build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #541 Posted: 07-Mar-2010 at 18:00

пс. ние треба да си го решиме, но не на начин само да збориме а да не знаеме што збориме, на неразвиен и недемократски начин, сепак сме луѓе кои живеат во ова време.

оние кои се неспособни да дебатираат нормално нека не дебатираат нека си гледаат друга поважна работа, но жално е тоа што тие што ги бива малце ги има, и не се занимаваат доволно со ова. Па кога ќе видиш што се случува околу тебе губиш волја да кажеш твој став, ќе те испофрлаат, викаат, и после ти ќе испаднеш тој некомпетентниот за ова прашање. тоа е кај нас се е обратно, тажно-смешно-тажно

само сепак треба да се има храброст, но и начин на кој ќе постапиш.

кажав своето, сега ќе гледам да завршам некоја работа

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #542 Posted: 07-Mar-2010 at 18:11

skyboy кажа многу добро, но во секој случај секој човек треба да си ја зачува професионалноста и човечноста колку што може повеќе, зашто ако плукаш на некого, како очекуваш да ти одговори за да си ја зачува гордоста, но ако човечки, правилно, мирно ќе му дадеш совет и твој аргумент за неговата постапка, ќе размисли малку и може ќе го промени своето мислење, односно ќе ја поправи својата постапка. Шансите се многу поголеми.

Е сега што кај нас се мора да биде вака, тоа е наше македонско (дали е менталитет во прашање или традиција, незнам).

Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #543 Posted: 07-Mar-2010 at 18:20
Originally posted by FoSsiL

зграда си е зграда како и да изгледа, важно е да врши потреба на луѓето, за тоа што се дојдени ..

За тие пак што ги интересира изгледот на зградите и им носи некој вид на возбуда и задоволствто, или пак сакаат да се сликаат покрај нив, можат слободно да го прават тоа, исто кога ќе отидат во некој западно-европски град (Париз, Виена, Рим...) и ќе се воодушевуаат на градбите (ова важи и за домашни и странски туристи), а ќе има со што да се сликаат..
 
Ти тоа озбилно ?
 
 
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #544 Posted: 07-Mar-2010 at 18:25
Originally posted by FoSsiL

skyboy кажа многу добро, но во секој случај секој човек треба да си ја зачува професионалноста и човечноста колку што може повеќе, зашто ако плукаш на некого, како очекуваш да ти одговори за да си ја зачува гордоста, но ако човечки, правилно, мирно ќе му дадеш совет и твој аргумент за неговата постапка, ќе размисли малку и може ќе го промени своето мислење, односно ќе ја поправи својата постапка. Шансите се многу поголеми.

Е сега што кај нас се мора да биде вака, тоа е наше македонско (дали е менталитет во прашање или традиција, незнам).

 
 
ако на некого му е до гордост и професионалност, треба да размисли какви чекори превзема И ВО ИСТО ВРЕМЕ да размислува на можните последици од истите - а не, да си проба, па ако никој не се сети да искоментира, вози мишко.. оти со тоа ги понижува останатите, сметајќи ги за "ај бе што знаете вие" најблаго кажано. Каков пристап - таков одговор.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #545 Posted: 07-Mar-2010 at 18:34

озбилно, но се надевам го виде цел пост, на нашиве луѓе од што им е тешко не им е дојдено до разгледување згради, а верувај ми какви и да се, ако се пристојно средени, ќе бидат и пријатна појава.

ова го кажувам зашто на луѓето треба најважни да им се потребите, да уживаат, да го чувствуваат, да го живеат животот, и секако луѓето, а не како изгледаат некои работи. Ако би отишол некогаш во Париз, ќе одам да седнам со некој пријател во некое кафуле, или негде кај што е забавно, па после би отишол да ја видам Ајфеловата Кула

или уште подобро би си поминал на некоја винарија во некое село во Франција.

