build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Интернет и телекомуникации

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 28>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 19-Feb-2010 at 21:46
Секако дека нема многу поента да се хакира БУМтв, во секој слуачј не се работи за никакво замарање - но ако сакаш другпат ќе ти објаснам како работи дримбоксот кој се подесува еднаш засекогаш и нема потреба од постојано хакирање.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 20-Feb-2010 at 14:29

зошто друг пат, кажи сега, во принцип сателитскиот сигнал лесно се пробива бидејќи него некој го хакира а сетне хакот го пушта на нет! не дека кутијата сама нешто хакира!? бар јас вака знам дека стојат работите! затоа и велам потешко ќе оди си хакирање на терестријалниот сигнал т.е. кодираните комерцијални пакети на бум-тв! е сега може некој лојален на конкуренцијата (како фан на мах-тв) да смеша прсти и да помогне во хакирањето, кој постојано би ги кинел новите кодови, па евентуално така да се рецне кодирањето постојано, во спротивно дивио муабет ќе биде малтретирање!?!

но како што спомнав најверојатно лесно ќе можат и од бум-тв да воочат дали и колку некој сигнал се превзема, а сепак математиката да не им излегува на арно.... ова на памет зборувам знам само дека и тие имаат некаков увид во тоа кој и како превзема сигнал, но незнам дали буквално можат да го препознаат ресиверот и дали имаат начин да се заштитат дополнително, затоа понапред велам не е толку еднонасочна технологијава... може лошо имам научено треба некој поупатен да објасни колку се сами по себе бум-тв осигурани околу евиденцијата на претплатниците преку ловење повратен сигнал од ресиверите, дали имаат увид како кај кабловските пример кој што во даден момент гледа, она како што мереа гледаност на дадена емисија, па така и сега да контролираат употреба и злоупотреба на одредено подрачје...

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 20-Feb-2010 at 16:40
Вака за почеток малку се изначитав некои забуни. Неможам на све да изодговорам. Вака на кратко само, јас имам телевизор што има вграден дигитален приемник. Од боомтв нема слодобни канали ниеден. Сите се скремблирани (кодирани), барем до сега колку што сум ги прошетал не сум налетал. Слобондните се укинати пред месец дена. Сега и домашни и странски сите се кодирани. Незнам од каде да дојдам само до картичка, или барем до секвенцата што се за кодирање. Мора да се најде некое чаре.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 20-Feb-2010 at 17:01
БУМтв нема апсолутна никаква контрола колку го превземаат нивниот сигнал, тоа е како сателитските канали кои исто така не знаат точно кој го „влече“ нивниот сигнал. Тој сигнал оди во етерот, исто како што одат и аналогните сигнали, само што овој е дигитален - и плус некои се кодирани (што значи треба приемник кој знае да го протолкува сигналот со помош на клуч-картичка).

Хакирањето не оди воопшто преку секојдневно внесување на кодови - така беше на времето, пред дримбоксот. Во дримбоксот всушност постои само еден хак - програма која чита картици и ги споделува со други сервери со кои си прикачен преку интернет. Тој хак работи со СИТЕ картици и нема потреба за БУМтв или било кој друг да се прави нов хак.

Значи се што останува се уште нејасно е дали БумТВ картицата може да биде прочитана од дримбоксот (нема причина зошто не би можело, но додека не се тестира не се знае), или пак дали рисиверот што го дава БумТВ е базиран на линукс - тогаш и самиот тој може да се користи слично како дримбокс.

Е сега, во овој случај ќе зависи од две работи (дали дримбоксот може да ја чита картицата од БУМтв) или пак, дали рисиверот за БУМтв е базиран врз Линукс. Ако било кој одговор е ДА тогаш хакот е веќе тука, се што би морал некој да направи е да ги поврзе точките.

@lsl
Некодирани дигитални канали мора да имаш (Мтв1, 2, Канал5, итн.). Другите што ти се кодирани можеш САМО со рисивер да ги гледаш што може да чита картици.


