build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиосообраќај (статистики)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиосообраќај (статистики)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6162636465 66>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 450
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1241 Posted: 05-Apr-2019 at 11:32
mart: SKP&OHD 175.599 +8% (br. na letovi +4%)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 9062
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1242 Posted: 09-Apr-2019 at 10:17
PRN
169.108 +12.4

PRN na steroidi
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 450
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1243 Posted: 10-Apr-2019 at 13:28
Q1 soopstenie na TAV:

od plusinfo:"Скопскиот аеродром опслужил 454.448 патници во првиот квартал годинава со 5,6 проценти пораст на годишно ниво, а преку охридскиот се превезени 26.397, што е годишен пораст од 63,9 проценти

Според статистичките податоци за патнички сообраќај на ТАВ Македонија, од јануари до март годинава, најфреквентните дестинации од Меѓународниот аеродром Скопје се: Истанбул со 10,9 проценти пазарен удел, Цирих (7,5 проценти), Базел (5,6 проценти), Малме (4,9 проценти), Виена (4,8 проценти), Меминген (3,6 проценти).

Нискобуџетната авиокомпанија „Визер“ има превезено најголем број од патниците со 67,4 проценти пазарен удел, а потоа следуваат Туркиш ерлајнс со 8,4 проценти, Германија Глуг со 4,8 проценти, Аустријан ерлајнс со 4,7 проценти, Еделвајс со 2,6 проценти и Пегасус ерлајнс."

(na drug portal pa gi pisale „Германија флаг", daj vise odlucete se ...) vo sekoj slucaj Germania Flug e eden od dobitnicite (imaat vise patnici nego Austrian vo off sezona) no ke vidime kako ke se snajdat vo novonastanata situacija

PRN vo vodstvo od solidni 20k posle Q1


Edited by gorazd - 10-Apr-2019 at 13:32
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1129
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #1244 Posted: 10-Apr-2019 at 15:13
Интересно делче од изјавата на ТАВ - Скопје 42 дестинации со 13 авиокомпании, Охрид 13 дестинации (5редовни/8сезонски) со дури 11 компании
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 450
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1245 Posted: 07-May-2019 at 11:12
april: SKP&OHD 213.382 +16%

Edited by gorazd - 07-May-2019 at 11:13
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Online
Posts: 1842
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1246 Posted: 31-May-2019 at 17:45
SKP април?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12041
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1247 Posted: 31-May-2019 at 18:12


194.302
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1625
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1248 Posted: 06-Jun-2019 at 12:33
Originally posted by Cloverstack194.302


+10.7%
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 450
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1249 Posted: 11-Jun-2019 at 09:14
Maj (SKP&OHD): 220.532 +16%
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Online
Posts: 1842
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1250 Posted: 11-Jun-2019 at 17:10
Па па па
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 450
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1251 Posted: 21-Jun-2019 at 14:47
od Makstat: maj SKP 195.452 +11,2%, OHD 25.120 +68.3%

40 patnici visak (vo sporedba so Tav)
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1129
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #1252 Posted: 28-Jun-2019 at 00:30
Во понеделник во 9:25 старт на Еуровингс за Штудгарт од Охрид (патем цените се за 01/05-07-2019 комбинација 29+69 евра).
16 лета во ист ден, нешто нереално до пред некоја година.
08:15 IZ297 E90 Tel Aviv
08:20 SN3391 320 Brussels
09:25 EW2320 319 Stuttgart
11:20 W67782 320 Malmo
17:20 ENT1329 738 Warszawa
18:50 W67772 320 Basel
18:55 W67780 320 Milano
23:15 LO6437 738 Katowice

Наредниот ден пак, три oд 6 летa од Холандијa и сите од различни аеродроми - Маastricht/Aachen, Amsterdam, Eindhoven.

Edited by Тркало - 28-Jun-2019 at 00:43
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 9062
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1253 Posted: 28-Jun-2019 at 08:28

И како се справува тој терминал со тавки пикови?
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1625
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1254 Posted: 28-Jun-2019 at 10:05
Originally posted by pbanks

И како се справува тој терминал со тавки пикови?Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 9062
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1255 Posted: 28-Jun-2019 at 11:18

Озбилно прашувам


Ете Сплит ќе добие нов терминал, но беше своевиден феномен како ги вадеше оние бројки во сезона изминативе години. Па ме интересира дали Охрид се снаоѓа или не.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1625
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1256 Posted: 28-Jun-2019 at 12:19
Originally posted by pbanks

Озбилно прашувам
Ете Сплит ќе добие нов терминал, но беше своевиден феномен како ги вадеше оние бројки во сезона изминативе години. Па ме интересира дали Охрид се снаоѓа или не.Moe mislenje e deka e ke bide neviden haos ali da pocekame
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1129
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #1257 Posted: 28-Jun-2019 at 21:24
Originally posted by pbanks

И како се справува тој терминал со тавки пикови?Немојте со тешки прашања.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 450
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1258 Posted: 05-Jul-2019 at 13:24
Juni: SKP & OHD 248.908 +14%
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 450
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1259 Posted: 09-Jul-2019 at 11:10
Juni iskaca 215 021 +11,7%

polugodisno soopstenie na TAV:

Меѓународниот Аеродром Скопје во моментов опслужува 42 дестинации, од кои 33 се нискобуџетни, управувани од 13 авиокомпании, додека Аеродромот Свети Апостол Павле Охрид опслужува 20 дестинации, од кои 8 се редовни рути во текот на целата година но и нискобуџетни во исто време, од 13 авиокомпании.

Според уделот во патничкиот сообраќај, од јануари до јуни 2019 година, Истанбул (и двата аеродроми – Истанбул и Сабиха Гокчен) е најфрекфентната дестинација на Меѓународниот Аеродром Скопје со 10,1 проценти пазарен удел, по што следуваат Цирих (6,9%), Базел (5,4%), Виена (5,4%), Малме (4,3%), Братислава (3,4%).

Во однос на уделите на авиокомпаниите во вкупниот патнички сообраќај, Виз ер превезе најголем број патници во првите 6 месеци и има 65,1% удел на пазарот, по што следуваат Туркиш ерлајнс (7%), Аустријан ерлајнс (5,3%), Германија флуг (4,2%), Пегасус ерлајнс (3,4%), Кроација ерлајнс (2,9%).

Ако се гледа статистиката за воздушниот сообраќај на двата аеродроми одделно, Меѓународниот Аеродром Скопје во првата половина од годинава има 1.059.223 патници и зголемување од 8,5 отсто, додека Аеродромот Св. Апостол Павле Охрид има 104.444 патници и 62.9 проценти годишен пораст.

povekje na:

https://makfax.com.mk/ekonomija/12-%d0%bc%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d0%be%d0%bd%d0%b8-%d0%bf%d0%b0%d1%82%d0%bd%d0%b8%d1%86%d0%b8-%d0%bd%d0%b0-%d0%b0%d0%b5%d1%80%d0%be%d0%b4%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%b2%d0%be-%d1%81%d0%ba/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4493
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1260 Posted: 09-Jul-2019 at 16:23
Добро, реално IST/SAW е истиот град, ама па и VIE/BTS е истиот реон/catchment area. Што значи 8,8% од сообраќајот е кон Виена.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6162636465 66>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.