build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5455565758 164>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #1101 Posted: 01-Feb-2014 at 17:57
Ма грдо е до максимум.

Го изетикетираа реконструирањето на фасади како "барок" стил и како криминал и нешто со што немаме никаква допирна точка низ историјата, па сега се обидуваат да бидат интересни, европски, светски.

Не мора а е барок за да биде убаво, ма да барокот може да биде многу убав, докажано со примери низ историјата. А не мора и да е вака лудачки исфарбано за да случајно не те поврзат со барок, пошо барокот е исто ко шуга. Ова мене баш ми се гледа дека е избрана фасадата така да случајно некој не помисли дека е барок.
Ко да му викаш на некој, ПУ ШУГА или ПУ БАРОК исто му доаѓа...

Од чаламот си патиме!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15196
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1102 Posted: 01-Feb-2014 at 18:33
Да бидам искрен, и јас мислам дека фасадата не излезе добро, посебно поради застаклените тераси кои дополнително придонесуваат зградата да изгледа смешно. Според мене, можеби и предниот дел требаше да ја следи шарата на задниот дел од зградата, односно да се бојат терасите како вертикални линии. И веднаш на ум ми доаѓаат разни комбинации кои се многу подобри од крајниот исход што го добивме овде.

Од друга страна, пред конечно да ја осудам зградава, ќе почекам да дојде летото, можеби тогаш фасадата и нема да изгледа толку несмасно и шарено. Можеби и сивово време придонесува за нашиот суд, штознам.
За сè има вторпат
Back to Top
Watson View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 23-Mar-2013
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Watson Quote  Post ReplyReply #1103 Posted: 02-Feb-2014 at 05:34
и можеби од оној градоначалник од кој многумина очекуваа дека нешто ќе среди во центар,следува тотално разочарување...се фали само со рушење,стопирање на градби,а не изгради ама баш ништо.комплетно ме разочара...а ова со фасадата-без коментар
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1104 Posted: 02-Feb-2014 at 12:48
времето е `аспирин` и за критичарите и за критикуваните.времето како што суди никој неможи да суди
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4085
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1105 Posted: 02-Feb-2014 at 12:51
Originally posted by Мартин

Tirana, here we come!

Big%20smileLOLCheers
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #1106 Posted: 02-Feb-2014 at 14:00
И мене ми е одвратно. Не можам уште да си објаснам како им е дозволено секој да си има различна дограма, заградени балкони????

На Софија ме подсеќа максимално, ефтино...
Traveling.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1107 Posted: 02-Feb-2014 at 15:39
Еве ја истата/слична идеја, но со одлична реализација. Фино и обмислено, чиста 10ка. Ова е во Карпош 1 или 2 му доаѓа, една станица после Симпо, на самата Партизанска. Немав можност да ја сликам од поблиску и од подобар агол, бев во движење.





Edited by HugoGoulding - 02-Feb-2014 at 20:24
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15196
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1108 Posted: 02-Feb-2014 at 21:01
Зградава изгледа како да е надоградена со еден или два ката, па претпоставувам дека и инвеститорот бил обврзан да ја обои и фасадата. Се разбира, само претпоставувам.
За сè има вторпат
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #1109 Posted: 03-Feb-2014 at 02:28
Originally posted by Џоле

Зградава изгледа како да е надоградена со еден или два ката, па претпоставувам дека и инвеститорот бил обврзан да ја обои и фасадата. Се разбира, само претпоставувам.


Да не спомнеше, немаше да приметам... Надоградена е 100%.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4085
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1110 Posted: 03-Feb-2014 at 16:32