Edited by krale - 20-Feb-2010 at 17:16
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 20-Feb-2010 at 17:06
Е фала што ме потсети. мтв1 и 2 се некодирани, ама сигналот е катастрофа. Едвахј се проира слика сецка, партал прави. мам аканл5 сител и другте се кодирани. Него не се работи за дримбокс него за тв со дегителн вграден рисивер.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 20-Feb-2010 at 17:14
Па јас ти кажувам токму тоа дека без РИСИВЕР кој прима картичка, не можеш само со ТВ шпто има вграден рисивер да ги гледаш кодираните канали.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 20-Feb-2010 at 17:15
Ama na tv to ima i za pin da vnese[ i slotovi za kartici, taka da problem e da se najde samo kartica.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 20-Feb-2010 at 17:17
ај пиши модел на ТВ-то ако не ти е тешко. Обично имаат за мемориски картички влезови... Пинот ништо посебно не значи.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 02-Mar-2010 at 14:14
Телесмарт ја презентираше својата работа во Македонија

Најголемиот увозник на интернет во Македонија, компанијата Телесмарт ја претстави својата улога на телекомуникацискиот пазар во земјата и нивните бизнис планови за иднината на компанијата.

“Мрежата на Телесмарт нуди неспоредлив капацитет, пристап и флексибилност, вклучувајќи продукти и услуги кои подразбираат широкопојасен пристап, виртуелни приватни мрежи, интернет пристап и транзит со големи брзини, управувано хостирање, комуникациски сервиси и медиа стриминг со користење на ТДМ, СДХ и ДЊДМ системи за телекомуникациска испорака, рутирани преку првокласни Европски оператори“, велат од компанијата.

Со инсталирањето на своја опрема во Виена, Телесмарт стана првиот Европски големопродажен оператор присутен во еден од најголемите Европски телекомуникациски јазли, давајќи им можност на тој начин на останатите оператори во Југоисточна Европа и регионот за директно купување или продажба на големи капацитети од и до големите светски оператори.

Телесмарт е присутен во повеќе европски држави и поседува линкови до едни од најголемите ТК-јазли во Виена и Франкфурт.

Во Македонија, Телесмарт ги снабдува со интернет речиси сите интернет провајдери и телекомуникациски компании. Како Тарбс Мак, Кејблтел, Сонет, кој е бизнис партнер на мобилниот оператор Вип, Македонски железници и Телеком Словенија.

http://netpress.com.mk/vest.asp?id=68912&kategorija=2
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 02-Mar-2010 at 16:59

а телеком од кого влече линк, ако сите останати влечат од телесмарт!? 

~

туку крале па и јас тоа велам, мораш да си вклучен на нет и од таму го превземаш хакот за дримбоксот, но некој и треба да ја пробие шифрата, а доколку истата редовно се менува (а тоа е и логиката) треба некој и редовно да хакира... како што кажа прашање е дали на бум тв картичката ќе ја прими дримбоксот, или пак дали воопшто словенциве ќе го активираат лан портот на ресиверот па да може индиректно да се извлече кодот од сагемот, но дека софтверот не е линукс, тоа не ми се верува, да имаше друга комерцијална платформа за тоа ќе имаше и етикета на ресиверот! 

а за тоа дека не е еднонасочна комуникацијата помеѓу ресиверот и предавателот изгледа не сум во право, побарав но ненајдов никаква информацја на нет за people meters за dvb-t, вакво нешто постои само кај кабловската мене колку што ми е познато, а заради rfid чипот на картичката од двбт ресиверот мислев дека постои и кај дигиталнава телевизија! што би можеле да ловат вклучен мобилен а да неможат ресивер, не ми е јасно само дали како што прима сигнал воедно и одава во исто време повратно сигнал ресиверот, пример кога го симнува т.е. обновува од етер софтверот! мислам за некоја од играчките конзоли имаше пример ваква опција да примаш смс пораки, па тоа да може да оди и повратно итн. не е некоја невозможна работа...

