build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 14-Jan-2018 at 21:03
Има туристи и од регионот а за другите од европа истотака може атракција да биде. Има луѓе што никогаш не влегле во џамија
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1166
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 14-Jan-2018 at 21:21
Па не верувам дека би било атракција, пошто се гради во близина на викендиците, и нема некоја емпресионивна архитектура,  а кој би биле тие од европа од што би дошле на шапка ? Некој од Италија, Герамнија? Австрија ?. Тоа место требаше да иде во напредок и развивање поправка на жичарата, обезбедување на пакринг место, реконструкција на патот, реконструкција на хотелите, итн, а не да се внесе во религиозни- политички дебати. Едно лично прашање дали на ски-центрите во Швајцарија има џамија или црква ? А италјанец или германец, никад не би дошол на шапка, зашто они си имаат илјада пати подобри ски-центри. Србите си го имаат Копаоник, Бугарите - Банско, Словенците ги имаат алпите.....


Edited by Dragan - 14-Jan-2018 at 21:22
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 14-Jan-2018 at 22:20
Па затоа ти кажувам дека многу се од регионов косово албанија тие се муслимани барем еден дел. Во Швајцарија такво нешто немаш а тие имаат се што ние немаме па затоа зошто да немаме ние нешто што тие го немаат? Фокусирање кон европа е добро но не треба да направиме copy paste туку да си имаме свој стил.
Да си знаеш дека нашиот стил е далеку поинтересен од другите особено кон европските држави.
Во Швајцарија во базел во последните 30 или повеќе години не се градил верски објект а црквите се повеќе за концерти, според мене не е ок.
Сега не оди по швајцарски стил, тие имаат банкноти до 4 јазици, замисли го ова кај нас хаха ромски да ти стој наместо 50 ден ќе биде 5милрада😂
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 15-Jan-2018 at 00:52
my Macedonia причината зошто генерално на туристички места се избегнува градењето на религиозни објекти е зошто имаат поларизираќки ефект, а туристичките места имаат интерес да бидат што е понеутрални и религиозно и политички за да покријат поголем број на потенцијални муштерии.
Ова не нешто Швајцарско или европско ова е генерална светска логика.
Тука не се вбројуваат историски религиозни објекти, бидејќи тие повеќе се гледаат како историски атракции.

Edited by mirakuliks - 15-Jan-2018 at 00:53
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13759
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 15-Jan-2018 at 09:07
Споредете ја големината на црквава:со големината на џамијава:Нека има џамија на Шапка, нема да пречи. Но, да има нормална големина што нема да ја издвојува од околните објекти, и не мора да има минаре високо сто метри (карикирам). Може да има фасада од камен, да се вклопи со околните викендици, на пример. Ако е скромна градба што ќе ги задоволува потребите на верниците, зошто да не. Но мене ова не ми личи на скромна градба.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13759
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 22-Jan-2018 at 11:21


Edited by Џоле - 22-Jan-2018 at 11:21
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 650
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 22-Jan-2018 at 14:01
Уште ролеркостер еден во дворот и ќе го имаме првио дизниленд на Балканот

Originally posted by my Macedonia


Сега не оди по швајцарски стил, тие имаат банкноти до 4 јазици, замисли го ова кај нас хаха ромски да ти стој наместо 50 ден ќе биде 5милрада😂


Па нели ти беше поборникот за еднаквост на малцинсвата? Или кога е ромски во прашање одма е смешно и апсурдно?

Барем еднаш да излезеше од етноцентричкиот светоглед. Грда е и глупа толкава џамија на Шапка и треба да се руши, исто како што треба и крстот од Водно да се отштрафи од истите причини. Не продавај прикаски за туристи од Косово кои би дошле на Шапка за грда џамија, од вселена се гледа дека чинот е чисто политички.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 22-Jan-2018 at 14:30
Originally posted by hcitrS

Уште ролеркостер еден во дворот и ќе го имаме првио дизниленд на Балканот

Originally posted by my Macedonia


Сега не оди по швајцарски стил, тие имаат банкноти до 4 јазици, замисли го ова кај нас хаха ромски да ти стој наместо 50 ден ќе биде 5милрада😂


Па нели ти беше поборникот за еднаквост на малцинсвата? Или кога е ромски во прашање одма е смешно и апсурдно?

Барем еднаш да излезеше од етноцентричкиот светоглед. Грда е и глупа толкава џамија на Шапка и треба да се руши, исто како што треба и крстот од Водно да се отштрафи од истите причини. Не продавај прикаски за туристи од Косово кои би дошле на Шапка за грда џамија, од вселена се гледа дека чинот е чисто политички.


Дечко знаеш ти дека ромскиот јазик нема граматика? Пред да одиме по тој чекор им треба образованије. За другите малциста барем по образованието добро е.
Не е до рушење, нека бидат а пак за косовските туристи џамијата ќе биде дополнителна услуга. Може да си има и политички аспекти ама е и за молитви. Што веќе се градил, нема да се руши.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12397
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 22-Jan-2018 at 20:52
Originally posted by hcitrS

Барем еднаш да излезеше од етноцентричкиот светоглед.

