build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телеком арена (арена Филип II Македонски)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 180181182183184 209>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MKDFan View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Aug-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote MKDFan Quote  Post ReplyReply #3621 Posted: 11-Aug-2012 at 17:31
Originally posted by deko

Dosta grdo izgleda ,sepak teshko promashuvanje,kakanje v gaki.Duri ni nijansata na sinata boja ne ja pogodija,horor.

Po grdo od ova nemozese... crveno so sino ic ne odi.

Originally posted by tiberix

Ич не ви текнува... па нели Максимир го направија син околу теренот... зошто ние да сме подолу..

Tie samo go nasminkaja sin i plus to im odi so bojata na Dinamo i novite stolcinja...


Kaj nas em ne odi so stolcinjata em nema nikakva veza so boite na Vardar/Rabotnicki i reprezentacijata. Stvarno ic nema logika zosto resile da bide sin Question Da ne e poevtin za cudo? Ili pak ni go dale bez pari tie sto sakat da promovirat sin tartan. Mora nesto da e ispletkano... ako imale opcija da bide crven ne mi se verva deka bi stavile druga boja.


Edited by MKDFan - 11-Aug-2012 at 17:32
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #3622 Posted: 11-Aug-2012 at 17:41

Vienna
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3623 Posted: 11-Aug-2012 at 18:38
добро бе луѓе, ја единствен сум што не му е гајле каква боја ќе била патеката?
никогаш не сум видел некоја поисритирачко-напорна дискусија на форумов, за нешто толку споредно и неважно


Edited by zabegan - 11-Aug-2012 at 18:40
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Ideal View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Aug-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ideal Quote  Post ReplyReply #3624 Posted: 11-Aug-2012 at 19:02
Деко не сакам да те навредам...
Конкретно не дадов пример за бојата туку спомнав некој што коментираше за трибините, и тоа како публиката е во сенка и не блештат рефлектори во неа.
Да не го искоментира ти тоа па да не се навреди? Извини не сакав да те навредам и да го обезвреднам тој занает водоводџија, меѓутоа ако си, те молам не давај такви стручни забелешки.
А за бојата ако се работи за вкус не треба да се плука по стручноста на лицето/а кој го изведува овој објект.

П.С. пишав дека сум информатичар бе Деко.
Back to Top
MKDFan View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Aug-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote MKDFan Quote  Post ReplyReply #3625 Posted: 11-Aug-2012 at 19:19
Ako ne e tolku vazno togas so baraja stolcinjata da mestat vo stil na znameto? Neka gi staveja sivi i posle vo red ke bese sina ili bilo kakva pateka.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #3626 Posted: 11-Aug-2012 at 22:21
Како може бојата да е споредна и небитна работа? Па земете прост пример, направи најубава куќа и обои ја сина или зелена...отиде убавината. Боите се многу важен елемнет, за тоа некој факултет учи. Па маица од 100 денари кога купувате бирате каква боја да биде, а не стадион кога се гради!

Зелена-Сина-Црвена-Жолта...све ми боје лепо стоје...

Друга работа, ај изброете колку ленти има!? Да не фали една лента па џабе маката?


За синиот тартан имам само едно логично решение. Оние кои го изготвувале тендерот случајно или намерно не навеле во која боја да биде патеката. Изведувачот едноставно ја избрал онаа која му била најлесно да ја набави или најевтино да ја купи.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Stibera View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote Stibera Quote  Post ReplyReply #3627 Posted: 11-Aug-2012 at 22:50
Originally posted by alexsend

Како може бојата да е споредна и небитна работа? Па земете прост пример, направи најубава куќа и обои ја сина или зелена...отиде убавината. Боите се многу важен елемнет, за тоа некој факултет учи. Па маица од 100 денари кога купувате бирате каква боја да биде, а не стадион кога се гради!

Зелена-Сина-Црвена-Жолта...све ми боје лепо стоје...

Друга работа, ај изброете колку ленти има!? Да не фали една лента па џабе маката?


За синиот тартан имам само едно логично решение. Оние кои го изготвувале тендерот случајно или намерно не навеле во која боја да биде патеката. Изведувачот едноставно ја избрал онаа која му била најлесно да ја набави или најевтино да ја купи.


