build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автоматизација на куќа

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Автоматизација на куќа
    Posted: 29-Jul-2012 at 17:53
Какви ви се искуствата на оваа тема?

За почеток ме интересира дали некој има искуство со автоматизација на електрични прекинувачи. Не ме интересираат ад хок финти што ги има по Хубо и сл како штекер со тајмер и сл, туку струјни кола кои ќе имаат интерфејс преку LAN и ќе може да се манипулираат далечински преку компјутер.

Исто така не ме интересираат некои black box решенија каде што би купил и компоненти и некаков софтвер од еден прозведувач туку повеќе ме интересира некоја направи сам комбинација.

Можеби е ок и некоја варијанта каде се користи x10 стандард а се користи некој интерфејс меѓу хаб за x10 и LAN мрежата односно некој централен сервер кој сето тоа би го контролирал.

И да нагласам, пред се ме интересираат решенија со помош на компоненти кои се достапни во Македонија а не теоретски решенија




Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Jul-2012 at 19:50
на белградски телевизии сум гледал реклами за централни системи за во куќа,со едно даљинско да се контролираат завесите,телевизорот,клими, и немитекнува што уште не.таму го нудат тоа,кај нас немам слушнато ни слично на тоа
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 29-Jul-2012 at 20:10

Автоматизацијата на домовите според мене ќе има глобален успех, и кога тогаш глобално, а и кај нас ќе достигне висок процент на имплентација. Поготово кога станува збор за куќи. 

Не поради тоа што претставува комфор... Туку поради тоа што претставува голема економичност и рационализирање на трошоците за користење на еден дом. Голема заштеда, и позитивно влијание гледано од еколошки аспект. Дополнително, ако се инсталирани и интегрирани системи за искористување на обновливи енергетски извори, како на пример: сонцето, ветерот, термалните води, топлината на самата почва, собирање, складирање и користење на атмосферската вода, а и рационално управување со отпадните води.

Мислам дека така би се добиле домови кои се со голема економичност и мали трошоци... а со тоа и голема одржливост...

Има доста материјали за оваа тема по нет и на Јутјуб... ќе гледам подоцна да издвојам нешто...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
nikla802 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 18-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikla802 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Aug-2012 at 22:58
http://www.schneider-electric.com/site/home/index.cfm/mk/
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3650
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-Oct-2012 at 13:11

Originally posted by pbanks

И да нагласам, пред се ме интересираат решенија со помош на компоненти кои се достапни во Македонија а не теоретски решенија 
и ти бараш преку леб погача овој абер го имаш http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=903&PID=121859#121859 

може најдостапно чаре (повторно од надвор) е EZ-от http://www.ezvrc.com/ezvrc/Home.html 


Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-Nov-2012 at 16:21

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-Nov-2012 at 16:15
Originally posted by pbanks

Исто така не ме интересираат некои black box решенија каде што би купил и компоненти и некаков софтвер од еден прозведувач туку повеќе ме интересира некоја направи сам комбинација.


зависи од црнилото,едно е пиратско а сосем друго автостоперско


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 29-Jan-2013 at 20:44

може diy е најисплатливо за оние на кои им се може,сепак и за нив поедноставно е да се бар на поефтини комерцијални варијанти [1][2][3]

сепак извиканите системи и технички и маркентишки брзо матат памет http://www.hidglobal.de/partners/securiteam



HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 29-Jan-2013 at 21:38
Со достапно кај нас (според тоа кога со ова се занимавав) премногу тешко и премногу скапо, но ако те интересираат или некој друг, кажете.
Моментално х10 е најдоброто буџет решение ,само со уште неколку дополнителни работи и е скоро перфектно.


Edited by daci92 - 29-Jan-2013 at 21:40
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.128 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.