build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Црква на Плоштад Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2425262728 41>
Poll Question: Црква на плоштад?
Poll Choice Votes Poll Statistics
42 [56.00%]
9 [12.00%]
24 [32.00%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #501 Posted: 19-Apr-2009 at 22:35
Како расипана плоча се повторуваат истите аргументи, пак, и пак, и пак...
 Архитектонската сцена во Македонија е само одраз на политичката сцена, која како и секој сегмент во ова наше секојдневие е исполитизирано до коска. Истото двоумие, истите спротиставени страни. Секоја понатамошна дискусија само ќе ја зголемува агонијата(не знам за вас ама оваа тема ми ствара мачнина во стомакот). Единствено студентите-архитекти имаат моќ и шанса да донесат малку свежина, нови идеи и да се пласираат како месијанската трета опција


Edited by La Linea - 19-Apr-2009 at 22:38
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #502 Posted: 19-Apr-2009 at 22:47
една работа приметувам (освен тоа што го кажа линеа)
Вангел постојано се буни како неговиот колега нема правилни аргументи туку само тврдења, а во спротивност и тој го прави истото само преформулирано и извртено
дискусијава нормално не води никаде, искрено не ја догледав до крај пошто ми се смачи, без потреба се отвараат само чирови од дискусии избегнувајќи ја главната тема и со тоа се забегува во други насоки (како и досега), а главната тема колку што разбрав беше за урбанистичките планови на градот, или ај како што ја отераа, за црквата
бидејќи „експертите“ не кажаа ништо што се совпаѓа со нивната струка, ред е на сцена да стапи некој друг како што кажа линеа
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #503 Posted: 19-Apr-2009 at 22:49
Па мене ми е драго што конечно освен дебати на политички теми конечно како општество, а заслуга на студентите, почнавме како дебата да ги отвораме и овие теми кои досега не ни биле отворени. Очигледно веќе и граќаните одкога "им легна материјалот" почнаа да даваат свои ставови за урбанистичките прашања. Дебатава е само еден елемент у тој процес да се свестиме дека во просторното уредување секој треба да има допринос,а архитектите (вечина) конечно да сватат дека нивната улога освен што е да проектираат туку имаат и должност како ексклузувци во овој домен да допринесат и со едукација на граќаните преку вакви дебати. Е сега сосема друго прашање е што дебатава се одвиваше меѓу двајца. Лошо е што овие двајца денеска беа во улога на политички портпароли, но некаква емисија дебатна со повеќе учесници очекувам дека скоро ќе ја видиме на телевизија, но ова е само некој позитивен почеток во целата таа едукација на општеството во врска со урбаниситичките прашања.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #504 Posted: 19-Apr-2009 at 23:01
ама зарем не е улогата на архитектите на некој начин да „им служат“ на граѓаните, сепак секој јавен објект кој ќе го проектираат ќе биде наменет за нив, а успехот вонивното дело може да го најдеме доколку делото е разбрано и прифатено од јавноста? (не ми замерајте, ова е мое видување за архитектите)
а дебатава мислам дека нема да покрене поквалитетни дебати, иако ќе ги има многу (јбг песимист LOL) чисто поради тоа што не е пример за тоа како треба да се води една дебата, а поттикнува нова
lslcrew на кој начин ова ги едуцира граѓаните, граѓаните навистина не знаат што се случува околу нив, а постојано се обидуваат да створат став, навистина немаме архитекти кои би можеле нешто да ги едуцираат

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #505 Posted: 21-Apr-2009 at 16:05
ВМРО ДПМНЕ:Победата на изборите овозможува да се гради црква од државниот буџет
 
 

Апсолутната победа на последните избори ù дава полно право на партијата во вентарот на Скопје да се изгради православната црква со пари од буџетот

