build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телеком арена (арена Филип II Македонски)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9495969798 209>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Паметњаков View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 17-Jul-2010
Location: /
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Паметњаков Quote  Post ReplyReply #1901 Posted: 30-Jul-2010 at 15:18
Распоред на столчиња- КАТАСТРОФА!
Ултрас!
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #1902 Posted: 30-Jul-2010 at 16:17
Ne, najverojatno gi postavile sega privremeno kolku da ne bide bez stolcinja. Mozebi nemale vo momentot zolti pa gi stavile crvenite.
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #1903 Posted: 30-Jul-2010 at 16:45
Малку да ги намалиме димензиите на сликава за да се види поубаво, од брзање за да ги постават столчињава не ни помислувале на естетиката веројатно затоа што набрзо пак ќе ги извадат.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1904 Posted: 30-Jul-2010 at 17:02
Се согласувам. Се гледа дека левиот жолт појас е двојно помал од десниот. Или ќе ги сменат повторно (и на Северна исто така), или ќе остане се` како што е, без некоја особена симетрија и значење. Ниту едното од двете не би ми пречело премногу, се додека има луѓе врз столчињата на повеќе квалитетни натпревари.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1905 Posted: 30-Jul-2010 at 17:29

Ова задоцнето, го пишав пред саат, заборавив да го пуштам.

Јас не мислам така. Не е воопшто тешко или пак трошење на време да се одреди поставеноста и распоредот на столчињата. Да беше до тоа, ќе се поставува како ќе се стигне, без никаков ред. Но не ми пречи и ваквиот распоред. Дали ќе ги преуредуваат или не, сеедно ми е. Не ми пречи. Но можеби ќе изгледа подобро со подобар распоред. 

Ако јас се прашувам, најдобро ќе беше како на рендерите да се направат, сите црвени или сите сиви, а добро би дошло и комбинација од црвено и сиво. 

Но тоа е тоа. Ништо страшно.

Back to Top
Паметњаков View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 17-Jul-2010
Location: /
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Паметњаков Quote  Post ReplyReply #1906 Posted: 30-Jul-2010 at 19:06
Или само на краевите на трибините да се стават жолти слично како на маракана само они имаат ставено бели и сиви од страните!
Ултрас!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1907 Posted: 30-Jul-2010 at 19:18
Може и така .
Back to Top
Паметњаков View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 17-Jul-2010
Location: /
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Паметњаков Quote  Post ReplyReply #1908 Posted: 30-Jul-2010 at 19:24
НА ОВА МИСЛАМ

Ултрас!
Back to Top
ZZZZ View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 01-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ZZZZ Quote  Post ReplyReply #1909 Posted: 31-Jul-2010 at 10:26
Mozebi trebase da se napravi nekoj poinventiven dizajn a ne takov pravoliniski tribina so 10.000 stolcinja e kako slika so 10.000 pixeli moze da se izvede bilo sto pa zname vo rzabranuvana foma il i slicno. 
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #1910 Posted: 31-Jul-2010 at 11:52
Mozese kako vo Boris Trajkovski da se napravi sonceto. Ama mislam deka imaat nedostig na zolti stolcinja toa e se.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1911 Posted: 02-Aug-2010 at 00:17
Уште ли со тие столчиња. Наредени се рандом колку да се закрпи за натпреварот. План како треба да се наредат има. Само има една друга работа што можела да се направи во цела таа брзаница, а тоа е да се наредат столчињата при што накнадно ќе треба да има што помалку преместувања. Не за друго, да си ја ускратат работата. Барем за тоа не треба ни пари, ни време, него малку повеќе идеја.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12434
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1912 Posted: 02-Aug-2010 at 17:53
Еве уште неколку фотки од Работнички - Ливерпул

1


2


3


4

Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #1913 Posted: 03-Aug-2010 at 12:42
само едно прашање, дали имаше теоретски шанси и можност да се направат повеќе влезови на Јужна? Зборам ако се размислело и ако не се брзаше за што побрзо да се направи. Според мене сега стадионот ќе изгледа смешно со 2 големи трибини, од кои едната со 12, другата со 6 влеза
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1166
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #1914 Posted: 03-Aug-2010 at 13:42
Originally posted by Djole88

само едно прашање, дали имаше теоретски шанси и можност да се направат повеќе влезови на Јужна? Зборам ако се размислело и ако не се брзаше за што побрзо да се направи. Според мене сега стадионот ќе изгледа смешно со 2 големи трибини, од кои едната со 12, другата со 6 влеза

