build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спoменик нa плoштaд Maкедoнијa

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6162636465 88>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
37 [37.37%]
10 [10.10%]
9 [9.09%]
9 [9.09%]
3 [3.03%]
14 [14.14%]
2 [2.02%]
4 [4.04%]
5 [5.05%]
6 [6.06%]
You can not vote in this poll
Total votes: 99   Average: 7.26

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1241 Posted: 09-Aug-2011 at 23:42
Од занатска гледна точка, прилично добро изгледа. Од естетска - ни приближно. Премногу накинџурено, а комбинацијава мермер-бронза ми е премногу контрастна и ич не ми оди.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1242 Posted: 10-Aug-2011 at 00:45
мермерот и бронзата се употребувале и порано како комбинации, зависи само колку голем уметник е тој што ги комбинира...
инаку, можеби премногу жестоко реагирам, бидејќи, споменикот, барем во ваква форма за мене е многу нападен, премногу има на него, а наместо да се искомбинираат сите тие фигури, личат како да се просто нафрлани на постаментот без никаков контекст... затоа и толку нестрпливо чекам скулпторката да си го објасни тоа што го прави за да ми стане јасна композицијава, бидејќи можеби грешам, но начинот на кој е изведено  се во целост, ме тера на негативно мислење
еве може да кажам и поконкретно, најпрво,  на споменикот има многу елементи кои не се поврзани меѓу себе, како војска, лавови, сонца, розети и разни шари, а на релјефите има некакви битки кои се сосема незабележливи и несфатливи, а треба да очекуваме и мозаици...
ако целта на спомеников беше да ја претставува културата на македонија, тогаш која беше потребата да се прави скулптура на Александар? можеше едноставно да се направи споменик кој ќе ја преставува Македонија во целост и на него да се искомбинираат вкусно сите елементи
вака не разбирам, на пример, како се поврзуваат резбите и розетите со Александар? па дури и сонцата и лавовите не се однесуваат на него, туку на целовкупната македонска култура и историја... овој споменик треба да му е посветен на него и тотално само на него, кога веќе е негов споменикот
ова е исто како да правите споменик на Делчев и на неговите релјефи да го ставите Букефал...
покрај, нелогичната „симболика“ на елементите, истите не се вкусно искомбинирани, туку се редени како лего коцки, најверојатно со секоја нова скица и фаза на изработка на авторката... го ценам трудот, бидејќи вакви резби се тешки за изведба, но споменикот за мене е и ќе остане аматерски изведен
можам и да се согласам со забелешките на DaveGahan, војската на Александар, која е позната во светот по своите неверојатни стратешки особини, како и карактеристичните единствени формации, е претставена како распашана команда од испаничени војници...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
sorabotnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote sorabotnik Quote  Post ReplyReply #1243 Posted: 10-Aug-2011 at 02:04
Bez nikakvo arhitektonsko iskustvo, od gledna tocka na eden obicen covek koj odvreme navreme ke se proseta so semejstvoto niz centralniot plostad, moeto skromno mislenje za ovoj spomenik e Prekrasen ukras.
E sega, kako vistinsko Makedonce nemozam a da ne najdam maana:

EEEETE KADE BILE MERMERNITE PLOCKI STO FALAT NIZ GTC.!!!!!!!

Znaci niz nasiot ni GTC imame eden kup dupki ostanati od odkornati plocki, zasto ovie si gi zemale za da go uokvirat "tanjiirot" vo koj gi serviraa Ace i Bukefal.
De be, zar nemozese da se izvede toa nekako poubavo? Aj kreni glava da go vidis Ace a nemoj da primetis deka plockite se tie - starite od GTC. Ista forma, ista dimenzija ista boja.
A sakav i nesto da prasam - Koga e otvaranjeto na ovoj saem?
Gledam bas denes koga pominav, ovaa godina ke bide bogat saemot so izlozuvaci. Ima lavovi, konji, smizli, ilindenci, anticki junaci, bel mermer, zolt mermer, granit, Lcd tv, letnikovec, forneti, tapeti salveti, tdk kaseti, silver zileti, kamen za peti, tamne nocare u koloru - sve vidis samo sunce nevidis.............
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #1244 Posted: 10-Aug-2011 at 09:50
Уште ова го немав прочитано
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1245 Posted: 10-Aug-2011 at 10:09
sorabotnik, ти сериозен си за ова со плочките од ГТЦ?  LOL



Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #1246 Posted: 10-Aug-2011 at 12:00
Originally posted by sorabotnik

Bez nikakvo arhitektonsko iskustvo, od gledna tocka na eden obicen covek koj odvreme navreme ke se proseta so semejstvoto niz centralniot plostad, moeto skromno mislenje za ovoj spomenik e Prekrasen ukras.
E sega, kako vistinsko Makedonce nemozam a da ne najdam maana:

EEEETE KADE BILE MERMERNITE PLOCKI STO FALAT NIZ GTC.!!!!!!!

