build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Објект на Мајка Тереза на плоштад „Македонија“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 181920
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 16-Jan-2013 at 20:05
Originally posted by kultuzin

Би било добро и овој пат да се изработи алтернативно алтернативно решение и евентуално повторно да се реагира овој пат можеби директно во министерството за култура.  



ajde da go napravime toa. ne treba mnogu rabota, a veke ednas bas poradi nasata aktivnost uspeavme da ja promenime markicata pred lumiks. moze da uspeeme pak ako se organizirame dobro i ako kontaktirame so mediumite ili so ministerstvoto pred da e predocna
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 16-Jan-2013 at 19:50
super ideja, bas i jas razmisluvav vaka nesto, ke se formira novo plostadche so crkva i objektive koi ke dishat, namesto da se pretrupuva i onaka pretrupaniot plostad. druga prednost e sto prostorot na plstadot e golem, pa ne mora da se odi so striktno pravoagolna forma tuku moze da se igra so organska ili nekoja pointeresna forma na fontana, objekt i slicno.

mislam deka mora da se napravi nekakov dijagram kakov sto napravi ednas alexgizh za da ja informirame javnosta, a voiedno i da sfati kolku e pogesna markicata na plostad, bidejki gledam retko koj go primetuva ova... ako ostaneme samo na ovoj forum mozebi i nema ni da gi vidat nasite idei.


Edited by xnx - 16-Jan-2013 at 19:53
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 16-Jan-2013 at 18:54
Можеби претерав со должината на објектот ! Ако некои сака и може да го поправи, слободно нека проба !
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 16-Jan-2013 at 18:52
А зошто не се направи така едноставно ,,Реконструкција на спомен домот на Мајка Тереза" ем ќе се поправи и со тоа прошири грдиот објект кој цел свет го критикуваше, ем ќе се вклопи споменикот со просторот ! Тоа би изгледало вака !!!
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 16-Jan-2013 at 18:20
се согласувам и јас со сите вас за алтернативите, се е поубаво од намислената локација. Но има уште една друга алтернатива, а мислам дека некој спомна за ова локација веке предходно: Плоштадот скендербег! немојте да ме разберите погрешно, не дека била албанка или нешто друго, ама на новиот плоштад има најмногу место за толкав голем споменик. а толкав споменик му треба место од околу да диши и да функционира со околината. 
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 16-Jan-2013 at 13:32
ХНХ види погоре го дополнив постот. Значи формата и намената  на објектот уште не е дефинирана. Она што е дефинирана е бруто површина за градба и висина. Така да мислам дека евентуалните идеи за средување на тој простор можат да бидат прилично слободни. Што се однесува до задскриеноста на објектот мислам дека тоа би било доблест а не мана. На тој простор се добива една целина која  ја напомнав погоре и секако има поголема тежина и вредност отколку ставање на некаков си споменик на сред улица без никаква логика. 
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 16-Jan-2013 at 13:21
sekako ima i opcija da objektot bide vo prodolzenie na spomen domot, so shto se zacuvuva eden park, no za smetka na toa objektot se zatskriva i se navleguva vo predprostorot na domot na ARM.
alokacijata na kruzniot tek e odlicna, megutoa iako bese vo igra ja odbija


Edited by xnx - 16-Jan-2013 at 13:22
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 16-Jan-2013 at 13:10

Го подржувам предлогот планираниот објект да се изгради во близина на спомен куќата, со можност да се оформи една целина помеѓу кулата, спомен куќата, црквата што се гради и новиот објект. 

Би било добро и овој пат да се изработи алтернативно алтернативно решение и евентуално повторно да се реагира овој пат можеби директно во министерството за култура.  

Во прилог на тоа може ли некој да ми каже колкава е површината плоштадчето што се формира помеѓу спомен куќата на Мајка Тереза, феудалната кула, Црквата , домот на АРМ и фондот за здравство? Гледајќи на мапс мислам дека тој простор евентуално би бил одлична локација. А објектот според мене треба да биде внимателно димензионира и функционален. Би било добро да се оформи еден вид фонтана околу која би можело да се седи а со тоа да се овозможи и простор за разни помали културни манифестации. Исто така тој дел може да биде збогатен со ниско и високо стеблесто зеленило. Мислам дека со вакво решение би опфатило поголема група на задоволни граѓани. 

Иначе паралелно со Улица Македонија лично не ми се допаѓа иако е подобро од сегашниот предлог.

Мислам дека има доволно причини зошто не треба да биде објкетот на посочената локација.



Edited by kultuzin - 16-Jan-2013 at 13:24
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 16-Jan-2013 at 12:15
Идејата мене ми се допаѓа, но во зависност од обликот можеби нема да е лоша и локацијата во средина на новиот планиран кружен тек кај владата, сепак таму просторот е поширок. Кога веќе мора да се гради се е подобро од избраната локација. На таа локација и споменик од 2м е непотребен и нема логика а не пак чудовиште од 32м.

Edited by stratus - 16-Jan-2013 at 12:16
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 16-Jan-2013 at 11:13
predlog kade bi mozelo da se smesti majkata tereza: vednas do postoeckata, em ke se nadovrze na spomen domot em ke ja prati konturata na ul. makedonija. sekako ke se unisti uste eden park megutoa i tuka kade sto e ke treba da isecat desetina drva



Edited by xnx - 16-Jan-2013 at 11:26
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 16-Jan-2013 at 11:00
na sred ulica alo,, pa dali nekoj primeti deka od strana ima po 2 metra prostor da edvaj se razminat trojca?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 16-Jan-2013 at 10:55
Не е нормално ова што се случува...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 16-Jan-2013 at 10:36
Јас мислам дека ке биде "scale x 8" од оној кај спомен куќата на Мајка Тереза, во сита форма со исто се
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 16-Jan-2013 at 10:36
alekgizh, dali imas volja i vreme sega veke koga znaeme deka ke bide zgrada da napravis edna analiza kako za objektot do pelister, i na angliski i na makedonski, da ja pratime do site mediumi, pa i na samiot indijski investitor, da vidi na sto mu se frlaat parite i deka ke izgradi eden od najomrazenite i najpogresnite objekti vo skopje?
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 16-Jan-2013 at 10:33
mislam deka e vreme da otvorime nova nishka za ovoj "spomenik" bidejki osekam ke bide dosta kontraverzen i diskutiran
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 181920

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 1.066 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.