build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиосообраќај (статистики)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиосообраќај (статистики)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 53>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10815
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Авиосообраќај (статистики)
    Posted: 19-Sep-2017 at 17:25
EX-YU airport results, JAN - AUG 2017


AirportPAXChange (%)

Belgrade 3.583.371▲ 8.9
Split 2.123.209▲ 23.6
Zagreb 2.035.137▲ 10.6
Dubrovnik 1.695.464▲ 17.9
Pristina 1.298.706▲ 13.6
Skopje 1.223.630▲ 10.6
Ljubljana 1.117.497▲ 20.6
Tivat 854.028▲ 16.2
Podgorica 713.392▲ 21.1
Sarajevo 668.338▲ 14.1

http://www.exyuaviation.com/
За сè има вторпат
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1012
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Sep-2017 at 22:02
Originally posted by gorazd

AUG: SKP&OHD 248.647   +22%


OHD 11,6%

115435

Edited by Тркало - 15-Sep-2017 at 22:02
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1428
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Sep-2017 at 18:59
На ТАВ генералниот изјави 2мил. Ама невозможно во секој случај.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1296
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Sep-2017 at 14:08
Originally posted by Марко СВ.Н.

Тешко до 2 мил. оваа година како што изјавуваа.


Незнам кој изјавувал, ама како и што водевме дискусија на почетокот на годината
- се што ќе биде над 1.9м е пријатно изненадување, испод 1.9 очекувано
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 96
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Sep-2017 at 13:54
Тешко до 2 мил. оваа година како што изјавуваа.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1296
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Sep-2017 at 12:20
SKP Август: лани 174.883 а сега 219.518 или +25,522%
    Јануари - Август: лани 1.106.869 а сега 1.223.630 или +10,548%
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 466
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 12-Sep-2017 at 22:17
Varna i BurgasАВГУСТ 2017 (2016)

ВАРНА - 443.932 (404.222) ▲9,8%
БУРГАС - 864.465 (848.886) ▲1,8%

ЯНУАРИ - АВГУСТ 2017 (2016)

ВАРНА - 1.462.394 (1.305.677) ▲12,0%
БУРГАС - 2.479.080 (2.400.712) ▲3,3%
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 466
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Sep-2017 at 15:28
Sofia

Август 2017 (2016)
пътници 615 544 (462 879) +33.0%
самолетодвижения 5 260 (4 636) +13.5%
карго 1 601 (1 571) +1.9%

Януари-Август 2017 (2016)
пътници 4 363 140 (3 095 148) +40.97%
самолетодвижения 38 760 (33 170) +16.85%
карго 13 583 (13 673) -0.66%
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3620
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-Sep-2017 at 13:57
Октомври се чека пак да расте кога земаме во предвид за гласањето (само кичево 2-3илјади ) се регистрирани
До 2.5 милиони оваа година сигурно ќе стигнеме.

Edited by my Macedonia - 10-Sep-2017 at 14:00
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 250
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 10-Sep-2017 at 10:19
AUG: SKP&OHD 248.647   +22%
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1428
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 20-Aug-2017 at 12:52
Skopje Alexander the Great has registered its busiest July on record by handling 201.491 passengers, an increase of 16% compared to the same month last year.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 466
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Aug-2017 at 17:22
Sofia

Юли 2017 (2016)
пътници 612 794 (458 343) +33.7%
самолетодвижения 5 219 (4 748) +9.9%
карго 1 771 (1 777) -0.1%

Януари-юли 2017 (2016)
пътници 3 747 596 (2 632 269) +42.4%
самолетодвижения 33 500 (28 534) +17.4%
карго 11 982 (12 102) -1.1%
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8765
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 15-Aug-2017 at 14:30
Приштина не се дава

MonthPAXChange (%)
JAN122.844 13.5
FEB108.270 6.1
MAR126.225 9.8
APR172.339 13.9
MAY148.212 4.0
JUN144.772 2.5
JUL234.139 12.0
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 466
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 10-Aug-2017 at 21:43
ЮЛИ 2017 (2016)

ВАРНА - 443.523 (401.718) ▲10,4%
БУРГАС - 894.829 (867.762) ▲3,1%

ЯНУАРИ - ЮЛИ 2017 (2016)

ВАРНА - 1.018.462 (901.455) ▲13,0%
БУРГАС - 1.614.615 (1.551.826) ▲4,0%
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 250
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 10-Aug-2017 at 07:22
vo cela euforija gi zaboravivte brojkite za Juli : )

SKP&OHD Juli: 229.776 +15%
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 466
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 18-Jul-2017 at 21:21
София

Юни 2017 (2016)
пътници 570 147 (415 150) +37.3%
самолетодвижения 5 101 (4 502) +13.3%
карго 1 870 (1 747) +7.0%

Януари-юни 2017 (2016)
пътници 3 134 802 (2 173 926) +44.2%
самолетодвижения 28 281 (23 786) +18.9%
карго 10 211 (10 325) -1.1%
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 466
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 12-Jul-2017 at 22:08
Варна

юни 2017 (2016)
пътници 306.799 (272.337) +12,7%

януари-юни 2017 (2016)
пътници 574.939 (499.737) +15%

Бургас

юни 2017 (2016)

пътници 545.600 (507.601) +7,5%

януари-юни 2017 (2016)
пътници 719.786 (684.154) +5,2%
карго 6.715 +3%
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1296
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 04-Jul-2017 at 08:14
Јуни: лани 142.332патници, сега 150.935патници или +6,044%
Јан-Јун: лани 757.850патници, сега 802.621патници или +5,907%
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 466
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 19-Jun-2017 at 12:04
Sofia

Май 2017 (2016)
пътници 559 542 (410 198) +36.4%
самолетодвижения 5 043 (4 448) +13.4%
карго 1 944 (1 467) +32.5%

Януари-май 2017 (2016)
пътници 2 564 655 (1 758 776) +45.8%
самолетодвижения 23 180 137 (19 284) +20.2%
карго 8 342 (8 578) -2.7%
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4389
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 15-Jun-2017 at 01:05
Атланта може да е најдобро поврзан град и седиште на Делта, ама никој не би летал до Атланта за после да фати авион за Њујорк, Чикаго или Торонто, кога сето тоа може да биде изведено многу побрзо со лет од/преку Истанбул или Виена.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 53>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.