build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиосообраќај (статистики)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 68>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Авиосообраќај (статистики)
    Posted: 04-Oct-2007 at 21:16

konecno ja update-iraa detalnata statistika na airports.com.mk. Eve kako stojat rabotite za prvite osum meseci

Реализиран сообраќај 2006 - 2007

Операции на воздухоплови

Месец
2006
2007
% промена
Јануари
947
984
3,9
Февруари
868
890
2,5
Март
1021
976
-4,4
Април
1020
985
-3,4
Мај
1120
1068
-4,6
Јуни
1104
1212
9,7
Јули
1258
1402
11,4
Август
1279
1295
1,3
Септември
1096
Октомври
1100
Ноември
911
Декември
913
Вкупно Јануари-Август
8617
8812
2,3


Број на патници

Месец
2006
2007
% промена
Јануари
38704
41972
8,4
Февруари
29461
33964
15,3
Март
34222
41573
21,5
Април
40278
45558
13,1
Мај
43247
48605
12,4
Јуни
48216
57447
19,1
Јули
68293
78748
15,3
Август
67604
80142
18,5
Септември
51571
Октомври
40792
Ноември
35741
Декември
44190
Вкупно Јануари-Август
370025
428009
15,7


Карго (во тони)

Месец
2006 
2007
% промена
Јануари
156,68
165,52
5,6
Февруари
163,85
173,14
5,7
Март
198,10
185,86
-6,2
Април
169,85
174,61
2,8
Мај
186,66
186,47
-0,1
Јуни
193,83
192,86
-0,5
Јули
211,53
181,20
-7,3
Август
157,29
192,29
22,3
Септември
269,20
Октомври
193,43
Ноември
207,29
Декември
228,74
Вкупно Јануари-Август
1437,79
1451,95
1,0
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 05-Oct-2007 at 00:00
Освен кај бројот на бројот на патници ситуацијата е тапа. Тој од друга страна иако е охрабрувачки, сепак не е баш спектакуларен како што изгледа на прв поглед (ако се земат во предвид околностите и од каков низок број тргнуваме и ако се спореди со аеродромите во регионот). Ама да се надеваме дека трендот ќе продолжи подинамично и дека ќе се зголемуваат и другите параметри.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 05-Oct-2007 at 16:21
ako zavrsi 15% rast do kraj na godinata, toe ne e ic loso, samo sto samo po sebe nema nisto da znasi, treba nekolku godini da imame tolkav rast za da dojdeme do nekoe normalno nivo. Ako gi imas na um Sofia, Belgrad ili Zagreb so niv i nemoze da se takmicime, no mora da go prevzememe regionalniot primat na Pristina koja mislam deka godinava belezi opagjanje sto e dobro za nas. I Tirana mislam deka e nedostizna cel, niv tek gi ocekuvaat zlatni vreminja ko kje im trgne su primorskiot turizam. Vidi samo sto se desava vo Burgas, Varna, Split, Dubrovnik, Podgorica, Tivat. A na Albancite toj im e edinstven aerodrom taka da....
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Nov-2007 at 23:11
Cheers


НА АЛЕКСАНДАР ВЕЛИКИ


Надминат ланскиот број на патници


На скопскиот аеродром Александар Велики во првите девет месеци од годинава се прифатени или заминале 485.833 патници, што е зголемување од 15,2 проценти во споредба со истиот период лани. Ова е забележителен пораст, ако се има предвид дека во текот на минатата година беа превезени само четири проценти повеќе патници во споредба со 2005 година.

Најновите бројки говорат дека заклучно со 5 ноември на скопскиот аеродром биле прифатени или заминале 543.044 патници, со што е надминат вкупниот број на патници за цела 2006 година - 542.319.
Патничкиот авиосообраќај особено имаше засилен раст во минатиот месец кога бројот на патници е зголемен за 20,8 проценти во споредба со истиот месец 2006 година. Од аеродромот Александар Велики очекуваат сличен тренд да има до крајот на годинава, со што би ја завршиле 2007 година со превезени над 630.000 патници.