Ме Сфаќаш? со сета почит 

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #546 Posted: 07-Mar-2010 at 18:40
Ниту мислам дека знам повеќе од вас, ниту дека сум попаметен. Едноставно сакав да прашам како може некој да повлече паралела меѓу плоштади стари со векови кои се накитени со скулптури и еден плоштад кој 3 пати го сменал името во еден век кој ќе биде накитен со споменици, скулптури, (обелисци?) и што уште не, од 20 века историја на еден регион.

Ако некој мисли дека навистина Скопје може да се мери со овие италијански градови, тогаш неговото мислење не е на место, и неговиот кредибилитет е еднаков на нула (не важи само за micko_v, туку за сите што истапуваат на ТВ со такви тези). А micko_v покажа дека сакаше да каже нешто друго, но одбра многу многу лош пример. Впрочем пак не ми ја разбра поентата. Дали има плоштад во Италија каде што го има Папата, Гарибалди, Ромео и Јулија, Св. Петар и Јупитер и Јунона, на коњ, еден до друг? (Мусолини немаше врска со муабетот, поентата беше личност од блиската историја, ете ставете го Гарибалди.)

Вие сакате theme park на сред Скопје. Ај баш некој пример сакам каде што ги има сите ликови од цела историја на една држава на еден плоштад. Не само што е смешно и тажно истовремено, туку е и гротескно.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #547 Posted: 07-Mar-2010 at 18:45
Originally posted by SkyBoy

Originally posted by FoSsiL

skyboy кажа многу добро, но во секој случај секој човек треба да си ја зачува професионалноста и човечноста колку што може повеќе, зашто ако плукаш на некого, како очекуваш да ти одговори за да си ја зачува гордоста, но ако човечки, правилно, мирно ќе му дадеш совет и твој аргумент за неговата постапка, ќе размисли малку и може ќе го промени своето мислење, односно ќе ја поправи својата постапка. Шансите се многу поголеми.

Е сега што кај нас се мора да биде вака, тоа е наше македонско (дали е менталитет во прашање или традиција, незнам).

 
 
ако на некого му е до гордост и професионалност, треба да размисли какви чекори превзема И ВО ИСТО ВРЕМЕ да размислува на можните последици од истите - а не, да си проба, па ако никој не се сети да искоментира, вози мишко.. оти со тоа ги понижува останатите, сметајќи ги за "ај бе што знаете вие" најблаго кажано. Каков пристап - таков одговор.

и пак со овој пост ни се потврдува она ЈАС СЕ ЗНАМ, ТИ НИШТО. Мора да се има трпение и сфаќање за се. И секој греши, поготово кога е понесен од нешто што прави да мисли дека се е на добро и дека добро си ја врши работа, дека е во право. на секој човек му се случува но тоа не значи дека треба да се ругаат луѓето поради тоа.

никој не е совршен

и не дека не треба да се реагира, и јас реагирам, ама на пристоен начин, самојас тоа го правам со мои пријатели, зашто сум мал и немам можност да ги искажам моите ставови јавно, ќе ме сметаат за некомпетентен, а и неам нешто потреба, си уживам јас во моите години, и по малку на форуми се празнам понекогаш, кога ќе ми се соберат некои работи. друго повеќе од мене не треба да се очекува, па дури и некој да ми понуди, има повозрасни за тие работи, ама изглеа само во годините

ај и јас се малку се залетав

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #548 Posted: 07-Mar-2010 at 18:49

Можеби проблемот е што ти така го восприемаш одговорот, како „јас знам, ти не знаеш“. Ако го восприемаш така, така и ќе реагираш. Ако го гледаш само како дискусија со повисок тон, ама без закани кон нечиј интелект, тогаш нема да имаш проблем и таква перцепција на работите. Важи за сите - Балканци сме.

Edited by гитардемон - 07-Mar-2010 at 18:50
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #549 Posted: 07-Mar-2010 at 18:52
Originally posted by гитардемон

Ниту мислам дека знам повеќе од вас, ниту дека сум попаметен. Едноставно сакав да прашам како може некој да повлече паралела меѓу плоштади стари со векови кои се накитени со скулптури и еден плоштад кој 3 пати го сменал името во еден век кој ќе биде накитен со споменици, скулптури, (обелисци?) и што уште не, од 20 века историја на еден регион.

