build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Новоизградени џамии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 91011
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3696
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 14-Jan-2018 at 21:03
Има туристи и од регионот а за другите од европа истотака може атракција да биде. Има луѓе што никогаш не влегле во џамија
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1140
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 14-Jan-2018 at 21:21
Па не верувам дека би било атракција, пошто се гради во близина на викендиците, и нема некоја емпресионивна архитектура,  а кој би биле тие од европа од што би дошле на шапка ? Некој од Италија, Герамнија? Австрија ?. Тоа место требаше да иде во напредок и развивање поправка на жичарата, обезбедување на пакринг место, реконструкција на патот, реконструкција на хотелите, итн, а не да се внесе во религиозни- политички дебати. Едно лично прашање дали на ски-центрите во Швајцарија има џамија или црква ? А италјанец или германец, никад не би дошол на шапка, зашто они си имаат илјада пати подобри ски-центри. Србите си го имаат Копаоник, Бугарите - Банско, Словенците ги имаат алпите.....


Edited by Dragan - 14-Jan-2018 at 21:22
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3696
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 14-Jan-2018 at 22:20
Па затоа ти кажувам дека многу се од регионов косово албанија тие се муслимани барем еден дел. Во Швајцарија такво нешто немаш а тие имаат се што ние немаме па затоа зошто да немаме ние нешто што тие го немаат? Фокусирање кон европа е добро но не треба да направиме copy paste туку да си имаме свој стил.
Да си знаеш дека нашиот стил е далеку поинтересен од другите особено кон европските држави.
Во Швајцарија во базел во последните 30 или повеќе години не се градил верски објект а црквите се повеќе за концерти, според мене не е ок.
Сега не оди по швајцарски стил, тие имаат банкноти до 4 јазици, замисли го ова кај нас хаха ромски да ти стој наместо 50 ден ќе биде 5милрада😂
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 757
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 15-Jan-2018 at 00:52
my Macedonia причината зошто генерално на туристички места се избегнува градењето на религиозни објекти е зошто имаат поларизираќки ефект, а туристичките места имаат интерес да бидат што е понеутрални и религиозно и политички за да покријат поголем број на потенцијални муштерии.
Ова не нешто Швајцарско или европско ова е генерална светска логика.
Тука не се вбројуваат историски религиозни објекти, бидејќи тие повеќе се гледаат како историски атракции.

Edited by mirakuliks - 15-Jan-2018 at 00:53
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11105
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 15-Jan-2018 at 09:07
Споредете ја големината на црквава:со големината на џамијава:Нека има џамија на Шапка, нема да пречи. Но, да има нормална големина што нема да ја издвојува од околните објекти, и не мора да има минаре високо сто метри (карикирам). Може да има фасада од камен, да се вклопи со околните викендици, на пример. Ако е скромна градба што ќе ги задоволува потребите на верниците, зошто да не. Но мене ова не ми личи на скромна градба.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 91011

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.