~

нејсе помалку или повеќе ова веќе и не ме интересира бидејќи веќе се врзав со договор за две години, поволност е што кај сакам можам да ги однесам ресиверите односно и на одмор, комшилук, селење итн. па и за кампери е идеална опција... она што ме копка сеуште е дали ќе можам да врзам надворешно хардиск на ова ресиверов!? со оглед дека истиот не доаѓа со внатрешен хард а услугата е во најава на менито, па се прашувам како ќе оди сето ова!

Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 02-Mar-2010 at 23:15

ТЕЛЕСМАРТ


Сигнал со брзина на светлината


Операторот на големопродажни телекомуникациски услуги Телесмарт кој во Македонија е присутен од 2007 година, дури вчера ја имаше првата своја јавна презентација. Главниот извршен директор на Телесмарт, Благојче Димески, вели дека изминатиот период работеле доста во Македонија, на просторот на поранешна Југославија, но и пошироко, па сега можат да се пофалат дека имаат 5.200 километри оптичка мрежа (400 километри во Македонија), поврзани се со над 1.200 телекомуникациски оператори, провајдери се на над 25 оператори и големи компании. Тоа им овозможило минатата година да направат обрт од пет милиони евра.
- Нудиме телекомуникациски услуги на големо и тоа со голем квалитет и со голема брзина. Присутни сме во Виена, Франкфурт, Белград, Загреб, Будимпешта, Темишвар, Љубљана, Софија. За една недела ќе бидеме присутни и во Приштина и во Тирана, а за два месеци и во Сараево. Важно е дека целиот инфраструктурен проект го управуваме од Скопје - рече Димески.
Тој нагласи дека под концесија го имаат земено оптичкиот кабел на Македонски железници по должината на коридорот 10, со што се поврзани со Србија и Косово, а еден крак оди кон Косово. По должината на коридорот 8 се поврзани со Софија преку Деве Баир, а на спротивната страна оптика имаат само до Кичево.

Вкупната инвестиција е околу 15 милиони евра. Корисници на услугите на Телесмарт се мобилниот оператор Вип, Телеком Словенија, Кејблтел, Тарбс Мак, Сонет и други.

http://vecer.com.mk/?ItemID=398F26383105724290B2CAF642E0F34C
 
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 02-Mar-2010 at 23:18
CheersУбави вести. BTW кај мене во зграда монтираа оптика, и веќе сум на листа на чекање, за  наредниве 10тина дена.
 
Дали некој на форумов имал прилика да ги проба Fiber to home пакетиве на Т-home? Ме интересира каков е квалитетот на МАхТв, која моментално кај мене дотс ачесто знае да сецка.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 03-Mar-2010 at 01:01
Urban провери го приемникот кај што е статистиката, обично повеќето имаат статистика и види колку пишува кај BER. Треба да се движи максимум до вредност 200, што се рачуна за добар прием.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 05-Mar-2010 at 22:39

Поевтин Интернет и до 42 отсто

Женева - Цените на широкопојасниот пристап до Инетрнет минатата година во глобални рамки во просек се намалиле за 42 отсто, покажуваат резултатите од истражување на Меѓународната телекомуникациска унија (ИТУ). Истражувањето спроведено во 161 држава покажало и дека цените на мобилната телефонија паднале за 25 проценти, а на фиксната за 20 отсто. Според ИТУ, главна причина за ваквото намалување на цените на Интернетот и на телефонијата е нивното обединувањето и понудите на овие услуги во пакет. ИТУ прогнозира дека оваа година низ светот ќе има над пет милијарди претплатници на мобилни телефони.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=C8C05D535553EB4E82C49A289B0F0C6D
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 11-Mar-2010 at 13:01
Лигата на шампиони во High Definiton

