build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6162636465 209>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1976
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1241 Posted: 22-Oct-2010 at 11:58
Еве да доловам поарно како е напишано, за да немора да буљате и дешифрирате од видеото:

ΔEMO
KPATИΥATA
E OCHOVA
HA
CΛOBOΔATA

навистина незнам што сакале да постигнат со ова... ако сакале да имитираат македонски јазик со грчка азбука, утнале бидејќи нашите сегашни И, Н и С на грчко писмо се I, N и Σ. Ама претпоставувам им се виделе премногу грчки, па отишле со тотално утната варијанта, комбинација која освен тоа што нема никакво научно значење и подлога, работи контра нашите теории за македонството (а не гркството) на Александар и Филип. Се прашувам дали ова е слободна интерпретација на уметникот или диктат од Груевски? Во секој случај, жално. Ако сме нормален народ само поради ова би требало да излеземе на протест, во најмала рака. Подобар доказ дека "фалсификуваме" (не отворам дебата дали навистина го правиме тоа, туку повторувам дека ова е во полза на противничката страна) - ЗДРАВЈЕ!
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Twoare View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 28-Apr-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Twoare Quote  Post ReplyReply #1242 Posted: 22-Oct-2010 at 12:11
Ostaj bukvite, Filip mu veli na Aleksandar deka demokratijata e osnova na slobodata???
A kakvo političko ureduvanje imala državata od Filip? Gospod da čuva...
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #1243 Posted: 22-Oct-2010 at 12:46
Originally posted by alexgizh

Се прашувам дали ова е слободна интерпретација на уметникот или диктат од Груевски?
Слободно-интерпретиран диктат е...

Пак ќе гори овде...пробав нешто од стилско-обликовен карактер да забележам за рељефиве, ама тешко ми оди некако...се' ме влече накај медицина, борба со зависности, аналфабетика, политика, „историја“....може во текот на денов(иве) ќе добиеме некоја опасна елаборација на композицијата и содржината на ремек-делава, па ќе напраам up-date....

Edited by Dave Gahan - 22-Oct-2010 at 12:46
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1244 Posted: 22-Oct-2010 at 14:39
Да не има нешто врска со Прличев кој воедно нешто пишувал и нешто преведувал на грчки, па да сакал авторот тој дел од творештвото да го потенцира само што го утнал човекот. Dunno

Него ај што ги измешал ги измешал. Како не му текнало барем едно (я) да убаци,е тек тогаш ќе беше кукање по весници.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1976
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1245 Posted: 22-Oct-2010 at 14:58
Точно, особено кај поголемиот дел од (недоволно информираните) граѓани кои не се свесни дека я е бугарска буква не повеќе отколку што е руска, украинска и црковно-словенска (вклучувајќи ги и повеќето користени нестандардизирани македонски азбуки пред 1945).

Истото, за жал, се случува и со грбот. СДСМовците не го сакаат лавот бидејќи им е премногу ВМРОвски, т.е. бугарашки.

Секој си интерпретира како си сака... милина. Целосна ΔEMOKPATИΥA, до даска!


Edited by alexgizh - 22-Oct-2010 at 15:05
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4085
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1246 Posted: 22-Oct-2010 at 15:29
sto bese offtopic gi izbrisav!
isl: falaSmile

Kolku za tie slikite:Mi se dopaagatSmile





Edited by my Macedonia - 22-Oct-2010 at 15:57
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1247 Posted: 22-Oct-2010 at 15:42
my macedonia мислам дека најдобро ќе беше да си ги задржиш овие мисли за себе од две причини. Првата е што форумов не го третира тој политички домен, а втората што, без навреда, не си запознаен со проблемите.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1248 Posted: 22-Oct-2010 at 17:29
мене уште една работа не ми е јасна, зошто мора на сите постаменти да има релјефи? спомениците можеби најинтересни им беа да ги направат во бронза, ама мора ли сите постаменти да се еднакви, со некои релјефи и со мермери и други камења?
вака да сумираме што добивме, скулптура на лав, што во нашиов случај е урбана скулптура на лав, а не споменик, со забегани релјефи на кои во ист кош се ставаат Филип, Александар и Прличев и реченица која нема врска со овие личности и е напишана на некој нејасен, измислен, непостоечки јазик? (карпошово востание - постамент варијанта Ohno )
навистина, малку ли беше фактот дека ваквите споменици немаа никаква смисла по разни основи уште како идеја, ма мораа да ја дозачинат работата со вакви детски глупости
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #1249 Posted: 22-Oct-2010 at 19:50
Авторот на релјефите ќе треба добро да се намачи за да објасни што сакал да долови со текстот со вака напишани букви? Мислата нека биде на страна затоа што е универзална, сепак буквите ми се без некаква смисла. Од друга страна пак и ние премногу сме окупирани со секој детал :-)
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 753
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1250 Posted: 22-Oct-2010 at 21:42
This is very weird indeed. "ΔEMOKPATИΥATA E OCHOVA HA CΛOBOΔATA". What is this? It is not Macedonian, or Greek, or Latin, or Old Church Slavonic. It is a mix.

If it was supposed to be Macedonian with Greek letters, it should be something like this:

ΔΙΜΟΚΡΑΤΙΑΤΑ Ε ΟΣΝΟΒΑ ΝΑ ΣΛΟΜΠΩΔΑΤΑ.


