Print Page | Close Window

Од регионот и од светот

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Деловни
Forum Discription: Канцелариски згради, деловни центри, седишта на компании...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=954
Printed Date: 14-Aug-2020 at 08:50


Topic: Од регионот и од светот
Posted By: se_manda
Subject: Од регионот и од светот
Date Posted: 21-Dec-2008 at 17:42
eve vi nesto od sofia (od oktomvri) malku se losi fotkite poso se od mob praeni.
 
1.Nov objekt
 
2.Valjda nekoja rekonstrukcijaReplies:
Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 04-Jan-2009 at 02:26
Првата зграда многу ми се бендисува,мислам дека ќе еден од најубавите објекти во Софија.Thumbs%20Up

А втората не е реконструкција,градена е од државата(мислам дека е започната во 2001),но поради некоја криза или денационализација(типично балканско сценарио) запрена е изградбата на неопределено време.Нешто како Југобанка во Скопје


-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Jan-2009 at 20:14

Спрема мене ова е квалитетна кула

Sky Tower Zagreb моментално во изградба. 22 ката


Posted By: La Linea
Date Posted: 14-Jan-2009 at 21:51
Лелееее парталиии!!!

Баш ме интересира дали они коментираат што се гради u Skoplju - да им го пуштиме g-mall малце да ги спуштиме на земја Crazy

Реалноста сепак е малце поинаква


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Jan-2009 at 22:12
Па порано дур бевме активни на ССЦ се шуњаа Хрватите, се интересира... Знам дека се големи фанови на Градски стадион.

Туку нема везе не го постирам ова нешто да се дивиме на Загреб или некој друг град но сепак да ги следиме подобрите проекти во регионот за да видиме кај сме.

Далеку дека и на нив ова им се случува секој ден .Posted By: anDarko
Date Posted: 26-Jan-2009 at 14:50
кула која моментално се гради во Тирана - (ако не грешам, карабината е скоро готова)

http://www.tidalbania.com/English/FutureInvestments/TidTower/TidTower.htm - http://www.tidalbania.com/English/FutureInvestments/TidTower/TidTower.htm
Posted By: BL
Date Posted: 15-Mar-2009 at 16:59
Integralov neboder

http://img16.imageshack.us/my.php?image=dsc00677.jpg">

http://img16.imageshack.us/my.php?image=dsc00678u.jpg">


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 15-Mar-2009 at 17:05
koga vakvo nesto ce se investira kaj nas?ConfusedOuchUnhappy
 


Posted By: BL
Date Posted: 15-Mar-2009 at 17:08
a ovo je njegov render


Posted By: BL
Date Posted: 15-Mar-2009 at 17:13
jos malo IntegralaPosted By: BL
Date Posted: 15-Mar-2009 at 17:16
Estetik zgrada
Posted By: BL
Date Posted: 15-Mar-2009 at 17:27
BalkanInvestment banka


Posted By: BL
Date Posted: 15-Mar-2009 at 17:29

Zgrada Alternativne televizije Banja Luka


Hypo Alpe-Adria bankaNova zgrada Ministarstva zdravlja RSPosted By: BL
Date Posted: 15-Mar-2009 at 17:32
ul. Mladena Stojanovica - Malta, nova poslovna zgrada


BorikPosted By: BL
Date Posted: 15-Mar-2009 at 17:34

Nova banka

Posted By: my Macedonia
Date Posted: 11-Apr-2009 at 17:28
proektot se vika red tower i se naoga vo tirana
vakvo nesto ce bese super za vo parkingot na holiday inn, tamam crvena sto mu dava na gradot malce boja i visoka ama istotaka i formata,......
  # http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=34948480&postcount=5 - 5
http://www.skyscrapercity.com/member.php?u=301206 - Edi_H vbmenu_register("postmenu_34948480", true);
Registered User
 
http://www.skyscrapercity.com/member.php?u=301206">Edi_Hs%20Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Tirana
Posts: 1,064
 

 


Posted By: BL
Date Posted: 04-May-2009 at 13:45
Integral building

Posted By: BL
Date Posted: 09-May-2009 at 09:30
Intergal Banja Luka UC
Posted By: BL
Date Posted: 14-May-2009 at 11:57
Jos jednom Inegral i zgrada Vlade RS u BLPosted By: BL
Date Posted: 05-Jun-2009 at 15:51
Jos jedna iz Banjaluke
2 nova nebodera Vlada RS i Integral
Posted By: Cloverstack
Date Posted: 05-Jun-2009 at 16:32
Одлично се надополнуваат  Thumbs%20Up


