build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4041424344 45>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 992
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #821 Posted: 08-Jan-2024 at 21:26
Архитектурно и реално погледнато Македонија,Бугарија, Косово и Албанија повеќе припаѓаат таму негде во Кавказот ако не и комплетно во Азија.
Градовите и селата во овие држави не изгледаат ко да се Европа.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 874
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #822 Posted: 09-Jan-2024 at 00:21
Можете да ликувате колку сакате, но архитектурата во Бугарија не има заминато со едно 70 години. Сте се фатиле за то Копенхаген ко да нема уште 100 феноменални згради низ нишкава. Па дури и за кич како "Копенхаген" не може ништо да се каже за изведбата која е на високо ниво.

Во МК и за 30 000 еур за квадрат нема да добиеш врвна изведба бидејќи просто не постои тајфа која може тоа да го изведе.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15044
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #823 Posted: 09-Jan-2024 at 09:55
Не ликуваме, туку коментираме. Во однос на кич архитектурата, мене не ми е јасно како може вакви проекти да поминуваат во Бугарија, па и во регионов (во смисла, не е дека се нема пари туку, се чини, не се знае да се изведе неокласична архитектура).

Кај Бугарија, а и други земји од регионов, ми се допаѓа што често имаат „блоковски“ пристап кон градење, т.е. една фирма зема и гради цел блок, нешто што кај нас, на пример, многу фали - еве, да го споменам само Маџир Маало, кое наместо да добие таков пристап и да биде со поунифицирана архитектура, сега изгледа турли-тава од стилови и згради, зашто секоја зграда ја прави различна фирма.
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1352
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #824 Posted: 09-Jan-2024 at 15:19
Originally posted by Џоле

Не ликуваме, туку коментираме. Во однос на кич архитектурата, мене не ми е јасно како може вакви проекти да поминуваат во Бугарија, па и во регионов (во смисла, не е дека се нема пари туку, се чини, не се знае да се изведе неокласична архитектура).

Кај Бугарија, а и други земји од регионов, ми се допаѓа што често имаат „блоковски“ пристап кон градење, т.е. една фирма зема и гради цел блок, нешто што кај нас, на пример, многу фали - еве, да го споменам само Маџир Маало, кое наместо да добие таков пристап и да биде со поунифицирана архитектура, сега изгледа турли-тава од стилови и згради, зашто секоја зграда ја прави различна фирма.

Мислам дека hcitrS не мислеше на тебе, туку на дежурното тролање на одредени исти индивиди,чиј единствен придонес на форумот е да тресат зелени.Ти сосем коректно си го кажа своето мислење за разлика од глупавите, неуспешни обиди за генерализирање и псевдо иронија.
Што се однесува до кичот - го имало и ќе го има насекаде и во иднина.Гледано од строги естетски критериуми, и барокот и rococo се исто така кич.
Што се однесува до Бугарија, оваа архитектура не е од незнаење да се направи неокласицизам, туку е намерно баран ефект, чија таргет е одреден тип клиенти.
Ваквата архитектура беше хит пред 10-12 години и беше наменета за русите кои масовно купуваа домови во Бугарија(не знам зошто, но тие многу си падаа по таков кич),бугарски лумпени и новобогаташи со сомнителен вкус.Јас самиот имам објавено слики многу пати на такви проекти.
За среќа, овој период помина и вакви објекти се градат се помалку.

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 992
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #825 Posted: 10-Jan-2024 at 02:30
Тоа не го менува фактот дека бугарските населени места архитектонски се послични со оние во Турција, Грузија, Ерменија и Русија отколку со оние во Србија,Босна,Хрватска.
Back to Top
doncho View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Jan-2021
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote doncho Quote  Post ReplyReply #826 Posted: 10-Jan-2024 at 07:58
Originally posted by Galileo

Резиденция Пирин - София


















Не знам за што зборите, но одете еве 2 страни наназад и разгледајте ги проектите низ Бугарија. Споредете ги со тие низ Скопје. Уствари не може да се спореди.
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 349
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #827 Posted: 10-Jan-2024 at 10:55
Originally posted by kiriOK

Тоа не го менува фактот дека бугарските населени места архитектонски се послични со оние во Турција, Грузија, Ерменија и Русија отколку со оние во Србија,Босна,Хрватска.

