build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски народен театар (Стар театар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 596061
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2423
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1201 Posted: 16-Apr-2017 at 20:14
Претпоставувам дека не бил накинџурен ко овој, мада немам видено фотки од внатрешноста на стариот театар.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1202 Posted: 10-Jun-2017 at 17:33
Настрана фактот дека станува збор за јавна установа и јавно место, сепак да прашам:
 
Дали постои законска регулатива во Македонија со која се одредува од какви материјали треба и од какви материјали не треба да бидат изградени потпорните ѕидови и оградите на објектите ?
 
И дали постојат казни за прекршување на таквата законска регулатива - ако истата воопшто постои ?
 
https://kajgana.com/oshteten-stiroporniot-dzid-kaj-mnt
 

Оштетен стиропорниот ѕид кај МНТ

 
7. јуни 2017 - 10:25 | Макфакс
 
Ѕидот околу новиот објект на Македонскиот народен театар, пред влезот од десната страна на паркингот е видно оштетен.
 

 
Од она што може да се види, станува збор за стиропорниот дел кој е над бетонскиот.
 
Новиот објект на МНТ е една од најскапите инвестиции на старата Влада и дел од проектот Скопје 2014.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1505
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1203 Posted: 02-Dec-2017 at 12:56

извор


извор

Edited by Staro Skopje - 02-Dec-2017 at 12:56
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1505
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1204 Posted: 02-Dec-2017 at 20:36
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3834
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1205 Posted: 02-Dec-2017 at 20:41
Како е ова можно? Чинеше многу!!! Мора да има казна.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12270
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1206 Posted: 02-Dec-2017 at 21:09
Фушерај, надграден и проширен.
За сè има вторпат
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 816
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #1207 Posted: 04-Dec-2017 at 02:45
Ова ти е ефектот од скање да се изгради што повеќе со помалку пари. ако сите објекти од Ск2014 беа прописно спроведени и изградени целиот зафат ќе беше дупло поскап.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12270
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1208 Posted: 04-Dec-2017 at 11:03


Често го коментиравме тоа на форумот. Подобро ќе беше да се изградеа само пет квалитетно изработени згради одошто сиот овој кичерај и фушерај што сега се распаѓа. Тие пет згради барем ќе можеа да нè надживеат и да останат како спомен од едно време, а ова ќе се распадне уште пред неговиот нарачател да заврши во затвор. Освен тоа, поголемиот дел од спомениците и дел од зградите покажаа на кое ниво е градежништвото во земјава - не постоеше објект што не беше проследен со скандали и одлагања на неговото пуштање во употреба поради дилентатизмот во изведбата и во сè друго.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 596061

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.