build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 164>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 24-Oct-2011 at 14:53
Според мене естетски сосема солидно. „Рендерот“ беше океј, но секогаш постои можност крајниот резултат да разочара, па дури сега ми падна камен од срце, барем во контекст на изгледот. Техничката стрна е сосема друга приказна и таму немаме увид, а со оглед на површниот декоративен пристап карактеристичен за целиот Ск2014, останувам голем скептик за квалитетот на проектот и на изведбата. Особено кога ќе се земе во предвид дека овде работеше „славната“ фирма Бауер БГ, која откако никна од никаде и експресно се „прослави“ со правење улици и булевари, сега ја ангажираат и за фасади на згради и за огради на мостови...


Originally posted by Граѓанин

Тоа што го нарекуваат „барок“ е престап на новинарите и слични „стручњаци“
Всушност таа „класификација“ произлезе директно од неуките нарачатели (погледни некои од конкурсите) и од портпаролите на проектот.




Edited by Cloverstack - 24-Oct-2011 at 15:38
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 24-Oct-2011 at 23:20
Originally posted by gjoko

Фрик,тоа тие е исто како и со штетите од невремето.во земјоделските реони владата ги обештетува затоа што се многу такви случаи,а да речиме кај мене или кај тебе во дворот(бавча) ако има штета,нема пари.Правно и на земјоделците не треба да им се исплаќа,си има за тоа осигурителни компании па повели осигурај се.ама животот е таков
Не е исто Ѓоко. Ако на земјоделецот не му се исплати ништо за настанатата штета, тој можеби нема да ја преживее годината, и како солидарна и до некаде социјална држава треба да му се помогне. Овде е нешто сосема друго. Некој е повластен бидејќи живее во зграда која е на ударна локација и добива беспари нова фасада или беспари нов балкон макар тој бил и 30цм. И тие 30 цм вероватно ни го чинат градскиот буџет барем 1000евра по балкон, па ме интересира зошто и како тоа правно се регулира. Башка што и тие 30цм (а јас мислам дека се барем 60-70) по 1,5 метри должина се барем 1 метар квадратен кој исто така треба законски да влезе во нечив имотен лист.
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
Marteen View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Aug-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Marteen Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 24-Oct-2011 at 23:28
Не е балкон тоа, пробуваат да ги сокријат климите колку што можам да видам од предходно постираните слики со недовршена фасада. Гледај на тоа како маска, не како гратис балкон Shifty
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 24-Oct-2011 at 23:47

И да е прекривка за климите, мене принципот не ми се допаѓа, со државни или градски пари да се вршат подобрување на приватни објекти. Ајде премачување на фасада на зграда како Ристиќева и да разберам, ама целосна пластична хирургија и гратис балкони (макар и мали за криење на клима) за мене која само што заврши со огромна инвестиција за мојата куќа е бесмислица. Како даночен обврзник, кој годишно сигурно и остава на државата преку 15.000 евра во форма на ДДВ, персонален данок и данок на добивка, мене многу ме интересира кое е правното оправдување за ваквата дарежливост на државата кон селектирана група на граѓани кои по некаков избор се нашле да живеат во зграда на ударна локација со ужасно руинирана фасада (или не доволно барокна за центарот на Скопје).

אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 24-Oct-2011 at 23:54
Урбан баш сакав сега да постирам слика. Прозорите стари кај сите се останати, нема некаде некој да отворил врата, дури и на сликите се приметува и дека е заѕидано и нема можност за тоа. Само шминки се. Не се работи за селектирана група граѓани, туку за селектирана група објекти на видни градски локации. Објектите се приватни, ама визурата е општествена. А општествените интереси ги финансираат од општествени средства, нема многу правни чворови колку што изгледа дека се. Башка  и да имаше малку корисна површина, само колатерална корист ќе беше.






Edited by lslcrew - 25-Oct-2011 at 00:01
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 25-Oct-2011 at 00:03

Ок, не се тераси, маски се за клима. Како и да е, дилемата и проблемот останува. Еве ако ви боде очи примеров одиме кај политичкиот конкурент во Карпош. Зошто жителите на плавите кули или на зградата на раскрсницата помеѓу Рузвелтова и Партизанска добија нови фасади со општински пари, а едно чудо згради позади нив, со многу полоша состојба на фасадите не добија? Кој е критериумот? Или преку ноќ прогласуваме згради како оваа на Пелистер за културно наследство, кое нели ако е такво не би смееле да му го промениме изгледот, и после тоа на државен трошок, овие селектирани граѓани добиваат нова фасада, а наследството сосоема нов изглед. Има логика?



