build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиосообраќај (статистики)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиосообраќај (статистики)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 63646566>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 458
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1281 Posted: 10-Nov-2019 at 10:40
sepak ne bile tolku superiorni vo Dekemvri kako sto mislevme no verojatno dovolno za da ja isturkaat prednosta do krajot na godinata

SKP:                   PRN:
Nov. 147.752     Nov. 151.697
Dec. 160.448     Dec. 177.198

(lani zimata Wizz ispokrati sve sto mozese..)


Edited by gorazd - 10-Nov-2019 at 10:46
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #1282 Posted: 22-Nov-2019 at 15:28
October SKP + OH: 238 819

SKP: 212.746
OH: 26.073
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 458
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1283 Posted: 22-Nov-2019 at 16:02
Originally posted by MKDSTRUGA

October SKP + OH: 238 819

SKP: 212.746
OH: 26.073


ne ti se potpolni podatocite (ti falat ovie "Директен транзит на патници")
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #1284 Posted: 23-Nov-2019 at 20:46
Денешно инфо OHD
Wizz DTM 139/163
CH Air ZRH 75/140

Edited by Тркало - 23-Nov-2019 at 20:47
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #1285 Posted: 24-Nov-2019 at 20:48
Охридскиот аеродром оваа година ќе има околу 305.000 патници. Сегашната терминална зграда е проектирана за 400.000 патници годишно. Веќе наредната 2020 се очекуваат помеѓу 440.000 и 480.00 патници. Дали има некоја најава од ТАВ за надоградба на терминалната зграда или изградба на нова? Со ова темпо на раст Охридскиот аеродром веќе во 2022 година по број на патници би се изедначил со бројките кои ги бележеше Скопскиот аеродром пред доаѓањето на ТАВ.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 551
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1286 Posted: 25-Nov-2019 at 12:20
Da ima oficijalna najava od strana na TAV deka 2020 godina ke se rekonstruira aerodromot vo Ohrid , a vo Skopje izgradba na celosna nova terminalna zgrada ili so nadogradba na vekje postoeckata , parite koj sto trebase da bidat nameneti za izgradba na Kargo aerodrom vo Stip ke bidat del od niv nameneti za rekonstrukcija na dvata aerodromi a del ke bidat dodeleni na Ministerstvo za transport i vrski za komunalni i infrastrukturni proekti niz drzavata. Go imase nekade linkot objaveno do intervju na direktorot na TAV kade sto go najavi seto ova.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3853
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1287 Posted: 25-Nov-2019 at 13:08
Според информациите во алсат од тие 60 мил. евра 45мил. евра би биле за канализации низ мкд а 15 мил. за проширување на охридскиот аеродром.
А кога сме тука, охридскиот мора пред се да се модернизира па да се прошири. Колку до скопскиот, да мора да се прошири, чисто е дека не зае*бавале, друг изглед на аеродром презентираа а друг изградија, а во охрид ништо не чепнаа 3 маси, поделување на просторите и ајде терај.
Немој сега да ми дојде некој со; мене ме нервирал што порано 10 пати помал бил аеродромот, што се буниш сега... Да баш среќен сум што конечно се гради нешто но тоа не значи дека треба да сме минималисти, така не се чекори.
Јас сум многу сигурен дека ТАВ веќе се труди да ги зема аеродромите уште 20 години, ајде ќе си прошири лево десно и тамам капацитет од 4-5 миллиони патници а ќе си бара уште 20 години. Ако сака уште 20 години тогаш мора уште еднаш минимум 200милиони да инвестира.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #1288 Posted: 25-Nov-2019 at 14:50
Ova so minimum 200 milioni da investira mi se svigja. Osobeno sto vo Ohrid jas mislam deka ima prostor za celosno nov terminal proektiran na 2 milioni patnici. Vo naredni 30 god so dobar razvoj na turizmot moze i pogolem da treba. Jas licno ocekuvam do 2025 da e nad milion patnici.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 796
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1289 Posted: 25-Nov-2019 at 19:14
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 458
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1290 Posted: 03-Dec-2019 at 23:25
Skopje-Barcelona: bi rekol uspesna letna sezona za Wizz

popolnetost: Apr. 89,6% (A320) Maj ~89% (mix od 320,321), Juni 92,2% (A320), Juli 93.2% (A321), Avg 95,7% (A321), Sep 90,9% (A321), Oct 88.8% (A321)

off sezona lani: Jan 84,6% feb 83,9%


Edited by gorazd - 03-Dec-2019 at 23:29
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9073
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1291 Posted: 04-Dec-2019 at 10:38
Приштина 11/2019
156.005

за споредба Скопје 11/2018
148.029
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 458
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1292 Posted: 04-Dec-2019 at 11:28


spekulacija: ako SKP prodolzi so rastot od 11% od minatite meseci plus edno 5-6k od vratenite BCN i Vaxjo bi trebalo da stigne do nekoi 168k vo Noemvri Dunno


Edited by gorazd - 04-Dec-2019 at 12:08
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1632
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1293 Posted: 04-Dec-2019 at 11:44
Originally posted by pbanks

Приштина 11/2019
156.005
за споредба Скопје 11/2018
148.029
Ako ne e tajna od kaj ti e brojkata za Sk, ako znaeme deka tav posle 7 mi vo mesecot gi vadat brojkite ama sumarno za dvata aerodromi...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9073
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1294 Posted: 04-Dec-2019 at 14:05
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by pbanks

Приштина 11/2019
156.005
за споредба Скопје 11/2018
148.029
Ako ne e tajna od kaj ti e brojkata za Sk, ako znaeme deka tav posle 7 mi vo mesecot gi vadat brojkite ama sumarno za dvata aerodromi...


Бројките се лани за СКП (види ја годината). Ја ставив бројката додека чекаме ТАВ да ги породи бројките (посебните) чисто да видиме каков раст ни е потребен ова да го анулираме и да авансираме понатаму.


Edited by pbanks - 04-Dec-2019 at 14:06
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1632
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1295 Posted: 04-Dec-2019 at 17:43

Извинување
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 458
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1296 Posted: 06-Dec-2019 at 16:08
Noemvri SKP&OHD: 188.474 +23%

Edited by gorazd - 06-Dec-2019 at 16:09
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #1297 Posted: 08-Dec-2019 at 19:33
Денес W6 во Охрид
Базел и Виена со скоро 100% LF во двата правци.Малме 65/160
WK за/од Цирих по ~150.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #1298 Posted: 10-Dec-2019 at 14:55
Prema brojkive, Skopje i Pristina zaklucno so Noemvri, ke bidat pata-pata. Prasanjeto e Dali moze SKP da iznenadi ako prodolzi so solidniot rast od 12% - 14%.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9073
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1299 Posted: 12-Dec-2019 at 12:15
Скопје - 2.183.897 (Jan-Nov)
Охрид - 296.870 (Jan-Nov)

На кој му се пресметува колку било Ноември, еве линк....

Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #1300 Posted: 12-Dec-2019 at 12:27
SKP Noemvri: 172.528
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 63646566>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.