Print Page | Close Window

Модели во Битола

Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Виртуелна Македонија
Forum Discription: Работилница за мапирање на Македонија и 3D објекти во Google Earth
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=997
Printed Date: 18-Apr-2024 at 06:20


Topic: Модели во Битола
Posted By: гитардемон
Subject: Модели во Битола
Date Posted: 27-Jul-2010 at 16:10
Успеав конечно да завршам со моделот на стадионот, мислам дека излезе задоволително. Католичката црква „Пресвето срце Исусово“ (Sacre Cœur) некако тешко ми оди, повеќе поради мрза отколку нешто друго.

Еве неколку слики од стадионот:











-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.



Replies:
Posted By: гитардемон
Date Posted: 30-Jul-2010 at 10:48
Ги домоделирав кулите на ул. Партизанска број 20 и 22.





Скоро се идентични, само што бр. 22 има балкуни и од другата страна додека пак бр. 20 нема.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 30-Jul-2010 at 10:54

Thumbs%20Upubavo izgledaat



-------------


Posted By: гитардемон
Date Posted: 02-Aug-2010 at 20:07




Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Битола.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 03-Aug-2010 at 23:51




Porta Jazz, Simbol, OK internet café & школа за странски јазици "Le petit prince".

Што да правам со имињава не знам Отсега главата ме боли како ќе ја именувам зградата на турскиот, британскиот и францускиот почесен конзулат со T-Mobile на првиот кат и еден бутик отпозади?

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 04-Aug-2010 at 00:04
Што е битно како ќе ги именуваш, се додека моделите се топ! Cheers

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Aug-2010 at 00:57
Гитар, ти реков, малку по малку ќе го биде и Широксокак комплетиран 
Ваљда наскоро ќе порасне и тимот што работи на Битола, а и воопшто. Нека поминат одмориве па ќе направиме напори за омасовување на иницијативава.

доволно време  х  доволна масовност  =  вистинска виртуелна Македонија   Cheers


Posted By: гитардемон
Date Posted: 23-Aug-2010 at 19:49
Па далеку е од готов, но ете ја четвртата зграда на Широк Сокак. Без конкуренција најгрдото нешто на светот. Штета што остана така (пропадна низ бирократските ходници на денационализацијата, или тргна по братоубиствените патишта на продавањето на денационализираниот имот на дедо ти )

Како и да е, еве го Хотел Македонија.







Следна на ред ми е саат-кулата, се мислам да ја преправам и да го уредам паркчето околу неа.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 23-Aug-2010 at 20:58
ne planiras i dzamijata da ja pravis?Dosta interesno bi zgledal... od edna strana dzamija a drugoto saatkula!  =)

-------------


Posted By: lslcrew
Date Posted: 23-Aug-2010 at 21:14
Многу време му посветуваме на соц-реализмот на форумов, ама архитектонски форум сме, тоа ние работа меѓу другото. Апсолутно ми е јасно како настанал соц-реализмот, имало времиња и сеуште има кога луѓе немале кај да живеат, имало периоди со рапиден раст на популацијата и дефицит од објекти од разни причини и едноставно се граделе домови масовно. Тука нема ни време ни пари за стилови, заебанции. И тоа е сосема разбирливо за резиденцијални објекти. Ама хотел бе?! Ако соц-реализмот во свет настанал од причините предходно, во Македонија и многу други држави дефинитивно бил тренд во тоа време.

Ме интересира колку е можно при некоја реконструкција кога овој објект конечно ќе излезе од црната административна дупка, колку е лесно да се изведе нешто што ќе биде афтентично вклопливо во околината, нешто слично на архитектурата на Широк Сокак, или па нешто модернистичко, ама не плаво стакло и лим како за бензинска, него нешто стварно што ќе вреди.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 23-Aug-2010 at 23:56


Приказната за овој објект не ја знам точно, но факт е дека ваков каков што е изгледа лошо. Тажната страна е што и да се решат некогаш да го рушат и да градат нешто, официјалните институции немаат никакво влијание врз она што ќе се гради таму. Ниту Широк Сокак е заштитен со закон, ниту може некому да му се наложи како да гради. Тоа е многу лошо и единствена надеж е човек да се надева на здравиот разум на газдата што ќе се реши да гради.