Ако некој мисли дека навистина Скопје може да се мери со овие италијански градови, тогаш неговото мислење не е на место, и неговиот кредибилитет е еднаков на нула (не важи само за micko_v, туку за сите што истапуваат на ТВ со такви тези). А micko_v покажа дека сакаше да каже нешто друго, но одбра многу многу лош пример. Впрочем пак не ми ја разбра поентата. Дали има плоштад во Италија каде што го има Папата, Гарибалди, Ромео и Јулија, Св. Петар и Јупитер и Јунона, на коњ, еден до друг? (Мусолини немаше врска со муабетот, поентата беше личност од блиската историја, ете ставете го Гарибалди.)

Вие сакате theme park на сред Скопје. Ај баш некој пример сакам каде што ги има сите ликови од цела историја на една држава на еден плоштад. Не само што е смешно и тажно истовремено, туку е и гротескно.

Добро си кажа и сега и прееска, не може се на едно купче, и добар ти е примерот. Освен тоа, вака како што прават има нерамномерен развој на скулптури и споменици на ниво на држава, што со другите градови.

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #550 Posted: 07-Mar-2010 at 18:58
Originally posted by гитардемон


Можеби проблемот е што ти така го восприемаш одговорот, како „јас знам, ти не знаеш“. Ако го восприемаш така, така и ќе реагираш. Ако го гледаш само како дискусија со повисок тон, ама без закани кон нечиј интелект, тогаш нема да имаш проблем и таква перцепција на работите. Важи за сите - Балканци сме.

 

Не те сфатив баш најдобро

Во секој случај јас никогаш не сум создал таква ситуација, но сум се нашол и во тој случај се тргам зашто повеќе се губи смислата на нормален разговор.

Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #551 Posted: 07-Mar-2010 at 19:07
Originally posted by гитардемон

Ниту мислам дека знам повеќе од вас, ниту дека сум попаметен. Па во архитектура, уметност, историја.. сигурно си од мене попаметенSmile незнам што се браниш, имаш издржан став
 
 Едноставно сакав да прашам како може некој да повлече паралела меѓу плоштади стари со векови кои се накитени со скулптури и еден плоштад кој 3 пати го сменал името во еден век кој ќе биде накитен со споменици, скулптури, (обелисци?) и што уште не, од 20 века историја на еден регион.

Ако некој мисли дека навистина Скопје може да се мери со овие италијански градови, тогаш неговото мислење не е на место, и неговиот кредибилитет е еднаков на нула (не важи само за micko_v, туку за сите што истапуваат на ТВ со такви тези). А micko_v покажа дека сакаше да каже нешто друго, но одбра многу многу лош пример. Впрочем пак не ми ја разбра поентата. Дали има плоштад во Италија каде што го има Папата, Гарибалди, Ромео и Јулија, Св. Петар и Јупитер и Јунона, на коњ, еден до друг? (Мусолини немаше врска со муабетот, поентата беше личност од блиската историја, ете ставете го Гарибалди.)

Вие сакате, само ми смета генерализирање, ја сакам скулптури и споменици, ама логично поставени - не вака theme park на сред Скопје. Ај баш некој пример сакам каде што ги има сите ликови од цела историја на една држава на еден плоштад. Не само што е смешно и тажно истовремено, туку е и гротескно.
 
