build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мост кај МНТ (првично планиран со Панорамско трк.)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 29>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 21-Aug-2015 at 09:46хаха сдс предизборно ќе ги окупира спомениците со сини шалои а тркалото со сини чунои можеби фасадите со сини јајца, но бидејќи оние се нали глобализирачи па ради словенска хомогеност место сина ќе користат плава боја

а вмро ќе ги принуди бихачка да ја фасадираат со неокласично профилиран стиропор

абе факт е дека тркалото ќе бидне а дали ќе го паркираат тука или другде зависи само од изборите, лично се радувам што заради истите ќе биде стопирана изградбата (се надевам) на телекомуникациската кула на водно та Крстот да куртули од телевизискиот пандан кој според секоја логика треба и може да го пернат на СЦГ

~

нејсе тркалово во следната ротација на власт може да дочека да го стркалаат и врз ГТЦ [1] та и Кале односно МСУ а зошто не и над МТВ и така тоа бункерот е напраен да издржи нуклеарен удар а не панорамско тркало, но ќе бидат курнази ако го кренат на Водно таман наместо тоа телевизиската кула а над тркалото нека паркераат антените, така и симболично горе ќе има Сонце и Крст ко два најпочитувани симбола на ова поднебје

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 21-Aug-2015 at 11:16
Треба да се земе предвид фактот дека вчера имаше силен дожд во Скопје токму кога се одржуваше протестот против Панорамското тркало. Тоа сигурно влијаело на бројноста.
За сè има вторпат
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 21-Aug-2015 at 18:33


Џоле оправдување нема, можеби дождот одвратил народ, но самите организатори треба да се маса народ од 500тина хардкор ентузијасти, а овие тука се 50тина кои потенцијално би извикале со себе уште по еден двајца пријатели, дефакто мотивацијата можат да ја истераат или естрадни ѕвезди или политички водачи, но и едните и другите се плашат да не им падне рејтингот зараи слаба подршка, а веќе и своето членство имаат мака во опозицијата да го мобилизираат, просто долго време нивните маршои и мегафони немаат особен ефект освен дневно политичка репортажа на вести а во најдобар случај дебатна емисија

а тука е и општествената летаргија апропо естетика во урбанизмот, кога народ се бори да закрпи крај со крај просто нема време за тепање по естетски митинзи и слични муабети, тие од фотеља ни на форумов не се одважуваат да проговорат та ќе излегле негде да дадат морална подршка или отпор за некоја појава, а и оние кои имаат време фејсбук им еба мозок и остали органи и тоа по список, све фотељашки амеби спржени до јаја!

единствено што може во овој случај да бидне ко штопна за тркалово е следните избори дпмне да олабави, а занејки дека на своја страна ги има пензионерите и администрација ова повеќе од јасно е дека нема да биде случај, така да чорба и тоа панорамска


Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 22-Aug-2015 at 11:06
ме интересира едноставно, дали има некој на форумов што смета дека баш на таа локација треба да се потрошат толку пари за градење на "баркно" панорамско тркало?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 22-Aug-2015 at 11:55
не
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 22-Aug-2015 at 12:55
Најверојатно нема, не би требало. Едноставно панорамското тркало чини премногу за да земе некој да го брани. Само проблемот околу дискусијата со секој поединечен објект/проект е што многу брзо се прелева во меѓупартиско препукување, со тоа што противниците на СК14 стануваат се поагресивни и повулгарни како минува времето.
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 77
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 22-Aug-2015 at 18:03
Дали некој знае кои се референтни цени за изградба на панорамско тркало. Цената што се спомнува од 18 мил. ЕУР некако ми изгледа превисока.

Ако одиме по логиката дека пред 30 години државата изградила панорамско тркало во луна парк, некако ми е неверојатно зошто сега државата не би можела да изгради. Но цената за мене е многу спорна, 18 мил. ЕУР???

Еве мостот нека е 3 мил. ЕУР. ама 15 мил. еур за панорамско тркало? Колку не коштало панорамското тркалов поставено во луна парк во 80-тите години?

Можеби нашите претеруваат со димензијата или специфичноста на теренот за поставување? Дали има некој попрецизни информации колкаво ќе биде панорамското тркало во споредба со она што го имаме со луна парк?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 24-Aug-2015 at 11:31
Originally posted by GlavaАко одиме по логиката дека пред 30 години државата изградила панорамско тркало во луна парк, некако ми е неверојатно зошто сега државата не би можела да изгради. Но цената за мене е многу спорна, 18 мил. ЕУР???

е да бе, све што има изградено државата во тоа време е сиво и брутално, ама панорамското тркало е проект за пример за тоа што е потребно

дури и тркалово да имаше многу подобра цена и дизајн, факт е дека е непотребно, со еден ред други работи кои може да ги набројуваме до утре
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 24-Aug-2015 at 17:43
Ние денес немаме забавен парк! Но затоа имаме вртелешка и панорамско тркало на плоштад, па кој знае може и картинг околу прскалките па се до триумфална.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 24-Aug-2015 at 19:18
Originally posted by alexsend

Ние денес немаме забавен парк! Но затоа имаме вртелешка и панорамско тркало на плоштад, па кој знае може и картинг околу прскалките па се до триумфална.


Како ќе каже премиерот, така. Што ќе сони, тоа. Како ќе биде расположен, така.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 24-Aug-2015 at 19:55
Инаку, веќе се гледа бетонската основа за тркалото во Вардар, вчера поминав по Камен мост, ама нејќев да ја сликам.
За сè има вторпат
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 24-Aug-2015 at 20:14
На страна и естетика, кич и други прашања, ама да се градат вакви масивни објекти во речно корито е чисто лудило.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 26-Aug-2015 at 04:44

Originally posted by Navigator

Најверојатно нема, не би требало. Едноставно панорамското тркало чини премногу за да земе некој да го брани.


зошто тогаш не распишат референдум, касно ли е така да се стопира нечија идеја, а ко таква да се дислоцира на посоодветна локација, или веќе нарачката е затворена та неможат да и скубнат на судбината нит во позиција нит во опозиција


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 08-Sep-2015 at 09:03
Лево - бетонската основа за панорамското лудило... т.е. тркало. Фотографијата е од 10 август.фото: emzepe (flickr.com)
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 08-Sep-2015 at 15:59
ne se sekirajte, najverojatno ke ostane samo na ova
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 13-Sep-2015 at 19:41
Originally posted by xnx

ne se sekirajte, najverojatno ke ostane samo na ova


A да,па нормално   
Back to Top
skoz13 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote skoz13 Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 14-Dec-2015 at 15:14
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 18-Dec-2015 at 00:20
Убаво рече Ставревски дека се лудаци.
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 77
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 27-Dec-2015 at 20:38
Еве неколку вчерашни слики:


Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 04-Mar-2016 at 20:54
Originally posted by Petar Skopje

Убаво рече Ставревски дека се лудаци.


Иде крајот на најлошиот проект некогаш замислен. За почеток тешко ќе биде човек да се опорави од овој шок.
Инаку начув дека веќе се предлага да се постави една мини панорамско тркало со димензии метро на метро таму некаде средина на лето.   

Edited by one1 - 04-Mar-2016 at 20:55
Плав, не црвен.
Масон, не комунист.
Критичар, не поттрчко.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 29>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.