build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 25>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 731
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 18-Dec-2015 at 18:51Argisht Partez – Варна

Явно първият им проект е имал успех и сега се гради втори комплекс в същия умопомрачителен стил. Таргета им е руският пазар ,като гледам рекламните им стратегия.
======>>>>>>>   

Edited by Galileo - 18-Dec-2015 at 18:57
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 731
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 18-Dec-2015 at 18:55
>>>>>>Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 18-Dec-2015 at 23:31
Многу ми е мило во која позитивна насока тера Бугарија. Таму во градежништвото се промени многу и за разлика од тука политиката и квази-национализмот/патриотизам/историја/кашапопара е на страна. Правилно се тера таму за 10-15 години ја гледам Бугарија испред нас едно 30 до 40 години во секој поглед и поради други причини.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7571
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 19-Dec-2015 at 05:56
ау човече каков Лас Вегас кич е објектов горе
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13634
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 19-Dec-2015 at 13:28
Варна 2014.
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7571
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 19-Dec-2015 at 21:44
Originally posted by Џоле

Варна 2014.
ако ништо друго, барем е добро тоа што се работи за хотелски комплекси на сред дивина, не е голема штета направена
плус, од Дубаи може да заклучиме дека кичот е преференца на денешната елита... ако ништо друго, барем се продава, а тоа му е основна функција
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 06-Feb-2016 at 13:40
Не знаев дека Белград на вода почнал да се гради, си мислев дека е само идеја. Фотографии од официјалниот сајт од годинава:
Како треба да изгледа:
Повеќе ми личи на скандинавски отколку арапски проект, можеби влијае тоа што се наоѓа во Европа

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13634
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 06-Feb-2016 at 13:42
Многу сомнителен проект, со многу недоречености. Веќе се знае дека нема да изгледа како на првобитниот рендер, а внесени се и многу промени во содржините (зградите, нивната намена и слично). Којзнае што ќе излезе на крај.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13634
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 06-Feb-2016 at 13:44
Патем, еве што се гради во Сараево - станбен комплекс Sarajevo Waves. Првата зграда е завршена, почнува изградбата на другите.За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 06-Feb-2016 at 13:55
Изгледа дека Скопје највеќе заостанува во изградба на ислпланирани современи објекти.
Ќе биде супер доколку Белград на вода изгледа како прикажаното, со минимален криминал и мистерии (како доселување арапи, поплавување на Белград итн.), ќе внесе нов бран во регионот кој се надевам дека ќе се прошири и во другите градови. Тука особено мислам на ривалството со Софија кое се надевам дека ќе придонесе двата града да се развиваат. Ќе видиме што ќе се случи со Бнв по нивните избори на 24 април (малку чудно две соседни држави да имаат избори на ист ден??? освен доколку не се одложат нашите).
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 06-Feb-2016 at 15:06

Скопје не може да се мери со Софија... Може да се мери со Приштина и Тирана. Од двата е посреден град но со примања е тука некаде. Посебно мислам на гравитационен центар Скопје ја привлекува Македонија, дел од Косово и дел од јужна Србија што е сепак премалку.
Земи ги аеродромите на пример за да ги видиш разликите и кој со кој оди во пар.
Приштина и Тирана се од 1.5 до 2 милиони исто и Скопје. Софија е веќе ранг со Белград над 3 милиони...

И би додал уште ова. Од моето лично видување Белград многу стагнира. Тоа е така затоа што веќе не е главен град на 20 милионска држава и со тоа не се слеваат пари од други републики. За разлика од него Софија има поголем раст пред се во полето на бизнисот бидејќи е ЕУ и има повеќе инвестиции и поголемо гравитационо поле од Белград. Можеби порано Белград бил во регионот број еден но сега Букурешт и Софија наскоро ќе го надминат Белград.
Пример софиското метро е позначаен проект од Европски пари отколку Белград на вода.

Edited by one1 - 06-Feb-2016 at 15:14
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 06-Feb-2016 at 16:08

Софија ја споредив со Белград, а не Скопје. Се согласувам дека Скопје може да се мери со Тирана и Приштина, па и Сараево до некаде. Мое мислење е дека ако се изгради Белград на вода градот ќе привлече повеќе инвестиции, како и реализирање на децениската идеја за метро. Особено доколку се реобедини Југославија (малку веројатно) или стане дел од ЕУ (повеќе веројатно). Во Скопје, Тирана, Приштина, Солун, Сараево, Пловдив, Загреб, Љубљана, Ниш, Нови Сад и Ријека би било доволно изградба на некој модерен центар со висококатници, согласно големината и значењето на градот.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 746
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 06-Feb-2016 at 16:35
Кога сме кај мерења Скопје да се мери со Сараево и Тирана да, ама со Приштина никако не ми е јасна споредбата, нити во големина нити во развиеност на градот. Исто така Белград и Софија се една класа погоре (пред се заради големината)

Јас се надевам и речиси сум сигурен дека Скопје еден ден ќе може да се мери со Солун, град со 800 илјади и население од 1 милион кое гравитира кон него. Колку што најдов GDP (PPP) по глава на жител во Солун е ~17000 евра и невработеност од 30%. Додека Скопје мислам дека реално денес има 700-750 илјади жители и уште толку (Тетово, Гостивар, Штип, Велес, Куманово, Јужна србија и Косово...) што гравитираат кон него. Како и GDP (PPP) по глава на жител од 140% од просекот на Македонија (околу 11500 евра по глава на жител). За споредбата да биде целосна потребно е членство на Македонија во ЕУ.

Edited by stratus - 06-Feb-2016 at 16:37
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 14-Feb-2016 at 22:09
Скопје во однос на центар мислам дека полека го достига плафонот. Прво во според мене во следните децении неизбежен е раст на провинцијата во Македонија и провинциските градови а со тоа се поголемо стагнирање на Скопје (што е добро но првите ефекти треба да се видат за 10-15 па и 20 години).
Но ако го земеме Скопје како паланка или касаба во времето на СФРЈ, Скопје доживеа страшен раст бидејќи стана главен град на политичка средина(држава) исто како и останатите главни градови на другите СФРЈ републики плус Приштина.
Автохтоно на тоа на Белград му се случи меч во грб, бидејќи не е повеќе гравитационен, политички и економски центар на 20 милионска земја.
Загреб на пример со влезот на Хрватска во ЕУ се интернационализира и достигнува едно ниво на космополитизам како на пример таму има повеќе интернационални компании повеќе од Белград иако Белград е поголем град.

Edited by one1 - 14-Feb-2016 at 22:14
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13634
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 12-Mar-2016 at 17:10
Малку фотки од Приштина, од албанскиот форум на ЅЅС:нас. Улпиана

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13634
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 12-Mar-2016 at 17:13
Неколку и од Тирана:

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13634
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 12-Mar-2016 at 17:14


Long Hill Residence

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 12-Mar-2016 at 17:14
Зградиштата изградени во последниве 15тина години се >>>> , со исклучок на 2-3 пристојни.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13634
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 12-Mar-2016 at 17:28
Пловдив, Бугарија (фотографиите се преземени од бугарскиот форум на ЅЅС):


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13634
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 12-Mar-2016 at 17:30


За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 25>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.