ЈОсвен тоа, Владата даде и зелено во склопот на садионот, да се доизгради и реновира сегашнаа атлетска патека која е доста руинирана и на која не можат да се организираат големи меѓународни натпревари.

Според првиот проект, требаше да остане сегашната, со шест атлетски патеки, со тоа што пред јужната трибина, каде има доволно простор би се доизградиле уште две патеки за 110 и 100 м. тоа го дозволуваат правилата на Светската федерација. Требаше да биде потпишан договор меѓу МОК и италијанската фирма „Мондо“, која требаше да ја постави новата патека на стадионот, но тој не беше потпишан иако беа обезбедени средства во износ од 330.000 евра. Од тие средства 33 отсто обезбедуваше Светската атлетска федерација, 33 отсто Европскиот олимписки комитет и 33 отсто Македонскиот олимписки комитет. Меѓутоа, сега постои нова варијанта, на стадионот да бидат изградени осум патеки, за да може на него да се одржуваат дури и европски првенства. Меѓутоа, тоа ќе ја зголеми цената, потребни се уште 50.000 евра за тие две кружни патеки и околу 45.000 евра да се симне сегашниот тартан од патеките, да се изврши дренажа, да се стави нова подлога за да може да интервенира италијанската фирма „Мондо“. Но, сето тоа може да се реализира кога ќе бидат при крајот градежните работи на северната трибина која ќе мора да се помести за неколку метри наназад, за да се направи место за двете атлетски патеки. На јужната не е проблем, има доволен простор. Во секој случај, средствата за изградба на северната трибина се обезбедени, се чека да се потпише договор со најповолниот понудувач и да се почне со работа. Во меѓувреме, сите времени објекти, кои беа лоцирани зад северната трибина се урнати, тој простор е исчистен така што тука ќе нема проблеми. Но, сепак се' уште има работа. Учесниците во тендерот, кои не се избрани имаат право на жалба, потоа фирмата која победила на тендерот треба да обезбеди градежна дозвола и други потребни дозволи за да почне да се реализира проектот. Едно е сигурно, за 18 месеци, Градскиот стадион ќе го видиме во ново руво, мнгоу помодерен отколку што е сега, а потоа на ред е доизградбата и на источнат аи западната трибина (стоење) тоа ќе биде едно прекрасно фудбалско здание.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4DB03BBC01F4074F943FD09E37179421
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3628 Posted: 11-Aug-2012 at 22:53
исто мислам како Алекс,а за лентите баш гледав на олимпијадата,таму се 9 а на десетата се движи камерата.значи сме мањак на ленти
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3613
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #3629 Posted: 11-Aug-2012 at 23:00
се си е ок некому му е до шминката, мене до конструктивните недостатоци, ситни но битни, а на трети цевките не им чинат, нејсе вкусоите и така на крај по утакмица в дестан или апче се пеглаат, ама ова со лентиве до толку бе да неможете да се информирате!? нормата е 8 или 9 па и 10 http://www.iaaf.org/competitions/technical/regulations/index.html туку да не сака некој да се запише во АК Скопје!?
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #3630 Posted: 12-Aug-2012 at 00:02
Originally posted by gjoko

исто мислам како Алекс,а за лентите баш гледав на олимпијадата,таму се 9 а на десетата се движи камерата.значи сме мањак на ленти

Нема врска дел од теренот може да се извади, нешто како што прават у Англија на Вембли, при концерти или некој настани, и се проширува атлетаската патека, и така може да се добие уште една лента две три... QuestionQuestion
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3631 Posted: 12-Aug-2012 at 11:58
како што знам јас(а малку знам) првата внатрешна патека треба да има 400 метри,значи неможе да се оди навнатре
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3632 Posted: 12-Aug-2012 at 14:07
Originally posted by alexsend

Како може бојата да е споредна и небитна работа? Па земете прост пример, направи најубава куќа и обои ја сина или зелена...отиде убавината. Боите се многу важен елемнет, за тоа некој факултет учи. Па маица од 100 денари кога купувате бирате каква боја да биде, а не стадион кога се гради!