 соопштија денеска од партијата на Груевски. „На овие избори ВМРО-ДПМНЕ се здоби со голема поддршка од страна на граѓаните со од прилика 500 илјади гласови, а со тоа и нивната поддршка тука на ова место да се изгради православниот објект со буџетски пари“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од оваа партија се споменуваат неколку од причините зошто треба да се изгради црквата. Била урната по катастрофалниот земјотрес од тогашните комунистички власти кои со репресивни средства ги казнувале сите кои мислеле поинаку. Ако државата ја урнала оваа црква, тогаш државата мора да ја изгради, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму не ги споменаа многуте џамии урнати во комунизмот. Џамиите во реакцијата на партијата се  спомнуваат само на едно место и тоа во делот каде се наведува оти актуелната, како и претходните влади досега финансирале верски објекти, изградба на крстот на Водно, црквата на Плаошник, изградба на илјадници други цркви, манастири како и џамии во Република Македонија. И новоизбраниот градоначалник на општина Центар од редовите на оваа партија денеска рече дека е одлучен црквата да се изгради. Според него, изградбата е дел од урбанистичкиот план на општината, но не и изградбата на Бурмали џамијата што ја бараат 38 невладини исламски организации заедно со ИВЗ.

“Не сум размислувал да бидам искрен. Јас сум должен да го реализирам урбанистичкиот план, тој е донесен и моја должност е да постапувам по него. Во тој урбанистички план не е предвиден верски објект на тоа место и во мојот мандат сходно програмата треба почне реализација на урбанистичкиот план“ изјави   Тодоровиќ – новоизбран градоначалник на општина Центар
Изјава на мак

Оваа џамија ја урнале властите на кралска Југославија во 1925 година, а на нејзино место бил изграден Офицерскиот дом. Градоначалникот Тодоровиќ по денешното конституирање на новиот општински совет најави и дека наскоро на плоштадот ќе се постави и планираниот споменик на Александар Македонски.



Edited by Cloverstack - 21-Apr-2009 at 16:49
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #506 Posted: 21-Apr-2009 at 16:05
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #507 Posted: 21-Apr-2009 at 16:09
Абе фатете се за сообраќајни решенија не го гушете Скопје и тој плоштад па плоштад само таму се гради нешто, до кога вака? Таа црква мора да оди на референдум ако треба Груевски не е диктатор!!!

Edited by Supervisor - 21-Apr-2009 at 16:10
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #508 Posted: 21-Apr-2009 at 16:13
da preeska ko vidov kaj zoltite lenti, ulicite katastrofa bea so kal, asvaltot ne e kvaliteten malku solz mu treba i vednas ima dupka( kakov glaven grad e ova??)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #509 Posted: 21-Apr-2009 at 18:39
Неверојатно е какви се малоумни тези се изнаслушавме во врска со црквава. Не е ни чудо затоа што нема ни еден рационален аргумент кој и оди во прилог, па мора да се брани неодбранливото со такви малоумни. Ова е само уште една во низата Roll%20eyes
Нема да навлегувам во точноста на тврдењето за тие наводни 500 иљади гласови и нивното изопачено толкување во митингашко-пропагандистички стил... Но од каде испадна дека сите што гласале за одредена политичка опција ја прочитале програмата и гласале за да дадат подршка за буквално сите цели на таа програма, за секоја точка, за секоја запирка?  И од кога тоа изборна победа значи здобивање со право да се погази се живо, вклучувајќи го и уставот, а и оној „урбанистичкиот устав“ - генералниот урбанистички план?

Веќе изостануваат и обидите да се маскира работава. Ова соопштение ми изгледа како свесна и намерна потврда дека проектов е тотален и насилен политички упад во сфери каде што политиката не смее да се меша, што меѓудругото го прави и повик за уште поголема поларизација и раздор во општеството. Ама немаше да ми биде криво доколку таа поларизација беше по урбанистички и архитектонски критериуми, наместо по партиски. Зошто сме таква држава каде што и урбанистичките планови се цртаат во политички кабинети? Wallbash


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #510 Posted: 21-Apr-2009 at 18:40


Originally posted by my Macedonia

Била урната по катастрофалниот земјотрес од тогашните комунистички власти кои со репресивни средства ги казнувале сите кои мислеле поинаку. Ако државата ја урнала оваа црква, тогаш државата мора да ја изгради, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Дали збориме за истите репресивни средства што ги видовме на протестот?