Не само што нема да излезе, туку секој ден се повеќе се закопува во него. Член е на форумов можеби 10 години, уште од дете. Тогаш имаше 100 пати поразумни и понапредни погледи, неговите тогашни постови влеваа надеж дека новите генерации ќе донесат нова поубава атмосфера во општествово. Денес ми е мака да го читам    Puke


Edited by Cloverstack - 22-Jan-2018 at 20:54
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 22-Jan-2018 at 21:02
Originally posted by CloverstackOriginally posted by hcitrS

Барем еднаш да излезеше од етноцентричкиот светоглед.
Не само што нема да излезе, туку секој ден се повеќе се закопува во него. Член е на форумов можеби 10 години, уште од дете. Тогаш имаше 100 пати поразумни и понапредни погледи, неговите тогашни постови влеваа надеж дека новите генерации ќе донесат нова поубава атмосфера во општествово. Денес ми е мака да го читам    Puke


Нема ниту нема да има позитивно мислење за уривање на верски објекти.   
И мене ми е мака да читам како луѓе овде сакаат да уриваат верски објекти но тоа е тоа, секој си има свое мислење.
Да ова генерација ќе донесе почит за сите верски објекти, ги видовме вашите генерации, борба, националисам и сега пак ,,уривање,,

@hciitrS Чисти провокации што не бива да се коментира понатаму.

Edited by my Macedonia - 22-Jan-2018 at 21:07
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12397
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 22-Jan-2018 at 21:12
Originally posted by my Macedonia


Нема ниту нема да има позитивно мислење за уривање на верски објекти.   
И мене ми е мака да читам како луѓе овде сакаат да уриваат верски објекти но тоа е тоа, секој си има свое мислење.

А што е толку специјално со верските објекти? Особено овие новокомпонираниве? И зошто треба да бидат толерирани додека никнуваат на секој чекор? Приказните за туристи од Косово што ќе доаѓале за џамијата на Шапка кажувај ги на друго место.

Религиозните бљувотини да си ги чувате за себи и престанете на останатите да ни се серете на глава.


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12397
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 22-Jan-2018 at 21:20
Originally posted by my Macedonia


Да ова генерација ќе донесе почит за сите верски објекти


 DohЗнаеш што, треба да се изгради една тотално предимензионирана црква на врвот на Гази Баба, со огромна камбанарија и ѕвоно што ќе ечи во радиус од 30 километри, и плус звучници од 8000000000000 вати, да трешти молитва деноноќно. Мислам дека ќе привлече Српски туристи. И мислам дека треба да ја почитуваш, пошто нели ти си од генерацијата што ќе донесела почит за сите верски објекти.

Nuts
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 22-Jan-2018 at 21:28
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by my Macedonia

Нема ниту нема да има позитивно мислење за уривање на верски објекти.   
И мене ми е мака да читам како луѓе овде сакаат да уриваат верски објекти но тоа е тоа, секој си има свое мислење.
А што е толку специјално со верските објекти? Особено овие новокомпонираниве? И зошто треба да бидат толерирани додека никнуваат на секој чекор? Приказните за туристи од Косово што ќе доаѓале за џамијата на Шапка кажувај ги на друго место.Религиозните бљувотини да си ги чувате за себи и престанете на останатите да ни се серете на глава.

За туристите би било уште една друга услуга пример молитва? А после неколку години ако добиваме странски туристи од други подалечни држави би можел да биде атракција. Зошто? Тебе ти се влошува од ова, си видел веќе се но за странецот особено од европа може една џамија многу интересно да биде, зошто? Дека не видел не влегол никогаш. Мора само за ДЕНЕС да се мисли? Утре што?
Тоа е лично мислење, има луѓе што не трпат верски објекти а за другите е ок, тоа зависи и од респектот кон религијата/религиите и самиот човек како си стојит кон религијата.
Гледам дека пишуваш на плурализам? Кој се тие освен мене? Или ги групираш сите со стилот ,,сите се исти,,? Не ме изненадува, со тоа гледаме до каде ни е државата.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 22-Jan-2018 at 21:33
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by my Macedonia


Да ова генерација ќе донесе почит за сите верски објекти
 DohЗнаеш што, треба да се изгради една тотално предимензионирана црква на врвот на Гази Баба, со огромна камбанарија и ѕвоно што ќе ечи во радиус од 30 километри, и плус звучници од 8000000000000 вати, да трешти молитва деноноќно. Мислам дека ќе привлече Српски туристи. И мислам дека треба да ја почитуваш, пошто нели ти си од генерацијата што ќе донесела почит за сите верски објекти.Nuts


Не ми е познато црква со 8000000 вати, којзнае, можеби од инает ќе се изгради. Е тука не знам дали србите ќе доаѓат, зар не беа тие што не ја прифатиле македонската црква?
Дај олади малку, секој си има свој личен став.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12397
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 22-Jan-2018 at 21:39
Originally posted by my Macedonia

секој си има свој личен став.


Апсолутно. Еве на пример и Андерс Брејвик си има свои лични ставови.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12397
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 22-Jan-2018 at 21:43
Originally posted by my Macedonia

Е тука не знам дали србите ќе доаѓат


Колку што ќе доаѓаат туристи од косово за џамијата на Шапка, толку ќе доаѓаат и туристи од Србија за црквата на Гази Баба.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 22-Jan-2018 at 21:43
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by my Macedonia

секој си има свој личен став.
Апсолутно. Еве на пример и Андерс Брејвик си има свои лични ставови.

Си добил лоша алергија.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 22-Jan-2018 at 21:45
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by my Macedonia

Е тука не знам дали србите ќе доаѓат
Колку што ќе доаѓаат туристи од косово за џамијата на Шапка, толку ќе доаѓаат и туристи од Србија за црквата на Гази Баба.

Не, зборуваме за Шапка, турсистичка локација не Гази Баба
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12397
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 22-Jan-2018 at 21:51

Супер. Тогаш може и на Шапка да се направи една таква огромна црква. Дупло поише туристи!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 22-Jan-2018 at 22:00
Ако нема нека се гради. Ама шу прајме сега со тие што дакаат да уриваат? Дупло работа?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.