build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Изградба на карабина

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
rbobi26 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rbobi26 Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 29-Jan-2012 at 20:49
Работна рака од 18 до 25 евра со твој материјали, додека во бруто карабина се движи од 120 до 150 евра...
Back to Top
rbobi26 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rbobi26 Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 29-Jan-2012 at 20:50
Секоја плоча 100%, тараси 70 до 80 %, кров 50%
Back to Top
igorr View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Jun-2012
Location: KICEVO
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote igorr Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 06-Jun-2012 at 13:23
zdravo ke ve molam za pomos !!! sakam da gradam kuca  klasicna gradba bez nikakvi dekoracii i izvedbi  kuca prizemje i potkrovje so dimenzii 9m so 10m i podrum so dimenzii 9m 4m .
Vaka znaci me interesira gruba  cena za krarabina so  podrum i cena za karabina bez podrum!!
odnapred vi blagodaram na odgovoriteEdited by igorr - 06-Jun-2012 at 14:14
blagodaram
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 06-Jun-2012 at 18:14
веќе имаме пишувано,во Кичево цените можеш да ги прочиташ од мојот пост на првата страна,да не се цитирам самиот себе
Back to Top
igorr View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Jun-2012
Location: KICEVO
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote igorr Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 06-Jun-2012 at 19:00
da ama tie se ceni od 2011 godina vo red sepak blagodaram

Edited by igorr - 06-Jun-2012 at 19:00
blagodaram
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 06-Jun-2012 at 19:09
кај нас во Кичево времето е застанато,на тоа место запчаникот е скршен и се поновува истиот филм
Back to Top
igorr View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Jun-2012
Location: KICEVO
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote igorr Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 06-Jun-2012 at 19:11
hehe imas pravo Big%20smile
blagodaram
Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 06-Jun-2012 at 21:00
за сите кои прашуваат колку ќе ги фати карабината,цената е од 90-100 евра по м2
Back to Top
igorr View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Jun-2012
Location: KICEVO
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote igorr Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 07-Jun-2012 at 20:05
ova e sekako e so pazarenje na majstori i samiot da nabavis materijali si gradel li pobrzo ili ?
blagodaram
Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 12-Jun-2012 at 22:24
другар мој сака да гради па овие се цени кој ги сретнал.
Back to Top
Necromanser View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Sep-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Necromanser Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 06-Sep-2012 at 09:35
Здраво на сите
нов сум на форумов но од поодамна ги читам постовите и стварно се супер а богами и има што да се научи

вака сега, сакам да прашам ШТО ја крева цената на карабината
од повеќе имам слушнато дека тука спаѓаат подрумот, заоблени делови ...

1. дали ако наместо заоблени делови ставиме ѕидови со повеќе ќошеви, ќе се намали цената на карабина
2. дали меѓуспрат градбите ја креваат цената на карабината
3. дали разигран покрив ја крева цената

Ви Благодарам за одговорот
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 06-Sep-2012 at 19:40
Здраво Necromanser,

Доста ме плашеа и мене со подрумот но не добив впечаток дека толку ја ремети цената кога собирав понуди. Во исто време имав прилика да барам понуди за 2 куќи. Едната приземна куќа од 90 квадрати (без подрум) а другата со подрум на цела основа, приземје и кат со вкупно ~240 квадрати. Цената за карабина за првиот објект беше околу 18.000 ЕУР додека за втората беше околу 30.000ЕУР. Цените се постари и не ги земај за релевантни туку чисто за некаков ориентир како кај мене испаднале работите ако се споредува со/без подрум.

Што подразбираш под меѓуспрат градби?