Зелена-Сина-Црвена-Жолта...све ми боје лепо стоје...
па баш бојата на столчињата нема да се гледа кога ќе биде покриена со гледачи, а и да ѕиркаат некаде боите кога не е полн стадионот, нема да доаѓа до израз поради тоа што најмногу долните блокови ќе бидат полни...

инаку го коментирам ова од друг аспект, сепак стадион не се прави со естетски цели, тоа треба да биде спортски комплекс, комплетно опремен со сите потребни простории, да биде запазена безбедноста на објектот и движењето на толпите, да има соодветен пристап и паркинг и т.н.
патеката не ми е битно и шарена да ја направат, битно е само да биде средена, одржувана и функционална, тоа е се...

дури и да збориме за некакви естетски стандарди, најбитно е да се запази како ќе изгледа екстериерот, кој највеќе го презентира објектот и кој секој ден ќе го одминуваме... а на трибини не верувам дека повеќе од два пати годишно ќе седнам...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
radem1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote radem1 Quote  Post ReplyReply #3633 Posted: 12-Aug-2012 at 18:07
Ova



Ili ova ?


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3634 Posted: 12-Aug-2012 at 18:25
ни тоа ни другото,туку бојата што ја има и на олимпијадата,некоја тула боја што делува дискретно,а не нападно

Edited by gjoko - 12-Aug-2012 at 18:25
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #3635 Posted: 12-Aug-2012 at 19:52
Се согласувам со gjoko
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3636 Posted: 12-Aug-2012 at 23:22
@ radem
Дефинитивно бр.2



@ gjoko
За нијансите може да се збори, но сепак генералната поента се врти околу главната боја - сина или црвена. Со оглед на тоа какви столчиња се поставени на трибините, според мене било која црвена или боја блиска до црвена, е неспоредливо подобра отколку било која нијанса на сина.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3637 Posted: 12-Aug-2012 at 23:47
нормално дека штом столчината се во црвено-жолта комбинација,црвена патека најмогу одговара,но не ваква дреч.со плавата ми изгледа како новогодишна елка-све ми боје добро стоје
Back to Top
deko View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Mar-2012
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote deko Quote  Post ReplyReply #3638 Posted: 13-Aug-2012 at 10:37
Mene voopshto ne mi se dopagja kombinacijata na boite,kako i nekoi drugi raboti kako na pr. prostorot izmedju atletskata pateka i tribinite shto e so treva,medjutoa cela sreka shto se toa raboti shto mozat da se koregiraat vo idnina.Sepak ovoj stadion ima dobra perspektiva vo momentov,a za ponatamu shto ke se slucuva ke pokaze vremeto.
Back to Top
Ideal View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Aug-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ideal Quote  Post ReplyReply #3639 Posted: 13-Aug-2012 at 10:41
Originally posted by pbanks

4Скопје, ај олабави со пропаганда и не ја уништувај нишкава. Не умревте више со тоа ваше ПР замарање, неможе на мира да се дискутира без да ни ги качите на глава достигнувањата.

Зошто мислиш дека ова е пропаганда? Тоа што некој закачил скика со пред и потоа и мисли дека сега е подобро, не мора да рипаш и со непочитување да коментираш негово мислење.
Од тебе доаѓа најголемата пропаганда по мое мислење на овој форум. Коментираш по сите постови гледам без факти... Секое мислење ти е вон стручен коментар туку поврзано со историја и со ступидни примери кои воопшто не држат вода. Те замолувам да прекинеш со фашистичкото однесување. Да не барам коментар исто од тебе кај што коментираш за осветленоста на трибините, и како тоа било нестручно...
Back to Top
Pametnjakovic View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 27-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Pametnjakovic Quote  Post ReplyReply #3640 Posted: 13-Aug-2012 at 11:50
Па барем вештачка трева да ставеа под трибините место да посадат, па да заличи на нешто колку толку, и тркалцата од скалите на запад, исток, и југ мораат со нешто да се покријат како на северна.
СКОПЈЕ ОБЕДИНЕТО ЗА - ВАРДАР!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 180181182183184 209>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.672 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.