build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски народен театар (Стар театар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 61>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 09-Mar-2011 at 18:24
Абе mirror на објектот ќе сфатев да главната фасада (влезната) биде јасно потенцирана и отворена кон некаков плоштад, парк, река или слична отворена површина(види доле фотос Париска опера - Шарл Гарние), а не да гледа вака несреќно во калканот на музејов на ВМРО (како изнудено)и да е на одвај прописно урбанистичко растојание од него...ама кога не се знае, стварно не се знае...и тие што се трудат да се направат големи архитекти, а де факто улетаа на сцената како силеџии, самите си пукаат во нога со вакви небулози...така да со mirror-от на објектот не е добиено поприлично ништо...

MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 155
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 09-Mar-2011 at 22:10
Dave Gahan bas si vo pravo a kolku sto gledam porano ne bil taka svrten a inace si totalno vo pravo Mn po uubavo bi izgledalo da gleda na nekoja odtvorena povrsina pa makar i obratno da bese svrrten ke bese Mn poubavo a neznam sto arxitekti gi imaat dizajnirano site zgradi zosto nekj ne se sofpagaat,bas ke bese dobro site da bidat vo nekoj moderen stil ili pa stilot sto go imal skopje pred zemjotresot ama na kraj kraista za zal nikoj ne me prasuva :S
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7262
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 10-Mar-2011 at 01:24
Originally posted by Рок-Барок

Originally posted by zabegan

Originally posted by Makedonij

А кровот малце е изменен?
малце повеќе е изменет, или подобро составено, нема никаква врска со стариот Ohno
инаку не разбирам која е потребата од тие измени?


А која е па потребата да биде 100 % ист.. Зошто за се мора да се бара влакно во јајце.. Дај олабавете
никој не бара влакна во јајцето, јајцето си е потполно влакнесто тука LOL

сериозно, под реконструкција се подразбира изградба на нов објект потполно идентичен на стариот, а тука не се работи за некои мали неприметливи измени, туку за целосно нов објект
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7262
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 12-Mar-2011 at 22:47
од денес

Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 13-Mar-2011 at 08:12
Applause
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 13-Mar-2011 at 13:23
mnogu bavno ide izgradbata na teatarov
Back to Top
Alex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jun-2009
Location: Paris / Ohrid
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Alex Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 16-Mar-2011 at 21:48

Нови девет милиони евра за „Скопје 2014-та“

Предраг Петровиќ Коментари (0)   
16.03.2011 18:21
 

 

Наголемо се трошат пари за „Скопје 2014-та“. Уште нови девет милиони евра ќе отидат за австриска фирма занаетчиски работи, мебел, осветлување и орнаментика за стариот театар.

Со оваа последна набавка на министерството за култура речиси за пет пати е зголемена сумата која се предвидуваше за театарот.

Премиерот Груевски тврдеше дека објектот ќе чини само 6 милиони евра, но испадна дека досега се потрошени над 25 милиони евра. Или целата финансиска конструкција е надмината за само 20-тина милиони евра.

Сите објекти од „Скопје 2014-та“ испаднаа неколкупати поскапи од најавите на власта. За спомениците се тврдеше дека ќе чинат 10 милиони евра, а само толку е Александар на Букефал и фонтаната на која се планира да биде поставен годинава.

Сите споменици заедно тежат над 50 милиони евра. Само театарот и спомениците ја достигнуваат сумата од 80 милиони евра колку што тврдеше Груевски дека ќе чини целиот проект „Скопје 2014-та“.

Проектот и огромните суми народни пари долго време се цел на критики на јавноста а стигнаа и до светските медиуми. Британскиот „Економист“, „Скопје 2014-та“ го споредуваше со епизода од стриповите на Астерикс и Галските авантури.

„Економист“ тврдеше дека Премиерот Груевски несомнено ќе сака „Скопје 2014-та“ за кој се потрошени стотици милиони евра пари на граѓаните да го искористи во изборната кампања како негов голем успех.

Забрзано се привршува и со проектот за обновување на фасадите во центарот на Скопје, а како нов детаљ во планот за „Мал ринг“ се најде и партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ кое ќе се издигнува на висина од 22 метри.  Nuts


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=135600



Edited by Alex - 16-Mar-2011 at 21:49
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7262
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 16-Mar-2011 at 22:22
вистинско злато да не ставаат во театарот наместо позлатување?
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 17-Mar-2011 at 02:04
Ај само споредба горе Париз и доле Скопје. Ма колку и да го сакам Скопје, реалноста ме тера да не сакам да живеам овде. Убаво е со проектов, ама тревникот одма на почетокот од сликата покажува колку се џабе ваквите градби за средување на Скопје. Куќа се гради од темел, а не од покрив. Можда малку офтопик, ама ме фати некоја нервоза од сивилото на моето Скопје.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 17-Mar-2011 at 08:15
Kolku i da go sreduvaat, trebe da si go smenite mentalitetot na odnesuvanje, se krše se krade, se razbiva uninešteno, toa voaa i taka....
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 24-Mar-2011 at 13:44
Еве нешто од денес...