Еве како изгледало местото пред да биде изграден објектов:





А еве како изгледал хотелов/комплексов (имало и самопослуга, кино, ресторан и сл.) во најсветлите денови:










-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 23-Aug-2010 at 23:56
Originally posted by my Macedonia

ne planiras i dzamijata da ja pravis?Dosta interesno bi zgledal... od edna strana dzamija a drugoto saatkula!  =)


И неколку џамии ми се на списокот на приоритети, но тие сакаат многу време, а во моментов тоа го немам, па зградите на Широк Сокак и спортската сала ми се дефинитивно на прво место бидејќи се многу полесни за изработка.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Dragan
Date Posted: 24-Aug-2010 at 00:05
Originally posted by lslcrew

Ама хотел бе?! Ако соц-реализмот во свет настанал од причините предходно, во Македонија и многу други држави дефинитивно бил тренд во тоа време.

Ај да не ја отвараме темава пак ама стварно доста е веќе на ова да се разговара како се градело во комунизмот ако во денешниот систем( капитализмот). Па видите тогаш не било тренд не било некоја архитектура или некој шмек, тоа било начин на градење и размислување се мислело дека бетонските конструкции попуниети со цврст челик и сето тоа заедно една арматура било по издржливо него да се гради со цигли или со железна конструкција, и таквиите гради според мене се стварно појаки, сега некој ке прае зграда и репроматеријалите ќе ги намели и место како плоча да стаен 20 см бетон тој ке стае малтер и после ќе можеш да ја слушас комшивката што прави муабет на телефон.


-------------


Posted By: alexgizh
Date Posted: 24-Aug-2010 at 01:08
Мислам дека заборави да го спомнеш претходниот објект, тој лево од Хотел Македонија (а го имаш на блогот)

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 24-Aug-2010 at 04:43
Конечно дојде време да го преправам и овој модел. Се надевам дека изгледа подобро Првичната идеја ми беше да има и дрвја и паркче, ама после ми излезе моделот преголем :/









-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Aug-2010 at 05:11
Да, да, супер изгледа. Ја повлекувам и забелешката што ја имав за првиот модел


Posted By: alexgizh
Date Posted: 24-Aug-2010 at 09:07
Applause


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 25-Aug-2010 at 23:27


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: G.I. Joe
Date Posted: 27-Aug-2010 at 12:32
Gitar 2 saat-kuli imas vo google earth  LOL  .ubo vaka za sporedba se ostaeni , kaj da e mozi ke trgnat edna


Posted By: гитардемон
Date Posted: 27-Aug-2010 at 15:02
Абе гугл работа. Чекам да ми ги прифатат другите модели, па ќе видиме.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Danielbtmk
Date Posted: 01-Sep-2010 at 18:15
Има и некои кои ги имаше а сега ги нема Confused И двете саат-кули сеуште стојат




-------------


Posted By: гитардемон
Date Posted: 01-Sep-2010 at 18:30
Поднесов приговор за саат кулите па ќе видиме. Туку другите ги тргнав јас пошто новите снимки се изместени за 4-5 метри, па мораше наново да се поднесат.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 25-Oct-2010 at 21:11






При крај сум и со овие што имаат бело.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 25-Oct-2010 at 22:00
Со ова заврши со едната страна на Широк Сокак?

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Oct-2010 at 22:55
Каква е таа текстура долу лево во излогот?

Originally posted by гитардемон




Posted By: OKA
Date Posted: 25-Oct-2010 at 23:00
Покер апарати! Битола полојна се коцкари! Big%20smile

-------------
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!


Posted By: G.I. Joe
Date Posted: 26-Oct-2010 at 00:05
ednata strana e 30tina objekti ili pokje . 500 metri negde . drugata podolga e


Posted By: гитардемон
Date Posted: 26-Oct-2010 at 00:10
Originally posted by alexgizh

Со ова заврши со едната страна на Широк Сокак?