Edited by UrbanFreak - 25-Oct-2011 at 00:05
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 25-Oct-2011 at 00:16
И конкурентот е легитимен градоначалник кого апсолутно го подржувам за кулите и мал одмор, зашто и тие се градки визури покрај таков коридор и треба да се средат, како градски интерес. Всушност ова нема ништо различно технички од надоградбата на зградите во Мичурин, Карпош или каде и да е со два ката нагоре и балкони. Кај приватникот интересот е во двата ката како добивка, а граѓаните се стимулирани со балкони. Тука интересот на инвеститорот е убава фасада, а граѓаните речиси и да не се стимулирани, освен со маска за климата. Инвеститорот е легитимна институција која се грижи за изгледот за градот и изгледот меѓу другото. Значи пак, не добиваат граѓаните фасада, добива градот како заеднички интерес

Еве во Париз е задолжителна приватна реконструкција на фасада на седум години. Тоа е цената да се живее во Париз во тие централни стари подрачја. Еве да речеме дека Скопје се реши да спроведе исто таков закон. Дали тогаш ќе го поставиме прашањето што па тие граѓани се дискриминирани да имаат законски задолжителен таков трошок. Сега овој модел или нашиот со општински пари, таа фасада мора да се среди, неможе да го поставуваме прашањето зашто фасадите на плоштад и тие во внатрешноста на тафталиџе немаат исти стаус, па јасно е доволно мислам, ниту па треба да стимулираме исти статус, не им доликува за споредба.


Edited by lslcrew - 25-Oct-2011 at 00:22
Back to Top
Marteen View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Aug-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Marteen Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 25-Oct-2011 at 00:21
Originally posted by UrbanFreak

Ок, не се тераси, маски се за клима.


Плавата зграда во Карпош е одбрана како највпечатлив објект кој излегува на ударна артерија во градот - Партизанска. Пред да се обнови изгледаше онака како што изгледаше и ја нагрдуваше сликата на општината. Не дека останатите објекти изгледаат нешто сјајно но сепак се со помали димензии и не толку воочливи на прв поглед доколу си во возило и минуваш по Партизанска. Да се помоќни буџетите на општините верувам дека нема да се реновираат само оние објекти кои представуваат симбол или се на ударна локација. Не може се наеднаш да се направи.

И јас живеам во зграда (и тоа во центар) и фасадата изгледа очајно. Но сите санирања, промена на олуци, оджување на дворот и слично паѓа на терет на станарите од буџетот на зградата. Така да од исто место доаѓаме, но мене не ми смета што оние грди блокови се обновуваат и добиваат еден поинаков лик, иако сепак не се по мој вкус. Дај Боже и твојата и мојата зграда да дојдат на ред некој ден, не верувам дека ќе се буниме?
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 25-Oct-2011 at 00:29
Originally posted by lslcrew

И конкурентот е легитимен градоначалник кого апсолутно го подржувам за кулите и мал одмор, зашто и тие се градки визури покрај таков коридор и треба да се средат, како градски интерес. Всушност ова нема ништо различно технички од надоградбата на зградите во Мичурин, Карпош или каде и да е со два ката нагоре и балкони. Кај приватникот интересот е во двата ката како добивка, а граѓаните се стимулирани со балкони. Тука интересот на инвеститорот е убава фасада, а граѓаните речиси и да не се стимулирани, освен со маска за климата. Инвеститорот е легитимна институција која се грижи за изгледот за градот и изгледот меѓу другото. Значи пак, не добиваат граѓаните фасада, добива градот како заеднички интерес

Еве во Париз е задолжителна приватна реконструкција на фасада на седум години. Тоа е цената да се живее во Париз во тие централни стари подрачја. Еве да речеме дека Скопје се реши да спроведе исто таков закон. Дали тогаш ќе го поставиме прашањето што па тие граѓани се дискриминирани да имаат законски задолжителен таков трошок. Сега овој модел или нашиот со општински пари, таа фасада мора да се среди, неможе да го поставуваме прашањето зашто фасадите на плоштад и тие во внатрешноста на тафталиџе немаат исти стаус, па јасно е доволно мислам, ниту па треба да стимулираме исти статус, не им доликува за споредба.
Токму на ова алудирав. И ова не е случај само во Париз туку и во многу други европски градови. Слично е и во Мадрид, Лондон па и во Љубљана. Значи секој има обврска да се организира во куќен совет и куќниот совет со сопствен буџет тоа да го реализира. Кон тоа треба да се стремиме и ние во Скопје, а не да наоѓаме милион оправдувања зошто градот/општината/државата треба да преферира една група граѓани пред другите. И патем, примерот за Париз не важи само за централното градско подрачје.
 