Znaci niz nasiot ni GTC imame eden kup dupki ostanati od odkornati plocki, zasto ovie si gi zemale za da go uokvirat "tanjiirot" vo koj gi serviraa Ace i Bukefal.
De be, zar nemozese da se izvede toa nekako poubavo? Aj kreni glava da go vidis Ace a nemoj da primetis deka plockite se tie - starite od GTC. Ista forma, ista dimenzija ista boja.
A sakav i nesto da prasam - Koga e otvaranjeto na ovoj saem?
Gledam bas denes koga pominav, ovaa godina ke bide bogat saemot so izlozuvaci. Ima lavovi, konji, smizli, ilindenci, anticki junaci, bel mermer, zolt mermer, granit, Lcd tv, letnikovec, forneti, tapeti salveti, tdk kaseti, silver zileti, kamen za peti, tamne nocare u koloru - sve vidis samo sunce nevidis.............



a ti sega demek interesen si ?
Back to Top
sorabotnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote sorabotnik Quote  Post ReplyReply #1247 Posted: 10-Aug-2011 at 21:47
@stratus - Уште ова го немав прочитано.
Mnogu malku imas ti procitano, se poznava!

@ Cloverstaсk - sorabotnik, ти сериозен си за ова со плочките од ГТЦ?
A ti seriozen si so prasanjevo?

@ Spaceman091- a ti sega demek interesen si ?
Tebe ne ti odgovaram nisto.


Decki, dobra nokj.

Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #1248 Posted: 10-Aug-2011 at 21:51
Originally posted by sorabotnik

forneti, tapeti salveti, tdk kaseti, silver zileti, kamen za peti...


Back to Top
sorabotnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote sorabotnik Quote  Post ReplyReply #1249 Posted: 11-Aug-2011 at 10:48


Epa ne, na drugive izgleda treba da im crtas za da razberat.
Pozdrav,
Back to Top
Mjölnir View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Jul-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mjölnir Quote  Post ReplyReply #1250 Posted: 11-Aug-2011 at 10:59
Јофе отворил профил на build.mk? Нат кул.
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #1251 Posted: 11-Aug-2011 at 15:45
Гледајки ги фоткиве од споменикот на Александар кој е во завршна фаза според мене премногу ми се допаѓа како е изведено тоа.Изгледа грандиозно и според мене треба секој Македонец без разлика од која партија е или слично да биде горд на ова прекрасно издание.

Некој  градби од Скопје 2014  мене лично не ми се допаѓаат ,но споменикот на Александар за мене како македонец преставува гордост и восхит.

Иако на почетокот бев противник на овој споменик како и за проектот денес увидов дека не сум бил во право.Парите како пари и така и вака ќе се потрошат но тоа што ќе остане ќе преставува восхитување не само за нас туку и за нашите деца и идни генерации.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1252 Posted: 11-Aug-2011 at 16:02
Споменикот е убав, факт! Одлично изработен, масивен.
Но...
Не ве вреѓа фактот што на него има еден куп знамиња кои се непостоечки, а го нема вистинското?
Back to Top
Mjölnir View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Jul-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mjölnir Quote  Post ReplyReply #1253 Posted: 11-Aug-2011 at 18:10
Државното знаме е поставено на столб на 50 метри од фонтаната споменик. На самата фонтана има мотиви од македонската историја и уметнички изведени македонски симболи, кои воопшто не се унаказени или извртени како што некој сака да прикаже. Значи дури и без обврските од мочаната времена спогодба од 1995 односно доколку причината за уметничкиот приказ на симболите е таа, мислам дека делуваат убаво достоинствено и јасно!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1254 Posted: 11-Aug-2011 at 18:36
Originally posted by alexsend

Споменикот е убав, факт! Одлично изработен, масивен.
Но...
Не ве вреѓа фактот што на него има еден куп знамиња кои се непостоечки, а го нема вистинското?