Во периодот јануари-септември 2007 година, 15 редовни авиопревозници оперираа на директни летови до 18 дестинации, при што се направени вкупно 10.200 операции, што е за три проценти повеќе од истиот период лани.

(С. Бл.)


Извор: Вечер
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-Jan-2008 at 00:42
Еве ја и финалната статистика за 2007. Се надевав на 650,000 патници. Освен Сараево и двата црногорски аеродроми (кои сумарно имаат повторно над милион патници) само Скопје од регионалните аеродроми е сеуште под милион.  Заостануваме многу.

Информацијата е превземена од сајтот на аеродромот.

БРОЈОТ НА ПАТНИЦИ ВО 2007 ЗГОЛЕМЕН ЗА 15.5%
4 Јануари 2008 година

Во 2007 година на Аеродромот Александар Велики Скопје беа опслужени вкупно 626,144 патници, односно за 15.5% повеќе од 2006. Ваквиот пораст се должи на воведувањето 6 нови дестинации во текот на 2007 (Париз, Сараево, Келн, Анкона/Верона и Софија), оперирањето на неколку нови превозници на редовни и чартер линии, како и на зголемените неделни фреквенции на досегашните редовни превозници.

Дестинации со најголем број на патници беа традиционалните Цирих и Виена (преку која поминале најмногу трансферни патници), и Истанбул со најголем пораст на патници во однос на 2006. На овие 3 дестинации се превезле вкупно 255,436 патници, односно 40% од вкупниот број на патници во комерцијалната авијација.

 На дестинациите во регионот (Загреб, Љубљана, Белград, како и новите дестинации Сараево и Софија) беа превезени вкупно 143,987 патници, со пораст од 25.1% во споредба со 2006.

Пофреквентни дестинации во 2007 беа и Будимпешта и Прага (преку кои најмногу се трансферира кон Источна и Северна Европа) со вкупно 85,097 патници и покачување од 13.5% во однос на 2006.

На германските дестинации (кои исто така се традиционално фреквентни) Дизелдорф, Хамбург, Берлин и новата дестинација Келн, се превезле вкупно 60,623 патници. На останатите дестинации со редовни линии: Милано, Рим, новата дестинација Анкона/Верона, Амстердам и Париз беа превезени 52,852 патници.

На туристичките дестинации (во Турција, Египет, Грција и Хрватска) во 2007 година беа превезени вкупно 18,326 патници, односно двојно повеќе од претходната година.

 

Во текот на 2007 година беа реализирани вкупно 13,085 операции на воздухоплови (за 3.5% повеќе од 2006), а кај обемот на каргото има покачување од 11% со вкупно прифатени и отпремени 2547 тони карго пратки.

Edited by pbanks - 29-Jul-2008 at 09:51
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-Jan-2008 at 23:27
Последните 2 месеци се доста охрабрувачки. Кој знае на што се должи таков драстичен скок  Dunno

Total CARGO in tonnes (with trucked service)
Month
2006
2007
% change
January
156,68
165,52
5,6
February
163,85
173,14
5,7
March
198,10
185,86
-6,2
April
169,85
174,61
2,8
May
186,66
186,47
-0,1
June
193,83
192,86
-0,5
July
211,53
181,20
7,3
August
157,29
192,29
22,3
September
269,20
202,25
-24,9
October
193,43
220,21
13,8
November
207,29
313,75
51,4
December
228,74
358,52
56,7
Total Jan-Dec
2293,78
2546,7
11,0Edited by pbanks - 22-Jan-2008 at 23:27
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Feb-2008 at 21:30
Passengers
Month
2007
2008
% change
January
41972
42226
      0,6

Unhappy

Aircraft movements

Month
2007
2008
% change
January
984
888
-9,8


Ohno

Total CARGO in tonnes (with trucked service)
Month
2007
2008
% change
January
165,52
   225,06       36