Иначе има огромна разлика кога се надградуваат зградите од приватен инвеститор со интерес и кога тоа го прави градот/општината. Приватниот инвеститор тоа го прави со негови пари а градот/општината со наши пари. Е кога се парите наши, тогаш и транспарентноста, оправдувањето на трошокот и слично мора да се на највисоко ниво. И на сличните како мене, кои прашуваат и понекогаш негодуваат не треба да им се залепи етикета, туку културно да се сфати дека не живееме во едноумие и секој има право на сопствено мислење, и секој може да пререче кога чувствува дека со неговите пари не се постапува правилно. 


Edited by UrbanFreak - 25-Oct-2011 at 00:33
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 25-Oct-2011 at 00:32
Абе далеку сме ние од тоа и финансиски и со политичка воља да спроведеме такво нешто и не сме го дебатирале дали го сакаме тоа решение, еве јас на пример не го сакам, не мора автоматски тоа искуство да е добро и за Скопје. Модел мора да има, сегашниов што се спроведува од повеќе општини, иако не пишан, е со општински пари да се реконструираат фасади од општествено значење и јас сосема се слагам со тоа да не им налепуваме на граѓаните обврски од таков карактер, и ова што го кажувам баш не е од мотиви да бараме оправдувања туку зашто и тоа стварно ја отскува ситуацијата од терен, кој има интерес од такво нешто тој да го финансира, а не да го подметнува и трансферира во туѓ проблем и обврска на поединци, односно ова е најприродниот модел да се остваруваат вакви проекти. Пак ќе кажам и да не се повторувам, проектите се насочени кон објекти, не кон конскретни граѓани.

Edited by lslcrew - 25-Oct-2011 at 00:35
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 25-Oct-2011 at 01:06
Фрик,нема правда и никогаш нема да има,тоа е тоа,јас така го сваќам,и помалу се нервирам.ако земиш така исто е и со распоредот на пари Скопје-провинција.само со парите од еден споменик во бродско порече луѓето би живееле некоја година,таму нема гола егзистенција,ама пак ќе речам праведност нема ни овде ни било каде во светот
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 25-Oct-2011 at 18:33
Originally posted by Граѓанин

Originally posted by zabegan

Originally posted by HugoGoulding


Ако ова ти е тебе исто, и не забележуваш никаква разлика, дефинитивно имаш некакви проблеми со видот.

ефектот е ист, не размислувам плитко за да ја гледам само фасадата и да си се залажувам дека е барок... ова е станбен комиблок, знаеме кога и од кого е изграден и ако сакате и некоја азиска фасада ставете му, објектот ќе си остане во истиот дух
сакам да кажам дека фасадата не го сочинува објектот, иако е голем дел од него, вака само може да се залажуваме до утре
не ја гледам поентата во тоа да лупаме барок рандом по сите фасади кои не ни се допаѓаат, реално гледано, ниеден проблем не се решава со тоа, ова може само на некој да му е утеха дека градот му бил поубав по негови вкусови и толку... но според мене ваквиот однос спрема разни објекти ми е смешен
и што се однесува до самиот физички изглед, не знам што е толку тешко да се разбере дека нема голема промена, сосема истиот објект е, сосема истата фасада, само различна боја и по некое столпче вишок... сосема истот обездушно сивило


Претпоставувам дека не станува збор за залажување, туку за класично инспирирана новоградба (на пр. целосно стаклениот дел од страна). Вакви има по светот (и во метрополите) колку сакаш. Битно е естетски да е во ред. Тоа што го нарекуваат „барок“ е престап на новинарите и слични „стручњаци“, и така им прават само противуслуга на објектите. Ако станува збор за имитирање на барок, тогаш градбата (и останатите околу неа, заклучно со хотелот) не би била во ред. Мериот, кој сигурно се грижи за својот углед, го има одобрено стилот на хотелот токму бидејќи на ваквите градби се гледа на начинот што го објаснив погоре.
па работата е што и од естетска гледна точка зградата од старт е утка бидејќи многу покомплицирано е да ставиш, еве да го наречам „ретро“ стил на ваков објект, со веќе дефиниран изглед кој на никој начин не се поврзува со било постар стил пред него
и обично доколку се оди со постар стил се бира едноставна фасада без никакви елементи, како онаа на градежен факултет на пример... вака личи ко да се обидуваат да му стават „барокна“ фасада на МОБ да речеме...
и чисто се сомневам дека ваквите преобразби немаат врска со форсирање на „барокот“ бидејќи ако не се работеше за такво форсирање, туку за естетско разубавување, ќе одбереа стил кој повеќе одговара на ваква зграда, без разлика од која ера е

