build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Бизнис центар „Аура“ (Дебар Маало 2, Блок 14.11)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 22-Sep-2013 at 19:05
многу помонотоно него на рендерот
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 23-Sep-2013 at 00:14

Класичен пример за тоа како се упропастува прекрасна локација . . .

Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 23-Sep-2013 at 01:44
Само да не беше бела....
Traveling.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1904
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 23-Sep-2013 at 11:00
ne bi rekol deka zgradava e nekoja si katastrofa golema.. deluva sredeno i pedantno, bez klima uredi i slicni gluposti, mozebi ne e nekoe remek delo megutoa e dovolno obicna za da ne bode vo oci.

duri i bi rekol deka celava ovaa niza do bonimi mi e mnogu interesna i kontrastna, od objektov do toj hotelot cubic koj e kompletno razlicen pa se do bonimi koj e sovremen na mnogu razlicen nacin od nego.. e sega primetiv deka megu objektov i cubic ima uste 2 koi se gradat, bas me interesira kakvi ke izlezat

Edited by xnx - 23-Sep-2013 at 11:03
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 23-Sep-2013 at 19:25
Originally posted by xnx

ne bi rekol deka zgradava e nekoja si katastrofa golema.. deluva sredeno i pedantno, bez klima uredi i slicni gluposti, mozebi ne e nekoe remek delo megutoa e dovolno obicna za da ne bode vo oci.

duri i bi rekol deka celava ovaa niza do bonimi mi e mnogu interesna i kontrastna, od objektov do toj hotelot cubic koj e kompletno razlicen pa se do bonimi koj e sovremen na mnogu razlicen nacin od nego.. e sega primetiv deka megu objektov i cubic ima uste 2 koi se gradat, bas me interesira kakvi ke izlezat
најмногу фрустрира самиот факт што повторно еден скопски објект везе нема со рендерите со кои е најавен... инаку, нема ништо страшно во самата бела боја, страшно е што поради отсуството на барем две нијанси на боја, поради рефлективноста на белата, не се приметува ниеден елемент на фасадата, особено оние елементи кои ја правеа интересна
меѓудругото, масивно се импровизирани прозорите и оградите
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12475
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 27-Sep-2013 at 15:09
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 551
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 01-Oct-2013 at 23:29
Кој ќе купи стан и ќе живее тука,јака му душа!

Инаку да прашам...новиве објекти долж Партизанска имаат подземен паркинг?

Edited by kiriOK - 01-Oct-2013 at 23:36
Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 02-Oct-2013 at 09:11
Originally posted by kiriOK

Кој ќе купи стан и ќе живее тука,јака му душа!


Зошто? Јас на пример живеам на можеби најфрекфентната раскрсница во државава (кај црвен крст), па немам никакви проблеми...

Edited by kire85 - 02-Oct-2013 at 09:12
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 551
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 02-Oct-2013 at 15:32
Originally posted by kire85

Зошто? Јас на пример живеам на можеби најфрекфентната раскрсница во државава (кај црвен крст), па немам никакви проблеми...


Ова е апла на раскрсница,еден чекор и си на раскрсница.
Проблемот е чадот,бучавата,немањето зелена површина...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12475
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 10-Oct-2013 at 17:09
денес

За сè има вторпат
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 12-Oct-2013 at 04:32


Зошто е асиметричен толку тој делот кој е помеѓу првиот и вториот кат? Премногу се познаваат местата каде се спојуваат еден со друг (што и да се)... не изгледа убаво
Traveling.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 12-Oct-2013 at 17:40
Previous
затоа што кај нас сеуште никој не слушнал за заоблување на материјали и како се пресметуваат и изведувааат очигледно (се сеќавам дека некој од членовите тука констатно имаше фрустрации за рамни стакла на заоблени површини Smile)

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1904
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 15-Oct-2013 at 10:49
Originally posted by zabegan

се сеќавам дека некој од членовите тука констатно имаше фрустрации за рамни стакла на заоблени површини Smile)jas bev toa
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 15-Oct-2013 at 16:11


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 19:49
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 15-Oct-2013 at 17:13
Originally posted by marko.kostoff

Може да замолам некој да ми го објасни закосениот дел што се спушта од над вториот до над првиот спрат? Се обидувам уште од рендерот да сфатам, но еве не ми успева и откако е готова зградата. Dunno
нема никаква функција, едноставно го внеле во дизајнот за малце да ја размрда монотонијата на паралелите

инаку, што се однесува до тој елемент, на почетокот бев скептичен за него и не ми се допаѓаше, па после увидов дека е потребен детал во целата фасада, за на крај да видам дека успеале и него да го укакаат Bash


Edited by zabegan - 15-Oct-2013 at 17:13
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1904
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 15-Oct-2013 at 18:02
toj zakoseniot del uzasno izgleda.. ne mi se veruva kolku kiksiraa na zgradava
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12475
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 13-Feb-2014 at 16:18
Страничниот дел


DSC02817 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1904
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 13-Feb-2014 at 16:37
mnogu loso izleze zgradava, mnogu sterilna boja, los izbor na boja na stolarija i ogradi: kafeavo so crno. wtf?? renderot bese 10 pati podobar
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 13-Feb-2014 at 20:58
Originally posted by xnx

mnogu loso izleze zgradava, mnogu sterilna boja, los izbor na boja na stolarija i ogradi: kafeavo so crno. wtf?? renderot bese 10 pati podobar


Менуваш мислење за истиот објект како чорапи.

Белава боја за некој извесен период ќе се промени, се потемна и потемна ќе биде. Нешто како зградите кај последна 23ка во Капиштец.
Немањето речиси никаква допирна точка со рендерот ја прави оваа зграда да биде тотална утка.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1904
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 14-Feb-2014 at 10:28
haha, koga go dadov predhodniot komentar ne bese dovrsena, nemase ogradi... mi deluvase ne tolku losa megutoa so tek na vreme namesto da mi legne pocna da mi smeta
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.