Yes


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Feb-2008 at 00:20
Абе добро е... Каргово има континуиран голем пораст. Тоа ваљда нешто зборува за економијата. А за патници ни останува да се надеваме дека бум ќе доживееме кога ќе паднат визите.
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Feb-2008 at 01:31
Previous   ова се многу добри вести за карго ситуацијата. А мислам дека не е баш најдобро да се гледа бројот на патниците за Јануар месец, бидејќи во Јануари многу малце се лета. Сепак по крајот не летото можеме да видиме подобро дали ќе имаме пораст или не.
А многу фактори идат на добро, пример:

-Се најавуваат нови авионски линии (Брисел, Стокхолм, Северна Италија)
-Укинувањето на визите за Канада, Израел, и уште други
-Влезот во НАТО (Да се надеваме!) ќе донесе многу странски делегации

итн.
Да бидеме оптимисти
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Feb-2008 at 02:22
Originally posted by ProMKD

А мислам дека не е баш најдобро да се гледа бројот на патниците за Јануар месец, бидејќи во Јануари многу малце се лета. Сепак по крајот не летото можеме да видиме подобро дали ќе имаме пораст или не.


Споредбата е со минатиот Јануари, така да држи. Значи дефинитивно нема пораст. Уште полошо говори фактот што на ист принцип на споредба имавме неколку месеци со зголемување. Значи во суштина ова со јануари е опаѓање...
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Feb-2008 at 04:07
Сакав да кажам дека нема зголемување во сферата на редовните патници (значи фирмите, бизнисмените, што МОРААТ да патуваат), тука и никој не очекува некое зголемување. Зголемувањето во авио-сообраќајот кај нас може да се очекува само кај тие што патуваат на своја воља, значи туристи, делегации, и дијаспората.  А тие  патуваат најчесто од Мај до Септември, во главна сезона.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 18-Mar-2008 at 00:11
По разочарувачкиот јануари, одличен февруари за Петровец Cheers


Aircraft movements
Month
2007
2008
% change
January
984
888
-9,8
February
890
946
6,3

Passengers
Month
2007
2008
% change
January
41972
42226
      0,6
February
33964
38048
      12,0

Total CARGO in tonnes (with trucked service)
Month
2007
2008
% change
January
165,52
   225,06       36
February
173,14
   304,10       75,6

Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 18-Mar-2008 at 00:25

Одлични показатели Cheers Сигурно дека имаме огромен простор за напредок ( особено кога ќе ги укинат визите) Интересно со каргото, нешто се има случено тука или цените се драстично намалени или компанииве штотуку откриле нов начин на транспорт Big%20smile

Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 09-Apr-2008 at 06:39
Аj mi trgna so linkovi......
 
 
 

COMPARED TRAFFIC STATISTICS FOR THE PERIOD JANUARY – MARCH
7 April 2008 year

Compared to previous year, in March there is a growth of 6.0% in overall aircraft movements. Increased number of operations in commercial  aviation is expected at the beginning of Summer Season (from March 30th  2008), where growth of regular week frequency was announced by Adria Airways, BH Airlines, Turkish Airlines, MAT to Vienna and as well as Croatia Airlines during May, 2008.

 

Number of  passengers in March was increased by 17.4% compared to previous year, due to growing frequency of passengers during Easter holidays.

 

Cargo figures shows increase in last few months, and this trend is continuing in March, where there is growth of +20% in airfreight and +19.2% of total cargo (including trucked freight) compared to previous year. Cargo carriers (airmail carriers), Aviastart and ABC Air preformed one additional flight, and ABC Air from end of February changed their departing destination, so instead of Sofia flies to Tirana with transit cargo.

 

Period January - March: At Airport “Alexander the Great” Skopje from January till March, 2869 aircraft movements are realized, that is 0.7% more than same period previous year.  During this period 129 087 passengers are transported, that is +9.9% more than previous year, and 750.66 tones airfreight (including trucked freight) are handled, +43.1% more than previous year.

