build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градење со камен

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 638
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 03-Jan-2019 at 14:18
имаш две раѕлични изведви, првата е сув ѕид, а втората е со малтер или бетон. Знам дека сув ѕид би чинел околу 7 евра по метар квадратен
Што се однесува до материјалот, во зависност од каменот кој се употребува, не можам да видам на сликите кој вид камен е, по метар квадратен оквирно би било од 15 евра нагоре. Зборувам за обработен камен како на првата слика
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 14-Jan-2019 at 05:51

15 евра m2 ми даде цена за фасаден камен кога случајно начекав Устабашија работејќи на објект в Царев Двор Ресенско ...

материјал јас би одел наместо дебело цокле со тенок Шкрилец кој ако земаш на палети директно од Паланка 200 ден m2 само треба да си обезбедиш превоз [1]

би требало да имаат и блокови прашај ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 21-Jun-2020 at 01:44

испаѓа дека кај нас сме поскапи за рака, макар горе доле во однос техниката и видот на камен тука негде сме, сепак напио и нивнио стандард не се споредуваат, но во недостаток од конкуренција тоа е што е’, а што може и треба да го регулира некако Градежната Комора или Здружението за Потрошувачи кои би требало да сторат притисок до властите да ги осигураат умно Сите, и мајсторите и потрошувачите, мислам убо да си останат и овие цени, но да се дава некаква гаранција, а всушност не посоти никаква ни сертификација, онака баш ко да сме во среден век, арно ама веќе Честа и Даденио Збор не се во тренд, та мора некакви системски гаранции но и стимулации низ работнички курсеви каде ќе се учат разни техники кои сега не се присутни на пазарот пр. Ашлар итн. мислам денес со оние современи алати кои им се на располагање на Мајстори греота е да не вадиме од фина пофина Камена Пластика, а не пак сето тоа да е нанижено и со Керамопластика ...

https://homeguides.sfgate.com/stone-wall-building-costs-78996.html

но зато материјало понадвор (на запад) е поскап, но чуди како и при такви околности Мајстори наоѓаат средства за регистрирани да си тераат работата, веројатно треба и да се купува искуства од другде како им е, но кое Здружение на Граѓани тоа да го иницира, речиси сите чекаат на државата да им ја спотера Добрата Работна Пракса која всушност самите треба да ја туркаат и бараат подобри стандардизирани услови како не би стагнирала заради даден башибозук, само колку нови потпорни ѕидои има што се фушерајски истерани, чиниш ко сам Домакино да си ги ѕидал, но се гледа околу финиширањето дека градежник му кревал камено, но онака дустабанлиски, уште и скапо да го платил материјало и ето легален сакал!

https://www.stalbridge-quarries.co.uk/stone-prices/
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 638
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 21-Jun-2020 at 11:32
М;ајстори кои ќе нарпават нешто вакво е скоро неможно да се најдат

Техника на сув ѕид, кој може да се направи надвор или во објектот. Доколку се направи како треба е прекрасно решение
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 27-Jun-2020 at 08:07

ако ова е Сувоѕидица ентериерно, така сигурно некому би му паднал врз глава, освен ако не е полметро ѕидо, попрво ова ет faux stone [1]

пробав да најдам ваков ентериерен експеримент и хм тнка работа, има нешто сумљиво freeform sandstone interior [1] но речиси никаде немам ниту чуено ниту видено некој ентериерно да оди со Сувоѕидица ... се сетив имав видено во Словенија Ѕид од Песочник (Варовник) Но полметро drystone wall, но онака ко горе плочи да се редат тоа навистина тнко-стабилна работа особено не за ентериер!

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1189&PID=209067#209067


Edited by Zelenikovo - 27-Jun-2020 at 14:24
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 05-Jul-2020 at 10:30

претпоставката дека мора да е faux stone немора да значи, заборавам постојано дека сега има и тенки природни камени фасадни панели (тајванска меморија рулз кога нешто не ти е секојдневие) налик долгнавести плочки кои сепак мора да се залепени, та вака или онака имитација на Камен е муабетот, иако во случајов имитација на Камен Ѕид а оригиналност на материјал, сепак заради мањак оригиналност во однос Полн Камен Ѕид но и заради безбедност јас би одел попрво со Faux Stone опција него ова, мислам не дека може лесно да се одлепи некоја Плочка, но и тоа го има доколку влага продре во ѕидот, имапо многу примери налик оној кај Градски Тид каде се одлепуеле и мали пиксел-плочки иако таму фасадни, сепак внатрешно не би требало да има сличен проблем макар камениве плочки биле и во Када залепени, конечно ги користат и за Базени или Фонтани ...

