она што се нарекува, стандард на станување.
Екстерно, класичен стил со инфантилен обид преку колоризирање да се сокрие просекот и квалитетот на изведбата. При што сокривањето на сплит единиците со перфорирани подлоги од дискутабилен материјал, е среќно решение само од аспект што претпоставува дека истите се мобилни и овозможуваат сервисен пристап до истите.
Одводот по фасада е доказ за ефтина градба, а не недостаток на идеја и не крепи коментарот дека олукот има комплементарен колорит со белите алишта аплицирани за природно сушење.
Дилемата ПВЦ vs. метална столарија е дискутабилна и искуствено со поделени мислења, но светлите димензии на прозорците од објектов се секако понижувачки скромни, особено за станбен простор од втората деценија на 21 век.
Ентериерно, еднаш коментирав рендери и основи, па не наиде на симпатии, но, нејсе, би повторил дека објектов е граден со аскетски сваќања за живеење, мали собички со многу столбови и греди (фама дека безгредниот систем е скап, бла, бла...), со распоред на содржините според потребите на статичарот, водоводџијата...
Не би можел да коментирам за машинството, лифтот, осветлувањето, подовите, материјалите..., со оглед на тоа дека немаме увид, но, ако фасдата ја прави зградата, тогаш...
И, да, подземната гаража. Ако не се променало нешто во меѓувреме, таа е прилично фиктивна, со извонредно невозможни изгледи за функционално користење.





-------------
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!


Posted By: alexgizh
Date Posted: 30-Jul-2012 at 17:19
Објектов нели е завршен?

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: Block
Date Posted: 30-Jul-2012 at 20:03
Ohno




Posted By: fichot
Date Posted: 31-Jul-2012 at 00:14
Нешто као жалиш по старава куќа или?


Posted By: Block
Date Posted: 31-Jul-2012 at 00:34
Originally posted by fichot

Нешто као жалиш по старава куќа или?


Не бе се радувамNuts


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Aug-2012 at 01:27


Вака од сликава не гледам по што треба да жалиме. Ако е старо, не значи автоматски дека е вредно да се зачува, туку може да значи и дека е мувлосано и полураспаднато, како во случајот. Барем од сликава не гледам ништо што би оправдало објектот да биде зачуван. Се разбира не мора да значи дека во внатрешноста немало нешто такво, или на пример дека била применета некаква градежна техника која би го сврстила во наследство вредно да се заштити, но ако евентуално е така, би било добро да чуеме.



Posted By: xnx
Date Posted: 24-Jul-2013 at 09:23
http://s899.photobucket.com/user/gjosse/media/tetris_zps174be477.jpg.html">



Print Page | Close Window