build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Манастир Св. Наум

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 02-Dec-2015 at 23:07
jas ne sum od elitata a rado bi pojaduval vo toj restoran.. ako mozhi mislam...

Biblioteka so chitalna bi bilo daleku pospremno. Ima dovolno zhderalnici pod manastirot, nema potreba i toj samiot celosno da ja izgubi duhovnata namena i negovata najdominantna tochka da stane simbol za zadovoluvanje na bioloshkite nagoni
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 03-Dec-2015 at 00:19
Прифатено може покрај книги да има и некоја помала галерија на икони или музејска поставка. Но сепак горниот дел да биде како видиковец.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 03-Dec-2015 at 02:04
На фасадата на кулата јасно се гледа српскиот амблем и претпоставувам со идејата за возобновивање на Македонската православна црква од идеолошки причини кулата е рушена. Инаку. се согласувам дека изгледа интересно.

Edited by stratus - 03-Dec-2015 at 02:07
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 26-Dec-2015 at 12:22
1925, пред изградбата на кулата

dlib.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 24-Aug-2016 at 17:23
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 05-Oct-2020 at 12:49
Наводно фотографијата потекнува од 1863 година.https://twitter.com/WaiterMKD/status/1311010062920491011
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.062 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.