build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба на ГТЦ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 69>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Надградба на ГТЦ
    Posted: 13-Nov-2007 at 22:11
1. На што ќе личи оваа крпеница. ГТЦ е можеби до некаде застарен од внатре но од надвор изгледа одлично.
2. Кои се тие новоизградени трговски центри каде избегале муштериите??? ГТЦ сеуште држи примат а единствен друг нормален трговски е Рамстор но далеку. Стандардно пишување на памет.


Во ГТЦ ќе се гради уште еден кат

Александар Момировски  
13.11.2007 19:35

Ресторани, мини голф игралиште и забавен парк, игротеки и нови дуќани. Градскиот трговски центар се проширува. Ќе се гради уште еден кат, на кој се предвидени луксузни објекти.

На површина од 14.000 квадратни метри ќе има нови деловни простории кои акционерското друштво на државата ќе ги издава под закуп. Станува збор за инвестиција од десетици милиони евра, која ќе биде финансирана со државни пари или во соинвеститорство со приватна фирма.

Според информациите на А1, општинските власти веќе дале дозвола за градба, но допрва ќе се бира идејното решение за тоа како ќе изгледа третиот кат на трговскиот. Компаниите во градежниот бизнис треба да ги достават своите предлози.

Во втората фаза ќе се избере фирма која ќе го гради третиот кат, а се очекува изградбата да финишира кон крајот на следната година.

Новиот проект се објаснува како обид на надлежните од ГТЦ да се спротивстават на конкуренцијата, да ги повратат муштериите кои од ГТЦ поминаа во новоизградените трговски центри.


Извор: A1Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Nov-2007 at 00:57


1. Не се сложувам дека трговски изгледа толку добро од надвор. Можеби не е лош, ама сигурно може и треба многу подобро. Што се однесува до тоа дали ќе биде крпеница - и мене ме плаши тоа што можат да го замислат, ама реално сето тоа може да се изведе беспрекорно и ГТЦ да добие спектакуларен изглед без никакво нарушување во функционалноста.

2. За ова се слагам. Иако можда во предвид донекаде ја имаат надоаѓачката конкуренција. Во секој случај ГТЦ има голема почетна предност што е во апсолутниот центар на градот.


Е сега оваа тема ме натера да размислам и за други две теми:

- Што стана со постоечкиот проект за надградба на ГТЦ. Имавме и рендер ама ме мрзи сега да пребарувам по архивите на ССЦ.

- Дали ова уште повеќе ќе ги блокира оние 5 стари грди згради? На таа локација сигурно нема да поминат 20 години пред тие да се актуелизираат... Сигурно не би било тешко ни да се најде приватен капитал за таква работа. Ама главните проблеми со нив би била од една страна сопственоста (тешко кој ќе може да се справи со толкав хаос зашто најверојатно таму има милион сопственици на простор). Од втора страна пристапот и просторот за било каква интервенција. Кога би се обновувале и шминкале темелно, можда и не толку... Ама кога би се одело на рушење и изградба на нови, тоа би било вистински кошмар да се изведе и да се изнесе цел тој материјал од таму, па после да се гради на таков ограничен и фреквентен простор. Не е директно поврзано со темава, ама треба да се размислува на време за да не ги заглавиме таму еднаш засекогаш.


Инаку ГТЦ има свој сајт, ама прилично бескорисен.

http://www.gtcskopje.com.mk/mk/index.asp

Нема слики со поглед на трговскиот (има само слики од продавници). Нема ни податок колкава е површината на центарот... Ако некој знае нека постира... Ме интересира и деловен простор и вкупна површина на целиот трговски.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-Nov-2007 at 08:58
1. mnogu mi e mala verojatnosta deka seto toa dobro kje se obmisli. Garant kje mu stavat 2-3 kupoli i resile rabota. Jas ne bi cackal eden od popristojnite objekti vo Skopje dodeka standardite vo taa bransa ne se dovedat na nekoe normalno nivo i ne se iskluci politikata kompletno od celiot proces.
2. Da verojatno toa mislel pisatelot i jas pomisliv normalno na toa... Ama nemozam da ne se iznerviram koga novinar pisuva prva rabota sto kje mu padne na pamet nezavisno dali e tocna ili netocna.
3. Ne veruvam deka toj render vise vazi (a i mene licno ne mi se svigjase bas)
4. Ne veruvam deka nekoj tamu razmisluva za trajno resenie tuku cisto za malku calam i mnogu profit. Za samite zgradi ne gledam resenie dodeka ne se okrupni sopstvenosta kako sto i ti sam kaza. Do togas kje bidat krpenici kakvi sto se. Ne mi e jasno zosto koga go gradele GTC ne gi srusile ocigledno imale dovolno oset za estetika vekje, kako tie cuda im se vklopuvale vo noviot moderen trgovski centar?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 14-Nov-2007 at 15:16
3. Ни мене не ми се свиѓаше, само се прашував дали тој проект беше официјализиран. Еве што најдов на таа тема од еден стар Утрински

http://217.16.70.245/?pBroj=1581&stID=22730&pR=3

Се добива впечаток дека иако бил нарачан од раководството на ГТЦ, проектот никогаш не дошол ни блиску до реализација. Зошто тогаш го нарачале, си знаат они.
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 14-Nov-2007 at 19:03
povrsinata na GTC bese mislam okolu 114.000sqm 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 14-Nov-2007 at 21:08