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1251 Posted: 22-Oct-2010 at 23:18
Па добро мислам, видете ја таблата на стадионот Филип II на што личи. Тоа напишаното под ликот на Филип е во основа ΦΙΛΙΠ ΜΑΚΕΔΟΝΣΚΙ, напишано од десно кон лево, со некое стилизирано квази-античко писмо. И тоа е античката ни азбука. Резил сме, γαμώτο.

Edited by гитардемон - 24-Oct-2010 at 13:30
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1252 Posted: 23-Oct-2010 at 02:01
Токму на стадионот работата не стигнала до γαμωτο. Не е тоа таа Розетовата азбука (иако првенствено се збунив дека е тоа), туку тоа се извадоци од карпеста уметност низ Македонија. Може да се најде и по нет има доста материјали. Не е ништо измислувано налнадно, барем тамо, за разлика од споменикот што се обидувал авторот да направи нешто.
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #1253 Posted: 24-Oct-2010 at 02:08
FAIL (за напишаното).
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #1254 Posted: 24-Oct-2010 at 15:29
Originally posted by lslcrew

Токму на стадионот работата не стигнала до γαμωτο. Не е тоа таа Розетовата азбука....
Каква што азбука btw не постои...ако мислиш на Каменот од Розета, тоа е друга работа...него демек го предешифриравме, по наше, поубаво...

Очекувам и оваа порака да се „самоуништи“, како и последната што ми беше темава...не ми треба одговор зошто тоа се случило, јасно ми е...

MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Superman View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Superman Quote  Post ReplyReply #1255 Posted: 24-Oct-2010 at 19:25
Не сликав ама денеска приметив дека релјефот на споемникот на Даме Груев е разјаден и позеленет, како да е испрскан со киселина или нешто. Се познава каде течело, таму е разјадено и оксидирано дури и дупчиња има малку.
The One Whose Name Cannot Be Spoken...
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1976
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1256 Posted: 24-Oct-2010 at 19:46
Па колку што знам, сиот тој бакар треба да оксидира и да позелени со текот на времето? Инаку, баш и јас вчера вечер го приметив истото позеленување. И мене отпрвин ми изгледаше на сквернавење, па потоа кога убаво видов и размислив се смирив
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1257 Posted: 24-Oct-2010 at 19:57
Па обично тоа и се очекува од спомениците, да позеленат. Поточно прво да поцрнат, па после некое време да позеленат. Е сега кај нас малку го катализираат тоа со киселени барем до поцрнување. Не е тоа никаква ненормална појава. Кога тогаш и на Соборна ќе позелени кровот, ќе се привикнеме постепено. На театарот куполите треба да станат зелени, куполата на музејот, камбаната на црквата Света Богородица, се што е бакарно.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1976
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1258 Posted: 24-Oct-2010 at 20:21
Се` фино, само соборна неможам да ја замислам со зелен покрив. Мислам дека ваква е далеку подобра од било која боја што може да ја има. Има агенси кои можат да спречат позеленување, ако се сака.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1259 Posted: 26-Oct-2010 at 13:20

Се подготвуваат лопатите за Карпошовото востание

Во новата градежна офанзива за „Скопје 2014“ е планиран и споменикот на паднатите херои

Комплексот „Карпошово востание“, Мостот на уметноста и грандиозниот споменик на Паднатите херои се новата тура градби од „Скопје 2014“, кои се очекува да почнат да се градат до крајот на годинава. Општина Центар веќе бара изведувач за нив, а истовремено очекува да избере и стручен надзор за градилиштата. Општинарите засега не можат да го прецизираат стартот на градежните работи, но потврдуваат дека овие градби се следните на листата за реализација. Според бараните критериуми, фирмата што ќе понуди најниска цена за изградба ќе ја добие работата што треба да се одлучи најдоцна до крајот на годинава.

Недефинирано останува што се' ќе го сочинува комплексот „Карпошово востание“, кој треба да се гради од левата страна на Вардар, на просторот меѓу црквата „Свети Димитрија“ и зградата на Министерството за транспорт и врски. Единствено е познато дека ќе има централна грандиозна фонтана, во чија близина, како што може да се забележи од визуелизацијата на „Скопје 2014“ ќе се наоѓа коњаничка скулптура на Карпош, слично на досега поставените во близина на Камениот мост. Комплексот ќе го красат и неколку помали фонтани, како и стилски канделабри и друга урбана опрема. Дали во комплексот ќе има место и за скулптура воин на Филип Втори, како што се шпекулира во јавноста, од Центар не сакаат да коментираат.

Споменикот на Паднатите херои со грандиозни димензии ќе го краси паркот „Жена-борец“, поставен во близина на планираните споменици на президиумот на АСНОМ и на основачите на ВМРО. Тој, всушност, ќе биде првиот што ќе почне да се гради од неколкуте планирани во паркот спроти парламентот. Мостот на уметноста, пак, ќе го премостува Вардар кај новата зграда на Обвинителство и на Финансиска полиција. На него, како и на „Око“ ќе се наоѓаат 29 двометарски бронзени скулптури распоредени симетрично од двете страни на мостот и една централна. Најавено е дека тоа ќе бидат бронзени ликови на културни дејци од поновата историја на Македонија, меѓу нив и дел што ја одбележале албанската историја.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=514D0FF1B35D4844BCF37BA1C8DD96BC
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1260 Posted: 27-Oct-2010 at 11:01
Си тераат, мува не ги лази. Ohno
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6162636465 209>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 1.193 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.