build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски народен театар (Стар театар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 62>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #681 Posted: 29-Jun-2012 at 16:03
Originally posted by Dexter26

Previous  Јас знам дека бакарот може само да потемне, но ајде кажи му го тоа на xnx. Big%20smile


Originally posted by Block

Мислиш да поцрни
не гледам како бакар може да позелени
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #682 Posted: 29-Jun-2012 at 17:39
мислам дека бакарот позеленува кога воздухот не е загаден а потемнува во другиот случај... овие кровови од сликите веројатно се случиле кога уште не постоеле автомобили и фабрики... додека кровот на соборниот храм како и кровот на музејот на македонската борба потемнеа... ова е само моја теза, можеби грешам...
Back to Top
kiroo View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kiroo Quote  Post ReplyReply #683 Posted: 29-Jun-2012 at 19:57
Бакарот секогаш позеленува , а бронзата потемнува ако процентот на калај е поголем од вообичаениот.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #684 Posted: 29-Jun-2012 at 20:40
Благодарам kiroo за објаснувањето. Може некој да ми објасни дали на Соборниот Храм куполата е од бакар (дали ќе позелени) или е од бронза (дали ќе остане црна). Јас би сакал да е ова второво.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #685 Posted: 29-Jun-2012 at 20:56
 Штом до сега, за 20 и повеќе години, не позелени туку потемни, очекувам да остане каква што е.  

Edited by kenzo_fan - 29-Jun-2012 at 20:56
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
kiroo View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kiroo Quote  Post ReplyReply #686 Posted: 29-Jun-2012 at 21:15Црна ќе да е.....

Edited by kiroo - 29-Jun-2012 at 21:17
Back to Top
bob39 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 51
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #687 Posted: 30-Jun-2012 at 09:58
A sto bi trebalo krovot da pozeleni?! Nova gradba e nova gradba nikogas nemoze da se anticipira za stara i drevna taka da ne lupetajte gluposti i linkovi od zeleni krovovi!
Трговски центри= убиство на Скопје
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #688 Posted: 30-Jun-2012 at 19:27
Убаво испадна/ќе испадне театарот, иако сеуште не е готов.
Сепак, помислувам дека подобро ќе беше да разменеа локации со музејот до него, т.е. театарот да беше на местото на музејот, музејот на место на театарот, со што ќе се добиеше директен поглед на музејот од плоштадот, бидејќи е далеку поубаво здание од музејот.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #689 Posted: 30-Jun-2012 at 19:33
јас сум работел кратко со бакар(сам уградував парно со бакарни цевки) и можам да кажам од искуство дека на тие места каде имаше протечено од киселината за чистење на бакарот пред лемење,тука цевките позеленеа,а таму каде има чепкано со раце или влага од купатило,таму бакарот добива кафеава боја.вероватно и овде се дешава нешто слично
Back to Top
bob39 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 51
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #690 Posted: 30-Jun-2012 at 19:48
Da vo pravo si! Teatarot trebase da bide so vlezot kon Karposovo vostanie, a muzejot ic da ne go napravea najdobro.

Edited by bob39 - 30-Jun-2012 at 19:48
Трговски центри= убиство на Скопје
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #691 Posted: 30-Jun-2012 at 22:57
Originally posted by HugoGoulding

Убаво испадна/ќе испадне театарот, иако сеуште не е готов.
Сепак, помислувам дека подобро ќе беше да разменеа локации со музејот до него, т.е. театарот да беше на местото на музејот, музејот на место на театарот, со што ќе се добиеше директен поглед на музејот од плоштадот, бидејќи е далеку поубаво здание од музејот.
музејот беше насилно спикан таму, тоа е очигледно и нешто што поприлично се заборави тука на форумов... поради него, театарот така е спикан на простор кој не доликува на било каков културен објект, а камо ли па театар од таков стил и време
иамам еден ред забелешки за театаров, многу се веќе спојмнати, само чекам да го завршат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
AlexTheGreat View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 04-Feb-2009
Location: Македонија
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AlexTheGreat Quote  Post ReplyReply #692 Posted: 01-Jul-2012 at 02:44
Театарот нели си е на старата локација?

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #693 Posted: 01-Jul-2012 at 09:36
јасно е тоа од порано дека е на истата локација.ориентирот е променет за 180 степени.тоа е промената и вероватно габаритот за некои 20%,но тоа треба да се провери
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #694 Posted: 02-Jul-2012 at 22:50
Jaсно е дека е на оргиналната локација, но мислам дека требаше да биде повидлив од плоштадот. Кога ќе биде изграден Офицерскиот воопшто нема ни да се гледа.
Не дека директен поглед од кон плоштадот е нешто пресудно, но ќе беше подобра варијанта во случајов.

Edited by HugoGoulding - 02-Jul-2012 at 22:50
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #695 Posted: 03-Jul-2012 at 20:30
Originally posted by HugoGoulding

Jaсно е дека е на оргиналната локација, но мислам дека требаше да биде повидлив од плоштадот. Кога ќе биде изграден Офицерскиот воопшто нема ни да се гледа.
Не дека директен поглед од кон плоштадот е нешто пресудно, но ќе беше подобра варијанта во случајов.
просторот околу театарот е нешто далеку побитно од погледот кон плоштад... мора ли за се од наопаку да се почнува со мислењето?
сеако и погледот од плоштад има улога во сето тоа НО... тоа е само еден минорен дел од целината
поради тоа во моментов се градат објекти за да се гледале со некаква грандиозност од одредена перспектива, наместо да ги осмисли убаво онака како што се проектира секој проект
затоа и фрустрира тоа што кај нас се градат објекти за разгледница, а не за нивната намена (која најчесто отпосле има се назначува), што ги прави големи утки уште од старт
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #696 Posted: 07-Jul-2012 at 21:15
Back to Top
mirko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Aug-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote mirko Quote  Post ReplyReply #697 Posted: 08-Jul-2012 at 01:25
e stvarno nesvakam sto im trebase plazava ovde?!@#??#$#$
epten mi e ko sutka
Back to Top
deko View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Mar-2012
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote deko Quote  Post ReplyReply #698 Posted: 08-Jul-2012 at 08:17
Sreka shto barem plazata moze lesno da se dislocira ,i da se postavi zelenilo.Se nadevam eden den ke se sluci i toa.
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #699 Posted: 08-Jul-2012 at 11:54
Vo predizbornata kampanja teatarot trebase da bide gotov vo prvata polovina od 2012. Toa seuste ne se sluci. Potoa rekoa deka do krajot (dekemvri) 2012 godina, ke bide gotov. A jas tipuvam duri na prolet , a bi sakal da gresam. Kakvi se vasite razmisluvanja. Ima li nekoj info koga ke bide konecno gotov teatarot? Se gradi vekje so godini.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2084
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #700 Posted: 08-Jul-2012 at 11:55
Не и е место на плажата таму. Над неа неколку сериозни објекти има, театар, музеј...не личи. Подобро карши Жабарот да ја ставеа.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 62>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.166 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.