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 23-Jun-2009 at 22:49
Mega Park - Sofia:
Исто така станува збор за деловна зграда, која е една целина, но нема правилна форма. Највисокиот и најголем дел, се издигнува 17 ката. Станува збор за деловен простор, класа А.Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 23-Jun-2009 at 23:00
ЈУНИ 2009 година
 
Мега Парк:Заедно со Хермес Парк, Јуни 2009:


Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 24-Jun-2009 at 09:48
Здраво до сите, форумов ви е супер Thumbs%20Up
Кога стана збор за Соравиа, сакам да напомна дека точно те са инвеститори во Мегапарк Софиjа. 
 
 
Повеке може да се наjде овде:
http://www.megapark.bg/index.php?lang=1 - http://www.megapark.bg/index.php?lang=1


Posted By: Forensic
Date Posted: 01-Jul-2009 at 04:07
A few shots of Business Park Sofia: www.businesspark-sofia.com
Posted By: Forensic
Date Posted: 01-Jul-2009 at 04:21
One interesting project before completion in Varna - Varna Towers:
Posted By: pavche
Date Posted: 02-Jul-2009 at 14:00
Originally posted by Andrej_LJ


Се работи за цела групација на објекти, која моментално се гради во Софија под името Хермес Парк. Тој се гради од страна на Керфур, на бул. Цариградско Шосе и е оддалечен 6,5 км од центарот на градот и 4,5 км од Аеродромот Софија.


А shortlist of the projects in that part of Sofia


1. Benchmark Business Center

Description: Commercial center and offices.
Surface: 30 000 m²
Floors: 17
Parking: 400 places
Client: Benchmark
Conception: 2005


2. Ellipse Centre

Description: Commercial center and offices.
Surface: 18 500 m²
Floors: 15


3. HERMES PARK

4. Mega Park
5. Bank City CSIF fund

Not started yet. Must be built on the place of Sofia Presse.


6. IPK Rodina.

With new owner from 2 months. Must be completed soon.
Other projects in the area that are postponed for the distant future.

7.
Fort Knox - 130m.

Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Jul-2009 at 14:47
Nice presentation, No. 5 being my favorite Thumbs%20Up


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 08-Jul-2009 at 13:39
Сликнав(од автобус) неколку слики од новата софијска архитектура,има добри примери но добар дел се тежки транзициски градби.

За почеток на влезот од страна на Пловдив,хотел Метрополитен


Зградата од Jonson Controls
Сигурно ја знаете автобуската


И еве неколку згради на излезот кон Македонијаеве ги и останатите
Posted By: Forensic
Date Posted: 18-Jul-2009 at 16:24
Some pictures of East Park Trade Center in Sofia (not to be confused with Sofia Business Park):


Posted By: pavche
Date Posted: 24-Jul-2009 at 12:50
Video presentation of Business Park Varna

[TUBE]XtEl4-Y5tr8[/TUBE]


Posted By: Forensic
Date Posted: 25-Jul-2009 at 13:18
I didn't realize they've made so much progress. I must have missed the fact that AFI (Israeli money) acquired it at one point. Knowing that AFI is the investor gives me confidence that they will complete the project. AFI bought New York Time's old building recently. 


Posted By: vardar
Date Posted: 26-Jul-2009 at 08:30

Nice project, but i killed myself laughing with the "each office has bathrooms and a coffee machine .... and constant supply of fresh air" Crazy LOL  Reminds me of one of the buildings currently being built in skopje and while they were boasting of its features (class a office space) they mentioned it will have an "internal elevator". I wonder what the alternative is? LOLPosted By: pavche
Date Posted: 23-Aug-2009 at 20:49
Few updates of some of the biggest projects in Sofia.

Mega Park:


Benchmark Tower & Ellipse Centre:Posted By: pbanks
Date Posted: 23-Aug-2009 at 23:52
pavche thanx for the updates but please try to spread them out a bit next time because the pages are getting too heavy for loading. You can put like 1 project per post or something whatever suits you.

