build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Велосипеди

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Велосипеди
    Posted: 16-Jan-2011 at 13:59
  ме интересира дали некој има видено новитет квадрцикл за планина... овој новитет го фатив на репортажа поодамна, но од тогаш навака неможам да го најдам... ако некому му сече нека каже како се вика тоа чудо, значи не е клсичен квадрицикл туку планински  со голема стабилност по нерами терени...         

Edited by Max - 27-Jul-2011 at 17:13
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Jan-2011 at 14:10

еве нешто слично но двосед, сепак со фиксирана суспензија, додека ова што го барам беше моно квадрицикл нешто налик маунтбајк а се движеше по планински терен мошне брзо, во исто време и прилично безбедно...

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 16-Jan-2011 at 18:18

инаку ова горе е рекумбент (со легнато седиште) квадрицкл двосед, патем се' најдов но тоа чудо што го барам го нема, алооооо интернет, на тв го имаше на нет го немет, пребарав на сите начини и ништо, ќе мора да чекам масовно производство додека да чујам пак за него...

еве и нешто поспецифично

- www.velover.com/post/2050990241/jimmywhacked-via-img-ffffound-com

- www.treehugger.com/files/2009/03/13-quadracycles-four-wheel-bike-round-up.php

- www.recumbentblog.com/2010/10/09/the-chris-wadell-lightfoot-cycles-connection/

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 16-Jan-2011 at 21:46

еве нешто слично на тоа што го барам само што тука вилушките се ниски а точациве  немаат педали  http://www.roughriderz.co.uk/

http://www.singletracks.com/blog/mtb-gear/4-wheel-mountain-bikes/

импресивно

.Edited by Max - 25-Jul-2011 at 14:54
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-Jan-2011 at 11:52
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 20-Jan-2011 at 19:04

не сум сигурен, но најверојатно она што го барав  излезе дека е самобалансирачки електро квадрицикл...


The Centaur is a lightweight, four-wheel concept vehicle combining the company’s proprietary gyroscope-based dynamic stabilization technology with advanced propulsion and suspension systems, and an intuitive user interface to create a unique four-wheel device that is easily controllable on two or four wheels... http://www.gizmag.com/go/3319/Edited by Max - 25-Jul-2011 at 15:06
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 20-Jan-2011 at 19:20
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 24-Jan-2011 at 20:23

чисто да се евидентира Вело Такси Скопје http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=741&PID=49468#49468 

штета нема и за изнајмување, вакво нешто е добро да се расфрла по цела урбана МКД...

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-Jan-2011 at 20:29

Цар, Секоја Чест! бар 1/1000титинка да минам колку него би бил презадовелен од животов, ем не е скотјанец, ем колега, ем атлет иако хендикепиран сепак човеков заслужува голема почит за промовирањето на Македонија надвор од неа... 

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 24-Jan-2011 at 20:44
корисен линк од и до нишката Велосипедски Патеки http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=200&PID=47902#47902
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 24-Jan-2011 at 20:57


имаме федерација, клубови, портал, форуми, блогови...  http://www.to4ak.com/  информирајте се не дремете, земете активно учество, уживајте во недопрената природа на земјава! комотно човек цела може да ја извози по сртои, имам неколку пријатели кои ова веќе и го имаат направено на релации како шара, бистра, кичево, илинска, преспа, галичица... кожуф-баба... уф плачам за вакви тури! 

- http://www.xmkd.com/bike/

сите планини ни се тешка мистерија за вожња, но секому би му препорачал без искуство т.е. искусен со него сам да не се нафаќа на вакви спектакли, освен ако навистина е решен адреналинот да го истера екстремно!!!

еве клип од пелистер... освен скопјани, битолчани се едни од поактивните бициклисти, не еднаш имам видено додека качувам цели групи бајкери како тераат нагоре надоле... секоја чест, планината им е на два чекора како кај нас скопска црна гора или масивот јакупица, но за разлика од скопјани тие се далеку по ревносни...


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 27-Jan-2011 at 15:21
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 27-Jan-2011 at 16:24

- impact protection textile http://www.dowcorning.com/content/deflexion/

повеќе од добредојдено, место шлем капче, место штуцни чорапи, место место еден куп тешки штитои само кул комбинизон...

https://vimeo.com/40857125
Edited by Max - 15-Sep-2018 at 18:17
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Jan-2011 at 03:13

кога веќе сме кај текстилов, еве кои се платна можат да им бидат од корист на бајкери како потенцијално ранлива превозна категорија...  

