build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба на ГТЦ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5859606162 69>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3611
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #1181 Posted: 21-Jun-2015 at 21:02


интересно фич да не имаш абер колку чинел тогаш бетонот, или армaтурата 



Edited by Max - 21-Jun-2015 at 21:03
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1182 Posted: 21-Jun-2015 at 21:08
БДП на СФРЈ во 1970 е 14.6 милијарди долари. Колку што знам Македонија има удел од 5%.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1183 Posted: 24-Jun-2015 at 17:20
Originally posted by Glava

Да имало барем 10% слобода на говор и демократија од она што денес го има, Црквата и верниците никогаш не би дозволиле изградба на ГТЦ врз темелите на една од централните цркви во срцето на Скопје.

Одговорете на неколку прашања и ќе препознаете во одбрана на што застанувате.
Reality Check:

1) Дали ГТЦ е изграден без никаква консултација на локалното население и со насилно одземање на имоти од Црквата (колку што знам дури и црквата морале да ја дорушат затоа што не била целосно оштетена)?

2) Дали изгледот на ГТЦ бил предмет на јавна дебата? Имало ли алтернативни решенија за ГТЦ?

3) Колку чинела изградбата на ГТЦ во тоа време? Ајде да пресметаме крајна цена на чинење во тогашни динари и да видиме колку тие пари би вределе денес? Еве на пример во однос на вкупниот БДП на РМ во тоа време колкав % претставувал трошокот за изградба на ГТЦ?
4) Дали ГТЦ има функционален изглед? Дали некој воопшто ги користи нефункционалните надворешни скали (куп бетон со скулптурен изглед) и премини од приземјето кон првиот спрат? Каква функционалност играат празните балконски простори на првиот спрат кои гледаат кон Жена Парк?

колку е прекрасно што наводно она што се прави во демократска држава од 21-ви век сеуште се споредува со она што кај нас најверојатно се смета за најмрачниот и најзатупениот период од историјата иронијата е и парадоксалноста на ваквите аргументи е неверојатна
на страна иронија, теоретски невозможно е да се споредува трошењето денес и тогаш
дури и да е споредливо, тука никогаш проблем на дебата не била сумата на средствата, туку начинот на кој се потрошени... извини, ама едно е да изградиш објект, а друго е да си лепиш стиропорни фасади ко во албум со сликички
за црквата не ми ни збори, ептен ми е смучено од нејзе... од толку сите што се сентиментално поврзани со таа црква, везе немаа дека воопшто постоела се додека не дојде на виделина идејата за изградба на црква на плоштад
насилно одземање на имот од црквата? верувај дека во последниве 20 години тоа и е дупло вратено и крајно арогантно и нехристијански шефува со него...

дали ГТЦ има функционален изглед? има, само не е коплетиран, а доуништен е од кобниот период на транзиција и сеопшт хаос... всушност, за тоа тука сите се буниме, што сето тоа можеше на некој начин да се среди, да се импровизира и да се надгради, ама тие кои требаше да го средат, го докусурија со психопатски идеи

Edited by zabegan - 25-Jun-2015 at 02:36
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1184 Posted: 24-Jun-2015 at 18:23
А на Србите не им било срам да ја изградат црквата над турски гробишта?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1185 Posted: 25-Jun-2015 at 09:03
Видете, нам ни е потребна единствено истрајна граѓанска акција ако се обидат да го реализираат ГТЦ според решението на сезнајниот архитект Ж. Тоа значи протести, окупирање на трговскиот центар, петиции до странски институции, односно директна акција за да се спречи сето ова.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #1186 Posted: 25-Jun-2015 at 20:57
Originally posted by zabegan

Originally posted by Glava

Да имало барем 10% слобода на говор и демократија од она што денес го има, Црквата и верниците никогаш не би дозволиле изградба на ГТЦ врз темелите на една од централните цркви во срцето на Скопје.

Одговорете на неколку прашања и ќе препознаете во одбрана на што застанувате.
Reality Check:

1) Дали ГТЦ е изграден без никаква консултација на локалното население и со насилно одземање на имоти од Црквата (колку што знам дури и црквата морале да ја дорушат затоа што не била целосно оштетена)?

2) Дали изгледот на ГТЦ бил предмет на јавна дебата? Имало ли алтернативни решенија за ГТЦ?

3) Колку чинела изградбата на ГТЦ во тоа време? Ајде да пресметаме крајна цена на чинење во тогашни динари и да видиме колку тие пари би вределе денес? Еве на пример во однос на вкупниот БДП на РМ во тоа време колкав % претставувал трошокот за изградба на ГТЦ?
4) Дали ГТЦ има функционален изглед? Дали некој воопшто ги користи нефункционалните надворешни скали (куп бетон со скулптурен изглед) и премини од приземјето кон првиот спрат? Каква функционалност играат празните балконски простори на првиот спрат кои гледаат кон Жена Парк?