Почнале со поставување на некој слој материјал, навистина незнам што е.. но мислам дека е како оној на останатиот дел од кровот, мислам на долниот дел...


Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 24-Mar-2011 at 14:48
Originally posted by Makedonij

Kolku i da go sreduvaat, trebe da si go smenite mentalitetot na odnesuvanje, se krše se krade, se razbiva uninešteno, toa voaa i taka....

Македониј ја погоди поентата у срце. Ама како на пола народ тоа да им го објасниш. Проблемот е во тоа што народот е во облаци. Ако има малце кеш може да се паркира кај сака, да крши шо му дојде, да фрла кај сака. Џабе воведоа казни кога ем малку се казнува ем ко за инат се прави спротивното. Сигурен сум дека уште после отворањето на театаров внатре ќе има нешто скинато, оштетено и фрлено ѓубре.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 24-Mar-2011 at 14:55
Хиихихи ги видов кога ја направив сликава, ама дури сега ги забележав на неа... Јапонци или Кинези, во секој случај источно азијци...

Сум ги фатил малку во кадар доле се гледа на сликата. Таа жената држи нешто како тетратка, е сега незнам зошто и е на глава, дали гледа нешто, дали нешто од сонцето, или пак се крие од мене....
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 24-Mar-2011 at 17:10
Катран е тоа, на него се лепи шиндра или што и да едруго одозгоре. Ккао изолација се мести.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 24-Mar-2011 at 19:38
Originally posted by N23

Originally posted by Makedonij

Kolku i da go sreduvaat, trebe da si go smenite mentalitetot na odnesuvanje, se krše se krade, se razbiva uninešteno, toa voaa i taka....

Македониј ја погоди поентата у срце. Ама како на пола народ тоа да им го објасниш. Проблемот е во тоа што народот е во облаци. Ако има малце кеш може да се паркира кај сака, да крши шо му дојде, да фрла кај сака. Џабе воведоа казни кога ем малку се казнува ем ко за инат се прави спротивното. Сигурен сум дека уште после отворањето на театаров внатре ќе има нешто скинато, оштетено и фрлено ѓубре.


Се се може ако се сака, секој требе кај себе прво да рашчисти, замисли одам во Кочани во болница тетка која работеше на информациите, средена у нула,(фризура, шминка...)
а немаше една работна маса, стаклата паучини вода немаше, па леген на еден стол...ебати простаците,мислат свето околе нив се врти па секој ќе ја ѕабележи неаа а не тоа околе неаа!
 
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Macedonian View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Macedonian Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 25-Mar-2011 at 20:01
Од денес:







Edited by Macedonian - 25-Mar-2011 at 20:02
МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата кога зурла ќе ти го раскине срцето.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 25-Mar-2011 at 20:07
Bas se gledaat i podgotovkite za plaza 2!
Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 155
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 25-Mar-2011 at 23:55
dobro se pravi nesto ovde ili zapre konstrukcijata?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7262
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 26-Mar-2011 at 01:02
супер, значи ќе го исполепат театаров со шиндра, алал нека им е „реконструкцијата“, ако нешто најмногу ме нервира, што го променија изгледот на кровот, кој има минимална врска со потребите на театарот и можеше да се направи барем малку да наликува на стариот кров, плус, ако гледам според личен вкус, ваков кров ми е многу погрд

друга работа што ми боде очи е близината со круговите од мостот Гоце Делчев, сега со театаров, тие кругови треба или да ги рушат, или да ги средат, во секој случај, како и обично, имаме ред импровизации за кој нормално никој не ни помислува, сите само самите објекти ги гледаат
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #400 Posted: 26-Mar-2011 at 01:33
Од театар на едно пивце на градска плажа. хаха не знам дали јас немам некоја претстава за тоа што чини а што не, ама некако градска плажа од типот на онаа кај парк (изгледа симпатично), дефинитивно не се совпаѓа со просторот. Забеган тоа и го потврди, ред импровизации и ништо повеќе.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 61>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.