build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 01-Dec-2016 at 16:20
Фала за објаснување.
Иначе штета е што нема ваква редовна линија, да има два-три недели лета полна ќе биде.
Критичар за критика
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 20-Dec-2016 at 12:23
Белградски аеродром „Никола Тесла“, крај на октомври годинава:

Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 13-Jan-2017 at 15:55
2016 бројки од регион

Букурешт 9.850.000
Софија 4.880.000
Белград 4.820.000
Критичар за критика
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 14-Jan-2017 at 19:32

ЯНУАРИ - ДЕКЕМВРИ 2016 (2015)

ВАРНА - 1.689.595 (1.398.694) ▲20,8%
БУРГАС - 2.878.883 (2.360.320) ▲22,0%


Летищата на Варна и Бургас с много успешна година и 4.6 млн. пътници

http://www.economic.bg/bg/news/7/letishtata-na-varna-i-burgas-s-mnogo-uspeshna-godina-i-46-mln-patnitsi.html
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 15-Jan-2017 at 11:44

Резултатот за Бугарија е дефинитивно страшен, сите четири аеродроми заокружија 10 милиони патници што е стварно европски просек.
Критичар за критика
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 17-Jan-2017 at 11:11
Ryanair pulls out of Osijek

Ryanair has suspended its flights between London Stansted and Osijek with immediate effect due to an ongoing spat with the airport over subsidies. The route, which was initially operated on a seasonal summer basis but was extended throughout the year this winter, has been terminated after Osijek Airport refused to provide subsidies in the form of advertising concessions to the airline. "The conditions put forward by Ryanair were unacceptable. I believe this is the main reason for the service suspension but we are yet to receive official word from the airline", the General Manager of Osijek Airport, Domagoj Marinić, said. The Stansted - Osijek route was Ryanair's only year-long service to Croatia. Ticket sales for the route have been discontinued.

http://www.exyuaviation.com/2017/01/ryanair-pulls-out-of-osijek.html

Edited by Obedineta Makedonija - 17-Jan-2017 at 11:12
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 07-Feb-2017 at 13:18
WizzAir открива през месец юли 6 нови дестинаций от летище Варна.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13216
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 07-Feb-2017 at 13:45
Имам впечаток дека Варна има добри врски со Израел (не мислам само на авионски), нели пред некое време имаше напад врз израелски туристи. Поентата ми е, веројатно израелските туристи доаѓаат организирано на летување?
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 07-Feb-2017 at 13:49
Да ,от едно 6–7 години има организирани посещения на изрелски туристи ,предимно с чартърни полети и по южното черноморие . Атентатът беше на летище Бургас.
Сега вече се открива редовна линия.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13216
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 07-Feb-2017 at 19:14


Ти благодарам за информацијата.
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 07-Feb-2017 at 19:36

Поредната новина за Варна с днешна дата :

Ryanair стартира полети на ниски цени от Варна

Ryanair обяви днес своите първи полети от Варна с новата линия до Брюксел, която ще оперира два пъти седмично. Полетите започват от октомври, което ще осигури 35 000 пътници годишно на летище Варна, третата дестинация на Ryanair в България.
От октомври, редовната линия на Ryanair във Варна ще осигури:

• 1 нова дестинация до Брюксел Шарлероа
• Полети два пъти седмично
• 35 000 пътници на година

Ryanair чества своя нов маршрут от България чрез пускане в продажба на билети в мрежата си от полети в Европа на цени, започващи от 9.99 евро за пътуване през февруари и март, които могат да бъдат резервирани до полунощ в петък (10 февруари).
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 17-Feb-2017 at 16:59
Transavia с полети до София.

Холандската нискотарифна авиокомпания Transavia ще обслужва от лятото полети до София.........

Ryanair предвижда скоро от София да може да се купи билет до САЩ.........


http://www.economic.bg/bg/news/8/holandska-niskotarifna-aviokompaniya-shte-leti-do-sofiya.html
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 19-Feb-2017 at 18:58
Што директно, што индиректно врзано со конкуренцијата од Ryan Air, Wizz Air од крајот на март го укинува летот Софија - Келн а минатата недела по само неколку месечно сообраќање ја укина и Софија - Кутaиси.