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Stone_veneer#History

https://www.stoneworld.com/search?q=slate+cladding

[1] https://www.msisurfaces.com/hardscape/ [1]веројатно ако се најде нешто ефтино увозно, та и ова би поминало за мане, но во однос уредување Градина, а тоа да е модуларен систем кој по потреба би се преместувал, проблемот е што ваквите скоцкано резбани на цнц камени плочи се скапи, иако предност е што ко патерн лесно би се менувале при оштетување, но за наш Стандард ова е само непотребно фалш оптеретување на Буџет во однос кој било проект, бар да ги користат во контекст Вентилирачки Фасади па и некако [1][1][1] но лепенки да се нудат налик нешто неповторливо, бреј бужутерија без компас која уште по таван што не почнале да ја лепат!

https://www.stonecontact.com/Main.aspx?pid=ProductSearch&seachKeyword=Basalt%20veneer[1] https://www.norstone.co.uk/gardens.html
Edited by Zelenikovo - 05-Jul-2020 at 10:33
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 08-Jul-2020 at 00:00

колку полезет и поефтино во однос градинарска орнаментика би било наместо камени орнаменти и плочи да оди Чоек приватно со Теракотни а кои евентуално би се лиеле во камени калапи на цнц резбани, сепак и гипсени се доволно за тоа, а евентуално околу Портали или Корита Саксии Бордури да си дозволите камена цнц-рана орнаментика ... Чунки Не Е Ни Скапа Инвестиција Да Си Сторите DIY ЦНЦ Машина, во спротивно и да имате пари за вакви излети со Памето едно е сигурно дека ќе ве опелушат за од ракав склепан дизајн дезен декор, битно ќе се пофалите дека едикое студио ви е испорачател, Зато Берете Памет како ве извозуваат камењари!

поенатата со посоченава фирма е дека и низ минимализам може многу што да постигнете апропо бар-рељеф во камен, наместо да бркате длабок рељеф! сакате современ каменентериер или екстериер размислувајте како само низ сегменти или испусти и бордури најминималистички да го употребите каменот, така и полесно би го репарирале доколку се оштети, а колку и вишок камен да имате секогаш полесно ќе излезете на крај со мали поправки него масивни оправки ... сепак инспиративни муабети на сајтов ...

https://www.anomastone.com/

https://www.anomastone.com/surface/

https://www.anomastone.com/sculpture/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 08-Jul-2020 at 16:00

ако нешто има поегзотично од цнц пристап тоа е хемиска абразија на камен, која сепак сеуште е повеќе мит него практична појава кај скулпторите клесарите каменоресците, налик антички ноу-хау на кој денес може само да се чудиме [1] но конечно еве да налетам на логична анализа која може натака да ја дотера цнц индустријата до ефтино достапна опрема за домашна употреба при што нема да се користат скапи дијамантски Длета или Пили при обработката на каменот туку ценовно достапни, а фокусот ќе биде пред се’ на софтверот за автоматиката која би клесала на што повеќе оски одеднаш заради попрецизна и побрза обработка, фали уште сето тоа да е доубрзано резонантно [2] како молекулите полесно би се топеле и ето обработениот камен има потенцијал да стане седостапен за (ако не и секојдневие) во ентериерното и екстериерното уредување ... проблем е само што ваквиот пристап е супер-токсичен та додека не се случи да ет индустриски стандардизиран најубо е да не експериментирате гаражно!!! а доколку на такво нешто се одлучите паметно е да се консултирате со Хемичари но и да обезбедите ХАЗМАТ опрема, практично ова би било скратен пат до одреден лесно исклесан естетски идеал, но доколку истиот предизвика при обработката на каменот некому смрт бадијала од ќеифот, иако опортунисти секогаш ќе има, заѕо и секој треба да си внимава со кого како си фаќа работа!!!