 

Regarding destinations, Vienna is still most frequent destination with 15.8% participation in overall passenger figure. Increasing is noticed at destinations Ljubljana, Zagreb, Budapest, Istanbul and Roma (which as a hubs for transferring passengers, took over Alitalia passengers). Regarding air carriers, great increase of passenger volume, compared to previous year, has Adria Airways (+85% from January to March), as well as Croatia Airlines (+43.3%).

 

Airports

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 13-Apr-2008 at 23:07
Не е лошо. Ако се задржи оваа стапка на раст и ако дај боже порасне до 12% (лани имавме раст од 15.5%) оваа година ќе ја преминеме бројката од 700.000 патници годишно Cheers

Ако до година укинат визи (за што сум скептик) сигурно ќе имаме раст над 20% таа година.

СТАТИСТИЧКИ ПОДАТОЦИ СО СПОРЕДБА ЗА ПЕРИОД ЈАНУАРИ - МАРТ
7 Април 2008 година

Во споредба со минатата година, вкупниот број на ОПЕРАЦИИ НА ВОЗДУХОПЛОВИ во МАРТ бележи пораст од 6.0%. Пораст на бројот на операции во комерцијалната авијација се очекува со почетокот на Летниот Ред на летање (од 30 март 2008), во кој зголемување на редовните неделни фреквенции најавија Adria Airways, Malev, BH Airlines, Turkish Airlines, MAT за Виена и во текот на мај и Croatia Airlines.

 

БРОЈОТ НА ПАТНИЦИ во МАРТ има забележителен пораст од 17.4% во споредба со минатата година, (тоа се должи на зголемената фреквенција на патници за велигденските празници).

 

Забележителен пораст на ОБЕМОТ НА КАРГО во последниве неколку месеци продолжува и во Март, со зголемување од +20% на обемот на авионското карго, и +19.2% на вкупното карго (заедно со камионскиот сервис) во споредба со минатата година. Од карго превозниците (за авиопошта) и Aviastart и  ABC Air  реализираа по еден дополнителен лет, а ABC Air  од крајот на февруари во полетување ја смени дестинацијата, односно наместо за Софија оди за Тирана со транзит карго.

 

Период ЈАНУАРИ – МАРТ: На Аеродромот Александар Велики- Скопје во периодот јануари-март се реализирани вкупно 2869 операции на воздухоплови, однсно 0.7% повеќе од истиот период минатата година. Во истиот период се превезени вкупно 129 087 патници (тоа е за 9,9% повеќе од лани, и прифатени се и отпремени вкупно 750.66 тони пратки (заедно со камионскиот сервис) односно +43.1% повеќе од минатата година.

 

Гледано по дестинации, Виена се зацврсти како топ дестинација со 15.8% учество во вкупниот број на патници Најголем пораст има Љубљана, Загреб, Будимпешта, Истамбул и Рим (кои како хабови за трансферирање на патници ги презедоа патниците на Alitalia ). Гледано по превозници, најголем пораст на бројот на патници во однос на минатата година  има кај Adria Airways (+85% за периодот јануари- март), како и кај Croatia Airlines (+43.3%).


http://skp.airports.com.mk/default.aspx?ItemID=444&id=90
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 18-May-2008 at 12:55
Еве статистика за сообраќај на Охридскиот аеродром, мислам дека ја немаме дискутирано до сега. Освен во златните години (4 на број) нема некое големо отстапување од просекот и бројот на патници и денеска се движи во некоја нормала (за жал).

Traffic statistics 1970-2006
Year
Movements
Passenger
Cargo
1970
308
11 674
2,9
1971
476
16 021
8,1
1972
430
14 312
1,7
1973
474
17 783
5,7
1974
440
21 304
15,8
1975
468
27 570
38,7
1976
542
35 693
64,1
1977
498
28 939
168,9
1978
611
35 826
214,8
1979
961
54 115
402,3
1980
859
50 168
398,4
1981
778
57 231
325,3
1982
998
56 581
396,3
1983
710
47 485
403,3
1984
932
44 154
602,1
1985
1 022
63 301
408,8
1986
1 384
93 369
355,9
1987
1 792
132 844
351,2
1988
1 720
110 287
417
1989
1 556
84 846
231,1
1990
1 298
67 811
119,9
1991
1 590
60 440
86,8
1992
862
34 344
127
1993
1 037
48 022
124,7
1994
448
18 681
20,9
1995
869
34 397
19
1996
2 318
101 191
781,9
1997
1 110
42 531
4,1
1998
1 136
55 396
37,9
1999
1 846
77 281
169,8
2000
2 051
65 941
138,3
2001
998
53 954
37,1
2002
1 079
60 209
51
2003
1 032
51 082
26,6
2004
656
32 497
15,8
2005
1 088
53 930
18,5
2006
1 025
50 366
14,1
2007
1 109
45515
15,37

