build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Театар и библиотека - Тетово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 16-Aug-2022 at 22:49
Сите политичари ни се корумпирани говеда, ама "Зелениве" да можат сопствената мајка би ја закрпиле и за 2 денара.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 04-Mar-2023 at 15:59
Небаре е космодром – Тетовскиот театар ќе се гради 12 години!

Изградбата почна во 2014 година, беше ветено дека сè ќе биде готово до 2017 година. Но, рокот е надминат 6 години и понатаму не се гледа крајот на проектот за нова зграда на Тетовскиот театар и библиотека. Новото ветување е дека објектот ќе биде готов во 2026 година, поточно 12 години од поставувањето на камен-темелникот.

„Сега е втората фаза од изградбата на објектот која започна во септември 2021 година и работите се одвиваат според предвидената динамика. Според информациите и најавата од Владата на Северна Македонија, тој навистина треба да биде завршен на почетокот на 2026 година. Работата може да се одложи ако се појават непредвидени проблеми, но сметаме дека во 2026 година ќе биде изградена зградата на театарот и библиотеката во Тетово“, рече Вулнет Фејзули Технички секретар на Домот на културата.

Во меѓувреме, актерите работат како кираџии во Домот на културата и немаат ни минимални услови.

„Повеќе го чинеше градот Тетово, ја чинеше тетовската публика, тетовската младина, затоа што театар кој нема редовен репертоар на претстави секоја вечер не може да негува публика на начин како нормалните театри во светот. Што губиме како актери, како технички персонал, како режисери? Прво го загубивме здравјето работејќи на минус 20 затоа што овде е студено и тоа влијае на нашиот живот и здравје. Техничките услови се минимални за еден театар и тоа нè тера да се чувствуваме инфериорни како уметници од втор ред во оваа земја“, изјави Елмир Сејфулаи – актер.

„Кога ги прочитав овие бројки 25-27, 30-37 ми изгледа сосема бесмислено и пред мене се појавува ликот на Страгон во драмата на Семјуел Бекет, кој веруваше дека Годо ќе дојде и бескрајно чекаше, но Годо никогаш не дојде исто така и ова ми изгледа слично“, нагласи Ермал Чанга – актер.

„Не се во можност да создадат услови во постојната зграда, а камоли да изградат нова и да прават озвучување, услови итн. Темава е смешна. Тие се неуки. Секогаш велат – ќе одиме во Европа, епа направете го театарот по ѓаволите! Што да им понудиме на граѓаните? Барем нема да треба да им се правдаме на децата, затоа што син ми кој сега има 10 години ќе оди во Германија и нема да треба да му објаснувам за негрижата. Ќе му речам – оди и ти како другите!“, додаде Блерим Исмани – Актер.

Компанијата која ги изведува работите ја прекина работата зашто и должат пари. Камен-темелникот беше поставен на 28 ноември 2014 година./Алсат.мк

https://alsat.mk/mk/nebare-e-kosmodrom-tetovskiot-teatar-ke-se-gradi-12-godini/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 10-Dec-2023 at 15:55
Carpe diem
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 13-Dec-2023 at 00:07
Еве нешто од фб профилот на Артан Груби

Edited by Џоле - 13-Dec-2023 at 10:38
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 23-Dec-2023 at 17:59
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 15-Apr-2024 at 18:12
od fb

Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 03-May-2024 at 13:32
od fbCarpe diem
Back to Top
Marcello View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-May-2024
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote Marcello Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 22-Jun-2024 at 18:17
Само во Македонија можат бавно да одат работи за изградба на нешто што е државно? Секогаш излегуваат долгови и што ти јас знам работи.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.189 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.