build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5051525354 164>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1021 Posted: 21-Jan-2014 at 16:31
Originally posted by xnx

ne znam sto volku se raskukavte za ovie zgradi, voopsto ne mi se losi. od ruini napravija pristojni zgradi so sivi tonovi i po nekoja boicka na balkonite. daleku od toa deka drechat vo razni boi ili deka ne znam sto


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15194
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1022 Posted: 21-Jan-2014 at 16:32
За мене сè е подобро од нивната претходна состојба.
За сè има вторпат
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #1023 Posted: 21-Jan-2014 at 17:01


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 20:06
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #1024 Posted: 22-Jan-2014 at 08:14
Originally posted by gjoko

Originally posted by xnx

ne znam sto volku se raskukavte za ovie zgradi, voopsto ne mi se losi. od ruini napravija pristojni zgradi so sivi tonovi i po nekoja boicka na balkonite. daleku od toa deka drechat vo razni boi ili deka ne znam sto



Back to Top
okim View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Jan-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote okim Quote  Post ReplyReply #1025 Posted: 23-Jan-2014 at 10:00
Ziveam vo edna od zgradite koi se renoviraat i mozam da kazam deka i izrabotkata i boite i celokupnata investicija e top.  Da ne zboram za toplotnata zasdeda.
da ja zauvame modernata tradicija
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #1026 Posted: 23-Jan-2014 at 16:35
Originally posted by okim

Ziveam vo edna od zgradite koi se renoviraat i mozam da kazam deka i izrabotkata i boite i celokupnata investicija e top.  Da ne zboram za toplotnata zasdeda.


Neznam koku ste upateni vo problematikata megutoa ke treba da napravite i regulacija na grejnite uredi dokolku ne ste znele toa go pravat od toplifikacija ili ako imate sopstveno greenje sami ako ne go napravite toa ke nemate njikakva energetska zasteda ke teba da vi se otvoreni prozorcite celo vremeDump
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #1027 Posted: 24-Jan-2014 at 12:38


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 20:10
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #1028 Posted: 24-Jan-2014 at 13:37


Наздравје уште еден квази-барок.
И секако ("кралот" би додал): Viva Las Vegas!
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1029 Posted: 24-Jan-2014 at 13:43
Na zdravje.

Edited by Denko - 24-Jan-2014 at 13:44
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1030 Posted: 24-Jan-2014 at 13:59
kakvi li frustracii mozat da nateraat covek da ja brise istorijata na gradot i da si pisuva svoja? ova go nema nigde, kade e ministerstvoto za kur-tura da go zastiti gradot???
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #1031 Posted: 24-Jan-2014 at 14:10


Пишав еднаш, пак ќе повторам: Овие луѓе се естетски тиејџери. Со тинејџер нема расправии - ќе си тера по свое сѐ додека искуството не го научи дека со глава низ ѕид неможе. Мислам дека кај добар дел од тие што одлучуваат, дома на ѕидовите (додека растеле) виселе гоблени и ефтини репродукции*. Затоа ова сега им е врв на естетиката. "Видов у Париз - и го направив у Скопје". Џек сум у мало сега...

Еден убав ден, ова ќе помине и овие градби ќе се "нашминкаат" за и Скопјево да заличи на нешто.
Само не сум сигурен дали ја тоа ќе го видам. Ама се надевам...

______________________________________________________________________________________
*Морам да додадам: Се надевам дека некого не навредив со ова. Верувајте, тоа уопште не ми беше намерата.


Edited by Skopjanecot - 24-Jan-2014 at 14:14
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #1032 Posted: 24-Jan-2014 at 15:14
Originally posted by Skopjanecot




Пишав еднаш, пак ќе повторам: Овие луѓе се естетски тиејџери. Со тинејџер нема расправии - ќе си тера по свое сѐ додека искуството не го научи дека со глава низ ѕид неможе. Мислам дека кај добар дел од тие што одлучуваат, дома на ѕидовите (додека растеле) виселе гоблени и ефтини репродукции*. Затоа ова сега им е врв на естетиката. "Видов у Париз - и го направив у Скопје". Џек сум у мало сега...Еден убав ден, ова ќе помине и овие градби ќе се "нашминкаат" за и Скопјево да заличи на нешто.Само не сум сигурен дали ја тоа ќе го видам. Ама се надевам...______________________________________________________________________________________*Морам да додадам: Се надевам дека некого не навредив со ова. Верувајте, тоа уопште не ми беше намерата.





