build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плажи и бродови на Вардар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 626364
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1261 Posted: 12-Jan-2008 at 19:06
Originally posted by La Linea

Се зафркнав - гласав за „не на таа локација“. Вардар одамна ја изгуби фората за плажи, сега е самоубиство да се плива во тие води, особено кај Аеродром, таму се влеваат отпадни води, така да надоле секаква локација за плажа е надвор од здрав разум. Па и воопшто. 


Абе јас мислам дека никој не ни мисли за пливање во Вардар од овие што ја туркаат иницијативава, но прашањето е како да се издржи изгор летото без разладување. А тој момент сигурно не ставиле во равенка кога ги гледале сликите од Париз или Прага (од каде што веројатно им потекнува оваа налудничава идеја).


Edited by pbanks - 12-Jan-2008 at 19:07
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #1262 Posted: 12-Jan-2008 at 19:00
Се зафркнав - гласав за „не на таа локација“. Вардар одамна ја изгуби фората за плажи, сега е самоубиство да се плива во тие води, особено кај Аеродром, таму се влеваат отпадни води, така да надоле секаква локација за плажа е надвор од здрав разум. Па и воопшто. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1263 Posted: 12-Jan-2008 at 18:48
Мене плажи на Вардар ми е во принцип глупа идеја бидејќи Вардар е страшно загаден.

Во градови како незнам Стокхолм или Копенхаген каде летата се пријатни и има логика да се направат плажи каде може човек само да се пече на сонце но не и да се разлади.

Кој нормален би го правел тоа во Скопскиот пекол? Овие плажи би можеле да се користат единствено во мај(ако се погоди), Јуни (ако не запече ко оваа година) и Септември (повторно ако се погоди). Не ја гледам логиката.

Значи прво треба да се изгради цела пречистителна инфраструктура на Вардар па да се почекаат деценија две цела прљавштина да се исфилтрира и дури тогаш да се размислува за вакво нешто на кејот.

Оти на крајот од сето тоа ќе излезат само кафани, барови, летни дискотеки и ништо повеќе.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1264 Posted: 12-Jan-2008 at 18:14
Originally posted by pbanks

Јас сум растргнат помеѓу не на таа локација и никако. Подобро би било езерото Треска да биде приоритетно да се уреди а тек после да се мисли евентуално делови од Кејот да се уредуваат така.


И тоа држи.

Езерото треба да биде приоритет, а ова евентуално во некоја подоцнежна фаза. Сепак спортски терени можат да се градат и одма. И не само возводно, туку и низводно - накај Аеродром и Ново Лисиче (мада таму е планирано такви содржини да се градат на просторот непосредно над кејот)

А што се однесува до езерото Треска, тоа дефинитивно треба да се продаде или даде под концесија. Таму само приватник може да воведе ред. Иначе стално ќе биде дива лига... Roll%20eyes


Edited by Cloverstack - 12-Jan-2008 at 18:15
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1265 Posted: 12-Jan-2008 at 18:11
Моето мислење е дека локацијата е апсолутно неприкладна. Тоа би бил уште еден тежок кич во центарот на градот.

Сето ова уште повеќе ме нервира кога има толку многу простор за ваква работа возводно, на целиот потег од Градски Парк до Ѓорче Петров на пример...

Кејот во центарот нека се уреди како што му прилега, а плажи и спортски терени нека прават на места прикладни за тоа. Има премногу запуштени места кои би се средиле со такви проекти. Затоа гласам за втората опција.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1266 Posted: 12-Jan-2008 at 18:10
Јас сум растргнат помеѓу не на таа локација и никако. Подобро би било езерото Треска да биде приоритетно да се уреди а тек после да се мисли евентуално делови од Кејот да се уредуваат така.

Инаку гласав за Не на таа локација 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1267 Posted: 12-Jan-2008 at 18:06
Еве само да ја испробам новата опција за анкети Smile

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=946

Повеќето од вас знаат за „идејата“ на трифун да прави плажа на потегот од камени до железен мост. Тоа ќе било пропратено и со спортски игралишта и кафичи.

Каков е вашиот став за ова?





Edited by pbanks - 03-Jun-2010 at 21:01
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 626364

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.258 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.