build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фудбалски стадиони во Македонија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 08-Oct-2010 at 21:27
Ама стадионот е по концесија на ФФМ така мислам, исто како градски,што значи ФФМ го гради односно ако помогне нешто владата и УЕФА, јас мислам дека е изговор тоа клубот немал ниту денар 
Back to Top
Паметњаков View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 17-Jul-2010
Location: /
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Паметњаков Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 09-Oct-2010 at 09:58

Како што ми кажа газдата на Маџари Солидарност ФФМ дале само столчиња за другото клубот покрил!

Ултрас!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 14-Oct-2010 at 15:34
Кој, како и дали го користи ќумурното „Павел Шатев“?
Среда, 13 Октомври 2010 18:50

Natasa%20KUMURNO%20001

Во битолската јавност деновиве кружат различни информации за тоа дека игралиштето „Павел Шатев" или како што е познато „ќумурното игралиште" или воопшто не се користи или пак само делумно се искористува. Од општината Битола, која е надлежна за ова игралиште демантираат. Велат дека игралиштето е дадено на бесплатно користење на фудбалските клубови во градот, на пример ФК Јени маале, ФК Баир и други. Инаку ова игралиште беше пуштено во употреба летово.

Natasa%20KUMURNO%20002

Беше изградено како дел од проектот на Агенцијата за млади и спорт „50 помошни фудбалски игралишта" низ целата држава. Потоа Агенцијата одлучи иралиштето да го даде во надлежност на локалната самоуправа, која пак сега води постапка за вадење на имотен лист за објектот. Според информациите до кои дојде Тера телевизија, се чека да заврши изградбата на тениското игралиште па и за него и за „Павел Шатев" да се најде начин како да се стопанисуваат, затоа што засега не се во дејноста на ниту едно комунално претпријатие во градот. Игралиштето располага со трибини, соблекувални, дренажен систем и систем за рефлектори за одржување на натпревари во вечерните часови. Покрај тоа може да се користи и за играње на меѓународни фудбалски натпревари.

Natasa%20KUMURNO%20003

Една од целите на овој спортски објект е да се продолжи традицијата и повторно голем број фудбалери да излегуваат од фудбалските школи во Битола.

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 15-Oct-2010 at 01:37
Previous
1.Извор?
2.Знаеш ли зошто се вика „ќумурното игралиште“?


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 23-Dec-2010 at 03:32

Работнички ќе управува со воените игралишта во паркот

Фудбалскиот прволигаш Работнички на привремено користење доби 3.400 квадратни метри атрактивна локација зад салата во Градскиот парк што досега беше во надлежност на Министерството за одбрана на Македонија. Се работи за локација што ги опфаќаше игралиштата за кошарка, ракомет и мини-голф.

Владата на седница донесе одлука за давање на привремено користење на недвижнини на здружението на граѓани ФК Работнички - Скопје, лоцирана на катастарската парцела во Центар 1 во сопственост на РМ. Недвижнините со оваа одлука се даваат без надомест во период на користење од седум години. Примопредавањето ќе се изврши во рок од 30 дена пишува во официјалната одлука излезена во „Службен весник“ на 20 овој месец.

И од Работнички ја потврдија одлуката. Велат дека тоа било иницијатива од страна на клубот со цел повторно да заживее овој простор и да се искористи за подобри спортски резултати на долг период.

- Одлуката е како резултат на нашата блиска соработка со Министерството за одбрана, но поради тоа што сме соседи со овој комплекс. Првичната еднократна инвестиција ќе чини 150.000 евра, а потоа ќе го одржуваме и тековно - истакна Игор Анѓеловски, спортскиот директор на клубот од Дебар Маало.

Тој додаде дека при поднесувањето на иницијативата до Владата, бил приложен и елаборат, како и 3Д-анимација за тоа како ќе изгледа возобновениот комплекс. http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=53E2BE32A8C1C74F8FC1F2AEE72E41B7
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 23-Dec-2010 at 21:53


Редно беше   Cheers

Особено сега со изградбата на западната трибина, дефинитивно има потреба за реорганизација на тој простор.
Back to Top
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 28-Feb-2011 at 02:21
Zdr na site po barajne na poveke clenovi na ovaj forum otvoriv nov topik opsto fudblska infrakstrutura i fudbal vo Makedonija.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 28-Feb-2011 at 11:01
Ја преместив темата на посоодветно место и ја преименив.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 02-Mar-2011 at 10:41
Одлична нишка
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 26-Mar-2011 at 10:57
Фудбалско игралиште во Општина Аеродром(спроти спортската сала Јане Сандански)

трибини

теренот(фали уште да се соодветно обележи)


Уште една фотка од трибините

Поглед кон соблекувалните

влез во теренот(фали да се поплочи со бекатон плочки и поврзе со пешачката патека)

соблекувални(исто така фали да се поплочи и поврзе со пешачката патека и со паркингот)

Околината

Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 26-Mar-2011 at 12:27
Помошните инфраструктурни објекти со мали димензии се најдобра можност да се изгради нешто современо, експериментално... локален пример: кој бил бо РЦ Сарај сигурно ја видел соблекувалната - мала трибина, проект на Кубеш.