Разиграниот кров не верувам дека особено би ти пореметило цена. Се се сведува на квадратура на материјал (лим да речеме) и колку ќе имаш опшивки за правење. Можеби опшивките би биле некоја поголема варијабла доколку е разигран кровот но не верувам дека би било нешто одлучувачко во цената.
Back to Top
Necromanser View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Sep-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Necromanser Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 07-Sep-2012 at 14:24
Fala na odgovorot Drugar
Pod megusprat gradba podrazbiram kat sostaven od dva dela koi ne se horizontalno ramni na ista ploca, tuku edniot del e nesto povisok ili ponizok od drugiot
momentalno pribiram ponudi za mojot plan koj se sostoi dva kata po 100m2 vkupno 200m2, bez podrum i bez potkrovje. se rasprasuvam kaj razlicni firmi i cenata e negde okolu 120e m2.
sakav da prasam koga nudevte plan i pribiravte ponudi, dali vi kazuvaa samo vkupna cena, ili vi kazuvaa temeli tolku, prv kat tolku, vtor kat tolku, pokriv tolku. bidejki nekoi razlicno go tolkuvaat toa cena od metar kvadraten (nekoi racunaat kolku ploci pa mnozat so cenata, a nekoi prv kat edna cena, a vtor kat druga poniska cena od m2)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 08-Sep-2012 at 17:24
И јас имам таква „искршена плоча“ и повторно не верувам дека влијае на цената, се работи за минимално плус употреба на материјали.

Понудата ми беше врз база на предмер. Ако на секоја фирма и приложиш предмер од проектот би требало да добиеш понуди кои може да се споредат помеѓу себе.

Инаку не знам како од око би кажувале колку се темели, колку е кат итн.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 08-Sep-2012 at 19:10
еден мој другар градеше деловен објект во центарот на Кичево,ама е доста како да речам `опасен` во бизнисот.за градбата направи исто како да е директор на дражавна фирма-распиша оглас и тој што му понуди најниска цена нему му е довери работата без тој за ништо да не се грижи.после тоа се испостави дека бил многу во право,кога се ископаа темелите излезе подземна вода,неможеше да се гради ,имаше многу проблеми.кога го прашав што сега ќе прави ми реше-сега У.. нека се секира,ич не ми е гајле што ќе прави.и така и испадна.на крај му плати колку што било во огласот и испадна уште во ќар.

но за ова треба да се има добар проект во кој е све прикажано и предвидено,да нема после тоа изведувачот оправдување за дигање на цената.

се работи за следниот објект(сликите ги позајмив од My Macedonia)
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 18-Sep-2012 at 21:11
троа оф. - koе кукиче е на другар ти? ако е првото алал да му е за футуризмот, ептен уникатен ем кичевски морам да признаам ваква современа интерпретација на еркер немам видено, иако донекаде и ја вади куќава надвор од тоа клај-приклај транзиционите закрпи

а ако е втората секоја чест за неокласичниов минимализам досега имам видено доста примери, но ко за кај нас навистина вкусно вклопено во опкружувањето иако со современ акцент! дури и олуците екстра симетрично се решени иако се заоблени, добро ова шаториве напред реметат просек, таман фали да бидат клод-дрвени-платнени наместо шарени-пластични-брендирани, евентуално и жардињери да има во стил ко куќата и ето га кичевски кубизам, а утре зошто не и футуризам и така најчесто проектите завршуваат најчесто без фасада, двор, партер!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 18-Sep-2012 at 21:43
куќата на првата слика со еркери и стакло над нив и куќата на втората слика е истата куќа.на првата слика е сликано од западна страна, а на втората од источна страна према градскиот плоштад.целата е изведена во `Г` форма,само завртена на лево (тоа што е таква е посебна прича(му влезе на комшијата зад него,искористи што си немал откупено земјиште,и кога се разбуди,виде куќа во дворот-бавчата)

Edited by gjoko - 18-Sep-2012 at 21:44
Back to Top
Dajk13 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 04-Feb-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Dajk13 Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 19-Apr-2016 at 12:35Edited by Dajk13 - 06-Sep-2016 at 12:32
Back to Top
Experience777 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Jun-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Experience777 Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 11-Jun-2017 at 00:19
Aj jas da prasham nie sme vo plan da gradime sega no mnogu mi se vide skapo 10 000 e za krovna konstrukcija od 160 m2 na dve vodi ... ajde help jas sum zhena i ne se razbiram mnogu no 10000 e za krov 😲😲😲 ili dajte vie mislenje kolku bi chinelo komplet nov krov so se shto treba , a jas neznam shto se treba za da se napravi so rabotna raka i materijal 😊 vi blagodaram odmapred
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 408
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 13-Jun-2017 at 08:21
што 10.000 за кров? евра? за 160м2?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.