Фалат уште три подолу од Хотел Македонија, и пет погоре после Теранова, за да биде готова едната страна на 1/3 од корзото Сè на сè, фалат уште ~60 куќи за да биде цело корзо тамам.

Originally posted by Cloverstack


Каква е таа текстура долу лево во излогот?


Слот машини! Ме фати дека не е оригиналната текстура од астра клубот, ама и на текстурата десно долу има слот машини (може не се гледа), ама таа е оригиналната текстура.

Ако има некој слика од излог на астра (коцкарски) клуб нека ја пушти.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 31-Oct-2010 at 19:51


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: JOE
Date Posted: 12-Nov-2010 at 16:29
Супер се само продолжи има уште многу работа ама малку по малку ке се среди


Posted By: гитардемон
Date Posted: 01-Dec-2010 at 00:41


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 01-Dec-2010 at 06:06
Гитар, а за салата не се пофали 


Posted By: гитардемон
Date Posted: 01-Dec-2010 at 17:29
Пофалба:





А гледам ти рано рано си се ангажирал со Битола. Шо вака?

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 20-Dec-2010 at 00:02






-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 25-Dec-2010 at 21:40


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: G.I. Joe
Date Posted: 26-Dec-2010 at 03:59
Thumbs%20Up


Posted By: гитардемон
Date Posted: 30-Dec-2010 at 03:37
Штотуку го завршив можеби најкомплицираниот објект во Битола. Особено сум горд на оградата која е иста како оригиналот













-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 30-Dec-2010 at 12:23
Jako!

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 30-Dec-2010 at 12:25
Треба да ти дадат признание "Битолчанец на годината"

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 30-Dec-2010 at 20:29
Го мрднав овој постов горе, видов дека сум ја утнал темата

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 02-Jan-2011 at 19:12






Ова е куќата во која живеела Елена - првата љубов на Мустафа Кемал Ататурк. Денес, на вториот кат се наоѓа кафулето Фејмос, а на првиот кат бутикот Принчипе. Порано тука се наоѓале бутикот Групо Фиори, а пред тоа продавница на Отекс.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 05-Jan-2011 at 19:15
Поранешната јени џамија, денешна уметничка галерија:











-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 05-Jan-2011 at 19:37
@гитар,растур направи со моделиве

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: pbanks
Date Posted: 05-Jan-2011 at 19:39
А мислам дека и се подобри ги прави

Cheers


Posted By: гитардемон
Date Posted: 05-Jan-2011 at 23:56
Originally posted by ovaj_stariov

@гитар,растур направи со моделиве


Дај координати од кулата во Прилеп и линк до две-три слики да ја насадам и во Прилеп (иста е како тие двете во Битола).

Originally posted by pbanks

А мислам дека и се подобри ги правиCheers


Да не бидам самобендисан, ама и јас сам си го бележам напредокот. Ама искуство е тоа, не дека нешто сум станал попаметен

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 24-Jan-2011 at 02:59








-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 26-Jan-2011 at 01:32










-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Makedonij
Date Posted: 26-Jan-2011 at 20:23
Applause
Applause

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: гитардемон
Date Posted: 03-Feb-2011 at 01:45


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 22-Mar-2011 at 23:58






http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=8696be3fe5afd0804cb4f7cf08f8ada5 - Вториот објект на библиотеката во Битола.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 08-Apr-2011 at 22:04
НЛБ Тутунска Банка









-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 08-Apr-2011 at 22:05
Безистенот во Битола







-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 19-Apr-2011 at 23:22
Кафе Пајтон & Фото Лидија.







Дефинитивно многу потешко за изработка отколку што очекував.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 19-Apr-2011 at 23:31
Текстурите на оваа коцкастава феноменално се вклопиле, објектот изгледа баш реалистично.