колку е прекрасно што наводно она што се прави во демократска држава од 21-ви век сеуште се споредува со она што кај нас најверојатно се смета за најмрачниот и најзатупениот период од историјата иронијата е и парадоксалноста на ваквите аргументи е неверојатна
на страна иронија, теоретски невозможно е да се споредува трошењето денес и тогаш
дури и да е споредливо, тука никогаш проблем на дебата не била сумата на средствата, туку начинот на кој се потрошени... извини, ама едно е да изградиш објект, а друго е да си лепиш стиропорни фасади ко во албум со сликички
за црквата не ми ни збори, ептен ми е смучено од нејзе... од толку сите што се сентиментално поврзани со таа црква, везе немаа дека воопшто постоела се додека не дојде на виделина идејата за изградба на црква на плоштад
насилно одземање на имот од црквата? верувај дека во последниве 20 години тоа и е дупло вратено и крајно арогантно и нехристијански шефува со него...

дали ГТЦ има функционален изглед? има, само не е коплетиран, а доуништен е од кобниот период на транзиција и сеопшт хаос... всушност, за тоа тука сите се буниме, што сето тоа можеше на некој начин да се среди, да се импровизира и да се надгради, ама тие кои требаше да го средат, го докусурија со психопатски идеи
И, мене како граѓанин ми е смачено од таа југокомунистичка носталгија што владее меѓу црвената бирократија низ Центар, а ГТЦ им е симбол на владеењето на нивните дедовци. Видиш за секоја теза има контра теза. ГТЦ се распаѓа повеќе од три децении, ако толку им значеше што не го реновираа?


За црквата повеќето не знаеа, затоа што и не треба да знаат, нели? Не се секирај, многу луѓе знаеа дека тука имало црква, дека таа црква на нај педерски начин беше урната од тогашниот атеистички систем на вредности, но целта ги оправдува средствата, а МПЦ е нераскинлив дел од македонската култура и традиција сакал некој тоа да го признае или не. Многу повеќе од југокомунистите и партизаните.
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #1187 Posted: 25-Jun-2015 at 21:00
Бидејќи таму имало црква, сега Ж ќе направи мол. За инает на црвената буржоазија..Супер логика.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15044
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1188 Posted: 25-Jun-2015 at 21:37
За жал, логиката е одамна избегана од налудничавите проекти на лицето Н.Г. Видовме дека се работи само за гол интерес, и тоа од најкрволочните новопечени капиталисти, замаскирани како патриоти. Но да не излегуваме од темата, иако не сме излегле, барем засега.
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1189 Posted: 26-Jun-2015 at 09:43
Значи, да резимираме, нашиот премиер Н.Г. го добива правото да си го дизајнира ГТЦ според принципот „Ало Миле ми текна“ поради тоа што на местото на ГТЦ имало црква? Или да бидеме појасни, власта се обидува да се сведе на нивото на еднопартиски комунистички систем, да се сведе на неговото ниво за да се пресмета со него. Притоа, таа применува мерки кои се далеку по долни и недемократски и од самиот тогашен систем. Нема нормален архитектонски конкурс и нема слободна мисла на архитекти. Само она што го зацртал диктаторот мора да се спроведе како идејно решение!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1190 Posted: 28-Jun-2015 at 04:38
Originally posted by Kid_A

Originally posted by zabegan

Originally posted by Glava

Да имало барем 10% слобода на говор и демократија од она што денес го има, Црквата и верниците никогаш не би дозволиле изградба на ГТЦ врз темелите на една од централните цркви во срцето на Скопје.

Одговорете на неколку прашања и ќе препознаете во одбрана на што застанувате.
Reality Check:

1) Дали ГТЦ е изграден без никаква консултација на локалното население и со насилно одземање на имоти од Црквата (колку што знам дури и црквата морале да ја дорушат затоа што не била целосно оштетена)?

2) Дали изгледот на ГТЦ бил предмет на јавна дебата? Имало ли алтернативни решенија за ГТЦ?

3) Колку чинела изградбата на ГТЦ во тоа време? Ајде да пресметаме крајна цена на чинење во тогашни динари и да видиме колку тие пари би вределе денес? Еве на пример во однос на вкупниот БДП на РМ во тоа време колкав % претставувал трошокот за изградба на ГТЦ?
4) Дали ГТЦ има функционален изглед? Дали некој воопшто ги користи нефункционалните надворешни скали (куп бетон со скулптурен изглед) и премини од приземјето кон првиот спрат? Каква функционалност играат празните балконски простори на првиот спрат кои гледаат кон Жена Парк?

колку е прекрасно што наводно она што се прави во демократска држава од 21-ви век сеуште се споредува со она што кај нас најверојатно се смета за најмрачниот и најзатупениот период од историјата иронијата е и парадоксалноста на ваквите аргументи е неверојатна
на страна иронија, теоретски невозможно е да се споредува трошењето денес и тогаш
дури и да е споредливо, тука никогаш проблем на дебата не била сумата на средствата, туку начинот на кој се потрошени... извини, ама едно е да изградиш објект, а друго е да си лепиш стиропорни фасади ко во албум со сликички
за црквата не ми ни збори, ептен ми е смучено од нејзе... од толку сите што се сентиментално поврзани со таа црква, везе немаа дека воопшто постоела се додека не дојде на виделина идејата за изградба на црква на плоштад
насилно одземање на имот од црквата? верувај дека во последниве 20 години тоа и е дупло вратено и крајно арогантно и нехристијански шефува со него...

