build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба на ГТЦ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2324252627 65>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12066
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #481 Posted: 04-Jun-2013 at 19:20
Originally posted by Bojan10

Во ред, ама твојот став нема да доведе до поубав ГТЦ, тоа ми е поентата, на крај што ќе биде, зошто времето си иде фасадите се нижат...


А зарем „барок“ ќе доведе до поубав или можеби пофункционален ГТЦ?

Инаку мое мислење е дека кога нешто е толку погрешно како ова, и кога во нешто толку ќе се забега како во ова наше лудило наречено Ск2014, тогаш помирливоста и обидот да се направи барем малку „поубаво“ е сосема погрешен пристап. Единствен правилен пристап кога работите толку ќе излезат од контрола е целосно неприфаќање и спротиставување. Со вакво лудило не се прави компромис!


Edited by Cloverstack - 04-Jun-2013 at 19:21
Back to Top
Dukac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 7
  Quote Dukac Quote  Post ReplyReply #482 Posted: 04-Jun-2013 at 19:26
http://www.build.mk/?p=14272 onaka za sporedba
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #483 Posted: 04-Jun-2013 at 21:06
Две високософистицирани мислења на кои налетав по темните сокаци на фејсбук

подобро да е барок, отколку да остане вакво комунистичко ">


Целосно ја подржувам промената на фасадата на ГТЦ од комунистички стил во нов модерен барок


Позадината на сето ова е толку проста и толку плитка, што тотално ја убива смислата за било каква издржана дискусија. Олицетворена во горните два коментари.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #484 Posted: 04-Jun-2013 at 21:07


Инаку... ете ви нов архитектонски правец дефиниран од вториот мислител.

Модерен барок
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7074
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #485 Posted: 04-Jun-2013 at 21:32
Originally posted by Bojan10

Sampionov so idiotski multipliciranite kupoli isti kako od zgradata na vodovod vadljda na konkurs dobil.
A posto ne gi znam po ime i prezime i po reputacija, te molam kazi mi dali nekoj od TOP arhitektite na Makedonija se javil na konkurs da napravi na primer "barokna" zgrada.

Jas samo MOLAM da ni pokazat deka barokot moze da bide i ubav i da pleni, a ne na dve - na tri sklepani resenija.

Ne sme slepi, gledame deka se forsira toj stil, ne znam da go definiram, od vremeto na monarhiite, AMA NESMASNO se napraveni mnozinstvoto od zgradite. Daje ve molam, ne se pravete deka ne gledate, takvo nesto baraat, napravete go podobro od ovie sto ne znaat a se javuvaat da si zemat pari posto nikoj drug ne go preferira toj pravec, NE ZNAM od kakvi pobudi...
не значи дека ако насилно се форсира некоја глупост, дека треба да се игра на орото... мислам дека не постои ниеден архитект, дури ни оние најбрилијатните на светов, што може успешно, без никакви последици да го преслече ГТЦ во псеудо бароков што се бара кај нас
уште помалку пак, искусен архитект што се уднесува професионално, би ти кажал дека не е прифатливо, на постоечки објект со своја форма и концепт, да му се додава нов концепт тотално неповрзан со претходниот


Edited by zabegan - 04-Jun-2013 at 21:36
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1623
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #486 Posted: 04-Jun-2013 at 21:42
Originally posted by pbanks

Две високософистицирани мислења на кои налетав по темните сокаци на фејсбук
<span id=".reactRoot114.:0:1:1:comment675096659174027_2570448.:0.:1.:0.:1.:0.:0.:0:1"></span><span -ft=""tn":"K"" id=".reactRoot114.:0:1:1:comment675096659174027_2570448.:0.:1.:0.:1.:0.:0.:0:2"><span id=".reactRoot114.:0:1:1:comment675096659174027_2570448.:0.:1.:0.:1.:0.:0.:0:2.:0"><span id=".reactRoot114.:0:1:1:comment675096659174027_2570448.:0.:1.:0.:1.:0.:0.:0:2.:0.:0">подобро да е барок, отколку да остане вакво комунистичко "></span></span></span></span>
<span id=".reactRoot114.:0:1:1:comment675096659174027_2570464.:0.:1.:0.:1.:0.:0.:0:1"></span><span -ft=""tn":"K"" id=".reactRoot114.:0:1:1:comment675096659174027_2570464.:0.:1.:0.:1.:0.:0.:0:2"><span id=".reactRoot114.:0:1:1:comment675096659174027_2570464.:0.:1.:0.:1.:0.:0.:0:2.:0"><span id=".reactRoot114.:0:1:1:comment675096659174027_2570464.:0.:1.:0.:1.:0.:0.:0:2.:0.:0">Целосно ја подржувам промената на фасадата на ГТЦ од комунистички стил во нов модерен барок</span></span></span>
Позадината на сето ова е толку проста и толку плитка, што тотално ја убива смислата за било каква издржана дискусија. Олицетворена во горните два коментари.

