build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова фасада и ограда на објектот на Владата

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5354555657 64>
Poll Question: Рeкoнcтрукција на oбјектoт на Влада на РМ
Poll Choice Votes Poll Statistics
21 [22.34%]
30 [31.91%]
0 [0.00%]
1 [1.06%]
7 [7.45%]
23 [24.47%]
12 [12.77%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #1081 Posted: 19-Sep-2015 at 09:20
Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Во најголем дел се согласувам со стручните коментари, кои за жал се 10% од постот. Останатото е во домен на соцолоско филозофски опсервации на општесвените девијации, со акцент на психоанализа на поединци и душевната состојба на масите како резултат на архитектонските промени.
спремав подолга реплика на ова, ама ај кога веќе не вреди, само ќе ти поставам кратки и јасни прашања
- што точно не беше во ред со оригиналниот објект во кој е сместена владата?
- точно каков проблем е решен со тоа што фасадата е изведена така како што е изведена?

Ќе то одговорам уште пократко
- Објектот беше нерепрезентивна конзерва
- Бидејки се распаѓаше, требаше реконструкција, се останато на оваа тема имаш во моите претходни постови
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1082 Posted: 19-Sep-2015 at 11:49
Previous
 
Во ред, еве да речеме дека си во право кога велиш дека била потребна целосна реконструкција на фасадата.
 
Дај објасни што им недостига на останатите 4 решенија кои беа понудени.
 
Зошто баш ваквото неавтентично решение го браниш ?
 
Originally posted by xnx

http://vlada.mk/anketa_vlada

ima i anketa ve molam glasajte

АНКЕТА: Идејни решенија за реконструкција на постојната фасада на објектот на Владата на Република Македонија

Почитувани граѓани,

Службата за општи и заеднички работи на Владата на Република Македонија објави оглас за изнаоѓање на идејно архитектонско решение за реконструкција на постојната фасада на објектот на Владата на Република Македонија кој вклучува обновување, репарација и санација на прозорците и фасадата.

На огласот, согласно Законот конкурираа пет понудувачи, кои понудија решенија.

Од причини што се работи за проект и решенија кои беа надвор од Програмата за работа на Владата, која беше усвоена од Собранието на Република Македонија, ние сметаме дека овие решенија или потребата од истите, треба да биде дадена на финална оценка и потврда од страна на граѓаните. Таа оценка ќе биде од значајна корист и за стручната комисија при натамошните постапки.

 Ве молиме да се произнесете на следново прашање во врска со проектот.

Кое од понудените идејни решенија најмногу Ви се допаѓа и е соодветно да се реализира во периодот од 18 месеци?

 

 

 




Edited by Dexter26 - 19-Sep-2015 at 11:49
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15108
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1083 Posted: 19-Sep-2015 at 16:52
Originally posted by King


Каково прашање е ова, милиони примери не среќаваат секојдневно, ако имаш прозорци, кои се нефункционални, имаат еднослојно стакло, петпати се штелувани и пак има провев, тече вода низ нив, нема никаква термичка изолација, ако фасадата е лимена, и иако стопати е китирана, пак протекува, ако имаш кров кој тече, ако имаш фасада која е спој на лим, лесонит, иверка и картон, што би правел ти? Она што го прават милиони луѓе на планетата земја, ги менуваат прозорците, го менуваат кровот, ја менуваат структуралната фасада, ја менуваат лимено-иверка-картонска фасада.
Е сега прашање на избор е дали фасадата ќе ја направиш иста по дизајн, со нов поквалитетен лим, кој што ке биде поквалитетно споен, со поквалитетни материјали наместо картонот и лесонитот, поквалитетни трислојни прозорци, во тој случај ќе ја имаш истата фасада по дизајн, но многу термички поквалитетна, хидро изолирана и поздрава за луѓето внатре.
Втората опција е да ставиш потполно нова по дизајн, можеби и по стил фасада, со исто така квалитетни материјали, но нема да им се допаѓа на Шилегов, на тебе и на тој што добил награда за конзервата...


