build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски народен театар (Стар театар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738 61>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #701 Posted: 08-Jul-2012 at 12:29
како едно не ви е јасно,буквално сите објекти ќе бидат пуштани во добро темпирани термини,нормално е тоа.дали ќе биди некој за 8-ми Септември,друг за Велигден итн,тоа е вистината.

ако владата го стави цел кредибилитед на коцка со овој проект(ск2012),нормално е секое пуштање да го темпира за дигање на својот рејтинг.
Edited by Cloverstack - 08-Jul-2012 at 15:09
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #702 Posted: 18-Jul-2012 at 23:46
Ke bide li do krajot na godinata gotov teatarot. Najdolgo se gradi od site objekti od proketot skopje 2014, sigurno ke bide i najubav.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #703 Posted: 28-Jul-2012 at 19:42
од Никола ос СС превземено од dardani.m

Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #704 Posted: 28-Jul-2012 at 21:15
И за театаров се потрудија колку може повеќе да го упропастат...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #705 Posted: 28-Jul-2012 at 21:17
Originally posted by Block

И за театаров се потрудија колку може повеќе да го упропастат...
фала богу, има некој што се согласува со мене околу театаров Thumbs%20Up
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #706 Posted: 28-Jul-2012 at 21:23


А за што точно се согласивте?

Го прочитав постот на Block и ми остана нејасно на што поконкретно алудира, ама изгледа пропуштам нешто очигледно, бидејќи еве ти веднаш го дешифрираше.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #707 Posted: 28-Jul-2012 at 21:50
Originally posted by CloverstackА за што точно се согласивте?

Го прочитав постот на Block и ми остана нејасно на што поконкретно алудира, ама изгледа пропуштам нешто очигледно, бидејќи еве ти веднаш го дешифрираше.

јас алудирам најпрво на тоа што театарот на прво место изгуби било какво значење со тоа што го напикаа меѓу ред други објекти неповрзани со неговата функција, нема свое плато и барем некаква ширинка, освен една улица нема друг пристап и агол, единствено што е грандиозен кога го гледаш од кејот
втора работа е што направија милион беспотребни естетски модификации на оригиналниот театар и стигнаа до тоа новиов театар само малку да наликува на стариот...
тоа што го завртеа за 180 степени ќе го разберам поради незгодната локација, ама промената на големината, целосната промена на фасадата и нејзината геометрија ,покривот, бојата, деталите и т.н. за мене е непотребна глупост, особено откако се испокрстија во враќање на некакви духови и слично
за мене ова не е реконструкција, туку заебанција, требаше или да направат копија на оригиналниот објект, или да направат објект кој потсеќа на стариот и има одредена концепт-претстава за него, или пак во краен случај да направеа театар со современа архитектура, неповрзан по изглед на стариот... не може да се испомешаат сите три начини во еден проект
зошто воопшто би се правела реконструкција, ако објектот воопшто не е сличен на оригиналот?

а за тоа дали сум се согласил конкретно за одредена тема со Block не знам, битно се согласуваме дека е упропастен, и јас чисто бев задоволен поради тоа бидејќи најчесто луѓево се задоволни од театарот затоа што не е комплетна катастрофа и изгледа пријатно, и повеќе се загрижени за вкусно вклопување на детали како боја, прозори и украси, наместо за целиот концепт, и никој не гледа колку произволно кај нас се прават „реконструкции“
инаку block нема да боли да го прошири мислењето, ако нешто сум грешка, ништо страшно не е


Edited by zabegan - 28-Jul-2012 at 21:52
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #708 Posted: 29-Jul-2012 at 15:36
Горе доле тоа е и една од моите замерки,набутан е покрај фрекфентен булевар,одбојкарско игралиште,плажа,споредна улица,никакво пространство.
Никаква елеганција наоколу,а театарот нели е баш тоа...и како уметност и како зграда.
Ги утнаа боите,позлатеното го прави кич,а и за сега како гледам и кровот ќе го зезнат...незнам само што ќе биде со скулптурите?
Edited by Block - 29-Jul-2012 at 15:37
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #709 Posted: 30-Jul-2012 at 02:26
Originally posted by Block

Горе доле тоа е и една од моите замерки,набутан е покрај фрекфентен булевар,одбојкарско игралиште,плажа,споредна улица,никакво пространство.
Никаква елеганција наоколу,а театарот нели е баш тоа...и како уметност и како зграда.
Ги утнаа боите,позлатеното го прави кич,а и за сега како гледам и кровот ќе го зезнат...незнам само што ќе биде со скулптурите?
Тоа со плажата се согласувам, стварно е невкусно и не изгледа убаво меѓутоа другото јас лично не го гледам како аргумент. Покрај фрекфентни булевари имаш театари низ цела Европа, а таа споредна уличка која ја спомнуваш би можела на крај да се оформира како еден вид на плоштад кој би бил „затворен“ од таа страна од театарот и музејот, така што не би изгледало лошо. Од другата страна на Вардар гледката кон театарот барем според мене е убава и не изгледа воопшто набутано.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #710 Posted: 31-Jul-2012 at 01:15
Originally posted by kire85