Тоа е вкупна површина или површина на деловниот простор?
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Nov-2007 at 07:10
Neznam, samo tocno pamtam koga se gradese ramstor citam deka ramstor ke bidel 21,000sqm a GTC bil 114,000sqm... mora toa da vkupna povrsina sose podzemnoto parkiraliste najverojatno, posto duri najnoviot trgovski vo belgrad koj se otvori ovoj mesec e nesto nad 80,000sqm a velat bil najgolem na balkanot!?
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 15-Nov-2007 at 11:14
Рамстор без делот на НЛБ Тутунска е 14.000 м2.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 15-Nov-2007 at 12:54
Originally posted by UrbanFreak

Рамстор без делот на НЛБ Тутунска е 14.000 м2.Овој податок веројатно се однесува само на поршината на локацијата
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 15-Nov-2007 at 14:07
Овој податок веројатно се однесува само на поршината на локацијата
Да сосе паркингот
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Nov-2007 at 12:59
 
 

ГТЦ ќе порасне за еден кат

Владата планира да изгради уште еден кат на трговскиот центар, при што би се добил нов деловен простор со површина од 121.000 квадратни метри

Градскиот трговски центар во следната година ќе почне да се надградува со уште еден кат, најавува раководството на акционерското друштво. Директорот на ГТЦ, Аго Абазовски вели дека иницијативата за нов кат е дел од владината политика за дооформување на овој капитален објект, при што би се добил нов деловен простор со површина од 121.000 квадратни метри. Проширувањето на овој капитален објект, кој делумно е ставен под заштита од Конзерваторскиот центар Скопје, ќе се одвива преку Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор.

За доградбата на ГТЦ има и соодветна маркичка, односно новиот кат е предвиден со измените и дополнувањата на детаљниот урбанистички план за Мал ринг, што Советот на Општина Центар ги донесе пред два месеца. За паркирање на зголемениот број возила што би ги предизвикала надградбата, во планот е предвиден подземен паркинг под Паркот на жената-борец.

Според Абазовски, еден дел од новиот кат ќе биде над ГТЦ, а друг дел ќе излегува кон зградата на ЕСМ. Дуќаните ќе бидат издавани под закуп под прифатливи услови, а како содржини се предвидуваат продажбен простор, простор за забава, игротека, мини-голф и други модерни содржини што ќе бидат примамливи за граѓаните.

- Ваква размисла постоела уште при изградбата на ГТЦ. Со дополнителниот кат ќе се дозаокружи оформувањето на објектот како една целина. Постојат идеални услови за да се реализира идејата, оти најгоре на објектот има слободен простор. Само ќе треба да се зајакне издржливоста на објектот - вели Абазовски.

Според него, градежните зафати нема да го попречуваат нормалното работење на останатиот дел од трговскиот.

Конечниот изглед на новиот кат ќе биде познат откако ќе се распише конкурс за идејно решение.

- Ќе се формира комисија од еминентни стручњаци од областа на архитектурата, градежништвото итн., кои ќе дадат оценка за идејното решение, бидејќи сепак станува збор за капитален објект. Потоа ќе побараме градежна дозвола од Општина Центар - потенцира Абазовски.

Засега се' уште не се направени процени колку ќе чини изградбата на катот, но Абазовски смета дека ќе бидат потребни неколку милиони евра. Нема ниту конечна одлука од Владата за тоа колку пари таа ќе издвои за изведбата.

- Се' што ќе градиме ќе биде во согласност со Владата - дециден е Абазовски.

Изградбата на катот би требало да почне кон средината на наредната година, а да заврши до средината на 2009 година.

- Доколку ни биде понуден софистициран и полумонтажен материјал, кој најмногу би одговорал за изградбата, работата би одела побрзо - вели Абазовски.

Градскиот трговски центар е акционерско друштво, во кое 97 отсто од акциите се во државна сопственост, а најголем дел од дуќаните се во приватна сопственост.