Posted By: Buliwyf
Date Posted: 19-Apr-2011 at 23:46
Последниов модел, ми прави филм како да ја играм ГТА Прекрасни модели Гитар како последниве така и сите


Posted By: гитардемон
Date Posted: 19-Apr-2011 at 23:54
Благодарам, благодарам

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: gorco
Date Posted: 20-Apr-2011 at 19:21
Браво гитар секоја чест ...

-------------


Posted By: гитардемон
Date Posted: 24-Apr-2011 at 16:13
Еве нешто што може да се наштанца низ цела Македонија како јарболите. Е сега иако mladen_s убаво http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1204&PID=95839#95839 - кажа тука дека ваквите проекти треба да бидат простор за иновации, јас сепак ќе речам моја среќа што се сите исти не мора во секое село да моделирам посебна соблекувална

Ова игралиште нема трева на снимките од Google Earth, ама на другите места сигурно има трева. Кој сака и може нека пушти координати да го сместиме и низ другите градови.









-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Apr-2011 at 16:54
Јас ги знам овие. Само внимавај, трибините и соблекувалните не се униформно секогаш на иста страна како во примерот горе, обична ротација на моделот нема да заврши работа насекаде.

Скопје
41°58'41.59"N  21°28'24.09"E
41°59'32.52"N  21°27'43.39"E
42° 0'6.74"N  21°21'52.94"E

Сарај
42° 0'16.37"N   21°18'35.70"E

Илинден
41°58'35.49"N   21°35'42.13"E



Posted By: гитардемон
Date Posted: 24-Apr-2011 at 17:04
Фала! Ако нема ротација, има flip и слични работи Ајде, кој знае уште нека кажува, се надевам скоро ќе ги поставам.

P.S. Уште имињата да ги знаевте на игралиштава... Сите имаат име! И кога сме кај вакви, можеме и од оние салите сите што се исти да ставиме по некоја.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Шах
Date Posted: 10-May-2011 at 15:33
Гитардемон, секоја чест за моделите, навистина немам зборови. Гледам дека при моделирање се служиш со фотографии од сите страни на објектите. Дали ти сам ги фотографираш? И ако не навлегувам премногу во авторските тајни, ме интересира со што се служиш за изработување на моделите. Прашувам бидејќи имам ќеф и јас да помогнам колку што можам.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 10-May-2011 at 16:10
Па сите ги фотографирам сам, на интернет многу тешко се наоѓаат добри слики од барем еден агол, а камоли од сите агли. За изработка јас и alexgizh го користиме Google SketchUp, кој иако не е единствен програм со кој може да се изработуваат модели за Google Earth, сепак е најраспространет и најчесто користен за тоа. Помош би ми била добредојдена, не личи цел град да е од мене моделиран Си работел друг пат со 3d? Јас само малку имав работено пред SketchUp, и гарантирам дека без никакво предзнаење лесно се учи.


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Шах
Date Posted: 10-May-2011 at 17:10
Originally posted by гитардемон

Па сите ги фотографирам сам, на интернет многу тешко се наоѓаат добри слики од барем еден агол, а камоли од сите агли. За изработка јас и alexgizh го користиме Google SketchUp, кој иако не е единствен програм со кој може да се изработуваат модели за Google Earth, сепак е најраспространет и најчесто користен за тоа. Помош би ми била добредојдена, не личи цел град да е од мене моделиран Си работел друг пат со 3d? Јас само малку имав работено пред SketchUp, и гарантирам дека без никакво предзнаење лесно се учи.

Одлично, на тоа и се надевав. Освен AutoCAD на часови по техничко цртање во средно, немам работено со 3D. Сега го спуштам SketchUp, па ќе го прочепкам. Некој совет околу фотографирањето?


Posted By: гитардемон
Date Posted: 10-May-2011 at 19:27
И да ти изгледа комплицирано (а не верувам), не се откажувај, вреди да изгледаш неколку видеа, и одма ќе сфатиш, за почеток се петка:

[tube]1NREaJLMpaI[/tube]

[tube]gsfH_cyXa1o[/tube]

И многу јако нешто (ај да го речеме понапредно), алатката photo match:

[tube]BRM7WXU5GrY[/tube]

[tube]fSuDoX8SPtU[/tube]

Само за Битола послабо го користам, бидејќи сите ми се залепени еден до друг, така се ориентирам. Ова повеќе за Скопје ми помага, но која алатка ти се допаѓа повеќе, таа.