https://www.ancient-origins.net/history-ancient-traditions/ancient-stonework-0012197

https://www.mindat.org/mesg-42310.html

http://www.fluoridealert.org/wp-content/pesticides/fluoroacetic.acid.toxnet.htm


~

ако веќе сте толку намерачени на камена пластика, тогај поубо е да одите со Помек Градежен Камен ко што се Туф-оите кои кај нас ги има по вулкански страфицираните локалитети во мариовско злетовско но и кумановско, та успокојте си стрвноста за брзо и лесно клесање во Камен, а можете да одите и полесно обработувајќи Калцити [3]

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Tuff

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1189&PID=209197#209197

https://www.researchgate.net/publication/258617240_Weathering_and_deterioration_of_volcanic_tuff_rocks_used_as_natural_building_stone_caused_by_moisture_expansion

http://www.artofmaking.ac.uk/explore/materials/24/Tuff

http://www.thehistoryblog.com/archives/19866


[quote]>Вулкански бомби се делови од лавата со големина преку 32 mm кои се откинати како вжештено тестеста маса и со ерупцијата се исфрлени од кратерот, при што поради движењето во воздухот тие добиваат топчести, крушковидни форми или форма на бомба.
>Вулкански бречи се вулкански карпи, кои настануваат со цементирање на раздробениот вулкански материјал со разни големини, каде што фрагментите не се заоблени и не се сортирани по големина.
> Вулкански агломерат е слична карпа на бречата, но поголемите парчиња имаат заоблени форми. Настанува за време на самите ерупции.
> Вулкански блокови претставуваат големи парчиња од карпи, кои се консолидираат во вулканската маса или пак се исфрлени како осамени блокови, поблиску или подалеку од кратерот, што зависи од нивните димензии и од силината на ерупцијата.
> Вулкански туфови се карпи од вулканско потекло, кои се изградени од врзана вулканска пепел, прав и песок. Настануваат на суво или во водените средини при работа на субмаринските ерупции. Содржат преку 90% на вулкански материјал.
> Вулкански туфити се мешавина од вулканска прав, пепел и песок со седиментен материјал, кој нема вулканско потекло. Поради тоа во нив, покрај материјали што имаат вулканско потекло, можат да се најдат и морски организми кои живеат во водена средина. Содржат од 30 до 90% на вулкански материјал.
Таложењето на покрупнозрниот материјал е главно на падините околу вулканските купи. Поситнозрниот материјал кога е зафатен со дејството на ветрот и дождовите може да се исталожи на повеќе десетина километри од гротлото на вулканот. Во почетокот, пирокластичните творби се во растресита состојба, но со тек на време со процесите на сврзување и оцврстување (дијагенеза), тие се трансформираат во сврзани карпести маси.

Од сите вулкански кластични карпи, далеку најзначајно е присуството на вулканските туфови. Компактните маси на туфовите се викаат трас (trass). Во растресито-земјеста состојба се викаат пуцолани. Вулканските туфови можат да ги придружуваат сите видови на површински магматски карпи и да имаат исти минералошки и хемиски состав со нив. Поради тоа, вулканските туфови и ги имаат имињата како риолитски, трахитски, дацитски, андезитски, базалтен туф и други. Имаат карактеристична структура која потсетува на кластичната (зрнеста структура) кај седиментните карпи (Слика 4.18).

Бојата на туфовите е многу различна. Можат да се сретнат белузлаво жолтеникави до темновиолетова и зелено-сиви вариетети кои се во чести вертикални и странични преоди (Слика 4.19).

Туфовите најчесто се појавуваат во вид на слоевити копнени или подморски
наслаги со различита геолошка старост. При дејство на атмосферските влијанија, може да се распаднат до песок.
Големи маси на туфови кај нас се наоѓаат во околината на Кратово, Тиквешијата и Мариовско.

http://www.ukim.edu.mk/e-izdanija/GF/Inzhenerska_geologija.pdf


итн.

