build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 91011
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11957
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 11-Apr-2019 at 15:54
Originally posted by nenad

Ne znam kolku e poznato, no vo Belgrad e vo tek golema akcija na gradenje gluposti a la Skopje 2014 (gondola, monumentalni spomenici, kič fontani, itn). Ironično veke go narekuvaat Severno Skopje
Тоа се трошки во споредба со Скопје 2014. Не дека ги оправдувам тие проекти, но потенцијалот да го уништат Белград е далеку помал зашто тој веќе има оформен центар. Случајот со Скопје, за жал, е инаков и многу, многу далекусежно пострашен.

Edited by Џоле - 11-Apr-2019 at 15:54
За сè има вторпат
Back to Top
Théoden View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Online
Posts: 33
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 11-Apr-2019 at 15:58
Originally posted by kiriOK


И повторно ќе повторам,гледајте ја Тирана,мислете на Скопје.
Вака ќе беше и Скопје да не беше земјотресот....

...

Солун

...


И Солун ќе беше бетер, типичен пост-османлиски град, да не беше големиот пожар од 1917, некои велат подметнат, после кој е проектиран и изграден практично од нула.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 454
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 12-Apr-2019 at 07:21
Originally posted by Théoden

И Солун ќе беше бетер, типичен пост-османлиски град, да не беше големиот пожар од 1917, некои велат подметнат, после кој е проектиран и изграден практично од нула.


Тој пожар во Солун бил ако не грешам 1915 та година...значи грциве во урбанистички аспект не дозволиле ништо да одскокне во Солун цели 104 години!
И сеуште не дозволуваат.
А и да не бил тој пожар не се сомневам дека грциве ќе најдеа начин да го обликуваат градот во стилот како и нивните други поголеми градови - Лариса,Волос,Патрас,Атина...

Додека Скопје од 1960 тите, 1970 тите и 1980 тите кога најмногу се градеше плански во Скопје,целиот сегашен булеварен систем на градов е тогаш реализиран,што е можеби најважниот сегмент што не спасува денес од буквален колапс.
Доколку сега се препуштат такви проекти на сегашниве,само претставите си колку и какви булевари би имало во сегашново лудило каде царува градежна мафија и приватен и индивидуален интерес.
Но тој организиран период кога Скопје одеше во правец на функционален град траеше до 1990 тите, после тоа започна се да иде у пм и да се распаѓа.
Наместо оставштините од турската касаба наречена Старо Скопје како Маџир маало и сличните да ги замениме со типска населба со мала катност или деловен ареал повторно со регулирана катност,ние добиваме голубарник ала модерна турска касаба.Наместо во Стар Аеродром да добиеме т.н спална соба на Скопје-фамилијарна станбена населба,типски градена со многу зеленило и пространства,ние градиме гето.
Наместо Скопје да се шири ние го згустуваме и тоа кај што не треба и како не треба.

Сега веќе сме во фаза каде се цица тоа што вредеше,се градат згради измеѓу или до објекти и комплекси кои се градени по стандард,значи уште не сме го допреле дното но кај и да е за 10 тина години таму ќе сме.
А ако вака продолжат нешатата и понатаму, можно е да упаднеме у група со Тирана.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1464
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 13-Apr-2019 at 17:22
Се разбира дека Тирана има катастрофално наследство. Но, мојата, а и на софорумците поента беше дека тоа што Тирана го прави сега е многу подобро од тоа што го прави Скопје.

Еве уште еден облакодер. Во Скопје вакви нема. Само ѕидови на настел.

https://www.calvertjournal.com/articles/show/11019/tiranas-latest-ultra-modern-tower-block-pixelated-map-of-albania
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11957
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 15-Apr-2019 at 10:30
Нова станбена зграда во Белград. На мислење сум дека и на Скопје му се потребни повеќе вакви згради, згради со сопствен карактер, а не безлични кутии од типот на она што се гради низ Стар Аеродром и пошироко.

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1464
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 15-Apr-2019 at 11:24
Булевар 79, Белград. Извор: remorker.rsEdited by Staro Skopje - 15-Apr-2019 at 11:29
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1755
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 15-Apr-2019 at 13:00
Нов проект во Ferizaj(Uroshevac)-од фб

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11957
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #208 Posted: Yesterday at 09:58
Originally posted by Staro Skopje

Булевар 79, Белград. Извор: remorker.rs


Само за информација: овој проект во Белград е промена на фасада, а не целосно нова зграда.

---------------

Нешто интересно од Софија:Проектот КАМЕННАResidence Dragalevtsi...Комплекс Амаја...Garitage Park

Edited by Џоле - Yesterday at 09:59
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 91011

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.