А да биде иронијата поголема, Владата го гради Офицерскиот дом  -  за чија изградба претходно од темел била срушена четиривековната „Бурмали“ џамија. Сигурно не мислат за морони ако очекуваат да загризаме на нивните популистички аргументи...


“Не сум размислувал да бидам искрен. Јас сум должен да го реализирам урбанистичкиот план, тој е донесен и моја должност е да постапувам по него. Во тој урбанистички план не е предвиден верски објект на тоа место и во мојот мандат сходно програмата треба почне реализација на урбанистичкиот план“ изјави   Тодоровиќ – новоизбран градоначалник на општина Центар


Не беше ни црквата на плоштад во ДУП-от но таа работа се смени во времетраење од една кафе-пауза. Но како што рековте г-дине Тодоровиќ, вие никогаш не сте размислувале да бидете искрени, зошто е далеку полесно само да се излаже.




Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #511 Posted: 24-Apr-2009 at 20:09
Вечерашнава емисија "Во центар" на канал5 имаше на тема МПЦ и некои случлувања околу МПЦ со акцент на црквата на плоштад. Утре има реприза во 17:30! 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #512 Posted: 25-Apr-2009 at 08:56
Еве еден друг поглед на црквата. Сликава се врти деновиве низ весници како дел од една реклама па да ја евидентираме тука! Еве јас малку го отцртав габаритот на околните објекти да имаме појасна претстава. Сега после сликава веќе можам да се ориентирам каде ќе биде камбанаријата. Сега имам и некоја замерка околу камбанаријата. Како прво камбанаријата во овој случај (во случај кога веќе мора и се обидуваме да го извадиме максимумот), камбанаријата едноставно неодговара да биде квадратен објект покрај толку испопрекршени линии од околу. Единствено некој кружен објект може да се вклопи минимлано во просторот, и единствено кружен. Секаков коцкаст објект на толку неправилна локација делува како некој вид на "груба невклопеност" кон околните објекти и просторот и тоа многу повеќе невклопеност одколку самата црква на плоштадот.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #513 Posted: 25-Apr-2009 at 09:48
Еве уште некои мои обиди да видам како ќе изгледа тоа у простор! Колку можев од ориентација ги запазував мерките!

На првава слика е илустрирана маркицата и се висината до куполата и комплетната висина на објектот со све куполата.


На вторава слика се обидов да ја илустрирам формата на објектот во основата и првите 2/3 од објектот и тука не е запазена висината.





Edited by lslcrew - 25-Apr-2009 at 09:50
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #514 Posted: 25-Apr-2009 at 11:35
ЛсЛ, еве една малку попрецизна варијанта....







Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #515 Posted: 25-Apr-2009 at 11:39
Arhitectone овие сликиве ти ги црташе или се превземени од некаде!?

Ако си ги цртал у кој софтвер ги црташе! (response in the appropriate topic please, thanx!)

Инаку со рекламава по весници што се врти барем знаеме дека нема да има промена у проектот што на кратко излезе како шпекулација дека има промена во проектот, од она лаптоп-от што беше на еден пратеник.
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #516 Posted: 25-Apr-2009 at 11:47
Мои се...

Сепак овој проект во никј случај не може да пројде како возобновување на старата црква(шпекулацијата што проструи, повеќе можеше да пројде како возобновување, од ова) Но да не се навраќан на стари муабети
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #517 Posted: 27-Apr-2009 at 17:42
мислам дека најголем проблем кај црквата е нејзината големина, повеќе одколку формата, да беше нешто во висина на лумикс и ширина да може да влезе во триаголникот, според мене ќе пројдеше
тие сакаат да направат црква со големина на катедрала, каде што одвај може да се смести мало манастирче
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #518 Posted: 27-Apr-2009 at 18:07
ajde od sega podobro e da se otvori nov topik i da glazi DZAMIA NA PLOSTAD
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #519 Posted: 28-Apr-2009 at 17:27
Или евентуално да се отвори една поопшта тема “Циркуз на плоштад“ која ќе ги обедини сите проекти заедно. Можеби така апсурдот ќе биде поочигледен
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #520 Posted: 28-Apr-2009 at 19:47
Ne mi se sviga, možela bi da bide po klasična i po golema!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2425262728 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.