ПО 60 ГОДИНИ “ПАПАГАЛ ЗГРАДАТА“ ДОБИ ЕНЕРГЕТСКИ ЕФИКАСНА ФАСАДА

 Акции и проекти


Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски, денешната прес конференција ја одржа пред зградата која што скопјани ја знаат како "Папагал Зграда".
Објектот е отворен пред 7 дена, а денеска Жерновски посочи дека прв пат се интервенира во оваа зграда по 60 години и дека кога прв пат се изградила имала 5 бои покрај сивата позадина.
И оваа зграда доби енергетски ефикасна фасада и нови бои кои, како што рече Жерновски, предизвикуваат насмевка.
"Општина Центар продолжува со поставување на фасади со термичка изолација. Со ова, сметките за електрична енергија ќе бидат помали за една третина. За оваа година се обезбедени средства за уште 11 нови фасади", рече Жерновски.
Она што е значајно – сите фасади го задржуваат оригиналниот изглед и ниедна фасада нема да се менува без согласност на станарите на зградите.
Градоначалникот Жерновски посочи дека и Владата наРМ и Скопје треба, за се’ што ќе одлучат, да добијат претходна согласност од жителите.
Во "Папагал Зградата" живеат 5 фамилии – архитексти и како што кажа градоначалникот – не било лесно да се усогласат ставовите околу изборот на боите.
Ставовите на општина Центар не се совпаѓаат со стилот на барокот, кој што го протежира Владата на РМ во општина Центар.
Што се однесува до ГТЦ, Жерновски го повтори ставот дека согласно актуелниот ДУП и законската регулатива, не може да се реконструира фасадата на ГТЦ во барок, меѓутоа посочи дека власта е во нивни раце и тие можат во секој момент да ја сменат фасадата, зошто веќе е почната постапката.
За натамошните чекори, најави Жерновски, ќе се одлучува дополнително.
Нелегалните скулптури на мостот Око и извештајот на комисијата ќе се разгледуваат на следната седница на Советот на општина Центар и како што посочи Жерновски, отстранувањето на се’ што е дивоградба не е пресметување со власта, туку почитување на законот.
http://www.opstinacentar.gov.mk/papagalzgrada2.aspx
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #1111 Posted: 03-Feb-2014 at 16:42
Точно така. Иако на почетокот рендерите покажуваа дека само ќе се обнови фасадата, а не и дека ќе се надгради, сепак во недостаток на средства во Општинската каса Градоначалникот се одлучи 10 згради во овој реон да ги даде на инвеститор кој има само една обврска, да ја обнови фасадата, а за возврат добива два спрата.
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #1112 Posted: 03-Feb-2014 at 16:50
Originally posted by Џоле

Да се потсетиме:

предниот дел


DSC02724 by george k. 1981, on Flickr

задниот дел

 
DSC02723 by george k. 1981, on Flickr


Love the "Claw Office" ha ha! - Macedonian Designers at their best...Уште и си го замислувам муабетот: "Абе син ми учеше информатика, он може да ти напраи дизајн бе...све тоа децава денес пра'ат на компјутери"...
"Културата" ни е навистина на "завидно" ниво...Big%20smile

P.S.
Излишно е да се дискутира за "вкусови" пошто очигледно се непостоечки тука...


Edited by Skopjanecot - 03-Feb-2014 at 16:52
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #1113 Posted: 03-Feb-2014 at 21:09
Од друг агол
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #1114 Posted: 03-Feb-2014 at 21:18
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #1115 Posted: 03-Feb-2014 at 22:15
добро, барем ни е јасно дека има 5 различни бои... е сега дали може некој да изброи колкав е бројот на различни столарии и на различни положби на клима уреди      јас би рекол барем по 15 и двете

Edited by WhyNot - 03-Feb-2014 at 22:15
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1116 Posted: 03-Feb-2014 at 22:57
"Во "Папагал Зградата" живеат 5 фамилии – архитексти и како што кажа градоначалникот – не било лесно да се усогласат ставовите околу изборот на боите."

За да се биде политичар треба да се има муда за донесување одлуки. А не како просјак од врата до врата да се оди и да се прашуваат станарите кој каква боја сакал на фасадата. Приватна куќа  не би требало да може да се бојадусува на кој како ќе му дојде а не зграда и тоа во центар на главниот град. Според мене ова е доказ на немање на јасна визија туку класичен обид на додворување. Значи настрана дали фасадата е убава или не, начинот на кој е падната одлуката е многу мизерен. Исто така гледам дека некој тераси се едноставно преградени и изгледаат ужасно. Според мене тоа е исто класичен начин на дивоградби кои не требале да бидат дозволени без разлика кој бил градоначалник, но еве кога сега центар има градоначалник кој се декларира како борец за правда и закони, мислам дека треба да се позанимава и со ваквите нелегални доградувања. Според мене досега најдобро (барем за око) се обновуваат зградите во Карпош иако гледајќи ги оние надоградени спратови некако не ми се баш чисти работите. 
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #1117 Posted: 04-Feb-2014 at 00:28
Јас па не ни обрнав внимание на веста едноставно ми беше апсурдно да читам текст за проект од невидени размери, ни повеќе ни помалку обнова на фасадата од цела една зграда.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1118 Posted: 04-Feb-2014 at 03:09
не знам колку ви звучи логично, ама мислам дека шаренилото на боите допринесува за тоа помалку да се приметува столаријата и клима-уредите
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1119 Posted: 04-Feb-2014 at 05:46
баш напротив. боите влечат внимание кон зградата и тука неизбежно ќе биде соочување со индивидуалните „доработки“ клими реклами и што не.
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #1120 Posted: 04-Feb-2014 at 07:22
Колку повеќе ја гледам зградава, ме потсеќа на фавелите у Рио...или можда на Шутка...
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5455565758 164>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.932 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.