___________

За сликањето, еве ти на пример какви сè слики искористив за моделот на ONE. Оградата сам ја цртав, и е проѕирно PNG (ама ми е од друг модел, оти ме мрзеше да цртам за овој посебна ограда).



















_______

Со текот на времето стануваш сè поумешен кога ти недостига некој дел од објектот, кога не ти е сликан, користиш веќе сликани делови, но со mirror или некои такви финти, воопшто не се забележува дека е истата слика, или дека не е една цела слика сликана. Исто така, ако на пример некоја влезна врата или нешто не си ја сликал, напиши на Google: old door, ќе се изненадиш колку слични врати има, и такви некои работи.

Инаку, за позиционирање на сликите и такви работи, подоцна, кога ќе научиш да црташ


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: nouseforname
Date Posted: 10-May-2011 at 21:16
lelele!!!PRE UBAVOOO;#1 BITOlA vo makedonija,steta sto sto ne se investira ama IC!!!!!!!!!!!!!


Posted By: toteto
Date Posted: 13-May-2011 at 20:39
Здраво форумџии, ова е мојот прв пост, и првиот модел прикачен за на Google Earth. Тука се најдов благодарение на гитардемон. Порано работев Scetch Up негде кога беше верзија 4-5, сега се вратив пак и не се сменило многу во овие 3 верзии.

Еве моделот:



*објектот не е објавен на google earth

Станува збор за техничко училиште. Бидејќи околу објектот има многу дрва, па се одлучив па зедов текстури од еден друг модел исто така од истиот објект.

На гитар демон му го оставам широк сокак, јас ќе продолжам со периферијата.


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-May-2011 at 21:07
Поздрав тотето, аирлија за многу модели Cheers


Posted By: toteto
Date Posted: 13-May-2011 at 22:54
А pbanks колку време одприлика му треба за одобрување на моделот?


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-May-2011 at 23:00
Originally posted by toteto

А pbanks колку време одприлика му треба за одобрување на моделот?


Не сум доволно упатен со техничките деталите на Виртуелна Македонија... ќе мора да почекаш Гитардемон или Алексгиж (или некој трет) да ти одговорат на ова прашање.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 14-May-2011 at 01:23
Здраво toteto и добредојде!

Ни требаат и тоа како леб членови како тебе кои се желни за да помогнат

Процесот трае некаде околу 1-2 недели, ако има проблем со моделот препрати ми, ќе видиме до што може да е. Некогаш знаат да бидат пипави, а некогаш прифаќаат и недозреани модели (на jovi, на пример).

Поздрав!


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 14-May-2011 at 08:08
Здраво toteto, мило ми е што реши да ни се приклучиш. Епа види вака сега, моделот е супер, верувам и дека ќе биде прифатен, но штом сме тука за да учиме, еве од почеток да почнам со солење памет

Значи, за да ја видиш картичката со информации, ти треба ова (верувам знаеш):



Еве сега види на пример, имаш околу 5400 полигони (faces). Колку повеќе ги има, толку повеќе време треба за да се прикаже моделот (а ако ги има премногу, моделот нема да ти биде прифатен).

Можеш да почнеш од пармаците на скалите (не овие на сликата, се збунав, тие отпозади), бидејќи тие ти се нацртани со кружни тела и само пармаците ти зафаќаат 1400 полигони! Направи ги коцкести, или искористи проѕирна .png текстура, и така ќе имаш само 10-50 полигони, а и моделот ќе се полни побрзо.

Истото важи и за тенискиот терен, оградата да си ја направел коцкеста, многу „полесен“ (во мегабајти) ќе беше моделот.

Второ, за текстурирањето, си можел да го сликаш овој делот каде што нема дрвја, па потоа истата таа текстура да ја рециклираш низ цел објект. Ти треба нешто многу пофотореалистично отколку моменталната текстура.