Daj te molam kazi go imeto na avtorot na vtorata izjava. Ke go predlozam za Nobelova Nagrada za arhitektura
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #487 Posted: 04-Jun-2013 at 21:44
досадни ми муабетиве... џабе...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #488 Posted: 04-Jun-2013 at 21:45
Originally posted by pbanks

Две високософистицирани мислења на кои налетав по темните сокаци на фејсбук
<span id=".reactRoot114.:0:1:1:comment675096659174027_2570448.:0.:1.:0.:1.:0.:0.:0:1"></span><span -ft=""tn":"K"" id=".reactRoot114.:0:1:1:comment675096659174027_2570448.:0.:1.:0.:1.:0.:0.:0:2"><span id=".reactRoot114.:0:1:1:comment675096659174027_2570448.:0.:1.:0.:1.:0.:0.:0:2.:0"><span id=".reactRoot114.:0:1:1:comment675096659174027_2570448.:0.:1.:0.:1.:0.:0.:0:2.:0.:0">подобро да е барок, отколку да остане вакво комунистичко "></span></span></span></span>
<span id=".reactRoot114.:0:1:1:comment675096659174027_2570464.:0.:1.:0.:1.:0.:0.:0:1"></span><span -ft=""tn":"K"" id=".reactRoot114.:0:1:1:comment675096659174027_2570464.:0.:1.:0.:1.:0.:0.:0:2"><span id=".reactRoot114.:0:1:1:comment675096659174027_2570464.:0.:1.:0.:1.:0.:0.:0:2.:0"><span id=".reactRoot114.:0:1:1:comment675096659174027_2570464.:0.:1.:0.:1.:0.:0.:0:2.:0.:0">Целосно ја подржувам промената на фасадата на ГТЦ од комунистички стил во нов модерен барок</span></span></span>
Позадината на сето ова е толку проста и толку плитка, што тотално ја убива смислата за било каква издржана дискусија. Олицетворена во горните два коментари.Овие се коментари од постот на Миленко на ФБ
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #489 Posted: 04-Jun-2013 at 21:46
Originally posted by pbanks


Originally posted by gjoko

дека има потреба од затворање на објектот има,мислам дека тука нема простор за полемика.а дали треба да се оди со барок,јас мислам не.

порано возевме коли без клима,ама ај сега некого натерај го да купи таква кола.одма ќе почни да мрчи.така е и со ГТЦ.незначи ако порано луѓето прифаќале концепција на ГТЦ како хотел-промаја,и сега дека ќе профатат.

слушам а и приметувам дека оние помладите во Скопје сега им е во тренд да `искачаат` по моловите.зошто не одат во ГТЦ?бидејќи дува од сите страни и воопшто не е пријатно подолго задржување.

можеби треба да се конципира нешто во склад со ТЦ што е прилепен на трговскиот-таа зелената(мислам беше Соравиа)
Па види... Да ставиме демитче на црквиве и манастири наши и евентуално клима уреди. Да ги извадиме фреските и да исполепиме LED екрани по ѕидовите, таман ќе може повеќе фрески да се вртат на едно место, тоа ќе побуди повеќе интерес и повеќе луѓе ќе идат. Може и Мекдоналдс да отвори некоја франшиза и да им даде униформи на поповите да точат кока кола и делат бургери. Е тоа ќе биде бум


Дека во Скопје е трнед кај помладите да шетаат низ моловите е факт,за тоа нема потреба од убедувања.Дека прометот им е многу паднат знам од прва рака бидејќи мој прв братучед има продавница во ГТЦ а неговиот кумашин бутик и кафиќ,и знам колку им е намален прометот поради моловите.Додека не се отворија моловите(конкуренцијата) ,имаше пари да си приушти BMW X6,а сега е малку поинаку.

И најпосле,знам јас кога ќе дојдам во Скопје,моите(сопругата и детето) нескаат ни под точка разно да шетаат во ГТЦ.Дека роба нема,не е точно,значи други се мотивите.

А ова со црквите и слично-тие што сакаат да пазарат и шетаат по молови и трговски,мислам дека еднаш или ниеднаш се влезени во црква или манастир со намера тоа да го сторат,а не случајно да налетаат па да влезат.

Слушам помладите како се договараат кога сакаат да шетаат не одат на друго место,туку или во Џамбо,или во Рмастор или во Сити мол.Зошто?Па пријатно им е шетањето.