Кинг, дозволи ми да ти одговорам аргументирано на ова. Всушност, нема потреба да ти одговорам, само ќе преобјавам моја фотографија:



Велиш, зградата била соц конзерва, покривот протекувал, ѕидовите не биле топлински изолатори итн. (карикирам). Кажи ми, аргументирано, што се промени во случајов кај покривот што наводно протекувал кога во суштина на оваа зграда ѝ залепија квази-неокласична фасада, додека покривот си остана ист. Се гледа од фотографијата дека зградата е облепена од сите страни, само не одозгора. Ваква несериозна „реконструкција“ е својствена само за земји во кои царува фушерајот. Како што царува во Македонија последниве години, на пример. Ваквите работи се предмет на потсмев во соседството и во светот. Луѓе (стручњаци и нестручњаци) ни се смеат на ова, а ние глумиме лудило. Всушност, не глумиме, ние сме дел од тоа лудило. Го живееме секојдневно и се преправаме дека сè е во ред. Наместо да зборуваме за непотребноста од оваа фасада и од оградата, за непотребните дополнителни трошоци (во време кога секој денар е битен), ние овде зборуваме за тоа дали зградата била убава претходно или сега, што е сосем небитно во случајов.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15108
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1084 Posted: 19-Sep-2015 at 16:54
Еве уште една фотка, сателитска снимка:



Edited by Џоле - 19-Sep-2015 at 16:54
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1085 Posted: 19-Sep-2015 at 17:39
Originally posted by King

Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Во најголем дел се согласувам со стручните коментари, кои за жал се 10% од постот. Останатото е во домен на соцолоско филозофски опсервации на општесвените девијации, со акцент на психоанализа на поединци и душевната состојба на масите како резултат на архитектонските промени.
спремав подолга реплика на ова, ама ај кога веќе не вреди, само ќе ти поставам кратки и јасни прашања
- што точно не беше во ред со оригиналниот објект во кој е сместена владата?
- точно каков проблем е решен со тоа што фасадата е изведена така како што е изведена?

Ќе то одговорам уште пократко
- Објектот беше нерепрезентивна конзерва
- Бидејки се распаѓаше, требаше реконструкција, се останато на оваа тема имаш во моите претходни постови
и тоа е се што ми требаше да прочитам, онака стручно... чао пријатно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #1086 Posted: 19-Sep-2015 at 21:36
Originally posted by Dexter26


Previous  Во ред, еве да речеме дека си во право кога велиш дека била потребна целосна реконструкција на фасадата.  Дај објасни што им недостига на останатите 4 решенија кои беа понудени.  Зошто баш ваквото неавтентично решение го браниш ?  
Originally posted by xnx




      
      
      
      
                  
                  
          
              
          
                        <h1 ="title"="" id="page-title">http://vlada.mk/anketa_vlada</h1>

ima i anketa ve molam glasajte

<h1 ="title"="" id="page-title">АНКЕТА: Идејни решенија за реконструкција на постојната фасада на објектот на Владата на Република Македонија</h1>                                                                      
             
            
            
              
    

    


      

              
    <div ="="" post-info"="</div">

    
      <span ="fb_share_size_small="" "="<span" ="fbconnect="" fbconnect_small"="" style="cursor:pointer;"><span ="fbconnect_text"="Сподели</span"></span><span ="fb_share_count_nub_right="" "="</span"><span ="fb_share_count="" fb_share_count_right"="<span" ="fb_share_count_inner"="22</span"></span></span></span>
<p style="line-height:1.2">Почитувани граѓани,Службата за општи и
заеднички работи на Владата на Република Македонија објави оглас за
изнаоѓање на идејно архитектонско решение за реконструкција на
постојната фасада на објектот на Владата на Република Македонија кој
вклучува обновување, репарација и санација на прозорците и фасадата.На огласот, согласно Законот конкурираа пет понудувачи, кои понудија решенија.Од
причини што се работи за проект и решенија кои беа надвор од Програмата
за работа на Владата, која беше усвоена од Собранието на Република
Македонија, ние сметаме дека овие решенија или потребата од истите,
треба да биде дадена на финална оценка и потврда од страна на граѓаните.
Таа оценка ќе биде од значајна корист и за стручната комисија при
натамошните постапки. Ве молиме да се произнесете на следново прашање во врска со проектот.Кое од понудените идејни решенија најмногу Ви се допаѓа и е соодветно да се реализира во периодот од 18 месеци?