- http://www.mrketplace.com/5658/silicone-technology-fashions-impact-resistant-textiles/

- http://www.energlo.ca/products1.htm

- http://www.singletracks.com/blog/mtb-gear/gore-tool-jacket-and-fusion-so-pants/

- http://solutions.3m.com/wps/portal/3M/en_EU/EU-EAMD/Home/OurProducts/NovecSRC/

- http://www.azuremagazine.com/magazine/backissues/features.php?id=1654&c=2
Edited by Max - 29-Jan-2011 at 03:14
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 01-Feb-2011 at 01:53

конечно и ски бајк, и иако и досега во зима се возеше класичен мб само со поголеми гуми со екстра крампони или ланци, сега веќе ова мислам ќе биде револуција... очекувајте нова ски дисциплина...

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 07-Feb-2011 at 12:15
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Apr-2011 at 17:06The Danger to Cycling of Anti-Car Advocacy - http://www.labreform.org/anti-car.html
Cycling, politics and ideology - http://www.archive.org/details/bikeshow_20080804

Edited by Max - 29-Feb-2012 at 12:35
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 28-Jun-2011 at 13:59

http://en.wikipedia.org/wiki/Modal_share#Modal_split_in_European_cities

http://www.ibike.org/library/statistics-data.htm

Walking and Cycling as transport modes

Of all journeys, 20-40% are travelled by cycle or on foot, with the highest percentage in the Netherlands and the lowest in Finland. Trips on foot take place most frequently in Great Britain, whereas bicycle trips are most frequent in the Netherlands, Denmark and Sweden [34].Some groups of traffic participants walk or cycle more than others. These differences are also reflected in their crash involvement (see Crash characteristics). Age groups for which walking is particularly important, are children below the age of 12 and adults aged 75 and above. The bicycle is used most frequently by adolescents(12-17yearsold)       

...

1.2.2 Cycling as a transport mode

In most countries, a high proportion of people own a bicycle (in Norway, for instance, 70% of adults own a bicycle, in Switzerland, 69% of households own a bicycle). The number of bicycles per 1 000 inhabitants ranges from 52 in the Czech Republic to 1 000 in the Netherlands. What differs considerably from one country to another is the way in which the bicycle is used. Some cyclists use it every day, as a means of transport, while others do so only occasionally [16].Survey data from a selection of seven European countries show that 3-28% of all trips made by cycling, the highest figure being for the Netherlands [34]. For short trips under 5 km, the share of cycling varies from 12% (Finland) to 39% (the Netherlands). The average trip length for cycling is around 3 km in most European countries.

The bicycle is used for short trips to shops and for leisure purposes where the bicycle-tour probably is an aim in itself. However, cycling is also a common way for travelling to work [28]. Between about 30 and 40% of the person kilometres by bicycle is travelled on home-work trips. Home-leisure trips cover about 20-45% of the person kilometres, with the most made in Switzerland and the least in Finland [34].

...
http://ec.europa.eu/transport/wcm/road_safety/erso/knowledge/Fixed/40_Pedestrians/pedestrians.pdf


Edited by Max - 29-Feb-2012 at 11:55
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 28-Jun-2011 at 16:12

   European    Cycling    Lexicon

The EU Research Framework Programmes (FP7, FP8,…):

The “Seventh Framework Programme” (FP7) (to be followed by FP8 for 2013-2020) is the main financial tool through which the EU supports research and  technological development and demonstration activities, covering almost  all scientific disciplines. Its “cooperation” sub-programme is divided in ten themes (including Transport). One key initiative for cycling projects within the FP7 is CIVITAS. With the CIVITAS Initiative, the EC aims to generate a decisive breakthrough by testing ambitious integrated sustainable urban transport strategies. Through the CIVITAS Initiative the EU also funds the development and evaluation of new approaches to safe cycling in cities.

How to apply: Project proposals submitted in response to the publication of a ‘Call for proposals’ are selected by the European Commission for funding. Calls of the Transport Work Programme will be announced on this page: http://cordis.europa.eu/fp7/transport/home_en.html

CIVITAS - cleaner and better transport in cities - stands for CIty-VITAlity-Sustainability  - http://www.civitas-initiative.org
Edited by Max - 28-Jun-2011 at 16:21
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 30-Jun-2011 at 11:37

Copenhagen - City of Cyclists

http://www.youtube.com/watch?v=99LhLZEP7z4

1 million € is spend on bicycle track maintenance every year, 20-25% of the Copenhagen road budget is spent on cycling infrastructure, it costs up to 1 million € to build 1 km of cycle track

http://www.gtkp.com/assets/uploads/20091127-142912-8156-Livable_Copenhagen_reduced.pdf

http://kk.sites.itera.dk/apps/kk_publikationer/pdf/464_Cykelregnskab_UK.%202006.pdf

http://www.kk.dk/sitecore/content/Subsites/CityOfCopenhagen/SubsiteFrontpage/LivingInCopenhagen/CityAndTraffic/CityOfCyclists/Cykelfilm.aspx

 Edited by Max - 30-Jun-2011 at 11:39
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.