Не е израз на култура да набуташ се и сешто кај што треба и не треба, туку напротив, израз на тотална некултура. Бар според мене. Cheers
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #552 Posted: 07-Mar-2010 at 19:18

пристапот и постапката со кои се започна проектот не ми се допаѓаат, но тоа е друго нешто, сакав да кажам од естетска гледна точка зградите што ќе се изградат не се толку фатално страшни за да влијаат на нашиот живот, или пак историја, но секако треба да се разговара за оваа работа, да се подобри нешто, некои што не се почнати да не се градат или да имаат друг изглед, сугестии за локациите, близината на Вардар, проток, финансиска основа, реална потреба, но се на пристоен културен начин, а не да се расфрлаат со муабети што ќе им текне. Сите што дебатираа на ТВ, ако беа малку покомпетентни, пристојни, културни, со издржани аргументи и решенија, ќе влијаеја поефикасно и кон Владата и кон народот,ќе осе оформеше еден издржан зеднички став, па во случај да треба нешто да се смени, а Владата ич уво да не ја боли, народот ќе знае што е и како е, па би можело да се смени нешто, но на нормален начин.

А не народов се изнаслуша и сеа, ај што ќе се замарам, што сакаат нека праат, барем се прави нешто, имам други поважни работи (што е и факт, но можеше подобро да се наметне) и сега оди сопри ги да не градат.

ах леле незнам кој ја гледал Пулс, па да види што беше дискусија

Back to Top
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #553 Posted: 07-Mar-2010 at 19:24
Повторно се вртиме во круг. Апсолутно намерата не беше да се прави споредба помеѓу Скопје и било кој друг град, посебно не со Рим, и на врапчињата им е јасно дека таквата споредба е апсурдна.
Она што јас сакав да го предочам е урбанистичката димензија, т.е.натрупаноста што некои ја истакнуваат.
Според мене нема да биде натрупано.
Пак ќе повторам: мојота споредба не се однесува на културната, социјалната нити историската димензија, тука едноставно на поставеноста во просторот на тие споменици и скулптури.
Сето друго е веќе повеќепати елаборирано....
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #554 Posted: 07-Mar-2010 at 19:29

најдобро е никој да не се прави или да мисли дека е паметен или пак не, зашто само така ќе може објективно да се изнесат ставови.

многу е тешко да се прави проценка на човек, лесно е да го прецениш, лесно е да го потцениш, но најтешко е да го процениш така да таа работа не ја практикувам баш.

и секогаш ќе се најде некој реално попаметен од мене од skyboy или од гитардемон, но тоа не е важно сите сме луѓе, за нешто те бива за нешто не.

околу генерализирањето, јас пак сакам трева, незнам зошто, најискрено да можеше, да немаше потреба од пополнувањето на простор пред мепсо со згради јас би го оставил како парк, само секако среден

и потполно се соглaсувам со последната реченица на skyboy.



Edited by FoSsiL - 07-Mar-2010 at 19:29
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #555 Posted: 07-Mar-2010 at 19:38
Originally posted by FoSsiL


Originally posted by гитардемон

Можеби проблемот е што ти така го восприемаш одговорот, како „јас знам, ти не знаеш“. Ако го восприемаш така, така и ќе реагираш. Ако го гледаш само како дискусија со повисок тон, ама без закани кон нечиј интелект, тогаш нема да имаш проблем и таква перцепција на работите. Важи за сите - Балканци сме.

 

Не те сфатив баш најдобро

Во секој случај јас никогаш не сум создал таква ситуација, но сум се нашол и во тој случај се тргам зашто повеќе се губи смислата на нормален разговор.



Па знам дека си се нашол, како впрочем и сите членови на форумот. Колку и да звучи грубо некој кога ги искажува своите мислења, не го сфаќај како перчење во стилот дека тој грубиот знае сè и ти кажува дека ти сељаку еден не знаеш ништо (како што нè сфаќаат нас кои се противиме на проектот). Балканци сме, ни се вжештуваат главите многу често и гласно дискутираме, ама немојте да ја цените дискусијата според тонот, туку според аргументите. Ако некој се чувствува навреден нека побара извинување, а не да навредува и тој само поради тоа што така се почувствувал.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #556 Posted: 07-Mar-2010 at 19:47
Originally posted by micko_v

Повторно се вртиме во круг. Апсолутно намерата не беше да се прави споредба помеѓу Скопје и било кој друг град, посебно не со Рим, и на врапчињата им е јасно дека таквата споредба е апсурдна.
Она што јас сакав да го предочам е урбанистичката димензија, т.е.натрупаноста што некои ја истакнуваат.
Според мене нема да биде натрупано.
Пак ќе повторам: мојота споредба не се однесува на културната, социјалната нити историската димензија, тука едноставно на поставеноста во просторот на тие споменици и скулптури.
Сето друго е веќе повеќепати елаборирано....