<p align="center">



    <t></t><t></t><table align="center" cellspacing="3" width="60%"><t><tr>
      <td align="center" valign="top">
</td>
      <td align="center">

        <p align="center">


      
</td>
      <td align="center" valign="top">

       
      
</td>
    </tr>
    <tr>
      <td>

       
      
</td>
      <td><p align="center">

</td>
      <td>

       
      
</td>
    </tr>
    <tr>
      <td>

       
      
</td>
      <td><p align="center"> 

</td>
      <td>

       
      
</td>
    </tr>
    <tr>
      <td>

       
      
</td>
      <td><p align="center"> 

</td>
      <td>

       
      
</td>
    </tr>
    <tr>
      <td>

       
      
</td>
      <td><p align="center"> 

</td>
      <td>

       
      
</td></tr></t></table>








Многу просто, најмногу ми се допаѓа првиот предлог, веројатно имам право на став и право да го бранам својот став. Инаку има анкета за ова и на овој форум, гледам дека е на второ место, значи овој предлог им се допаѓа и на други луѓе. Сите ние си имаме свои вкусови и афинитети, јас не го оспорувам правото на секој од вас да има поинакви погледи на архитектурата и дизајнот од мене.
      
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 515
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #1087 Posted: 19-Sep-2015 at 21:51
И мене лично ми се допаѓа првиот рендер, ми делува интересно, повеќе пристојно за објект на влада, но и послениот ми е накако примамлив. Лично гласав за првиот кога беше анкетава но проблемот е тоа што, само што сите ние а и јас премногу очекуваме од овој проект. Да го тргнеме стилот и дали ни се допаѓа или не, јас би го оценил сето ова со 2/5 чисто дека пробаа да направат нешто не дека сум задоволен од сето ова. Дали е проблемот во компаниите или некоја друга приказна поврзана со корупција не знам, но објектот излезе многу ефтино, многу бело, тоа е и проблемот не одговата со ништо во тој простор. Да беше користена некоја друга боја за приземјето на пример нешто светло кафеаво, па комбинација со нешто по живо, вака вештачко е.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1088 Posted: 19-Sep-2015 at 22:15
да, King, верувал или не, правење нешто по свој кеиф, без осет за било што, е рамно на лудило... што очекуваш друго да искоментираме?
не сме мали деца и нема „така сакам и точка“, кога презентираш идеја и ја браниш, има да образложиш зошто и да не разубедиш дека е во ред... ние не се буниме дека имаш поразлично мислење од нас, се буниме што го тераш на инает и не го образложуваш, а очекуваш негово почитување

кога интервенираш на одредена фасада, бараш решение кое е адекватно на стилот, карактерот, концептот и начинот на функционирање на објектот, за да се добие решение за кое ќе се согласиме дека е естетски издржани, и јас и ти, што имаме различни вкусови и ставови, да се сложиме дека објектот не ни создава непријатност кога го гледаме
истурање на фрустрации врз објекти стари триесетина години, само затоа што не биле барокни или не знам што, не е во ред, и немој ти се молам да не убедуваш во спротивното по секоја цена, и тука сите будали да изиграваме...
трагедијата тука е што лошите страни на објектот кои ти ги спомнав набрзина погоре, можат да бидат средени и без нереални замисли, па дури и да се вметне и по некој елемент од класицизам ваму или онаму, затоа што убавината на класицизмот се доловува со геометрија и детали, кои не мора да се резбарени и позлатени...