Откако ќе го сликаш тој дел, ќе си го искористиш на цел модел. Или дај постирај ни што слики имаш, ќе ти кажеме како да извадиш максимум од тоа. Веќе го имам на компјутер твојот модел, па ако ни пуштиш слики, можеме да го доскоцкаме и ние моделот (не да ти го распарчиме ) па да биде таман.

И трето и четврто ми останаа само знамињата (на пример да си ги тргнел рефлекторите или да си направел помали јарболи), и покривот (од сликите ми личи дека има ќерамиди, па ако е од ќерамиди земи некоја текстура од моделите на широк сокак или најди слика од ќерамиди на интернет, и текстурирај со таква.

Сè на сè, моделот ти е супер! Го гледав и порано во warehouse-от тој што беше цел бел, и се мислев да го суредам, ама бев фокусиран на Широк Сокак. Честито пак, и се надеваме на соработка. И Шах е заинтересиран, го чекаме и него да се приклучи.


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: toteto
Date Posted: 14-May-2011 at 10:33
Еве сликав техничкото, ај ако наидам на проблеми ќе пишам шо да прам А и пазарот реков ај да го сликам, ама битолските кабадаји излезени на кафе и да не можиш да мрднош. Ај некој ден сабајлечки ќе му одам кога ни пиле не пее...


Posted By: toteto
Date Posted: 14-May-2011 at 13:46
Еве готово Треба уште тро да се среди само. Имам неколку прашања. Теренот не е рамен, и задните скали ми лебдат. Ни не знам како да ги продолжам надолу, без да ги бришам. А и на знамињата му се има изгубено текстурата на македонското знаме.

Најдов слика од покривот, па ќе го напрам тип-топ.







Posted By: гитардемон
Date Posted: 15-May-2011 at 13:03
За теренот, еве што треба да направиш:

Прво ја вклучуваш опцијата Show Terrain.

После, деловите што ти лебдат ги спојуваш со тлото цртајќи триаголници (за најлесно).



Откако ќе ги нацрташ, со активна алатката за боење, Alt + Click или Ctrl + Click на Windows (заборавив кое, ама ако го држиш стиснато правилното копче, курсорот ќе ти биде како подолу на сликата) врз сликите од Google Earth за да ја „впиеш“ текстурата. Така и друга текстура ако сакаш да користиш, Alt + Click врз површината, и ќе ја имаш таа текстура за боење.



И на крајот, само ги обојуваш триаголниците (или кои форми и да си ги нацртал) со текстурата, и имаш поглатко израмнет терен.



Значи не мораше да ги продолжуваш скалите, направи го ова во линија со скалите, и ќе биде во ред.
_____________
И би те замолил доколку можеш, името на моделот да биде:

Default: СОТУ „Ѓорѓи Наумов“ - Битола
English: "Gjorgji Naumov" High School - Bitola

Никаде не пишува Битола вака како што ти е Барем именувањата на моделите да ги стандардизираме. Ако имаш некаква поинаква идеја, кажи, јас барем досега вака сум ги именувал сите низ државата.
_____________
P.S. Сите знамиња се македонските? Нема некое со логото на техничко, или со општинското знаме?



-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: toteto
Date Posted: 15-May-2011 at 19:33
Сега се тргнати сите знамиња, ама порано беше едно македонско, едно грбот на битола и едно на техничко. Ама не знам како да го сменам...


Posted By: гитардемон
Date Posted: 15-May-2011 at 19:59
Ќе ги суредам јас знамињата и ќе ти напрам share. Побарај за 15-тина минути во warehouse во твоиде модели, ќе бидеш Collaborator во мојот.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: toteto
Date Posted: 15-May-2011 at 21:08
Фала за знаменцата Техничкото мислам дека е готово, ајде нека го објават па да видиме навистина како ќе изгледа.