Cheers


Posted By: pavche
Date Posted: 24-Aug-2009 at 17:39
OK, pbanks advice taken in mind for the future! Cheers


Posted By: Forensic
Date Posted: 26-Aug-2009 at 03:02
An interesting reconstruction in Varna. The old building was destroyed and a new one in the same style erected. One of the few successful attempts to keep the old flavor:
Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 22-Sep-2009 at 16:58
Апдејти од изградбата на Мега Парк
(слики превземени од ССЦ)

1) Мега Парк:

Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 22-Sep-2009 at 18:05
Скајлајн Тауерс, Пловдив:

SKYLINE TOWERS is a luxurious office centre – business class А, providing work environment complying with the high criteria of the present-day business society .Each of the sixteen-floor office buildings is functionally separated into two independent zones: trade-and-service and office part. The two bottom levels are intended for trade, recreation and supplementary zones, while the other fourteen are luxurious office areas. The standard office floors are built and equipped with modern technologies in order to achieve ergonomics and functionality, while the design and interior solutions are attractive and unobtrusively noteworthy.

Рендери:Изградбата:
Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 22-Sep-2009 at 18:08
Конференциски Центар Марица, Пловдив:

The complex is comprised of two new buildings in the north (phase 1) and south part (phase 2) of the already existing Maritza Hotel.

All of the commercial areas in phase 1 are being let out. Offices and office apartments (studios) are announced for sale. The parking places are being let out with priority given to the owners and lessees of units in the building.

In phase 2 there are offices and shops for sale. The office and commercial part have independent entrances thereby being differentiated as separate functional units. The underground parking places are being let out with priority given to the owners of real properties in the building.

Phase 1 of the multi-functional complex with total developed built-up area of 27035 sq. m. offers to its guests:

* an underground parking lot at two levels with 211 parking places,
* a Mall-type trade center with total area of 5895 sq. m.,
* a sport center with fitness halls, a swimming pool, aqua procedures, SPA-center,
* a congress center with two polyvalent halls,
* a big hall with 350 seats for seminars and projections,
* 22 offices,
* 12 office apartments,
* 50 new hotel rooms and 32 hotel apartments

Phase 2 represents the left building of the Conference city center «Maritza». It is situated on the very bank of the Maritza River, which is the only barrier to the downtown (2 minutes on foot). On the first floor there are 12 shops (built-up area of 653 sq. m.), which are accessed through a 3-meter corridor crossing the entire building from the east to the west. There are 108 offices on the second to the sixteenth floor (built-up area of 8 025 sq. m.). The entrances to the office and commercial parts are on the east side – in the side of Tsar Boris III Obedinitel Boulevard.

The building provides for underground and over-ground parking places as their number is conformed to the requirements. The underground parking places are solved in two levels for 98 cars, as the entrance thereto is on the west side. The over-ground parking places are 23 and they are situated on the three sides of the building. The volumetric composition is comprised of two units. One of the units is stairs-like – respectively of 9, 10 and 11 floors, and the second one is of 16 floors. The facade is suspended, made out of granite, glass and metal. The roof of the building is shaped as a pyramid (17th floor), which can be used as a panorama restaurant. The premises are offered completely accomplished, luxuriously realized and conformed to all the requirements.

Рендери:
Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 22-Sep-2009 at 18:10
Изградбата на Концефернциски центар Марица, Пловдив:
Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 22-Sep-2009 at 18:12
Инаку овој центар се гради во врска со постојниот Меѓународен саем во Пловдив, кој се наоѓа веднаш спроти него. Инаку саемот во Пловдив е најголемиот во југо-источна Европа, поголем и од Загребскиот Велесаем.

International Fair Plovdiv ( http://en.wikipedia.org/wiki/Bulgarian_language - Bulgarian : Международен панаир Пловдив), held in http://en.wikipedia.org/wiki/Plovdiv - Plovdiv , is http://en.wikipedia.org/wiki/Bulgaria - Bulgaria 's largest and oldest international http://en.wikipedia.org/wiki/Trade_fair - trade fair . It was established in August 1892 as an industrial and agricultural show.

During its first year, the Plovdiv Fair had an exhibition area of 90,000 m², participants from 24 countries and 162,000 visitors during its two and a half months. A National Industrial Exhibition was organized in 1933 that had 424 exhibitors and 120,000 visitors, being the first sample fair in Plovdiv. A second followed in 1934, when the Plovdiv Fair was proclaimed permanent and the only in Bulgaria on 16 May. The fair officially became an international one by joining http://en.wikipedia.org/wiki/UFI - UFI in 1936, when over 1.000 Bulgarian and 385 foreign companies took part.