плус, мислам дека веќе спомнав колку нелогично е да се фрлат пари на ваква преобразба, а да се остават некои глупости на објектот од стил на транзициско поткровје

А мериот е сосема друга приказна, тоа е објек кој од старт е дизајниран во стилот кој ќе го користи и тоа е сосема легитимно


Edited by zabegan - 25-Oct-2011 at 18:34
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 25-Oct-2011 at 19:35
Originally posted by lslcrew

И конкурентот е легитимен градоначалник кого апсолутно го подржувам за кулите и мал одмор, зашто и тие се градки визури покрај таков коридор и треба да се средат, како градски интерес.

иако се сложувам делумно со твојов став околу реконструкциите, некои работи не ми се јасни кај нашите реконструкции, неповрзано со дискусијата со урбанфрик:

зошто, што се однесува до селектирањето, се бираат само одредени точки во градот, т.е. во центарот и тие се форсираат како прометни и атрактивни, па автоматски и приоритетни? ... како прво, според мене, реконструкциите и уредноста треба да се форсира низ целиот град, барем во посериозните и попрометни општини, а особено се разбира оние кои се репрезентативни за градот (јас досега видов само форсирање на мал ринг), и како второ, кога веќе се селектира, барем да се селектира цел еден регион и да му се бапне детална шминка
и навистина ми е интересно како одредија дека конкретно овој објект е побитен од други... мене воопшто не ми прави разлика што се наоѓа на плоштад, во радиус од 100 метри од него, има и други поскапани комиблокови, како и објекти кои се во културно-историско наследство, а никој досега не се погрижил ни да ги офарба, а човек што ќе помине покрај овој објект, ќе помине и покрај нив
значи не ми е јасно зашто постои селекција и зошто, кога веќе постои не ја спроведуваат ко што треба... тука всушност нема толку дискриминација на граѓани, колку што има на објекти, кога веќе потенцираме дека се работи за селекција на објекти
и како и да е, мислам дека некои луѓе ќе се согласат со тоа дека конкретно овој објект и неколкуте други објекти на кои им е веќе препишан нов изглед, повеќе се одбраа поради тоа што на одредени луѓе им беа трн во око, одколку што нависттина некој седнал на маса и размислил што воопшто треба да се реконструира, а што не



Edited by zabegan - 25-Oct-2011 at 19:37
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1976
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 07-Nov-2011 at 09:45
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
KinDeR View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 04-Jun-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote KinDeR Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 07-Nov-2011 at 15:13

Продолжение од сликата на alexgizh

Само нешто ме зеза photobucket, ми ја ротира сликата, иако на страната ја дава во вертикална положба. Така да кој има повеќе време нека едитира и нека ротира Smile


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 09-Nov-2011 at 19:57
ФОТО: Модерен барок среде Скопје
Среда, 09 Ноември 2011 16:43
Сподели
Споделете ја веста со Вашите пријатели
Зградите во централното градско подрачје добиваат модерен изглед со видоизменета и обновена фасада.


Со изглед во барокен стил, а сепак толку современи. Реконструкцијата е веќе започната на зградата врз ресторан „Пелагонија“, а модернизирани ќе бидат сите околни згради.

Проектот за реконструкција на фасадите на објектите во центарот на градот ќе се реализира фазно, а сите фасади ќе бидат изработени во барокен стил, што на Скопје ќе му даде сосема поинаков лик.







http://kurir.mk/republika/skopje/49097-FOTO-Moderen-barok-srede-Skopje
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 09-Nov-2011 at 20:04

Пелистер море.... Леле... како може да не си го знаат градот.. јас како помал и што  не сум живеел во времето на повеќето вакви ‘‘легендарни‘‘ места, па пак знам што е што...

АД Пелагонија е зградата која гледа челно кога се оди накај рекор од кај Собрание.... кај Портата де... и бај д веј не е ресторан туку е, градежна компанија.... мхммм ДА! Bash

Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 11-Nov-2011 at 19:41
Ова изгледа феноменално...
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 11-Nov-2011 at 19:43
Некако бојата на горниот и долниот дел не ми се совпаѓаат и тоа е единственото што ми пречи.

Edited by FT - 11-Nov-2011 at 19:50
Back to Top
Superman View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Superman Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 11-Nov-2011 at 19:47
А поткровјето си остана така?!
The One Whose Name Cannot Be Spoken...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 164>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 1.227 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.