Многу скоро, корисниците на MaxTV ќе имаат можност да гледаат и содржини со висока резолуција. Очекуваме, до крајот на овој месец, во соработка со една национална телевизија да почнеме да ги прикажуваме натпреварите од Лигата на шампиони во висока резолуција, попозната како HD (High Definition). Дополнително ќе се вклучат уште еден ТВ-канал и содржини во видеотеката со висока резолуција, вели Фирфов


Неодамна ги објавивте финансиските резултати за 2009-та. Како директор на продажба колку сте задоволни од остварените компаниски цели и како зголемената конкуренција се одрази врз продажбата на Т-Home?
- Минатата година се покажа како исклучително тешка во светски рамки, како последица на рецесијата. Телекомуникацискиот бизнис не беше директно погоден, но сепак влијанието од кризата се почувствува во одредени сегменти и на нашето работење. Како компанија секогаш се стремиме да бидеме во тек со светските технолошки трендови и да ги примениме на македонскиот пазар. Конкуренцијата, всушност, е таа која не прави подинамични и придонесува уште повеќе да се фокусираме на корисничките потреби и на креирање на врвни услуги. Наспроти кризата и во услови на зголемена конкуренција на пазарот, успеавме да ги оствариме и надминеме зацртаните проекции и цели за 2009-та, а со тоа и да одговориме на очекувањата на акционерите, вработените и на корисниците. Од продажен аспект би нагласил дека очекуваните резултати за сите поважни услуги беа постигнати и надминати. Квалитетот на услугите, а особено грижата кон нашите корисници, ни помогнаа Т-Home да ја задржи лидерската позиција на пазарот.
Кои сегменти покажаа позитивни резултати во рамките на планираното, а кои потфрлија?
- Со MaxTV како вистински телекомуникациски хит на пазарот, направивме револуција во сегментот на дигиталната телевизија. Воведовме нови стандарди, но истовремено и ги зголемивме критериумите на македонските граѓани за квалитетот на телекомуникациските решенија. За една година од воведувањето на 3 Max услугата имаме над 16.000 корисници, бројка која сама по себе зборува дека на пазарот понудивме производ кој совршено ги погоди и ги задоволи потребите и барањата на граѓаните. Создадовме и таргетирани пакети и услуги како што се: Call & Surf , т.н. дабл-плеј пакет за корисниците на интернет и телефонија со поволност за бесплатни разговори помеѓу себе, потоа 2 Max пакетите, за корисници кои не се заинтересирани за интернет, но истовремено се заинтересирани за нашата ТВ-понуда и фиксна телефонија, со кои привлековме завидна бројка на корисници, кои не можеа да се пронајдат во понудите на нашата конкуренција. Основниот фокус секако се Интернетот и дигиталната телевизија, телекомуникациски решенија кои поради интересот и потребите на корисниците придонесуваат за остварување на позитивни резултати. Овде ќе напоменам дека фиксната телефонија е во опаѓање, но тоа е нормален тренд кај фиксните оператори насекаде во светот. Со оглед на појавата на понапредните телекомуникациски решенија, зголемените кориснички барања и денешниот динамичен живот, приматот го зазема мобилната телефонија и го налага начинот на комуникација.

Каков е пазарниот удел на Т-Home телевизијата? Колкав дел од колачот им зедовте на кабелските телевизии?
- Секојдневно работиме на збогатување на содржината на 3 Max пакетите. Освен оригиналните карактеристики по кои MaxTV е различна од телевизиите на останатите провајдери (премотување, снимање, закажување однапред, вртење напред назад, слушање радио и сл.), интерактивноста и забавните содржини е она кое дополнително влијае за преземање на корисници од нашата конкуренција. Кабелските оператори нудат интернет и говорни услуги, покрај нивниот основен ТВ-бизнис. Пакетите 3 Max во себе ги вклучуваат сите овие понуди, но со таа разлика што нудат целосно легализирано портфолио на ТВ-програми, кои не ги исфрлуваме или заменуваме, туку напротив програмските содржини постојано ги збогатуваме. Токму поради тоа, околу 40 отсто од нашите постоечки 3 Маx корисници се дојдени од кабелските оператори. Оваа бројка е доказ за супериорната понуда која ја нуди Т-Home на пазарот.