*За наредниот период Wizz Air најавија замена на 3 А321 со 3 А320(1 веќе од вчера е таму), ќе биде жестока битка во Софија со Ryan Air

Edited by Obedineta Makedonija - 20-Feb-2017 at 08:21
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4790
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 20-Feb-2017 at 06:14
2ве 3ри 4ри
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 28-Feb-2017 at 14:45
Croatia воведе летови за Букурешт и Хелсинки, ќе има додадок и Софија и уште една дестинација од Загреб. Летови што од Скопје би биле полни.
Критичар за критика
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 01-Mar-2017 at 23:56
Очертава се интересна година за летище Варна...

Вече и директни полети от Хелзинки до Варна
Norwegian Air ще лети всяка съботаNorwegian Air е четвъртата нискотарифна компания, която започва да лети от Варна тази година. От началото на юли, пътниците ще могат да летят директно от летище Хелзинки до Варна.
Norwegian Air ще лети между Хелзинки и Варна веднъж седмично – в събота, като първият полет е на 1 юли. Авиокомпанията предлага и изгодни цени за прекачване до различни дестинации в САЩ.

Припомняме, че от октомври Ryanair ще лети два пъти седмично от Варна до Брюксел Шарлероа.

На 26 март Wіzz Аіr възстановява полетите си от София до Варна. Авиокомпанията нacкopo oбяви, чe щe paзпoлoжи нoв Аіrbuѕ А320 нa лeтищe Bapнa. Caмoлeтът дaвa възмoжнocт нa aвиoкoмпaниятa дa дoбaви oбщo шecт нoви линии към мpeжaтa oт Bapнa. Новите полети са до Teл Aвив, Дортмунд и Мюнхен Меминген в Германия, Айдховен в Холандия, Ларнака в Кипър и Милано Бергамо в Италия. Те ще се обслужват целогодишно. Честотата на полетите по линия Лондон Лутън ще се увеличи от 7 на 10 седмично.

Нискотарифната авиокомпания EasyJet също започва да лети от Летище Варна с дестинации Лондон и Берлин.

Предстоят преговори за полети и от Варна до Манчестър.

Националният превозвач “България Ер” пък увеличава редовните си полети между Москва и морските летища Варна и Бургас. Причината е в големия интерес от страна на руските туристи към морските ни курорти през лятото на 2017-а.


http://varnautre.bg/2017/03/01/49250/%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5-%D0%B8-%D0%B4%D0%B8%D1%80%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D1%85%D0%B5%D0%BB%D0%B7%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B8-%D0%B4%D0%BE-%D0%B2
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 07-Mar-2017 at 16:08
Мене ме интересира зошто Бугарија Ер не е заинтересирана бар за сезонска линија Скопје-Софија има и тука и таму пазар за таква линија!!
Критичар за критика
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 07-Mar-2017 at 16:29
Originally posted by FlytheSky

Мене ме интересира зошто Бугарија Ер не е заинтересирана бар за сезонска линија Скопје-Софија има и тука и таму пазар за таква линија!!


Имаше таква линија до средината на 2008 и ја опслужуваа тие околу година дена и поради слабиот број на патници беше прекината, плус тоа линијата беше поопширна со плус Тирана.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 10-Mar-2017 at 12:20
Покрај „војната“ која очигледно ја добива WIzz(Скопје) со Eurowings(Приштина) сега удрија и по Аустријан на територија на скоро цела ех-Ју + Бугарија со Братислава(со 3/4 неделни линии од сите свои бази/дестинации на територија на ех-Ју + Софија)
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 529
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 13-Mar-2017 at 15:50
Originally posted by FlytheSky

Мене ме интересира зошто Бугарија Ер не е заинтересирана бар за сезонска линија Скопје-Софија има и тука и таму пазар за таква линија!!

Повероватно е WizzAir да можат да понудат таква линиja, след като подновиха линиjaва Софиja-Варна за цена от 10-15 евра. Да не зборуваме дека е многу близо - само 170 км. Поинтересна би била линиja Софиja-Охрид за туризам.
Авионот нема слободно место последниот пат кога патува и ако Bulgaria Air исто има таа линиja, но тамо ценава е 30-40 евра но со храна и чекиран багаж.

Edited by ink - 13-Mar-2017 at 15:52
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.