build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража кај НУБ Св.Климент Охридски

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Катна гаража кај НУБ Св.Климент Охридски
    Posted: 13-Mar-2011 at 05:02
Последниве 2-3 дена се заградува просторот до НУБ „Св.Климент Охридски“, но како по обичај, нема никаква табла. Дали се работи за некоја интервенција на паркот, некој споменик или можеби зграда?


The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-Mar-2011 at 05:08
Od ovoj plan i pokraj toa shto mu e nadvor od opfatot i se gleda samo stara podloga so park shto vrska nema, sepak se poznava ulichka so nekako v vlez. Dali se raboti za nekakov objekt s podzemna garaza ili pa samo garza, za shto nemame najava, ne e jasno. Sledi denovive da vidime shto ke se sluchuva, no mene me naveduva od toa shto go kazuvash deka e ogradeno i od ova vlez/izlez vo planot deka se raboti za zgrada.

http://opstinacentar.gov.mk/resources/internal/file_views/1202/1_DUP%20PRESVETA%20BOGORODICA.jpg
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Mar-2011 at 14:16
Пред 2-3 години се трубеше дека тука ќе има катна гаража. Сепак од тогаш многу поактуелни станаа други локации за гаражи, некои и почнаа да се градат, а оваа одамна не е воопшто спомната. Земајќи го тоа во предвид, навистина многу чудно делува тоа што просторот се оградува...
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Mar-2011 at 14:35


Насловот на нишкава со прашалникот!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Mar-2011 at 09:16
Денеска видов дека кај влезот во градилиштето поставиле рампа на која има логоа од Макоил. Но немора да значи дека ќе биде бензинска, нели Макоил доби некои тендери и за други работи скоро?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-Mar-2011 at 11:38
Макоил ја доби катната гаража кај плоштадот.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-Mar-2011 at 12:56
Тогаш јасна е работата. Или подземен паркинг, или катна гаража. Иако можеби е потребна една бензинска во строгиот центар (најблиску се кај Транспортен Центар од едната, и карши Соборниот Храм од другата страна), воопшто не ми оди на таа локација, блиску до административни објекти од типот на НУБ, МАНУ и судовите.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Mar-2011 at 15:28
Не е на плоштад гаражата туку таа до собрание.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Mar-2011 at 16:01
Чекај, каде треба да има гаража кај собрание? Да не мислиш на подземен паркинг?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Mar-2011 at 16:02
Toa e. Pozadi dom na arm. Na toa livadicheto shto trebashe da ima podzemen.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 27-May-2011 at 12:10
ПОКАНА

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, во 14 часот, ќе присуствува на поставувањето на камен-темелникот на катна гаража која ќе биде градена од страна на "МАК ОИЛ", во близина на НУБ "Свети Климент Охридски". 

Потоа во 14:30 часот, градоначалникот Трајановски ќе присуствува на свеченото пуштање во употреба на монтажното паркиралиште во Општина Аеродром (булевар „Србија“ во непосредна близина на Полициската станица).


http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=4256&mid=482&tabId=1&tabindex=0
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 27-May-2011 at 15:13


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 27-May-2011 at 15:19
Поставен камен темелник на катната гаража спроти Судска палата

Премиерот Никола Груевски, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајаноски и градоначалникот на Општина Центар, Владимир Тодоровиќ денеска присуствуваа на поставување камен темелник на новата катна гаража лоцирана во близина на Националната универзитетска библиотека “Климент Охридски“, спроти Судска палата.

“Инвестицијата на оваа катна гаража ќе придонесе за разрешување на проблемот со паркирање на овој дел од градот каде многу граѓани имаат потреба за посета на околните институции“, рече Тодоровиќ и истакна дека решавањето на овој проблем започна уште пред околу осум месеци.

Инвеститорот Мите Јовановски, директорот на МАКОИЛ рече дека планира катната гаража, со капацитет од 265 паркинг места да биде завршена за 210 работни места. 

Град Скопје за изградба на оваа катна гаража од Буџетот издвои 3,5 милиони евра.

Моментално во изградба се три катни гаражи, од кои две ги гради Град Скопје, а една Општина Центар. Наскоро ќе почне изградба на уште две катни гаражи, со што вкупниот број на понудени паркинг места во градот ќе биде некаде околу 3.000. http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=86996&kategorija=1
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 27-May-2011 at 15:44
...да биде завршена за 210 работни места.


Веројатно денови?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 27-May-2011 at 15:54
Вака на прв поглед не е ништо посебно, но мислам дека има надеж.
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 27-May-2011 at 17:47
Originally posted by alexgizh

...да биде завршена за 210 работни места.


Веројатно денови?


Да да денови мислеле. Сега правев груба пресметка, земено во предвид празници, спојувања, лоши временски услови(поради зимата), би требало ова време идната година да биде отворена и да функционира

П.С: Ова треба да е тест за Макоил и нивната способнотс за градење катни гаражи. Незнам на која страна во вест поврзана за оваа катна гаража кажаа дека Макоил планира градба на 4 или 6 катни каражи :S
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 27-May-2011 at 22:16
1


2


3


4
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 28-May-2011 at 01:34
Просто е неверојатно какви атрактивни локации се арчат за гаражи.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 28-May-2011 at 11:05
Originally posted by fichot

Просто е неверојатно какви атрактивни локации се арчат за гаражи.


Не е тоа толку страшно, тоа едноставно дел од еволуцијата на еден град, кога економијата во однина за минимум некои 10-15 години рипне и се покаже голема потреба од деловен простор, многу едноставно или може да се пренамени или сруши и изгради деловен простор на истата локација, нормално се тоа приватни инвеститори би го правеле на кои им се исплати таков потфат. Во основа тогаш ако економијата стане и до толку доволно силна најверојатно ќе почнат да се создаваат многу повеќе исклучиво подземни гаражи,

Edited by mirakuliks - 28-May-2011 at 11:06
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 28-May-2011 at 11:20
Steta sto niz centarot se gradat golem broj katni garazi namesto podzemni parkinci. Vo centar ima mnogu atraktivni lokacii sto za zal se upotrebuvaat za katni garazi namesto hoteli, banki, restorani, nesto atraktivno za gradot. Se nadevam deka ova kje bide poslednota katna garaza vo toj region(centar), i opstinarite da pomislat na nekoj podzemen parking, t.e namesto katni garazi mozat da se gradat podzemni parkiulista kako kaj sobranieto.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.