А ова овде.. Селска коперација. Па уште и двоводен кров на објект од 5 метри..   
Back to Top
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 02-Apr-2011 at 02:46
Ne znam zosto tolku golema tribina ova ke bidi za mal lokalen klub a pak soblekuvnlite pozadi gol
za prosperitet na mal klub treba soblekuvani kancelarija a isto klubska prostorija za druzejne mal bar i kujna za da mozi klub da opstanuva za vreme na trenizi i natprevari da se prodava sendvici i pialoci za da se odrzava i opstanuva klubot.
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 04-Apr-2011 at 04:29
Originally posted by Cloverstack

Редно беше   CheersОсобено сега со изградбата на западната трибина, дефинитивно има потреба за реорганизација на тој простор.


Ako ti e ovaa vest pricina za radost-sekoja cest.Si dale sami na sebe!?Kako be toa se zema od vojska da se dade na nekooi bilmezi na koristenje?I koj e toj FK Rabotnicki da dobiva takvo nesto?Klub so 6-7 navijaci vo Skopje.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 04-Apr-2011 at 08:02
Така нормално, армијата е трансформирана како што е, не влегуваме со кои цели и зашто, имотот станува за грачанска употреба и следствено касарните и ваквите објекти, воено здравство и се останато се трансфоримира во нормални капацитети. ФК Работнички исполнувал услови и го земал на одредено време на користење.
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 11-Apr-2011 at 09:27

Ме интересира дали некој има информација колку фудбалски игралишта се изградени до сега, а уште колку останаа да се градат?

Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 13-Apr-2011 at 17:44
Новото фудбалско игралиште ПИШТИ !!!


Подобра трева има во некоа ливада отколку во игралиштево
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 13-Apr-2011 at 19:25
Соблекувалната изгледа е типски објект. Ова ми ги надмина очекувањата. Значи 50 пати градат иста кооперација...

Знам дека е нешто поскапо, меѓутоа ова би била можност за 50 различни соблекувални.. Или барем една добра, па нека се префабрикува. Ајде да не давам перверзни стилски предлози..
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 17-Apr-2011 at 15:31

Ново фудбалско игралиште во Василево

Подобри услови за тренинг и натпревари, подобри резултати, но и повеке публика на трибините. Ова се само дел од придобивките со изградбта на новото фудбалско игралиште во општина Василево. Функционира скоро девет месеци,а истото е дел од владиниот проект за изградба на 50 помошни фудбалски игралишта.

,,Пред изградбата на ова фудбалско игралиште натпреварите И тренинзите на екипите на ФК Василево И ФК Василево јуниор се одвиваа во многу примитивни услови во однос на сега кога имаме стандардизирани услови.Ова фудбалско игралиште е така направено овде да може да се одигруваат И мегународни натпревари.,,рече Славе Андонов - претседател на ФК Василево

Освен подобри резултати,изградбата на новото фудбалско игралиште во Василево донесе и зголемен интерес кај младите за тренирање со што се овозможува  И развој на младинскиот фудбал .

,,Имаме зголемување на интерест за фудбалот,тоа се  пред се младинците,почнувајки од најмалите категории па до првата екипа на ФК Василево.Ние пред тоа игравме во Градашорци.,, вели Панче Ристовски тренер на ФК Василево.
 
Во рамките на владиниот проект за изградба на 50 помошни фудбалски игралишта досега се изградени 28 игралишта во повеке општини во државата.20 од нив веке имаат издадено одобрение за употреба, а останатите 22 се отпочнати со градба согласно дефинираната динамика на Агенцијата за млади и спорт. Вкупната вредност на овој проект со кој ке се надмине долгогодишниот проблем од недостаток на спортска инфраструктура која претставува основа за развој на фудбалот изнесува 600 милиони денари.

http://daily.mk/cluster3/70085e8f7c20f7c2e1cd2ea245f72dee/690350
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 21-Apr-2011 at 12:50
Пуштено во употреба фудбалското игралиште hpjsllfdl-t.jpg 21.04.2011
Со пригодна церемонија, свечено беше пуштено во употреба новото фудбалско игралиште во Гостивар кое се изгради во рамките на владиниот проект и Агенцијата за млади и спорт.

Во име на локалната самоуправа на присутните им се обрати претседателот на Советот на Општина Гостивар д-р Фадил Зендели кој го поздрави пуштањето во употреба на овој спортски терен но воедно изрази загриженост поради одредени потези на владата кои му штетат на процесот на децентрализација во областа на спортот како една многу значајна гранка на општествениот живот.

“Веруваме дека нема да ни се повтори одлуката на Владата на Република Македонија од пред неколку месеци, каде што на општина Гостивар му се одзеде фудбалскиот стадион и спортската сала. Посакуваме ова да му припаѓа на минатото и да не се повтори повеќе. Се надеваме дека соработката во правец на децентрализацијата на спортските објекти да продолжи во позитивна насока и така сите заедно да дадеме свој придонес за заедничкото добро на сите граѓани”, истакна Зендели.

Пригоден говор на оваа свеченост, одржаа и премиерот Никола Груевски, вицепремиерот Абдулаќим Адеми и директорот на Агенцијата за млади и спорт.

Новото фудбалско игралиште овозможува услови за одигрување на професионални фудбалски натпревари и истото располага со трибини со капацитет за 500 гледачи, соблекувална, дренажен систем, како и осветлување за играње на фудбал во доцните вечерни часови.
http://www.gostivari.gov.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=927&Itemid=1
Back to Top
Pametnjakovic View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 27-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Pametnjakovic Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 21-Apr-2011 at 17:55
http://kurir.mk/republika/proekti/27013-Gradskiot-stadion-vo-Stip-dobi-stolcinja
СКОПЈЕ ОБЕДИНЕТО ЗА - ВАРДАР!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.