И на крај ова затворање не треба да е алиби за барок и коринтски столбови,куполи и што сне незнам
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1906
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #490 Posted: 04-Jun-2013 at 21:46
normalno e objekt koj 50 godini ne e pipnat so prst da ne izgleda privlecno vo ocite na obicniot covek. isto i sto postata,mob, muzej na mkd, vladata, manu itn. da sakase da gi sredi nekoj, da gi prefarba i osvetli pravilno da vidis kako ke svetnea vo poln sjaj.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7074
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #491 Posted: 04-Jun-2013 at 21:49
и дајте веќе сите разберете дека ГТЦ не е само фасада, всушност е многу повеќе од тоа.... всушност, фасадата е толку минималистичка и минлива, затоа што најголем труд е потрошен на функционалноста на објектот, и неговото естетско и функционално интегрирање во околината... и со минималистичка фасада, ГТЦ треба да биде простор во просторот, а не објект
ГТЦ е објект на кој може да му се пристапи буквално од сите можни агли, кон сите негови агли, има своја главна оска/коридор, која е создадена по концептот на чаршијата, има неверојатно функционален гаражен простор и пристап за возила, создава целина со паркот жена-борец и кејот, и сето тоа е направено пред своето време... единствено што остана нерешено се кулите над него и неговиот атрактивен, но неискористен покрив
фактот што некои неандарталци несвесно ќе го упропастат сето тоа, поради нивните фасадни вкусови, е навистина жалосен... може да збориме за неадекватноста на брутализмот, ама ГТЦ е објект кој во себе има голема архитектонска вредност која во нормални земји би била заштитена и би се одржувала и почитувала
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7074
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #492 Posted: 04-Jun-2013 at 21:56
и не ми е јасно каде видовте дека ГТЦ ја губи својата популарност? уште помалку па ми е јасно како решението за тоа е да се затвори, а уште помалку пак да се преслече во некоја квазимодо верзија на класицизам???


Edited by zabegan - 04-Jun-2013 at 21:57
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #493 Posted: 04-Jun-2013 at 22:04
Originally posted by ШперОвие се коментари од постот на Миленко на ФБ


Тие се
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1623
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #494 Posted: 04-Jun-2013 at 22:21
Originally posted by zabegan

и дајте веќе сите разберете дека ГТЦ не е само фасада, всушност е многу повеќе од тоа.... всушност, фасадата е толку минималистичка и минлива, затоа што најголем труд е потрошен на функционалноста на објектот, и неговото естетско и функционално интегрирање во околината... и со минималистичка фасада, ГТЦ треба да биде простор во просторот, а не објектГТЦ е објект на кој може да му се пристапи буквално од сите можни агли, кон сите негови агли, има своја главна оска/коридор, која е создадена по концептот на чаршијата, има неверојатно функционален гаражен простор и пристап за возила, создава целина со паркот жена-борец и кејот, и сето тоа е направено пред своето време... единствено што остана нерешено се кулите над него и неговиот атрактивен, но неискористен покривфактот што некои неандарталци несвесно ќе го упропастат сето тоа, поради нивните фасадни вкусови, е навистина жалосен... може да збориме за неадекватноста на брутализмот, ама ГТЦ е објект кој во себе има голема архитектонска вредност која во нормални земји би била заштитена и би се одржувала и почитувала

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #495 Posted: 04-Jun-2013 at 22:42
Забеган,разговарам одвреме на време со двајца од газдите во ГТЦ(а тие имаат многу пријатели меѓу останатите сопственици) и сите се жалат на намален промет со секое отворање на некој од моловите.

И да се разбериме,јас не сум запнал како пијан за плот за затворање на објектот од страните.Ако сакаат газдите нека го остават уште поотворен.За ова тие си одлучуваат преку управен одбор,а за стилот дали барок или друго нешто......Мислам дека ако одат на барок,владата ќе им фрли пари,а ако одат со друго решение ќе се прави на мутава.така јас мислам
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12603
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #496 Posted: 04-Jun-2013 at 22:51
Кој гарантира дека кога ГТЦ би се затворил (барокно или модерно, сеедно) ќе се зголеми прометот на продавниците? Ако ги земаме младите за репер, тие одат во другите затворени трговски центри заради содржините кои се нудат таму (кафулиња, ресторани за брза и „бавна“ храна, кино-сали, куглани, модни продавници итн. итн.) Сè додека во ГТЦ главната понуда ќе биде турска и кинеска стока, не верувам дека нешто посериозно ќе се смени во обртот на пари кај продавниците.
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #497 Posted: 04-Jun-2013 at 23:01
Моловите ја имаат онаа предност за која евреите ја применуваат уште поодамна,научена од свое искуство.