Edited by pbanks - 29-Jul-2008 at 09:51
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 18-May-2008 at 18:23
што се случува 96 година со волкав пораст?!??!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 18-May-2008 at 18:58
Originally posted by ProMKD

што се случува 96 година со волкав пораст?!??!


Амплитудите низ 90те се во периодите кога се реконструираше скопскиот аеродром а такви реконструкции имаше неколку.

'96 колку што се сеќавам се надграгдуваше системот за осветлување на пистата и аеродромот не работеше неколку месеци
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 12-Jun-2008 at 14:27
 
 

ОБЕМ НА СООБРАЌАЈ ЗА МАЈ 2008 АЕРОДРОМ “АЛЕКСАНДАР ВЕЛИКИ” - СКОПЈЕ
12 Јуни 2008 година

MAJ - Карактеристично за месец Mај, како и во претходниот месец, е зголемувањето на вкупниот број на ОПЕРАЦИИ НА ВОЗДУХОПЛОВИ за 17.7% во споредба со минатата година, со реализирани вкупно 1258 операции. Се должи на зголемувањето на бројот на редовните неделни линии на неколку превозници во Летниот Ред на летање што резултираше со пораст на редовните линии од 6% во однос на лани, како и на зголемувањето на генералната авијација .

Беа превезени вкупно 55127 ПАТНИЦИ што е пораст од 13,4% во споредба со мај минатата година, а прифатени се и отпремени вкупно 244,32 тони КАРГО ПРАТКИ односно за 31,0% повеќе од лани.

Кумулативно за период Јануариај:  На аеродромот Александар Велики Скопје во периодот јануари - мај се реализирани вкупно 5241 операции на воздухоплови, односно 6.8% повеќе од истиот период минатата година. Покрај Adria Airways, BH Airlines, Malev  и Turkish Airlines  кои го зголемија бројот на неделните линии од крајот на март со почетокот на Летниот Ред на летање, во текот на мај како што беше планирано со Летниот Ред, Croatia Airlines воведе нова линија за Загреб (со слетување во сабота и полетување во недела.

Во периодот јануари - мај се превезени вкупно 232 468 патници со зголемување од 9.8% во однос на минатата година.  Континуираниот пораст  кај скоро сите дестинации продолжува и понатаму, со најголемо покачување кај Љубљана (+79%),  Загреб (+33%) и Истанбул (+24%). Според бројот на патници, петте најфреквентни дестинации се Виена, Цирих, Истанбул, Љубљана и Загреб, а кај новите дестинации Сараево, Софија и Тирана продолжува покачувањето на бројот на патници од месец во месец.

Обемот на карго во периодот јануари - мај со вкупно прифатни/отпремени 1227,97 тони карго пратки (заедно со камионскиот сервис) има зголемување од  +38.7%  во споредба со минатата година. Пораст има кај сите категории авионско карго (кај обемот на превезена стока, пошта, на карго линиите, редовните линии) и тоа 36.3% во однос на минатата година, а кај камионскиот сервис (врз база на Air Waybill), покачувањето е 51.7% во однос на лани.

 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 12-Jun-2008 at 14:32


Убаво е ко ќе прочита човек текст со волку плусеви

Само 10% раст не не води ни на 700.000 патници годишно. Треба повеќе


Edited by pbanks - 12-Jun-2008 at 14:38
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 68>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.609 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.