Сега конечно се разбравме, само ни требаа 15 buffer поста за да се разбереме Е сега да ти реплицирам дека можеби си во право кога викаш дека просторно не е пренатрупано, нормално кога има место за уште 20 пати по толку скулптури, но концептуално не да е пренатрупано, туку не постои збор кој може да го опише ова што се планира. Тоа и е проблемот. Нема трошка здрав разум во ова што се планира.

Ете еден глупав пример: Кога еден учебник по историја е пренатрупан за еден петтоодделенец? Кога има премногу зборови на една страница, или кога обработува тематика од праисторијата до независноста?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #557 Posted: 07-Mar-2010 at 20:05

Правилно кажано, и така е, балканци сме, знаеме на повисок тон да збориме, јас дома со моите почнуваме обичен разговор и полека и не ни осеќаме дека веќе викаме, додека некој од нас не рече, еј се развикавме многу, ама не се караме, и после нормално си продолжуваме со нешто друго, дур не се развикаме, и така цело време, ама никој не се љути.

Нормално е тоа, па и тука така да се случува,и не се љутам воопшто, освен секако ако почне некој нешто да вреѓа и да нема врска со тоа што се збори, но ретко се случува, јас не ни памтам.

И не може во се да се согласуваме, нормално е, секој има свој став но може да пробаме да се разбереме.

Е сега кога сме кај медиумите или јавните личности мислам дека сепак колку и да се Балканци треба малку да се контролираат и да пазат и да знаат што зборат, за да не доаѓа до тензии и забуни.

А околу противење за проектот ги сфаќам сите што мислат така, и да е тоа малку на повозбуден начин, ова е форум и тоа е нивно право, ако нешто не е во ред има модератори.

Јас, мојот став околу проектот е малку поблаг, но и кај мене има противење кон оваа работа. Знаеш гледам да бидам посмирен и јас да не се нервирам и да ги гледам работите пообјективно, но секој има свое право.

уствари и нема што да се има нервози

Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #558 Posted: 08-Mar-2010 at 01:33

Градот нема пари, ама за фасади ќе најде

Градските власти неколку недели по презентацијата на проектот на Владата, „Скопје 2014“, почнаа да ги селектираат зградите близу плоштадот Македонија на кои со градски пари ќе им се менува надворешниот лик. Во Буџетот за 2010 година нема ставка за такво нешто, односно парите се наменети за други работи, но тоа не им пречи да се преориентираат за фасадирање.

Дека работата тече брзо потврдува и фактот што набрзо ќе биде распишан јавен повик за идејни решенија за фасадите. Се очекува тие да бидат изработени во стилот на барок или неокласицизам.

Колку ќе бидат на број не се обелоденува, но сега се врши преглед на зградата над кафеаната „Пелистер“, на „Максим Горки“ број 1, деловна зграда на Никола Јонков Вапцаров број 2, како и на улица Македонија. Градските власти не одговорија кога ќе следува ребаланс на буџетот, кој ќе биде неопходен за да се реализира замислата за нови фасади.

- Во оваа фаза ќе се изработи техничката документација со специфицирани позиции, кои ќе бидат основа за да се распише јавна набавка за изработка на идејни решенија. Со документацијата ќе се знае што точно ќе биде предмет на јавната набавка. Конечниот изглед на зградите ќе се знае дури по изработката на идејните решенија. Потоа ќе се прават изведбени проекти и тогаш ќе се знае колку ќе чини реконструкцијата - велат од Градот.