и мора еднаш за секогаш да се разбере нешто, архитектурата не е поле на буквална демократија, нити проектите се политичари па да ги бираме... проектите се презентираат на јавноста, и се очекуваат мислења и одредени модификации... поентата е да постои соработка меѓу населението, комисиите, проектантите и инвеститорите...
...дури и да беше анкетава легитимна, не е начин

во прилог на муабетов, по трети пат на форумов го давам примеров за тоа како се одвива нормално еден конкурс и една интернет анкета, како и тоа како се презентираат проекти
http://plovdivsquare.com/

Edited by zabegan - 19-Sep-2015 at 22:16
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1089 Posted: 19-Sep-2015 at 22:20
Хаха Кинг знаеш ти анкетата колку беше манипулирана? Скандал беше ама ај... (наскоро ќе летате)
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1090 Posted: 19-Sep-2015 at 23:29
Originally posted by King

Многу просто, најмногу ми се допаѓа првиот предлог, веројатно имам право на став и право да го бранам својот став. Инаку има анкета за ова и на овој форум, гледам дека е на второ место, значи овој предлог им се допаѓа и на други луѓе. Сите ние си имаме свои вкусови и афинитети, јас не го оспорувам правото на секој од вас да има поинакви погледи на архитектурата и дизајнот од мене.

 
Кога би станувало збор за твој приватен објект, слободно дотерувај си го како сакаш по свој личен вкус.
 
Но во овој случај станува збор за јавен административен објект, чија што изградба и одржување се плаќаат со народни пари, па ќе мораш малку подетално да објасниш зошто решението кое го поддржуваш е практично и исплатливо.
 
Освен убавината за очи - која е 100% вештачка, читај: гипс - менувањето на фасадата треба да биде исплатливо и од други гледни точки, како на пример енергетската ефикасност на која е ставен акцентот во случајот со јавниот административен објект во САД за кој ти објави линк.
 
Објасни што го прави ваквото решение поисплатливо и поприфатливо во споредба со останатите понудени решенија ?
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #1091 Posted: 20-Sep-2015 at 00:25
Originally posted by JovanOdGjorche

И мене лично ми се допаѓа првиот рендер, ми делува интересно, повеќе пристојно за објект на влада, но и послениот ми е накако примамлив. Лично гласав за првиот кога беше анкетава но проблемот е тоа што, само што сите ние а и јас премногу очекуваме од овој проект. Да го тргнеме стилот и дали ни се допаѓа или не, јас би го оценил сето ова со 2/5 чисто дека пробаа да направат нешто не дека сум задоволен од сето ова. Дали е проблемот во компаниите или некоја друга приказна поврзана со корупција не знам, но објектот излезе многу ефтино, многу бело, тоа е и проблемот не одговата со ништо во тој простор. Да беше користена некоја друга боја за приземјето на пример нешто светло кафеаво, па комбинација со нешто по живо, вака вештачко е.

Скоро стопроцентно се согласувам со тебе.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #1092 Posted: 20-Sep-2015 at 00:26
Originally posted by my Macedonia

Хаха Кинг знаеш ти анкетата колку беше манипулирана? Скандал беше ама ај... (наскоро ќе летате)

Незнам кој ја манипулирал анкетата на форумов, јас најнормално гласав. незнам кој ке лета, ама ми здодеаа истите фрази да ги слусам со години, дај биди поинвентивен.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #1093 Posted: 20-Sep-2015 at 00:34
Originally posted by Dexter26


Originally posted by King

Многу просто, најмногу ми се допаѓа првиот предлог, веројатно имам право на став и право да го бранам својот став. Инаку има анкета за ова и на овој форум, гледам дека е на второ место, значи овој предлог им се допаѓа и на други луѓе. Сите ние си имаме свои вкусови и афинитети, јас не го оспорувам правото на секој од вас да има поинакви погледи на архитектурата и дизајнот од мене.
 Кога би станувало збор за твој приватен објект, слободно дотерувај си го како сакаш по свој личен вкус.  Но во овој случај станува збор за јавен административен објект, чија што изградба и одржување се плаќаат со народни пари, па ќе мораш малку подетално да објасниш зошто решението кое го поддржуваш е практично и исплатливо.  Освен убавината за очи - која е 100% вештачка, читај: гипс - менувањето на фасадата треба да биде исплатливо и од други гледни точки, како на пример енергетската ефикасност на која е ставен акцентот во случајот со јавниот административен објект во САД за кој ти објави линк.  Објасни што го прави ваквото решение поисплатливо и поприфатливо во споредба со останатите понудени решенија ?