Според мене не би можело зашто веќе од порано се поставени носачките столбови поставена е целата конструкција, па сега ако се правата повеќе влезови би требало дополнително да се даваат трошоци за дополнителни носачки столбови зашто би се намалила јачината на постоечките па во некој момент и би се срушила Roll%20eyes, а и би се намалил и капацитетот


Edited by Dragan - 03-Aug-2010 at 13:43
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1915 Posted: 03-Aug-2010 at 14:09
Како прво излезите не се декоративни елементи туку функционални. Друга работа околу симетријата е што симетријата на стадионите се гледа да биде исток-запад (во случајов), а не према југ-север (во случајов). И незнам што толку ќе изгледа смешно на нов стадион. Посмешно од предходно неможе да изгледа.

Друга работа е што статички речиси и да е неможно. Дури и да се пробијат нови влезви, ќе треба скоро цела трибина да се пререди со скали да се уклопат тие излези, пошто мора некаде на скали да излегуваат. А и да се пробијат за каде ќе бидат, кога сегашниве се точно на средина по висина. Дури тогаш ќе има смешна ситуација.
Back to Top
juventino View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote juventino Quote  Post ReplyReply #1916 Posted: 05-Aug-2010 at 02:53

Голем проблем се столчињата како да се слепци овие што ги ставиле  Suicideнека видат малку по светов како ги прават тие работи.Кајнас морало да биде знамето значи ако правиш нешто такво веке направи го како што треба .Значи со повеќе од 10000 столчина на една трибина можат да нацртаат што сакаат.Мој предлог е и така аренава се полни еднаш годишно значи треба да бидат убаво направени.Кога се полни требините не е никаков проблем еве јас ке дадам предлог како треба да бидат поставени столчињата за наши услови со малку публика и визуелно да изгледа дека има повеке,Стадионот на Спортинг има една оптичка варка која визуелно го зоглемува бројот на гледачите,можам да кажам дека за наши услови е 5+.Само кајнас е решено да биде сонце па така ќе погодуваме дали е изгрева или заоѓа.

http://static.panoramio.com/photos/original/192677.jpg

http://www.ogol.com.br/img/estadios/113/8113_ori_jose_alvalade.jpg

http://commondatastorage.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/1384963.jpg

Back to Top
madox View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 16-Jul-2009
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote madox Quote  Post ReplyReply #1917 Posted: 06-Aug-2010 at 02:14
Интересна идеја. Со примерот со стадионот на Спортинг симпатично изгледа стадионот и кога е празен Yes

Edited by madox - 06-Aug-2010 at 02:16
Back to Top
kara View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kara Quote  Post ReplyReply #1918 Posted: 08-Aug-2010 at 11:13
Па да бидам искрен и мене ми се допаѓа оваа идеја со стадинот на спортинг.
Но сепак би сакал да биде нешто наше, нешто препознатливо.
Но на крај и најбитно, кога ќе се наполни стадионот нема да се гледаат какви се столчињта.
Така да многу и не гледам на тој дел, пред се би сакал да стадионот биде многу функционален и корисен, а како столчињата ќе бидат поставени и најмалку е битно.

Поздрав

Edited by kara - 08-Aug-2010 at 11:18
@LEK$
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1919 Posted: 08-Aug-2010 at 22:11

Од Срџан Адамович -skyscrapercity, српскиот форум..... проверете има одлични репоратажи за Скопје...

Back to Top
Goran34 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Goran34 Quote  Post ReplyReply #1920 Posted: 09-Aug-2010 at 06:08
SmileApplauseBravo mnogu ubavi fotki za stolicinata preteravte toa moze da se smeni podocna ne e golem problem i vaka izgleda mnougu ubavo.Za nekolku meseci ako prodolzat so isto tempo mozat da gi zavrsat i istok i zapad da da zalici na sporska arena golema kako imeto sto go nosi. Toa sto me i vo oci dravata okolu stadionot treba da se isecat i da se posdat drva sto ne rastat visoko za da istakne stadion .Drugo koj bese toj slepec sto dade dozvola na gradejne na taa grda zgrada do stadion go grdi celiot prostor toj sto stavi potpis vo urbanizam treba da se strela Bash. Nemal dve cisti vo glata ili sega ima pari vo gebot.
Bravo decki mogu ubavi fotki.
pozdrav na siteSmile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9495969798 209>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.750 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.