Originally posted by Block

Горе доле тоа е и една од моите замерки,набутан е покрај фрекфентен булевар,одбојкарско игралиште,плажа,споредна улица,никакво пространство.
Никаква елеганција наоколу,а театарот нели е баш тоа...и како уметност и како зграда.
Ги утнаа боите,позлатеното го прави кич,а и за сега како гледам и кровот ќе го зезнат...незнам само што ќе биде со скулптурите?
Тоа со плажата се согласувам, стварно е невкусно и не изгледа убаво меѓутоа другото јас лично не го гледам како аргумент. Покрај фрекфентни булевари имаш театари низ цела Европа, а таа споредна уличка која ја спомнуваш би можела на крај да се оформира како еден вид на плоштад кој би бил „затворен“ од таа страна од театарот и музејот, така што не би изгледало лошо. Од другата страна на Вардар гледката кон театарот барем според мене е убава и не изгледа воопшто набутано.
па баш за вакви коментари може да се каже дека не се аргумент
за тоа какви театри имало низ цела европа, може до утре да дискутираме, милион стилови, милион времиња, милион видови на урбанизација и урбана историја на локациите... баш поради тоа треба да се избегнуваат такви дискусии и да се стремиме кон тоа да се гради онака како што ни одговара на нас и според условите, а не според некоја разгледница од Европа, за која имаме познавање само како туристи...

не е некое пишано правило, ама културни објекти кои не се дел од градежна линија, или конкретно ваквите театри и концертни сали, стојат сами по себе и се центар на внимание во просторот, и најчесто имаат широки и уредени платоа и пристап и поглед од сите страни (такви примери се театрите во Софија и во Загреб)
и ова се стандарди што се пазеле во изградбата низ целата архитектонска историја се до денешнaтa современа архитектура, дури и оние објекти што ги кажуваш, што се спикани некаде во некое ќоше, се најчесто изградени на чисто, па подоцна низ историјата опколени со градежната активност...
а за плоштадот за кој што збориш, нема воопшто да биде формиран, затоа што и таму се планирани објекти, со други зборови, на целиот тој простор ќе остане само уличката, меѓудругото, дури и со тој плоштад, од театарот се гледа само едно ќоше...
а да базираме мислење за театарот врз основа на еден поглед од страната на кејот, не би било коректно, затоа што објект не се гради за да го гледаме од одредена перспектива (за на разгледница) и од таму да почнува целиот концепт


Edited by zabegan - 31-Jul-2012 at 01:17
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #711 Posted: 05-Aug-2012 at 19:15
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Alex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jun-2009
Location: Paris / Ohrid
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Alex Quote  Post ReplyReply #712 Posted: 06-Aug-2012 at 21:43

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #713 Posted: 06-Aug-2012 at 22:11
Што е она плавото помеѓу Театарот и Музејот, личи на климатизер и претпоставувам дека е за потребите на плажата.
Што се однесува до театарот колку што се гледа на сликата екстериерно е скоро готов останува да се среди ентериерот. Знае ли некој дали е можно свечено да се отвори на 8 Септември???


Edited by kultuzin - 06-Aug-2012 at 22:12
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #714 Posted: 06-Aug-2012 at 23:11
таа плава машина(вероватно климатизер) беше тука и кога се отвараше музејот,се сеќавам кога сликав на зумирање приметив дека има нешто,но тогаш мислев дека е или агрегат или вибраторска дупчалка,но изгледа дека не е тоа што прво мислев
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #715 Posted: 07-Aug-2012 at 00:19
Во никој случај не е за потребите на плажата, зашто нема климатизери на плажата, ако е уопште некаков климатизер.

Не би рекол дека до 8ми можат да го отворат, освен ако веќе внатре не се при крај, зашто и од надвор има по уште некоја работа.


23ka.wordpress.com
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #716 Posted: 07-Aug-2012 at 20:08
Бојава,бојава е катастрофа,единсвено што ми дава надеж дека ќе ја биде зградава е тоа што после неколку години зградата ќе потемни...што очекувам да допринесе и колку толку минимизирање на кичот на арката.
Back to Top
andrijana View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Aug-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote andrijana Quote  Post ReplyReply #717 Posted: 09-Aug-2012 at 15:42
Kje mozhe li da dobijam link kade gi ima fasadite na teatarot?
andrijana
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #718 Posted: 10-Aug-2012 at 00:18
Originally posted by andrijana

Kje mozhe li da dobijam link kade gi ima fasadite na teatarot?
ги има на првата страница на темава, и на некои од наредните страни
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #719 Posted: 17-Sep-2012 at 22:05
panorama view.Fino no i potrebno e zelenilo.
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #720 Posted: 17-Sep-2012 at 22:06
a deneska ovde nesto se slucuvase.mostot so panormaskoto mozebi?ne se sekavam deka objavija izbran proekt.
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738 61>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.