Што има јас да ти се правдам зошто го подржувам првиот предлог, ми бараше пример за мојот став, ти дадов. Кога би бил приватен објект секој ке си го дотерува по свое, кога е државен секој од нас има право на сопствено мислење и став. Кога си запнал за енергија, нема поенергетска фасада од сегашната на владава тервол 15 цм, плус заробен воздух помеѓу двете фасади, да не зборувам за замената на лесонитот и картоните со сендвич панел. Ајде сега да те видам.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1094 Posted: 20-Sep-2015 at 00:56
Previous
 
Огромна е разликата помеѓу санирање на јавен тоалет и студентски дом.
 
А во меѓувреме, додека се распаѓаат студентските домови низ Македонија, актуелната влада делува повеќе заинтересирана за уништување на паркови со цел да гради административни објекти на нивните локации, отколку за обновување на студентските домови.
 
Originally posted by King

Што има јас да ти се правдам зошто го подржувам првиот предлог, ми бараше пример за мојот став, ти дадов. Кога би бил приватен објект секој ке си го дотерува по свое, кога е државен секој од нас има право на сопствено мислење и став. Кога си запнал за енергија, нема поенергетска фасада од сегашната на владава тервол 15 цм, плус заробен воздух помеѓу двете фасади, да не зборувам за замената на лесонитот и картоните со сендвич панел. Ајде сега да те видам.

 
Ајде сега да ме видиш ?
 
До толку не си сигурен во сопствените коментари ?
 
И сеуште не објасни зошто го поддржуваш ваквото решение наспроти останатите понудени решенија ?
 
Кои предности ги има наспроти останатите решенија и кои се недостатоците на останатите решенија ?
 
Зошто да ми се правдаш ?
 
Сигурен си дека членуваш на форумов за објективна дискусија, наместо за повторување едни исти коментари како расипана плоча ?
 
Бидејќи доколку навистина членуваш на форумов за да учествуваш во објективна дискусија, би знаел дека нема зошто да ми се "правдаш" на мене, туку треба да го образложиш твоето лично мислење за надворешниот изглед на јавен административен објект изграден и одржуван со народни пари.


Edited by Dexter26 - 20-Sep-2015 at 01:06
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1095 Posted: 20-Sep-2015 at 06:34
Originally posted by King

Originally posted by fichot

Знаеш зошто Е лудило? Еве заради ова (и милион вакви други ситуации) што се случува во исто време додека се градат „палати“.

[IMG]http://novatv.mk/newsimages/24419mala.jpg[IMG]



Ајдее, колку траорен настап, ја смени темата во недостаток на аргументи. Следен пост веројатно ќе биде од некое јавен тоалет. За твоја несреќа, и сдсм се повлече со нападите на владата, откако видоа дек е во тек тендер за реновирање на трите блока на Гоце Делчев, а првиот се привршува. Доцна палиш со пропагандата, следи ги настапите на твоите за да не се бламираш.



Дел од темата е преголемото трошење за небитни работи, додека се запоставуваат оние од кои уствари би имале бенефит граѓаните, чии што пари се трошат патем. „Ние сме ЛУДАЦИ. Трошиме на чоколадо, а немаме за леб“, ти текнува?

Да, имаше тендер, после 8 години владеење, и тоа беше пред некои година и пол. До каде сме со реновирањето, не сум во тек, фоткава стара ли е?
Во меѓувреме, се поставија 20 споменици, се прекопа НОВ плоштад, се изградија неколку торти, 2 милионска ограда за мост, стотици палми, се почна панорамско и ред други „битни“ работи кои го подобрија значително квалитетот на животот.

А ако имаш ти твои, не значи дека и ја имам мои. т.е. имам, стариве, брат, жена...

