build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменик на паднатите Херои

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 09-May-2012 at 17:12
Ova poveke me potsekja na Zlatnata Dama od Luxemburg, iako se soglasuvam so Gragjanin deka ova e poveke samostojna zamisla odkolku kopija i deka vrednosta e vo simbolizmot na deloto.

Eve sliki od Luxemburg:


                           

Edited by Petar - 09-May-2012 at 17:12
Back to Top
Pallatino View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Pallatino Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 09-May-2012 at 17:15
а што ќе се случува со ова ? Ќе се прави или не ?
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 09-May-2012 at 17:50
Таа скулптура мислам дека е веќе донесена.Ја видов на некоја слика по нетов.
Back to Top
ciseaux View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ciseaux Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 09-May-2012 at 19:42
Slichna zenska figura, ima i Sofia, mislam deka e toa spomenikot na Sv.Sofia!
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 10-May-2012 at 11:03
da sveta sofia e spomenikot u Sofija
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 10-May-2012 at 12:52
Не е Херкул? ајде во следна тура
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 10-May-2012 at 13:41

Originally posted by Pallatino

а што ќе се случува со ова ? Ќе се прави или не ?

Денес го забележав и овој дел од споменикот. Но разлика е што е метален и е малку помал.

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 10-May-2012 at 15:07
http://kurir.mk/republika/skopje/70501-FOTO-I-zlaten-fakelonosec-stigna-vo-Zena-park

ФОТО: И златен факелоносец стигна во Жена парк
Четврток, 10 Мај 2012 15:48
Сподели
27

Споделете ја веста со Вашите пријатели
Големиот споменик на „Паднатите херои за Македонија“ веќе се комплетира. По пристигнувањето на четирите златни коњи и златниот ангел, денеска се поставува и златен повеќеметарски факелоносец.


Скулптурите поставени во Жена парк, веднаш зад споменикот на АСНОМ се дело на авторот Томе Аџиевски.



Споменикот е дел од големиот проект „Скопје 2014“ преку кој се добива метропола богата со знаменитости, со личности и градби, низ кои проникнува македонскиот идентитет.



Ова мономентално дело ќе биде едно од најграндиозните во тој дел од нашата метропола.


neka mi objasni nekoj ve molam kako proniknuva makedonskiot identitet preku fakelonosec???

Edited by xnx - 10-May-2012 at 15:08
Back to Top
Alex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jun-2009
Location: Paris / Ohrid
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Alex Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 10-May-2012 at 15:21

Големиот споменик на „Паднатите херои за Македонија“ веќе се комплетира. По пристигнувањето на четирите златни коњи и златниот ангел, денеска се поставува и златен повеќеметарски факелоносец.

fakelonosec1-500

Скулптурите поставени во Жена парк, веднаш зад споменикот на АСНОМ се дело на авторот Томе Аџиевски.

fakelonosec2-500

Споменикот е дел од големиот проект „Скопје 2014“ преку кој се добива метропола богата со знаменитости, со личности и градби, низ кои проникнува македонскиот идентитет.

fakelonosec3-500

Ова мономентално дело ќе биде едно од најграндиозните во тој дел од нашата метропола.

fakelonosec4-500

http://www.kurir.mk/republika/skopje/70501-FOTO-I-zlaten-fakelonosec-stigna-vo-Zena-park

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 10-May-2012 at 15:29

Не штеделе ‘‘злато‘‘ на половиот орган.... Шала на страна...

Ова мислам дека е првата претстава на човечки пенис на јавна површина воопшто во Скопје. Освен ако сум во грешка...

Туку... Иако немам нешто против... Но нели малку личи како ‘‘социјалистичка‘‘ скултура, поготово во главата/ликот и факелот... не за друго... знам дека владејачката партија има уплав фатено од социјализам/комунизам или што друго да е поврзано со тоа...

И трета работа... Многу лоша уметничка изведба... никакви детали, пропорции и нереална претстава... премногу се мазни и изобличени, како кукли да се од некоја продавница за играчки... некој мислам дека веќе спомна претходно...

Ако намерата им била да ја имитираат грчката и римската и воопшто денешната ‘‘органска‘‘ скулптура, како на пример скулптура на гол човек... тогаш многу потфрлиле... ова на ништо не личи... Целата е таква... Поготово ова скултурава на голово момче... одвратна е.... Коњите истото така... Ангелот ај колку толку апстрактен е... па може да има некоја си оправданост на уметничка лична интерпретација од самиот уметник... ама за човекот и коњите тоа е недопустливо... поготово не кога веќе одбрале во таква претстава на истите... Во скултурата има некои стандарди и правила... поготово кога се работи за вакви дела... 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 10-May-2012 at 15:38
Originally posted by FoSsiL

Во скултурата има некои стандарди и правила... поготово кога се работи за вакви дела... 