Анела Петрова

 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Nov-2007 at 16:13
Владата планира да изгради уште еден кат на трговскиот центар, при што би се добил нов деловен простор со површина од 121.000 квадратни метри

Ова е дефинитивно преголема бројка и едноставно не може да биде точна. Единствено може да биде вкупна површина на целиот трговски после проширувањето. Ако е точен податокот дека моменталната површина е 114.000, тогаш станува збор за проширување од 7000 метри квадратни, што иако не е толку многу, за кровот ми изгледа реално.
Ќе се формира комисија од еминентни стручњаци од областа на архитектурата, градежништвото итн., кои ќе дадат оценка за идејното решение, бидејќи сепак станува збор за капитален објект. Потоа ќе побараме градежна дозвола од Општина Центар

Би сакал да верувам дека ова ќе биде компетентна и одговорна комисија, ама искуството ми кажува дека ќе постават неспособни полтрончиња и ќе се протуркаат интересите и замислите на разноразни профитери и забегани „архитекти“. Ми останува да се надевам дека времето ќе ме побие за ова.

Иначе за дозвола од општина центар нормално не треба воопшто да стравуваат. Додека е Аларова градоначалник, општина центар експресно ќе излегува во пресрет на сите желби на владата (какви и да се), зашто веќе е очигледно дека така си ја купува слободата. Ама за неа има сосема доволно материјал - ако не овие, некои наредни ќе можат комотно да ја сместат каде што припаѓа.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Nov-2007 at 15:32
Originally posted by Cloverstack


Ова е дефинитивно преголема бројка и едноставно не може да биде точна. Единствено може да биде вкупна површина на целиот трговски после проширувањето. Ако е точен податокот дека моменталната површина е 114.000, тогаш станува збор за проширување од 7000 метри квадратни, што иако не е толку многу, за кровот ми изгледа реално.


~40.000 kvadrati e osnovata na GTC sose Stopanska banka, Soravia, Holiday Inn, stanbenite zgradi sto strcat itn. Me mrzese da gi smetam posebnite poligoni za da vidam kolku e tocno GTC. Verojatno 114.000 e povrsinata na delovniot prostor sto go ima GTC  na  site 4 nivoa vkupno (ama uracunato so delovniot prostor se do kejot sto vo golem del ne e GTC tuku e samo spoeno/zalepeno so nego). Mislam deka ovaa brojka ja imam sretnato i porano, ednaska go imame ova diskutirano i na SSC (mislam vo prviot Skopje Const. Thread) ama me mrzi da kopam. Pamtam deka brojkata bese nad 100k. 


Ovaa prosta matematika se vadi od Google Earth, covek moze nemoze da dobie pretstava kolkava e tocno kvadraturata ama kjes konta deka dogradbata nemoze da bide 114k. Toa e normalno premnogu rabota za doticniot novinar (verojatno i za bilo koj drug novinar). Sekogas e polesno da se napise glupost i dezinformacija.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Nov-2007 at 15:59


Добра анализа

Тие 114.000 се веројатно само деловен простор, но ако е така тука е вклучен „поширокиот дел од трговскиот“
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 12-Dec-2007 at 22:23
Ја најдов сликата од стариот рендер од пред 6-7 години Puke

кој само смислува вакви перверзии...
Edited by pbanks - 12-Dec-2007 at 22:28
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 12-Dec-2007 at 22:31
Абе ова чудо наводно добило некоја награда негде у Америка... Nuts Нормално ништо битно, којзнае од каков ранг била таа награда...


Иначе моето мислење за стариов предлог е горе доле тука со твоето: Puke
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 21-Feb-2008 at 22:15
Еве уште еден никаков проект Ohno. Подобар од оној ГТЦ 2001 ама сепак никаков. Ова е како на Ристиќева да изградиме 2-3 стаклени  ката. Постоечката структура нема никаква врска со доградбава, ама баш никаква.@lslcrews ова го сликав од реклама на ЈПСДП. Спомна дека татко ти работи таму или така нешто. Можеш да набавиш рендери да го погледнеме идејново решение убаво?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 21-Feb-2008 at 22:40
Ај ќе видам ако можам нешто.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 21-Feb-2008 at 22:43
Јас го имам видено ова, ама мислам дека не е идејното решение, туку само нешто што наликува на кат, од недостиг на вистински рендер. Ова ама апсолутно не личи на никаква надоградба и на никаков рендер, затоа не верувам дека треба да се земе здраво за готово. А во случај да биде ова, или пак нешто слично на ова, воопшто нема да го личи... Ohno
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 21-Feb-2008 at 22:44
Абе ова трговскиот ќе го напраат оранжерија, и ќе го уќањаат како све друго. Трговскиот е од отворен тип и нема што сега да глумиме рамстор. Ова  урбано дивјаштво исто како заградените тераси што ги има милион низ градов. Може да се реновира само и притоа да се придрржува кон оригиналниот проект. Треба продавниците да бидат некои што би привлекле луќе, а не шаховски клуб и канцеларии. И уште една работа. Ме ќуди што треба да биде таа големата недопраена тераса што гледа накај лумикс.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 69>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.484 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.