----------

Meanwhile, in a galaxy far away... на безмалку милијарда милиметри оттука, и понатака, „конзервите“ биваат заштитени како КИН. Некои од нив, добитници на комунистички „партиски заслуги“.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15108
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1096 Posted: 20-Sep-2015 at 08:40
Originally posted by King

Originally posted by my Macedonia

Хаха Кинг знаеш ти анкетата колку беше манипулирана? Скандал беше ама ај... (наскоро ќе летате)

Незнам кој ја манипулирал анкетата на форумов, јас најнормално гласав. незнам кој ке лета, ама ми здодеаа истите фрази да ги слусам со години, дај биди поинвентивен.


Манипулирана беше анкетата што самата влада ја постави на интернет, кога граѓаните можеа да бираат меѓу 3-4 понудени решенија за фасадата. До последниот ден на прво место беше современа фасада, и наеднаш, преку ноќ, со активирање на партиските војници, победи неокласичната фасада. Се пишуваше и по медиумите за тоа, а луѓе кои се разбираат од интернет изјавија дека повеќето IP адреси на тие што гласале се од партиски штабови.
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #1097 Posted: 20-Sep-2015 at 08:58
Originally posted by Џоле

Originally posted by King

Originally posted by my Macedonia

Хаха Кинг знаеш ти анкетата колку беше манипулирана? Скандал беше ама ај... (наскоро ќе летате)

Незнам кој ја манипулирал анкетата на форумов, јас најнормално гласав. незнам кој ке лета, ама ми здодеаа истите фрази да ги слусам со години, дај биди поинвентивен.


Манипулирана беше анкетата што самата влада ја постави на интернет, кога граѓаните можеа да бираат меѓу 3-4 понудени решенија за фасадата. До последниот ден на прво место беше современа фасада, и наеднаш, преку ноќ, со активирање на партиските војници, победи неокласичната фасада. Се пишуваше и по медиумите за тоа, а луѓе кои се разбираат од интернет изјавија дека повеќето IP адреси на тие што гласале се од партиски штабови.

Не зборев за таа анкета, туку за нашата, што може да се провери погоре. Инаку никој неможе да потврди која ИП адреса е штабска, само може да се утврди дали има повеќе гласови од иста ИП адреса. Но нејсе не ме интересира таа анкета, ја искористив анкетата на форумов да покажам дека и други мислат како мене.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #1098 Posted: 20-Sep-2015 at 17:25


Edited by King - 20-Sep-2015 at 17:27
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1099 Posted: 20-Sep-2015 at 19:02
Originally posted by Z|evzek

Вие цел живот може да се напињате дека нешто некој си мести, дека сето ова со сила врз населението се вметнува, а во меѓувреме никој тоа не го оправдува. За жал реалноста е обратна. Во капитализмот владее принципот на мнозинство и малцинство. Тој што е мнозинство може да прави што сака, а доколку народот не го прифати тоа што го прави, тој лета во малцинство. За објектов имаше гласање, ајде било намештајка, но и за ГТЦ се гласаше и тоа ли беше намештајка ?!? Мнозинството го прифаќа проектов, каков таков. Малцинството има право на критика, но за жал во државава долго време има право на повише од критика...
па тоа сакаме да ви објасниме, во моментов кај нас се злоупотребува принципот на демократија... со наместени анкети или не, се остваруваат нечии психоделии на база на мнозинство
извини, ама и да беше идејата објектов фасадата да се намачка со фекалии, многу луѓе очигледно и тоа ќе го поддржеа... затоа што тука не владее здрав разум и следење на нешто што некој одамна напорно го размислувал, туку сељачки фрустрации за тоа како изгледа одредена фасада и прифаќање на првото нешто што му паднало на некој на памет

џабе ќе се објаснуваме понатаму, и јас се откажувам од дискусија... единствено само за ГТЦ ќе ти додадам дека не е исто да прашаш „дали сте задоволни со изгледот на ГТЦ“ и „дали треба да се реализира проектот предвиден од владата за ГТЦ“... се друго е предмет на политичка манипулација, ако на многу луѓе не им се допаѓаше како изгледа градов, власта очигледно го злоупотреби тоа наместо да бара реални решенија

Edited by zabegan - 20-Sep-2015 at 21:13
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Foldalot View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Foldalot Quote  Post ReplyReply #1100 Posted: 01-Oct-2015 at 08:46
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5354555657 64>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.333 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.