дали ГТЦ има функционален изглед? има, само не е коплетиран, а доуништен е од кобниот период на транзиција и сеопшт хаос... всушност, за тоа тука сите се буниме, што сето тоа можеше на некој начин да се среди, да се импровизира и да се надгради, ама тие кои требаше да го средат, го докусурија со психопатски идеи
И, мене како граѓанин ми е смачено од таа југокомунистичка носталгија што владее меѓу црвената бирократија низ Центар, а ГТЦ им е симбол на владеењето на нивните дедовци. Видиш за секоја теза има контра теза. ГТЦ се распаѓа повеќе од три децении, ако толку им значеше што не го реновираа?


За црквата повеќето не знаеа, затоа што и не треба да знаат, нели? Не се секирај, многу луѓе знаеа дека тука имало црква, дека таа црква на нај педерски начин беше урната од тогашниот атеистички систем на вредности, но целта ги оправдува средствата, а МПЦ е нераскинлив дел од македонската култура и традиција сакал некој тоа да го признае или не. Многу повеќе од југокомунистите и партизаните.
не другар, ти не сфаќаш, она што го коментираш како негативно е од потполно ист карактер со тоа што се прави денес... и не ми е јасно како истото она што се критикува и наводно се обидува да се исчисти, се користи истовремено како изговор и како оправдание на се што се прави денес

логиката не ти е на место од старт што и да кажеш... демек црквава што до вчера сигурен сум дека не знаеше дека постои (како прво не е на МПЦ која не знам како ја ставаш во контекст овде), е повредна од се што постоело на нејзино место пред и после нејзе...

не сум Југоносталгичар, напротив, за многу работи ја мразам Југославија, ама работите што се зборат низ чаршија за тој период, во однос на културата и архитектурата во земјава, се тотални глупости, да не речам булшит
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1191 Posted: 27-Jul-2015 at 02:22
Некој да им каже на јапанциве дека не бива вака?
Промаи, прокиснување, чуда, врагои. Ќе им пропадне трговскиов.



http://www.porta3.mk/trgovski-centar-so-parkovi-i-vodopadi-na-pokrivot/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1192 Posted: 16-Aug-2015 at 16:40

Фотки од изградбата на ГТЦ, хронолошки подредени:

1


2


3


4


5


6


7

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1193 Posted: 16-Aug-2015 at 16:47
Честитки за напорот што го имаш вложено Кловер. Јас искрено се надевам дека ова би можело да прерасне во содржина од поголем обем, со соодветен текст. ГТЦ како тема многу ретко се третира, се сеќавам дека пред некој месец излезе книгата „111 тези за ГТЦ“ и ништо друго нема на оваа тема.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1194 Posted: 16-Aug-2015 at 16:54
Заслугата во најголем дел е на форумашот Staro Skopje, три од овие фотки ги има постирано он во други нишки, и јас досега воопшто ги немав видено, за разлика од други фотки кои кружат по нетов. Човекот поседува архива која злато вреди  Applause


Edited by Cloverstack - 16-Aug-2015 at 16:56
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1195 Posted: 16-Aug-2015 at 20:47
На линков има фотографии од локали низ градов (меѓу кои и од ГТЦ, од кои издвоив неколку) во 90тите

Југобанка


„Коњопој“


Слаткарница „Европа“


Бомбониера „Европа“
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1196 Posted: 21-Jan-2016 at 21:22
Проектот за надгрдба


мене многу ми личи на Карлтон Хаус во Лондон
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 678
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #1197 Posted: 22-Jan-2016 at 09:25
Исти се!
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3611
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #1198 Posted: 24-Feb-2016 at 11:40


уште целер и кратавици да нафрлат за пандишпанот да завлече и на солено таман ко зелен стаклен кров, може и витражен 

туку да не ти се верува колку сме креативни, итно да го именуваат тој реон ко Европски Империјализам, тримфалката е француска, обелискот германска копија, а ГТЦ англиски спотер, али со канадски приврзок ко соравија

фали уште ЕСМ да потсеќа на некој шпанско-итаљански кастел, и тоа е тоа империјалистичка гужва наспроти Македонското Собрание склепано во неовизантиски т.е. руски стил, бар оригиналниот проект го есапеле за таков [1]

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1199 Posted: 25-Feb-2016 at 02:43
Originally posted by Navigator

Исти се!
само што Карлтон хаус е сериозно испроектиран објект од старт и достоен претставник на својот стил, а ова нашево е несериозна фотошопска шљаканица креирана на базата од пусти детски желби
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 678
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #1200 Posted: 25-Feb-2016 at 10:43
Originally posted by zabegan

Originally posted by Navigator

Исти се!
само што Карлтон хаус е сериозно испроектиран објект од старт и достоен претставник на својот стил, а ова нашево е несериозна фотошопска шљаканица креирана на базата од пусти детски желби
Точно! Право во целта, како и секогаш.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5859606162 69>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.441 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.