Имено кај еврејските дучани има неколку правила:

-да нема степеници на влезна врата ни нагоре ни надолу,
-вратите по можност да се пошироко отворени,
и најважно дуќанот да е на две улици(ќош).

Ова кај моловите си го има во старт.Вратите се ширум отворени(ако и воопшто има врати на многу од дуќаните),така да луѓето слободно влегуваат и излегуваат од еден во друг дуќан.

Кај ГТЦ тоа е малку поинаку.Тргаш врата,од ладно влегуваш во топло,па ако останиш подолго ти е веќе жешко,се раскопчуваш,излегуваш да одиш во друг дуќан па повторно ти застудило,и на крај одмавнуваш со раката и си заминуваш.И нормално следниот ден одиш во мол.

психологијата на пазарењето не треба да се потцени.Ова се учи на многу иниверзитети(нешто и сум читал во студенски денови)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7074
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #498 Posted: 04-Jun-2013 at 23:02
Originally posted by gjoko

Забеган,разговарам одвреме на време со двајца од газдите во ГТЦ(а тие имаат многу пријатели меѓу останатите сопственици) и сите се жалат на намален промет со секое отворање на некој од моловите.

И да се разбериме,јас не сум запнал како пијан за плот за затворање на објектот од страните.Ако сакаат газдите нека го остават уште поотворен.За ова тие си одлучуваат преку управен одбор,а за стилот дали барок или друго нешто......Мислам дека ако одат на барок,владата ќе им фрли пари,а ако одат со друго решение ќе се прави на мутава.така јас мислам
а на што се должи тој намален приомет? сигурно не на фасадата...
најпрво, менаџментот на ГТЦ не му одговара, со оглед на тоа каков комплекс е ГТЦ (и Пбанкс погоре гледам истото го пишал), а како второ, дури и оној менаџмент ГТЦ што го има, е неверојатно катастрофален
само тоа знаат сите, да се бунат, навикнати од монополот на ГТЦ сега сеуште чекаат да им врнат пари и да не мрдаат со мал прст, наместо да се соочат со фактот дека постои конкуренција и дека треба да се адаптираат на неа (не преку фасадата)

и не ми е јасно како заторање на ГТЦ би довело до поголем промет? баш напротив, најголемиот промет на ГТЦ се должи на тоа што луѓе низ него поминуваат како пешаци, и секогаш ќе биде жив, се додека е отворен... дури и тоа со моловите се моментални трендови кои евентуално се напуштаат, и Рамстор беше мол, па ете го сега каде е... ама ГТЦ секогаш бил количински полн, во секое време од денот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7074
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #499 Posted: 04-Jun-2013 at 23:03
Originally posted by Џоле

Кој гарантира дека кога ГТЦ би се затворил (барокно или модерно, сеедно) ќе се зголеми прометот на продавниците? Ако ги земаме младите за репер, тие одат во другите затворени трговски центри заради содржините кои се нудат таму (кафулиња, ресторани за брза и „бавна“ храна, кино-сали, куглани, модни продавници итн. итн.) Сè додека во ГТЦ главната понуда ќе биде турска и кинеска стока, не верувам дека нешто посериозно ќе се смени во обртот на пари кај продавниците.
тоа е тоа Thumbs%20Up
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7074
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #500 Posted: 04-Jun-2013 at 23:11
Originally posted by gjoko

Моловите ја имаат онаа предност за која евреите ја применуваат уште поодамна,научена од свое искуство.

Имено кај еврејските дучани има неколку правила:

-да нема степеници на влезна врата ни нагоре ни надолу,
-вратите по можност да се пошироко отворени,
и најважно дуќанот да е на две улици(ќош).

Ова кај моловите си го има во старт.Вратите се ширум отворени(ако и воопшто има врати на многу од дуќаните),така да луѓето слободно влегуваат и излегуваат од еден во друг дуќан.

Кај ГТЦ тоа е малку поинаку.Тргаш врата,од ладно влегуваш во топло,па ако останиш подолго ти е веќе жешко,се раскопчуваш,излегуваш да одиш во друг дуќан па повторно ти застудило,и на крај одмавнуваш со раката и си заминуваш.И нормално следниот ден одиш во мол.

психологијата на пазарењето не треба да се потцени.Ова се учи на многу иниверзитети(нешто и сум читал во студенски денови)
многу безвезен муабет пушти сега... каква врска има ГТЦ како објект со тоа какви се влезовите во дуќаните?
и аман веќе со моловиве, по твојава логика треба и старата чаршија да ја претвориме во мол, нешто што и некој друг го пиша погоре...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2324252627 65>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.