Прво не е така,еве разлистај ја темава и самите проекти ќе си кажат,90% се поарни од се она што се градит во ск,мк да не прајме муабет,ок можеби поголемио дел од бг население не живејт во ними,ама дел да,и ќе,односно се работит на то да дојди до некаков напредок и кревање на нивото и квалитето на живеење.
Второ од кога србија,босна,хрватска се некаков репер за архитектура ? А за чија архитектура личит на руската,ерменската.. па мислам срамота е да спомниш,шкупљанца ѕид до ѕид,поштана,факултетине,селски ѕид...
Па луѓено бре не му сметат 120 во должина ама му сметат 120метри во висина,шо мрајме муабет појќе ? Зедоја гтц ерменската катна гаража ја гушкаја ние бар не смејме збор да кажиме.
Ете тие бар се трудат,менваат и фасади,и во софија и во белград,во белград комунистичката пошта ја рушит вучич и ќе ја гради старата,барокна,во Бугарија веќе реков,дури и она што го ругате "копенхагенското" овде ни такво немаме бре,барок од стропор и пластика и психопатски гол бетон,ние сме нашле да збораме за други....
Back to Top
doncho View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Jan-2021
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote doncho Quote  Post ReplyReply #828 Posted: 10-Jan-2024 at 14:25
Originally posted by Vire

Originally posted by kiriOK

Тоа не го менува фактот дека бугарските населени места архитектонски се послични со оние во Турција, Грузија, Ерменија и Русија отколку со оние во Србија,Босна,Хрватска.

Прво не е така,еве разлистај ја темава и самите проекти ќе си кажат,90% се поарни од се она што се градит во ск,мк да не прајме муабет,ок можеби поголемио дел од бг население не живејт во ними,ама дел да,и ќе,односно се работит на то да дојди до некаков напредок и кревање на нивото и квалитето на живеење.
Второ од кога србија,босна,хрватска се некаков репер за архитектура ? А за чија архитектура личит на руската,ерменската.. па мислам срамота е да спомниш,шкупљанца ѕид до ѕид,поштана,факултетине,селски ѕид...
Па луѓено бре не му сметат 120 во должина ама му сметат 120метри во висина,шо мрајме муабет појќе ? Зедоја гтц ерменската катна гаража ја гушкаја ние бар не смејме збор да кажиме.
Ете тие бар се трудат,менваат и фасади,и во софија и во белград,во белград комунистичката пошта ја рушит вучич и ќе ја гради старата,барокна,во Бугарија веќе реков,дури и она што го ругате "копенхагенското" овде ни такво немаме бре,барок од стропор и пластика и психопатски гол бетон,ние сме нашле да збораме за други....


Уште полошо на што личат зградите нови низ аеродром? Дали тоа може да се нарече архитектура или стил? Да не правиме муабет за кисела вода, маџир маало итн. Едино овие проективе на Атика добро изгледаат и чест уште на некои исклучоци, ама тоа не е ни приближно до она што ги гледам во регионот.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1352
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #829 Posted: 11-Jan-2024 at 18:15
Varna
1/2

K Residence


























Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1352
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #830 Posted: 11-Jan-2024 at 18:36
2/2
K&E Residence






















Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1352
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #831 Posted: 13-Jan-2024 at 18:01
Bizantina Residence - Varna


































Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1352
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #832 Posted: 16-Jan-2024 at 14:29
UPTOWN SQUARE - най-новиот mixed-use проект в София.