The modern International Fair Plovdiv is situated in a large-scale exhibition complex of 360,000 m², of which 95,000 m² exhibition area (and 60,000 m² indoor). The fair disposes of 24 multifunctional pavilions and has the largest ground in http://en.wikipedia.org/wiki/Southeastern_Europe - Southeastern Europe . Some 40 shows are held a year, in which 7,000 exhibitors from 58 countries participate.Съвременният панаирен комплекс в http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B4%D0%B8%D0%B2 - Пловдив е най-голям в Югоизточна http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0 - Европа . Той е разположен на 352 000 кв. м площ. Общите изложбени площи са 137 831 кв. м, от които половината покрити. Пловдивският панаир разполага с 19 многофункционални експозиционни палати, предоставящи възможност да се показват всякакви експонати. Модерен Конгресен център предлага 13 зали за семинари и конференции. Целогодишно в панаира се организират и провеждат близо 50 изложбени прояви, в които участвуват над около 8000 изложители от 60 страни


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 22-Sep-2009 at 18:21
Patishta i Mostove 28fl | 92,7m Пътища и мостове, Варна:

Рендери:

 

Изградбата:
Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 22-Sep-2009 at 18:30
Мал апдејт од изградбата (која е при крај) на Варна Тауерс, Варна:
Posted By: pavche
Date Posted: 02-Oct-2009 at 12:05
One rather small but interesting in my opinion building under construction in Sofia.

Vertigo Building Business Center

Description: office building, retail area
Location: Bulgaria Blvd, close to the junction with the south part of the Sofia ring road
Floors: 17 floors
TBA: 37 000 m²
Parking: 350 places
Completion: April 2011


UniCredit Bulbank, Bulgaria's biggest bank by assets, said it would extend a loan of 30 million euro for the construction of the Vertigo Building on Bulgaria Boulevard in Sofia.

The building, which will stand out with its daring design of Italian architect Raimondo Flaccomio, will rise 17 storeys and will have a total build area of 14 000 sq m.

Some 20 per cent of the floorage, including the entire ground level, will be taken by stores and restaurants, while the rest of the building will be offices. Underground and open parking for 350 cars is also part of the design.

The investor in the building is Italian firm Casa Chic, with IesKFT Properties Development acting as project managers. UniCredit Bulbank has been involved in all stages of planning, starting from land acquisition, cost calculations and now project financing, the bank said.Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Oct-2009 at 13:06


AFAIK the same designer is behind our even smaller but also interesting http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=236 - Business Centre Megi

Cheers


Posted By: pavche
Date Posted: 02-Oct-2009 at 13:15
Cool! Cheers That red on Megi is a bit too much though ... 


Posted By: vardar
Date Posted: 02-Oct-2009 at 15:02
Panidea are the architects behind http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=712 - DC-10 as well. Their tower in Sofija is quite nice, pavche which render is correct cause they dont look entirely the same to me Dunno


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Oct-2009 at 15:16
Originally posted by pavche

Cool! Cheers That red on Megi is a bit too much though ... 


I'm usually very hostile towards such 'colorful' combination but in the Megi case I think the combination is done well.


Posted By: Forensic
Date Posted: 03-Oct-2009 at 03:57
Originally posted by pbanks

Originally posted by pavche

Cool! Cheers That red on Megi is a bit too much though ... 


I'm usually very hostile towards such 'colorful' combination but in the Megi case I think the combination is done well.


I second that. Just change the name to something more respectful and everything will be cool.


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Oct-2009 at 12:48


That's the nickname of the investor... I guess it's his call


Posted By: pavche
Date Posted: 05-Oct-2009 at 13:52
Originally posted by vardar

Panidea are the architects behind http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=712 - DC-10 as well. Their tower in Sofija is quite nice, pavche which render is correct cause they dont look entirely the same to me Dunno


That green facade building really rocks! Is there any movement on that project as there isn't much activity in the forum thread about it? I really like it. Yes

The renders are all from Vertigo building... It's just some different angles probably.

Originally posted by pbanks


I'm usually very hostile towards such 'colorful' combination but in the Megi case I think the combination is done well.


Maybe you're right. I suffer from the same 'colorful' combination sickness Smile


Some new renders of the Serdika Center have been published recently:


Posted By: La Linea
Date Posted: 05-Oct-2009 at 14:27
pavche, i noticed that all the (bigger) project you posted from Bulgaria come with excellent renders. Is that the case for every project, or it only applies to the larger ones? Here we suffer from a serious lack of renderings or we just have a low quality, one view rendering of the project


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pavche
Date Posted: 05-Oct-2009 at 14:31
It's not much different here i think. Serdika Center got these nice renders when it is nearly completed in rough construction stage and 2 years after the construction works started. The previous ones were crappy. 


Posted By: pavche
Date Posted: 06-Oct-2009 at 08:59
A nice panorama shot, showing the status of the Mega Park and Hermes Park projects, left on the map below.