Vo skulpturata nema nikakvi pravila i standardi osobeno koga stanuva zbor za skulpturi so simbolicno znacenje.
E sega toa sto na nas nekoi raboti ne ni se dopagjaat e drugo...

I renderot na golovo momce bese drug, izgleda nekade vo obrabotkata odlucile da go smenat likot i izvedbata. Me interesira zosto, i dali Tome Adjievski ke izleze so objasnuvanje...

Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 10-May-2012 at 15:39




Eве му ја жената од Гевгелија е.
Оваа слика е од театарот во Гевгелија... извини неможев да најдам подобра слика.

п.с.
Жената не е скроз гола.
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 10-May-2012 at 15:44
Се искажав подолу.

Edited by Граѓанин - 10-May-2012 at 15:52
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 10-May-2012 at 15:49

Петар... да сакаа да симболизираат паднати борци... немаше да се одлучат со гол маж како од римски и хеленски храмови... 

Зборот ми е... можат секако да го интерпретираат... на големи светски уметници скулптурите не им се идеални... и најчесто намерно... Но ова што ние го имаме... е да не речам чкарт... made in china... Едноставно уметничкиот израз заедно со квалитетот на изработка ја прави скултурава а и целиот споменик уметнички безвреден... едноставно заебаа работа... 

И не зборам дали ми се допаѓа или не... и дај прекинете со тие веќе клише фрази чуени веќе по милијарда пати...


Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 10-May-2012 at 15:51
Не мислам дека идејата им била да имитираат натурализам или антика. Ваквиот стил не е тенденциозен и е стил сам за себе (значи не се обидува да биде нешто што не е, тоа е погрешно поимување). Присутен нашироко (особено во Америка и западна Европа) од 30-тите наваму и според мене е достоен за почит, таков каков што е (можеби златната не е баш најмудра боја; лично не би ја користел со ваков стил бидејќи навистина во извесна мера го обезвреднува и наведува на погрешни заклучоци на стилски план) Ohno

Факелоносецот секако дека нема некоја фундаментална врска со нечиј конкретен идентитет, туку како факелоносец е применлив општонаменски во овој, како и во разни други контексти, на чисто симболично ниво.

Edited by Граѓанин - 10-May-2012 at 15:56
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 10-May-2012 at 15:56

И сега се мислам зошто ние сме приморани да дискутираме за овие глупости што секој ден ни ги сервираат... со наши пари... а притоа ние немаме никаква корист и добивка од истите... 

Ај да беше ефтин да разберам... Ама човек... за ова се дадени 1.8 милиони евра... за на крај да добиеме нешто со лош квалитет... Да се повторам по којзнае кој пат.... со 1.8 милиони може да се изгради едно цело ново училиште... се реновирива некоја болница... и слично...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 10-May-2012 at 16:03
Originally posted by FoSsiL

И сега се мислам зошто ние сме приморани да дискутираме за овие глупости што секој ден ни ги сервираат... со наши пари... а притоа ние немаме никаква корист и добивка од истите... 

Ај да беше ефтин да разберам... Ама човек... за ова се дадени 1.8 милиони евра... за на крај да добиеме нешто со лош квалитет... Да се повторам по којзнае кој пат.... со 1.8 милиони може да се изгради едно цело ново училиште... се реновирива некоја болница... и слично...


Се согласувам за цената.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 10-May-2012 at 16:09

 Искрено колку и да ја исплукав и искритикував скулптурава сепак ми се допаѓа деталот со оковите (мислам дека така се викаат) и искинатите синџири... кои симболизираат веројатно ослободување... кое според мене и можно дискутабилно... гледано од други аспекти.... но, да, денес имаме каква-таква слободна држава... 

пс. не ми замерувајте за сликата...

На...


Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 10-May-2012 at 21:46




Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 10-May-2012 at 23:10
Од сите споменици во проектот Скопје 2014 мене овој ми изгледа некако нацистички, иако во целина добро изгледа
Зошто така мислам? Треба да обрнеме внимание токму на тој факелоносецот. Првпат факелоносец (со трчање) и палење на олимписки оган со факел се појавува за време на летните олимписки игри во 1936 година во Берлин (факелоносец бил Фриц Шилген, 1906-2005). На тој детаљ се дава и големо внимание во пропагандниот филм Олимпија на Лени Рифенштал, од 1936 година, каде се прикажува ГОЛ факелоносец кој го пали олимпискиот оган на Олимп и трча до Берлин, а е симбол на ариевската супериорност. Плус, кaко што веќе е споменато овие коњите се среќаваат и во Берлин... така да има некој окултизам во овој спомен-комплекс.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.111 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.