Edited by Galileo - 16-Jan-2024 at 19:44
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1352
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #833 Posted: 18-Jan-2024 at 19:35
Во последнита година и месеци, мојот интерес е насочен кон природо сообразни, зелени проекти и комплекси со ниски згради и куќи,па не обрнав многу внимание на другите станбени проекти.
Един мал update на големите станбени проекти со висококатници во Софија
1/3
Capitol Residence 1 и Capitol Residence 2
Првиот комплекс е во напредна фаза и чин 15, а вториот е во фаза ground works.











Central Park









Охридско Езеро Парк






Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1352
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #834 Posted: 18-Jan-2024 at 19:43
2/3
Kosher













Strojko Lux










Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1352
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #835 Posted: 18-Jan-2024 at 19:51
3/3
Smart Tower








M Tower








Nove Homes






Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 512
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #836 Posted: 19-Jan-2024 at 12:28
1270е за метар квадратен? На какво место е комплексот „Охридско езеро парк“? Каква е побарувачката? Не ми е верно дека толку ниски се цените.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1352
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #837 Posted: 19-Jan-2024 at 14:15
Originally posted by JovanOdGjorche

1270е за метар квадратен? На какво место е комплексот „Охридско езеро парк“? Каква е побарувачката? Не ми е верно дека толку ниски се цените.

Ами комплексот е на многу добра локација ,така наречениот широк центар.Гледајќи ја картата е 10 минути од идеалниот центар , 10 минути од НДК ,транспортно е исто така многу добро обезбеден-во близина има 3 трамвајски линии и неколко автобусни линии, на 10 мин. е од Mall of Sofia ,има 2 големи парка и 3 големи и реномирани болници..





Претпоставувам дека цената е рекламен трик - се дава најниската можна почетна цена без ДДВ.Кога комплексот ке биде целосно завршен, нема да е иста цената.
Но, генерално, ова е цената на нормалните станове , кои не спагат во категоријата луксуз.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19705
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #838 Posted: 20-Jan-2024 at 19:21
Коцка по коцка: Нов ориентир на Тирана

Тирана веќе со години е позната како еден вид полигон каде што бројни светски архитектонски фирми ги вкрстуваат своите знаења и вештини, а најновиот проект кој треба да го редефинира хоризонтот на градот е наречен Hora Vertikale и е потпишан од португалското биро OODA (Oporto Office for Design and Architecture).

Авторите на проектот за централната џамија во Приштина, која моментално е во изградба, архитекти од Порто, овој пат креирале единствена кула која се карактеризира со кластеризирана фасада. Според проектот, објектот треба да биде со вкупна површина од 55.000 квадратни метри и висина од импозантни 140 метри.











https://www.porta3.mk/kocka-po-kocka-nov-orjentir-na-tirana/?fbclid=IwAR3-AdIITja4vUWHioRnUy6XZbToC64AjH1JaCaMinmZbTvdIyDNUO3KEnw
Carpe diem
Back to Top
Konzul View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Dec-2019
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote Konzul Quote  Post ReplyReply #839 Posted: 21-Jan-2024 at 13:47
Не се толку ниски цените бидејќи кај нас цената се пресметува само на нето квадратурата, кај нив се пресметува бруто површина плус заеднички ходници, скали, фоаје плус се плаќа и за парцелата како и за лифтот, па за стан од околу 50 м2 треба да платиш оклу 100-110 м2. Споредбено со кај нас цената би дошла околу 2800 евра за м2. Во подобрите комплекси цената е околу 3500 евра за м2, додека куќите се движат од 800.000 евра па нагоре и окoлу 300 евра се плаќа за одржавање на комплексот во којшто се наоѓа куќата.

Edited by Konzul - 21-Jan-2024 at 13:48
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1352
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #840 Posted: 22-Jan-2024 at 15:13
Софиja
1/2
Oбориште26




















Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4041424344 45>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.