Зборувајќи за дигиталната телевизија на Т-Home, какви новитети се подготвуваат во тој сегмент?
- Од воведувањето на услугата па до денес, МаxТV содржината ја збогативме со радио, игри, телефонски именик, речник, мојата сметка на МаxТV, а од неодмна го воведовме и популарниот HBO филмски пакет (два ТВ-канала и HBО видеотека). Многу скоро, корисниците на МаxТV ќе имаат можност да гледаат и содржини со висока резолуција. Очекуваме до крајот на овој месец во соработка со една национална телевизија да почнеме да ги прикажуваме натпреварите од Лигата на шампиони во висока резолуција, попозната како HD (High Definition). Дополнително ќе се вклучат уште еден ТВ-канал и содржини во видеотеката со висока резолуција. Во тек е и функционално проширување на МаxТV платформата. Новата верзија ќе донесе многу нови можности за интеракција, нови интерактивни апликации и содржини. Една од поинтересните функционалности е можноста со МаxТV да се вратите наназад во времето. Замислете ситуација: вклучувате МаxТV, менувате по каналите и наоѓате интересен филм кој е пред самиот крај. Притискајте на копчето за враќање наназад и филмот само за вас започнува од почеток!

Дали се работи на тоа секаде кајшто е можно, каналите да бидат со македонски превод?
- Секаде каде што е можно да се дистрибуира македонската локализирана верзија, МаxТV ги преведува каналите. Локализираната верзија е дел и зависи директно и од самиот ТV-канал кој одлучува дали ќе обезбеди македонски превод. Деновиве Т-Hоmе ќе обезбеди уште еден многу интересен новитет. Сите корисници, ќе имаат можност голем број канали од MaxTV понудата да ги следат преведени на повеќе јазици. Покрај македонскиот превод, ќе бидат достапни албански, српски, хрватски или други опции. Притоа, сега корисникот сам ќе може да го одбере јазикот на кој ќе го гледа каналот.

Ако минатата година помина во знакот на 3 Маx пакетите, кој е главниот адут на Т-Home годинава?
- Годинава ја започнавме со одлична понуда за македонските граѓани. Воведовме комплетно ново и иновативно решение на македонскиот пазар - Оптика до секој дом или канцеларија. Станува збор за проект на којшто целосно му се посветуваме во текот на оваа година, но тоа не значи дека 3 Маx пакетите, кои во моментов се вистински хит кај корисниците, се во втор план. Нашите корисници на ADSL-от, Call & Surf, 2 Маx или 3 Маx, можат да ги почувствуваат бенефитите на оптичкиот сигнал. А особено корисниците на 3 Маx пакетите, познати како 3 МаxОптиц во реоните каде имаме инсталирано оптика, уживаат во различните програми и содржини базирани на т.н. HD или висока резолуција, како и во кристално чистата слика која нема прекини или шумови. Оптиката создава можности за екстремно брзо пребарување на интернет, примање и испраќање, како и симнување големи содржини: музички фајлови, ДВД-филмови и сл. Ова е мултимилионска инвестиција која ќе послужи како основа за подобрување на постоечките услуги, но особено за воведување на новитети кои значат иднина во светот на телекомуникациите.

Колкава е покриеноста на Македонија со оптичко влакно во моментов?
- Инвестиравме милиони евра за создавање на можности за почеток на овој проект и направивме многу надградби на нашата инфраструктура бидејќи во иднина комуникацијата ќе се заснова на оптичкото влакно. Технологијата оптика до домот практично не застарува и има скоро неограничени можности. Треба да се напомене и тоа дека при пренос на податоци преку оптика, квалитетот на сигналот е максимален, а загубите се сведени на минимум. Брзината и сигурноста при преносот на огромни количини податоци, на кои дури и надворешните услови и температури немаат никакво влијание, се само дел од предностите на оптиката.
Што се однесува до мрежата во Скопје веќе ја имаме инсталирано во неколку реони, а се планира да ја прошириме не само во главниот град, туку и ширум државата.