Иначе денес исто така скоро завршив и едно мало црквиче над училиштето, спротивните страни му беа исти, па така направив само четвртина и зато брзо го завршив. Му треба уште врата, ама во реалноста нема врата, има само едно дрвено вратниче мало ептен. Дали да направам уба врата, или да напрам ова дрвеното?



edit:
Теренот шо ми го даде не можи да се симни, има само за Google Earth и едно. А што му фали на овај што е сега? Освен тоа што имаше трева место земја, која сега ја сменав


Posted By: гитардемон
Date Posted: 15-May-2011 at 21:30
Црквата е џам! CheersApplause
Стварно сум фасциниран, тебе ептен те бивало за работава!

Ај види сега ти го препратив (share) моделот од техничкото, сосе терен нов. Мислам дека вака е подобро. Другиот имаше миљарда полигони, беше со многу кружни тела. Овај е со коцкести и полесно се полни. Башка не чинеше мрежата на другиот и други работи.

Ај аирлија!

П.С. За врата за црквата, http://www.google.gr/search?um=1&hl=mk&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial&biw=1280&bih=666&tbm=isch&sa=1&q=orthodox+church+door&aq=f&aqi=g1&aql=&oq= - бирај . Не мора да е 100% реалната состојба.


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: G.I. Joe
Date Posted: 15-May-2011 at 22:00
super izgleda modelot za crkviceto samo edna mala zabeleska vo odnosot sirina visina nekako mi deluva cudno proporciski .. ko mn golema osnovata da e , mozi gresam ..   isto i za gitar mala zabeleska proporciska na modelot za Lumiks ..koga go gledam vo odnos na podolznata strana na EVN treba da e pokratok Lumiks a ne podolg ... nekako kako premnogu dolga da e taa strana .. no ok mozi pretervam i jas so sitnici ne mi zamervajte Big%20smile


Posted By: гитардемон
Date Posted: 15-May-2011 at 22:17
Колку можам да извлечам од сателитските снимки, толку. Мака мачам често со прецизното скалирање на моделите. Ама јебига, важно да се знај шо е нацртано, не мора да биди 100% точно

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: toteto
Date Posted: 15-May-2011 at 22:54
Фала за пофалните зборови.

Димензите се тие, немав референца од google earth бидејќи сега е изградено брзо и го нема, па како мерка кростев чоечето што иди со секој нов проект. Но овие се димензите, и изгледа како поткусено дека околу него нема ништо изгледа. Иначе димензите се 7,5x7,5x9 (можи да зголемам на 10 ќе видам како ќе дојди).

едит: сега пробав зголемив висината малце, се изгледа издолжено без врска...


Posted By: G.I. Joe
Date Posted: 15-May-2011 at 23:47
Originally posted by гитардемон

Колку можам да извлечам од сателитските снимки, толку. Мака мачам често со прецизното скалирање на моделите. Ама јебига, важно да се знај шо е нацртано, не мора да биди 100% точно

pofalbi i za tebe za ogromniot pridones na google earth i odlicnite modeli


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 15-May-2011 at 23:55
Originally posted by гитардемон

Колку можам да извлечам од сателитските снимки, толку. Мака мачам често со прецизното скалирање на моделите. Ама јебига, важно да се знај шо е нацртано, не мора да биди 100% точно
Ајде сега не биди скромен. Ова може Јови да го каже, ама секако не тимот Виртуеелна Македонија ов Билд. Само напредCheers


-------------
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו


Posted By: pbanks
Date Posted: 16-May-2011 at 00:10


глуми скромен за да го пофалиме


Posted By: toteto
Date Posted: 16-May-2011 at 00:25

Еве и вратничката готова Еве зашто клале на црквичето мало вратниче, дека ако клаеа ваква ќе изгледаше како миниатурно, а и е миниатурно. Гледате на сликата, 3ца чекат ред да се влезат...

и btw дај поставете копче за внесување на img тагот


Posted By: gorco
Date Posted: 16-May-2011 at 21:24
Originally posted by гитардемон

Колку можам да извлечам од сателитските снимки, толку. Мака мачам често со прецизното скалирање на моделите. Ама јебига, важно да се знај шо е нацртано, не мора да биди 100% точно



Шо цепиш бре на Битолски !!!