Ме вреѓа, но истовремено не ме напушта надежта дека кога ќе се решат некој политички прашања, краците што се одстранети ќе се вратат таму каде што им е местото.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #1255 Posted: 11-Aug-2011 at 18:59


Тоа е отприлика како да ги аплицирате овие парчиња горе, што во таа форма не значат ништо, посебно не еве на пример, некој јапонски споменик со некаква четвртинка „бурек“ или половина (што и да е)...

....и да имаше некаков поапстрактен пристап кон целата композиција, можеби и ќе можеа да се проголтаат вакви „наводно“ скриени или отворени симболи, ама овде тоа малку потешко - скоро нема ништо стилизирано - војникот е во хипер-реализам до даска, војничињата и лавовите исто така - така да ова може да се спореди и со омаловажување, можеби и слаб збор да е...можам да замислам што би било кога би им се сервирала таква бљувотина на некои од горенаведените земји и како би реагирале кога нивниот симбол така би бил третиран....дали стварно сакате вака да биде!?
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1256 Posted: 11-Aug-2011 at 19:12
изгледа полу покажаното знаме привлекува внимание како мини сукња,помалку покажува,ама привлекува повеќе внимание од целосно прикажување на нештото
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1257 Posted: 11-Aug-2011 at 19:15
Originally posted by Mjölnir

Државното знаме е поставено на столб на 50 метри од фонтаната споменик. На самата фонтана има мотиви од македонската историја и уметнички изведени македонски симболи, кои воопшто не се унаказени или извртени како што некој сака да прикаже. Значи дури и без обврските од мочаната времена спогодба од 1995 односно доколку причината за уметничкиот приказ на симболите е таа, мислам дека делуваат убаво достоинствено и јасно!


Не мислам на државното знаме туку на знамето на Куклеш/ Вергина. Фалат краци на штитпвите на војниците и тоа мене лично ме навредува! Точно се знае колку краци треба да има тој симбол.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1258 Posted: 11-Aug-2011 at 20:04
Во секој случај дежурните критичари на кои им снема аргументи кога се постави споменикот и кога буквално скоро од сите беше позитивно прифатен си најдоа сега причина за критика. А куоризитетот е уште поголем кога се знае дека на истите знамето од Кутлеш не им представува ништо, исто како што таквите не се идентифицират со Александар и античката историја. Но сега наеднаш 16 краци им стаанаа нешто без кое се неможе и нешто поради кое целиот споменик губи смисол. Секоја чест за оние кои навистина им пречи кратењето на краци , но „дежурните„ се навистина проѕирни и мислам дека време е да престанат да шират негативна енергија.




Edited by kultuzin - 12-Aug-2011 at 08:05
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1259 Posted: 11-Aug-2011 at 20:40
мене не ми е баш пријатно со помалку краци да го гледам сонцето,но се надевам дека кога ќе влезиме во ЕУ,т.е. кога неможе нашиот драг и непрежален сосед да не блокира,дека ќе вратиме све што недостасува.дотогаш џабе се лажиме,сме потпишале документ во ОН и мора да го исполниме,посебно сега кога тужиме во Хаг.Но веќе длабоко овие дискусии навлегуваат во теми што не се за овој форум,па лично би сакал да ги избенуваме
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #1260 Posted: 11-Aug-2011 at 20:42
Дечки, да не се губи многу енергија на ова. Далеку од небитно е да се менуваат симболи и да се остане индиферентен према тоа и добро е што горе долу поголем дел од вас се наку.чени.
Ова е моето гледиште: пред се на овие простори е најјако изразен култот кон сонцето - машки принцип, кој преовладува во металното време и е зародиш на патријархатот, а директен наследник на матријархатот т.е. женски принцип на владеење и верување на овие простори.
Попознат, како период во историјата, е под името Хелиолатрија. Ова е период пред македонските кралства и настанокот на сонцето од Вергина..пардон, Кутлеш, како таков симбол. ..и како таков го восприемам, гледан во поголема рамка, е само продолжеток на континуитетот на култот кон сонцето. Сонцето на грбот на СР Македонија и сегашното на актуелното наше знаме, се ништо друго туку продолжеток на една огромна традиција и култ кон тој свет симбол.
И да не завлекувам многу, ова сега што се прави е смешна шарада која мораме да ја глумиме поради некои потпишани документи, но како се избришале, уште полесно ке се вратат краците кои што фалат, само треба да му дојде време. Сепак ке повторам, лично за мене е побитен култот кон сонцето кој што го негуваме со 6, 8, 12, а секако и со 16 крако сонце.
Се во свое време, асоцијата е непобитна, воочлива и недвојбена...
.....   .......
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6162636465 88>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.617 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.