http://vecer.com.mk/?ItemID=2830FCDDF236354EAEAA9F2F8E1E7E21
Back to Top
The Man View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote The Man Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 11-Mar-2010 at 21:29
Previous Многу елегантно г-динот избегна да го одговори последното прашање.
Back to Top
DiKej View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 04-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote DiKej Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 11-Mar-2010 at 21:51
Jas sum vo Kapistec na Vasil Gjorgov i sega mojot kuken sovet odluci da se stavi optika. Vo sosednite zgradi veke ima..
Back to Top
The Man View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote The Man Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 12-Mar-2010 at 09:53
http://t-home.mk/Upload/File/Copy%20of%20dostapnost_na_optic_paketi.xls

Ова е моменталната покриеност на Скопје. Како што може да видите, не е некоја голема површина опфатена. Можете да ја пријавите вашата заинтересираност за FTTH тука: http://t-home.mk/mk/146/Internet/Optic/Optic_dostapnost.html Ги има и потребните формулари доколку живеете во зграда.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 19-Mar-2010 at 23:13
Како ХЕСИС стана дистрибутер на BoomTV

- Прво „сметњи“ на програмата на А1 во секој дневник се труби
- Не се дозволува во пакетот на БоомТВ да идат А1 и А2
- Потоа понуда за превземање
- На крај Хедис дистрибутер

Одлично изиграно

Хаосот со дигиталната телевизија продолжува
Мишко Иванов   

24.11.2009 17:45

Некомплетно средената регулатива во секторот дигитална телевизија за кои А1 одамна алармираше, ги исфрли на површина проблемите.

Веќе цела недела на две локации во Македонија има пречки во сигналот на А1, предизвикан од упад во нашата фреквенција од страна на новата дигитална телевизија „Бум“ од словенечки Телеком.

Вие доставивте допис, ние ќе ви одговориме - ова е краткиот одговор од агенцијата за електронски комуникации на прашањето на А1 што се случува и до каде е решавањето на проблемот.

Со сегашните нецелосни закони има голема опасност од ограничување на слободата на говор, блокади во медиумскиот простор, злоупотреби и манипулација од страна на дигиталните оператори.

„Оваа држава мора под итно да се зафати со носење на здрава регулатива, којашто сите можни понатамошни проблеми ќе ги отстрани, и сето тоа во интерес на медиумите и на слободата на изразувањето, бидејќи телевизиите ќе станат зависни од преносот на нивните сопствени сигнали од оператори.

-Тоа отвора огромни можности за нечесни заткулисни игри, доколку не се затвори законската регулатива како што треба“, изјави во септември Роберто Беличанец, центар за развој на медиуми.

Словенечки Телеком требаше да почне да нуди дигитална ТВ програма за 430 илјади семејства уште пред два месеци. Компанијата тогаш ги проби роковите, задоцни со комерцијалниот старт и грубо ги прекрши условите од одобрението со кое ја доби лиценцата.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 16-Apr-2010 at 23:00
ај некој нека објасни зошто сеуште има дропови во изобилие на сигналот на бумтв, зар сеуште не ја наштимаа фреквенцијата/ите, смешно но ако глумат европа бар основните услуги да ги обезбедат целосно! исто дали можам за неквалитетната услуга да се жалам во агенцијата а за тоа бум да бидат истегнати за уши!? уште побитно кој и дали ќе сноси последици доколку основниот пакет на национални телевизии се повлечат заради компромисот помеѓу бум и а1, со што операторот веќе нема да биде во можност да ги пласира нивните пограми!?! ова колку што знам во договорот не е покриено и не ми е јасно во кој случај на неисполнување на услугата имам право да го раскинам договорот без никакви понатамошни обврски кон словенците!  
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 28>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.