Originally posted by pavche


Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 27-Oct-2009 at 12:25
И неколку слики от прогресот при друг проект на "Соравиjа Груп" - веке го знаете Мега Парк:
 
 
 
 


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Oct-2009 at 16:17
Многу моќна фотка Thumbs%20Up И убава сесија CheersPosted By: pavche
Date Posted: 24-Nov-2009 at 16:17
Mega park, Sofia

20.11.2009
Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Dec-2009 at 23:56


павче, кога се отвара Мега парк и кој се очекува да се насели таму?

Бр. 1 од Софија за мене во категорија деловни објекти Thumbs%20Up


Posted By: pavche
Date Posted: 04-Dec-2009 at 09:50
Краj на 2010 е кога треба да отвори 1 дел от проектот. За сега не се знае за конкретни наематели. Мега Парк беше проект на Соравиja, но во почеток на изградбата беше купен од австриската CA Immo International, подружница на  CA Immo Anlagen AG за 96 мил. еура. Еве http://www.megapark.bg/index.php?lang= - тука повеке подробности. Thumbs%20Up


Posted By: pavche
Date Posted: 29-Dec-2009 at 16:20
Few more updates of some interesting projects in Sofia:

Part I

City Tower - Macedonia Square - 60m, 19floors

http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=42.69489,23.315411&daddr=&hl=en&geocode=&mra=mi&mrsp=0&sz=17&sll=42.695164,23.316507&sspn=0.00563,0.009645&ie=UTF8&t=h&z=17 - Location

Land plot: 3.100 sq.m.
Total Floor Area: 53.370 sq.m.
Office Area: 31.485 sq.m.
Retail Area: 4.405 sq.m
Underground Parking & Storage Space Area: 17.115 sq.m. (720 spaces)
Construction Period: 2008-2010

Additional Information:

The “City Tower” is located in the heart of Sofia’s business center, in a strategic location and a highly prestigious area. The office areas will be developed in a 19th storey tower and in an 8 – storey building, connected through an exceptional architectural design. The retail area will be hosted on the 1st and ground floor, arranged around a central atrium, while all sides of the building are free all around offering an exceptional view to the city. The City Tower is a class “A” building which provides 6 levels of underground parking spaces, 720 approx.Aladin Building

http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=42.72587,23.261704&daddr=&hl=en&geocode=&mra=dme&mrcr=0&mrsp=0&sz=17&sll=42.726098,23.26237&sspn=0.005627,0.009645&ie=UTF8&t=h&z=17 - Location

Total built area: 5100 sq. m.
Parking Places: 30

3 storey oval shaped Dental clinic + 6 storey Office buidling.
Posted By: pavche
Date Posted: 29-Dec-2009 at 16:22
Part II

Brussels Center
- 14 floors

http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=42.679998,23.39825&daddr=&hl=en&geocode=&mra=dme&mrcr=0&mrsp=0&sz=17&sll=42.679959,23.400096&sspn=0.005632,0.009645&ie=UTF8&t=h&z=17 - Location
http://www.brusselscenter.com/Index_en.html - Web site

Construction start: March 2008
Construction end: December 2010


2 Office Buildings - 12000m2
Hotel - 15 222,02 m2
Showrooms - 820m2
Parking for 221 cars, decided into two zones of four half-levels with internal ramps – type “staircase”


Sopharma Business Center & Litex tower

3 highrises with respectively 16 floors|60m., 19 floors|70m., 22 floors|80m. dimensions

http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=42.665628,23.355666&daddr=&hl=en&geocode=&mra=mi&mrsp=0&sz=17&sll=42.665224,23.356483&sspn=0.005633,0.009645&ie=UTF8&t=h&z=17 - Location
http://litextower.com/ - Web site (Litex Tower)

Technical info(for Litex tower only)
Total Built Area: 14 208 sq. m.
Class A Offices: 7 000 sq. m.
Retail space: 1 600 sq. m.
Parking places: 100 underground, 20 overground
Warehouse: 600 sq. m.Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Dec-2009 at 17:14


Импресивно Cheers. Брисел центарот беше блиску до аеродромот или нешто сум помешал?