Зошто селекцијата на фасадите се врши годинава, како и колку пари ќе се трошат не се запознаени ни голем број членови на Советот на Град Скопје што го гласаат Буџетот. Оваа дилема допрва ќе се разгледува на следната седница, на точка поставена од опозицијата за трошење на парите за проектот „Скопје 2014“.

Градската власт веќе е на терен и проверуваат кои објекти на плоштадот се под заштита, имајќи предвид дека неколку згради се стари околу еден век. Исто така, контактираат и со сопствениците на зградите, со цел да добијат согласност од нив или од куќните совети.

Дека менувањето на фасада нема да чини евтино може да се види и од акцијата на Општина Карпош со која ќе се обновува надворешноста на четири згради. Тие фасади само ќе се молерисуваат, а за тоа Карпош издвои 230.000 евра.

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #559 Posted: 08-Mar-2010 at 14:23

ова е интересно и ул МКД ќе ја истаманат фасадно само прашање е дали тоа ќе оди до крај т.е. и вториот дел!? немора пренапорно да ги изведат фасадите тоа архитектите, може поедноставно во тон на фасадата на инвест банка, коктел од стакло и неокласицизам, но доколку се оди со посебен архитект или тим за секоја фасада, мислам ја оплескаа, ех таа "идеологија" за тендери т.е. нулта корупција, транспартност и еднакви можности...

~

исто ова на рекорд во некоја мера можат да ги средат тоа минималистичките блокчиња над екс-аерофлот можат да ги испеглаат, исто скромно со некоја орнаментира плоча како оние sto-deco панелите...

а за пари ќе се гребат од државата ама заради процедура и воопшто мир во куќа мораат сами да ја туркаат оваа работа, а преку министерство за култура евентуално да извлечат некое милионче! да се паметни дефинитвно место тендер ќе одат со избрана елита на архитекти на кои ќе им доделат јасна насока што да стокмат т.е. наместо огромни зафати да искомбинираат проекции со тоа декоративните изолациски материјали на сто, и работата ај што брзо ќе се заврши туку и далеку поефтино ќе поминат! http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=846&PID=58785#58785

а доколку им остават на архитекти да комбинираат свои визии дефинитвно ја глават, или решенијата половично ќе ги истераат, евентуално целосно но скапо! ова треба некој на градот да му го предочи за да направат прост есап, со која комбинација е подобро да одат! ова со тендериве досега се покажа крајно непрактично заради што добивме исфорсирани коктели како спомен домот на мајка тереза или пак тенката шминка од градба на уставниот, смешно таков објект бара пред се ширина а не висина, но кога се оди на ситен избор на проекти на конкурс повеќе и неможе да се добие од опција! затоа бар за ова неопходно е да се состави тим од професори кои ќе добијат одврзани раце да разработат една цела фасадна целина на ул МКД а тоа да е воедначено вклопено или бар со складни претопи, а сепак како опција заради експедитивност наместо шалувано профилирање на фасадите да се оди со тоа панелите на сто!

~

патем се наметнува уште една недоумица, кој ќе ги сноси трошоците за оштетување на фасадата или нејзино одржување, ова јасно би требало да се доживее како поклон од градот а стопаните на објектите понатака да си превземат одговорност, но доколку е така кој е гарант дека закрпите ќе се средуваат како што треба!? доколку се оди со комбинација од панелите на сто, ова би одело исто лесно, само треба на време како сложувалка да се има скица каде кој тип на орнаментиран изолационен панел е вграден во фасадата!


Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #560 Posted: 08-Mar-2010 at 14:34

На Рекорд, зградата кај што е Аптеката на ќошот, кај Жито Лукс и Специјал, има одлично поткровје, незнам дали сте забележале, да ја направат цела таква ќе биде јако, но и вака и добро, може само мало освежување.

А сепак мислам дека на Рекорд зградите нема да ги чепкаат, колку што разбрав.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 2.049 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.