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2948&PID=242318#242318
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 09-Jul-2020 at 09:06

логично или не, итаљаните денес во свет се етаблирани како најексклузивни камењари, иако може слободно да се каже дека нивниот корен е надградена копија на егејскиот субстрат на сите нивоа па и на ова, сепак мора да се признае дека перверзно декадентно не штеделе ниту средства ниту робои за да си истераат и антички и средновековно камената фантазија, заради која денес и со право ги имаат главните саеми за Градежен Камен воопшто мермерната и порцеланската индустрија, комотно во однос класичните и модерните градежни стилои може да се каже дека се хот-котур во светот, а она што е Милано за модната индустрија, тоа е Верона за каменопластичната! ко да светлосни години од нивното ноу-хау [1]

https://www.tradefairdates.com/Marmomac-M1469/Verona.html

[1] https://www.marmomac.com/en/home-english/ [1]https://www.youtube.com/playlist?list=PLkUv9Z7-wdbq9sOs9Ie52630N9PsZ66T9им недостасува само поголем акцент на современите скулптурни муабети, но еве се трудат и тоа да го надокнадат од спунт, хм, како тргнало ние во Прилеп ако сме умни (ко што не сме) од некогашното Клесарско Биенале може токму ова да им го земеме [1][1] сега потенцијално и со Микросам цнц алатки и’ уште повеќе, комбинирајќи автоматика и рачна обработка на Камен!

https://marioandson.com/blog/doing-more-than-just-countertops/

https://www.naturalstoneinstitute.org/default/assets/File/awards/pinnacles/Awards%20Brochure%20FINAL-Web.pdf

https://www.stone-ideas.com/68510/nsi-grande-pinnacle-award/https://www.stoneworld.com/articles/90172-stone-industry-perspective
https://www.naturalstoneinstitute.org/about/news/press-releases/
https://www.stoneupdate.com/news-info/association-beat/1813-natural-stone-institute-announces-2019-pinnacle-awards

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 09-Jul-2020 at 21:58http://www.cslu-prilep.org/index.php/hemeroteka/

2018

https://opserver.mk/makedonija/vo-prilep-odbelezhani-55-godini-megjunaroden-skulptorski-simpozium-vo-mermer/веројатно за колонијава да бидне навистина Шоу што ќе генерира туристички спин неопходно си големи државни субвенции и промоција, од нови Павиљони, Музеи, Свечености и тоа тие да се мобилни за да бидат постојано атрактивни, но заради масовност неопходни се и разни други техники, можеби Епиграфија, можеби cnc-гравирање, полирање со киселини, веројатно комбинирани скулптури чија основа би била Камен, а зошто не и Работа со Кристали итн. ... просто е’, имаме простор за сето ова во плафон да го спукаме како туристички спин, а сепак си дремеме на ангро сеуште со титоистички-арпаџик пристап, онака ко во подрум-работилница пикнати Скулптори кои никој никако не може да ги набљудува ко публика додека работат, бар за тоа колкуз нам нема услови, а сигурно нема ни простор некој нешто од ентузијасти кајнс да поднаучи ... ова не значи дека треба наврат нанос нешто мегаломанско да се форсира, но паметно е ДЛУМ во сето ова да се вклучи т.е. сите Поважни Уметници да помогнат со своите идеи како и што треба за да оваа Раритетна Манифестација прерасне во Балаканско Камено Шоу ... можеби добро ет ова да е врзано и со Работилници за Техники на обработка и употреба на Градежен Камен и Керамопластика, а во костец Фестивалот во Долнени, што веројатно најубо е да има диснстикција меѓу истото ко неимарски фестивал, додека во зимскиот дел фокусот би бил на ФЛУ Скулпторски Семинар и Колонија, но за да се искористат од спунт истите туристички веројатно треба да има некој Централен Парк На Скулптурите Под Отворено можеби горе в Маркови Кули, можеби блиску до некој Неолитски Локалитет в Пелагонија. чунки можат да сторат и една Спектакуларна Планинска Патека покрај која ќе се испонаредат грото мермерни скулптури кои се насобрале околу 1000 досега ...Edited by Zelenikovo - 10-Jul-2020 at 02:01
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.187 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.