Posted By: zabegan
Date Posted: 29-Dec-2009 at 20:45
темава прави да се осеќам како да живеам во село, додека скопје сеуште го сметаат за модерен град
сите градби, па и оние кои се ги искритикувале се фасцинантни и секој ден се надевам дека кај нас архитектурата ќе тргне од мртва точка кон подобро


Posted By: SpaceAge
Date Posted: 29-Dec-2009 at 21:39
Toa e nasata surova realnost,no se prasuvam koj od nasite kompanii mozat da izgradat nesto vakvo vo smisla na dizajn i golemina.Stranskite investicii gi brkame so birokratija i sega tuka stojme.


Posted By: pavche
Date Posted: 30-Dec-2009 at 09:25
Originally posted by pbanksИмпресивно Cheers. Брисел центарот беше блиску до аеродромот или нешто сум помешал?


Точно до аеродромот. Еве со црвен обележувач местото на една слика од Андреj.
Posted By: joro123
Date Posted: 30-Dec-2009 at 18:43
Btw, if you are not fed up with buildings from Bulgaria - http://www.buildingoftheyear.bg/category.php?year=2009 - here is the contest for best building of this year - they are some nice examples in the categories


Posted By: pavche
Date Posted: 27-Jan-2010 at 16:57


Минатата седмица Capital Fort получи oдобрение од обштината, а денес и дозвола за градење.

На 29 Jануари почнува работата! Cheers

Capital Fort Business Center

Description: 2 office buildings, retail area
Location: Tsarigradsko Shose Blvd.
Floors: tower - 27 floors, second building - 8 floors
Маx height: 125,80m
Surface: 80 000 sq.m
Completion: 2014
Stage: Building permission

First sod - 29.1.2010

Posted By: pavche
Date Posted: 29-Jan-2010 at 17:02
Денес беше првиот бусен на "Капитал Форт" во Софиjа.

Eве уште данни за локациjата и по-добар рендер на обектот.


Капитал Форт ке биде во соседство со Ellipse Center :
и Benchmark Tower :
Posted By: BL
Date Posted: 08-Feb-2010 at 13:14
U Banjaluci mnoge banke su izgradile svoje zgrade

Nova banka

Raiffeisen banka

Balkan Investment bankaHypo

http://img35.imageshack.us/i/20951086.jpg/">Nova banjalucka banka, sada UnicreditPosted By: BL
Date Posted: 08-Feb-2010 at 13:15
Integralov neboder, zgrada RTRS i kompleks zgrada Vlade RSIntegralov neboder i zgrada RTRSIntegralov neboder

Posted By: Dragan
Date Posted: 20-Mar-2010 at 03:45
Еве и ја да се упуштим у темава, кога го разгледував БЕоград посебно ми остави впечаток кулата генех (Genex) според мене модерна функционална цврсто градена бетонска зграда типична за нашите поранешни простори
1.
2.
3.
4.


-------------


Posted By: pbanks
Date Posted: 20-Mar-2010 at 10:46
@dragan

Генекс иако веќе постара зграда и за мене е ремек дело на свој начин.


Posted By: pavche
Date Posted: 26-Mar-2010 at 20:03
Mega Park & Hermes Park(веке The MallCrazy) пред една година:

и денес:


Posted By: pavche
Date Posted: 26-Apr-2010 at 11:40
Originally posted by pavche

Денес беше првиот бусен на "Капитал Форт" во Софиjа.


Нема шала со http://www.capitalfort.com/en/ - Капитал Форт во Софиjа ... За нема и 3 месеци еве до каде са стигнали:

Posted By: mitatos
Date Posted: 26-Apr-2010 at 18:59
У последно време премногу се инвестира во бугарија, особено во нивниот главен град, за жал Скопје некогаш убав модерен град, сега е назад во инфраструктура,и во развој, за разлика од сите главни градови  околу ,овде ја исклучувам Приштина, нашиот главен град, е нај слаб во инвестиции.И тие инвестиции што се прават сите се местенки,досега не сум начекал ниеден странски ивеститор што би го нарекол Е ОВОЈ НАВИСТИНА ДОШОЛ да инвестира кај нас, почнувајки од газит ,па се до најмалиот проект. Се надевам наскоро ке поченеме да чекориме напред


-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: гитардемон
Date Posted: 26-Apr-2010 at 19:07
Би сакал да ти речам дека за Македонија и Косово тоа се должи на малиот пазар и исклучително ниската куповна моќ, ама навистина не можам да го речам тоа бидејќи горе-долу Албанија не е ништо подобра од економски аспект, па сепак има повеќе инвестиции од нас. Ќе да е до политичарите, или до промоторите во САД LOL


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 11-May-2010 at 22:24
Варна Тауерс се готови и изгледаат многу привлечно. Единствена забелешка имам на висината. Неколку ката нагоре би изгледале супер.