Топ Ви се моделиве и мило ми е што има организација едни работат 3Д модели, други мапираат, има стандардизација итн...

-------------


Posted By: toteto
Date Posted: 17-May-2011 at 20:21


Еве уште еден модел од мене. Овај пат стамбена зграда, кај битолчани позната како докторската, бидејќи половина од станарите работат во болницата.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 17-May-2011 at 20:59
Абе имињата на моделите друже, имињата!

P.S.
Oколу крстот на црквата имаш црни линии што си заборавил да ги избришеш, а и околу неколку кружни лаци имаш црно. Има финта за ова. Пред да го качиш во warehouse, во view options исклучи да не се гледаат линиите, и ќе биде сè во ред. Исто црни линии имаш и на другите два модела. Ај качи ги со отштиклирано.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: toteto
Date Posted: 17-May-2011 at 21:09
Абе заборајв, ги качив и заборајв да одам да сменам

Ајде и ти гитар напрај нешто, не залегнувај...

ps: нема таква опција (барем јас не ја гледам), а и лините не се гледат кога ќе се стави на google earth.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 17-May-2011 at 21:47
Ај даунлодирај го моделот и види на неколку места се гледа црно. Не ќе те лажам

Еве го црното:







Еве како се исклучува:



А еве што е при крај:



-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: toteto
Date Posted: 17-May-2011 at 22:35
Знам дека има црни линии, ама лините ќе ги има само на сликата на google warehouse, ама на google earth ќе ги нема. А дали ако го изменам моделот, датумот за ревју шо му е ќе се помести на последен?


Posted By: гитардемон
Date Posted: 17-May-2011 at 22:41
Овие во Google Earth се сликани, не во SketchUp. Ќе се познаваат црни линии, како на неколку модели во Скопје. А review датумот нема да се помести, за 5-6 дена ќе биде ако не се лажам. А ако не почекај да ги прифатат вакви какви што се, па поднеси ги после сменати.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: toteto
Date Posted: 17-May-2011 at 23:05
Техничкото нека си стој, а зградата и црквата ги сменав.

Следно планирам болницата, можи ќе треба 3-4 дена, ама мислам дека вреди. А на широксокак ја имаш заборавено горната фонтана на плоштад.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 18-May-2011 at 18:27


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: toteto
Date Posted: 18-May-2011 at 18:40
Супер е, десните прозорци некако ти се сечени. Ако така ти е сликано, во фотошоп копирај го десниот дел сврти го хоризонтално и намести го како лев, па со мека четка малце ќе избришиш за да не се познава толку.

И шо камера користиш?


Posted By: гитардемон
Date Posted: 18-May-2011 at 19:08
Знам да го суредам то, само намерно е така пошто цела фасада е една слика, така изгледа најприродно. Ако ги вдлабнам нема да се познава баш многу, ама му се мислам. Ќе видам да ги средам овие дена.

Камера од мобилен користам, 2 мегапиксела, ама врши работа.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: toteto
Date Posted: 18-May-2011 at 20:50
Па јас се мислав дека имаш професионален.

А сликите како ги исправуваш? Со Distort?


Posted By: гитардемон
Date Posted: 18-May-2011 at 21:07
Не бе, немам таков проблем. Супер прави ми излегват сите. Ако е нешто ептен високо, пробај сликај го на рати Инаку професионален апарат само ти дава многу поголема големина на датотека, а за SketchUp не ти ни треба такво нешто. И слики со 1600x1200 се многу. Не ти треба 3K x 2K, или колку и да вадат професионалните апарати. Плус со мобилен можиш кога сакаш да сликаш.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: toteto
Date Posted: 18-May-2011 at 22:50
Ај некој од поискусните да кажи ако има некоја идеа како можи да се направи оваа сината форма. Од сите страни е заоблено.


Posted By: FT
Date Posted: 18-May-2011 at 23:02
Јас ако пробам можеби ќе ја направам, а вака со зборови незнам како да ти објаснам.

-------------



Print Page | Close Window