Уште колку пати Скопјево ќе биде прешминкувано се прашувам. Ние го немаме стандародот на USA, за по сто пати да прешминкуваме, ова нешто го нема на ниту едно друго место во светот, дури ни тие со нивната одлична економија не прават такви глупости, кога се гради едно нешто треба да се мисли на време како тоа ќе изгледа во иднина, како ќе се адаптира на некои нови стилови, правци и градби кои би му се случиле на градот во иднина. Катастрофа е ова што му се случува на Скопје, особено ми е жал за МЕПСО и за поштата зошто убеден сум дека таа е следна, ќе си ги бараме во иднина тие стилови и зданија ама веќе нема да ги имаме.
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #1033 Posted: 24-Jan-2014 at 15:25


"Od glaata si patime (From our head we suffer)"
Vojdan Pop Georgiev - Cernodrinski (1875-1951)

Незнам дали нешто друго можам да одговорам
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #1034 Posted: 24-Jan-2014 at 15:35
Особено ми е жал за брутализмот, затоа што на секаде е озлогласен, најверојатно на оние кои не можат да го разберат им е тежок за варење, а не се свесни колку само успешен тип на архитектура бил за своето време и ден денес изгледа модерно, чудно, застрашувачки те тера да го најблудуваш подолго време за да реализираш колку во суштина е вреден за почитување, единствени архитектонски стилови заедно со модернизмот кои кај мене предизвикуваат чувство кое ни јас сам не можам да го опишам, добро можеби и американскиот Арт Деко со некои свои претставници го предизвикал сличното чувство, но класичните стилови не ги перципирам на тој начин, ги сакам многу (секако не оние квази како нашите), но го немаат тој капацитет да ме натераат подолго време да размислувам за нивната реализација.
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #1035 Posted: 24-Jan-2014 at 15:43
Мене за т.н. "екцентрични" вкусови немораш да ми објаснуваш. Омилен сликар ми е Francis Bacon.
'nuff said, мислам.
Ова не значи дека не ми се свиѓа Микеланџело, Леонардо, Кандински, Пикасо и.т.н.
Само збори за тоа што ми лежи МЕНЕ највише...
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
anti-modernista1 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote anti-modernista1 Quote  Post ReplyReply #1036 Posted: 24-Jan-2014 at 15:45
Originally posted by Skopjanecot

Наздравје уште еден квази-барок.И секако ("кралот" би додал): Viva Las Vegas!

bolje e sve nego da licese gradot so brutalizmot kako pyongang vo severna koreja. pogolemiot del od vas zalite za detstvoto nego za ovie odrvatni zgradi so novi fasadi.
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #1037 Posted: 24-Jan-2014 at 15:51
Originally posted by anti-modernista1

Originally posted by Skopjanecot

Наздравје уште еден квази-барок.И секако ("кралот" би додал): Viva Las Vegas!

bolje e sve nego da licese gradot so brutalizmot kako pyongang vo severna koreja. pogolemiot del od vas zalite za detstvoto nego za ovie odrvatni zgradi so novi fasadi.


Одлични аналитчки способности!
Да бе, жалам за детството у Скопје. Ама мислам дека исто ќе се осеќав и да живеев у Лондон или Париз. Прочитај малце поише од моите постови пред да почнеш со Ad-Hominem напади.

Ова вака...другарски.
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #1038 Posted: 24-Jan-2014 at 16:07
Најлошо од се е тоа што секогаш кога ќе напишиш пост поврзан со некој од тие "тешко варливи" стилови, веднаш ќе те генерализираат, етикетираат, ќе те направат некој болен идеалист и на крај по стотти пат ќе објаснуваш дека не, не си припадник на партии, не им веруваш и нај од се не си жртва на туѓите идеали. За архитектура станува збор, за град, за стил, за уметност, за функционалност, и кој што сака нека вели за естетика станува збор, а и не смее да биде занемарлива. Нема политчка позадина има само различно перцепирање на уметноста, од денешна гледна точка.
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #1039 Posted: 24-Jan-2014 at 16:22
Originally posted by Еден Дечко

Најлошо од се е тоа што секогаш кога ќе напишиш пост поврзан со некој од тие "тешко варливи" стилови, веднаш ќе те генерализираат, етикетираат, ќе те направат некој болен идеалист и на крај по стотти пат ќе објаснуваш дека не, не си припадник на партии, не им веруваш и нај од се не си жртва на туѓите идеали. За архитектура станува збор, за град, за стил, за уметност, за функционалност, и кој што сака нека вели за естетика станува збор, а и не смее да биде занемарлива. Нема политчка позадина има само различно перцепирање на уметноста, од денешна гледна точка.


Етикета...
The малограѓанштина loves that.
Roll%20eyes
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #1040 Posted: 24-Jan-2014 at 18:39


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 20:11
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5051525354 164>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.736 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.