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: BL
Date Posted: 26-May-2010 at 00:50
Zgrada Vlade RS i RTRS
Novi kružni tokPosted By: Cloverstack
Date Posted: 26-May-2010 at 08:46
Applause

Единствена работа што го расипува впечатокот е жигот

Originally posted by BL
 


Posted By: Galileo
Date Posted: 26-May-2010 at 09:51
Uniqa Tower
Ako i da ne e vo regionot stavim nekolko sliki na Uniqa Tower vo Wien,zgrada koja na mene mnogo mi dopada ,osobeno vecher
 


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 12-Jun-2010 at 16:53
Мислам дека е време да ги одвоиме деловните објекти (пред се заради нивната бројност), од сите Останати теми - Изградбата во регионот.

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 12-Jun-2010 at 16:55
SОPHARMA BUSINESS TOWERS - Софија
Слоките се превземени од ССЦ, односно од корисникот Thunderer.На сликата се гледа влезот на метро станицата Г.М. Димитров:


-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Korsis
Date Posted: 12-Jun-2010 at 21:58
Би сакал да го дополнам Андреj. Проектот "Софарма бизнис тауерс"

http://www.businesstowers.bg/#/%D0%91%D0%B3 - http://www.businesstowers.bg/#/%D0%91%D0%B3

има и трето тело со одделен инвеститор, "Литекс тауер":

http://www.litextower.com/ - http://www.litextower.com/

На сликите погоре се и трите згради. "Литекс тауер" е наjниската, а наjвисоката ќе има 82 метри. Рендери на комплексот од страницата на "Софарма бизнис тауерс":

Posted By: pavche
Date Posted: 13-Jun-2010 at 09:29
Сградата на Grawe во Софиjа e скоро готова. Еве неколко слики. Не е нешто посебно, но добре се вклопи во околината.

Поглед од булевард "И. Е. Гешов"и од булевард "цар Борис III"

Во далечината е патот кон Перник, Гjуешево и МакедониjаCheers


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 13-Jun-2010 at 20:03
И уште една прекрасна зграда во изградба. Локацијата и е бул. Александар Стамболијски, до еден од софиските молови.

14 етажа с офиси
1 партерно ниво с магазини и кафене
2 нива подземен паркинг с механизми за двойно паркиране

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: JloKyM
Date Posted: 09-Jul-2010 at 06:40
Benchmark building on Rakovska str.
Thanks to neo_joro (Skyscrapercity.com)Posted By: BL
Date Posted: 03-Aug-2010 at 16:09
Zgrada Televizije RS


Posted By: BL
Date Posted: 03-Aug-2010 at 16:25
RTRS i Integral
Posted By: BL
Date Posted: 03-Aug-2010 at 16:25
Posted By: BL
Date Posted: 03-Aug-2010 at 16:26Posted By: fichot
Date Posted: 07-Sep-2010 at 09:30
Море Софија машала! Oва со баклавиве не ме бендисва, ама проектов за на Стамболиски - врв. Многу ми личи на новата оп.Карпош што се гради (само што е 20 метра повисок ).


Posted By: Swimmer
Date Posted: 07-Sep-2010 at 13:22
баш напротив, мене ми се свиѓа и ме асоцира на
 
 
Ќе имаме ли конечно и ние вакви градби некогаш.. или мтв ќе биде највпечатливата ?! Confused


-------------


Posted By: Galileo
Date Posted: 25-Sep-2010 at 11:37
Galaxy Trade Center-Sofia
 


Posted By: pavche
Date Posted: 11-Oct-2010 at 11:32
http://vertigobg.com/index.htm - Vertigo Building , на булевар "Бугариjа" во Софиjа е на етап поставуване на стеклата.


од gigasofia.com

oд headslayer http://www.panoramio.com/user/5075578


Posted By: pavche
Date Posted: 15-Oct-2010 at 08:32
Во Мегапарк, Софиjа деновиве тестираат осветлувањето. Изгледа многу моќно!

сликите се приземани од brank(SSC Bulgaria)


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 18-Oct-2010 at 01:34
Sofia Ranks Next to Paris, Brussels in Office Construction Volume


Bulgaria's capital Sofia has made its way into the top ten office markets in Europe and the Middle East in terms of construction volume to be built by 2012, according to a survey by Colliers International.

Sofia ranks next to Paris, Brussels and St Petersburg since in each of these cities some 600-700 thousand square meters of office properties are being built.

The survey shows that Moscow is the leader in terms of office construction in the next two years, followed by Dubai and Abu Dhabi.

London ranked eleventh, while Glasgow was found to have the lowest development scale in Europe.

The vacancy rate of office space in Sofia is expected to rise up to 26-27% by the end of the year with the opening of new buildings, real estate consultancy Regent's Property Advisors forecasts.

Adding a significant amount of new offices to the market, the vacancy rate during the first half of the year reached levels of 22% of total stock, equaling to 253,000 sqm, data of the company shows.

The largest share of the empty offices still remains in the suburban areas of the city, but the most significant increase was felt in the center (CBD) in particular - Class A offices.

During the first half of 2010, the supply of office spaces continued to grow despite the stagnant economic conditions. Projects that were started in the boom period of 2007-2008 were successfully carried out in the last couple of months.

The newly added 142,500 sqm are just slightly less than the overall office areas that were added during the whole 2009. Total stock of office premises reached a little more than 1,150,000 sqm.

Rent levels in the first half of the year were slightly reduced reaching an average of EUR 12-13 for Class A offices, and EUR 7-8 for Class B offices.

Considering the already functional office space and the expected additional 106,000 sqm by the end of 2010, the rent levels are expected to continue to be under pressure, the analysis points out.

Approximately 200,000 sq.m. new office space is expected to be completed until the end of the year, shows a research by Forton, a property advisory company.

Right before its accession to the European Union in 2007 Bulgaria emerged as the new shining star for investors in office facilities development. Three and a half years later, the country is going through its first recession in more than a decade and the office market has been hit by a period of relatively low activity.

The market remains focused exclusively in the capital Sofia, which is at a stage when any client might be able to find suitable premises or expect those to appear at a suitable time.

Assessed in comparison with other countries in the region of Eastern and Southeastern Europe, Bulgaria's office market is keeping its edge.

Yields have been rapidly declining in the old hotspots of Central and Eastern Europe for the last few years and investors have been pushed further east to countries, including Bulgaria.

What the country offers them are lower prices, higher returns and relative security.

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 18-Oct-2010 at 09:57
Објективе во Софија треба сите да не подзамислат малку додека ние се забављаме овде со барок за државна администрација. Податоциве за изградена канцелариска површина се за респект и се показател за економска раздвиженост во Бугарија. Би било интересно да се дознае за какви инвеститори се работи, од каде е потеклото на вложените пари исл (држава мислам, не начинот).

Зградава на Раковска (веројатно се мисли на Георги Раковски)...може ли некој да даде информација во кој дел се наоѓа (пресек со некоја друга улица?)...во 90-ти неколку пати бев сместен на подолг период во зграда на таа улица, ама од сликиве не можам да се снајдам...


-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 18-Oct-2010 at 11:20
Originally posted by Dave Gahan

Објективе во Софија треба сите да не подзамислат малку додека ние се забављаме овде со барок за државна администрација. Податоциве за изградена канцелариска површина се за респект и се показател за економска раздвиженост во Бугарија. Би било интересно да се дознае за какви инвеститори се работи, од каде е потеклото на вложените пари исл (држава мислам, не начинот).

Зградава на Раковска (веројатно се мисли на Георги Раковски)...може ли некој да даде информација во кој дел се наоѓа (пресек со некоја друга улица?)...во 90-ти неколку пати бев сместен на подолг период во зграда на таа улица, ама од сликиве не можам да се снајдам...
 
Точно, Раковска е популарното име на ул. "Г. С. Раковски" /исто како "Витошка" е популарното на бул. "Витоша"/.
Обектот е маркиран со червено. Близо е до плоштад "Славеjков".
 
 
Односно инвеститорите. Тоа са главно бугарски компании, но има и грчки /"Хермес парк" популарен и като The Mall, сградата на плоштад "Македониjа"/, австриjски /сградите кои ги строи Соравиjа - примерно Мегапарк/, украински /Саpital Fort коj ке биде 124м./, германци /ЕСЕ кои градат Сердика Центар а дано да биде изграден и Европа Центар - 203м./, италианци /Vertigo/.


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 18-Oct-2010 at 11:49
Фала за инфо VA, јас бев во зградата на аголот со ул. Хан Крум, многу блиско значи, очигледно сум го заборавил градов (не сум бил од 2006). На плоштадот Славејков се сеќавам дека се продаваа книги своевремено...центарот на Софија ми е останат во убаво сеќавање, иако во тој период главен збор беше мафија и немаше ваква интензивна градба на деловни згради...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORYPrint Page | Close Window