build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба на ГТЦ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 67>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 18-Apr-2008 at 11:27
мене супер ми изгледа, но за екстра ако додадоа 2 прозорци со линиа на сегашните (прозорец на секј 2ри блок на фасадата) на 2та слика на сегашната изградба ќе изгледа уште поарно imo.пс. Дали тие старите  згради се стабени или дел од ГТЦ? Изгледаат како стамбени. Ако можат тие да се рушат или обноват и можда тоа место да се употреби како за хотел, и да ГТЦ да се претвори во еден центар со повеќе намери.


Edited by shyes - 18-Apr-2008 at 13:27
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 18-Apr-2008 at 13:32
tie se stanbeni zgradi i ne veruvam deka nekad bi gi srusile
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 18-Apr-2008 at 15:28
„Станбени“ се, ама веројатно најголем дел е претворен во канцелариски простор.

Не знам дали некогаш ќе се оди на нивно рушење, но и ако се прави реконструкција, таа треба да биде многу темелна и скапа. Исто така треба да се превземе нешто што е можно побргу. Онакво ругло крајно го урнисува имиџот на цел град.
Back to Top
STEVEY View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote STEVEY Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 30-May-2008 at 17:02
ОДЛИЧНА РАБОТА!!! Владо, Дејан и компанија навистина направиле одлична работа!!! Најсолидно проектираниот и изведениот објект во Македонија  до сега, ке добие ново руво. Многу ми е драго што нешто вакво повторно ќе зазивее, а сето тоа нема да биде нападно.  KEEP UP THE GOOD WORK!
Back to Top
STEVEY View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote STEVEY Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 30-May-2008 at 17:08
А станбените кули нема теорија што мозе да ги сруши. Ако тие ги рушат ќе пада и ГТЦ. При изградбата, објектот на ГТЦ е всаден во нив или беше обратно (не ми текнува). А кога почнале да ја копаат градезната јама, морале делумно да се откопаат и стопите на тие кули и завладеал огромен страв да не лулне некоја 9ка и да однесе се јабана....
Back to Top
STEVEY View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote STEVEY Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 30-May-2008 at 17:11
Но се завршило како што треба и денес го имаме ГТЦ!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 30-May-2008 at 17:16


Епа чим е таква работата, тогаш им треба барем навистина темелна реконструкција, со која од надвор тотално ќе го сменат ликот.

Вакви какви што се, ми се повраќа од нив Puke


Edited by Cloverstack - 30-May-2008 at 17:16
Back to Top
STEVEY View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote STEVEY Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 30-May-2008 at 17:19
Btw, кој рендер софтвер е користен за ГТЦ , да не знае некој?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 30-May-2008 at 17:25
Треба Владимир да знае, он ги има правено рендерите и проектот.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 22-Jul-2008 at 16:45
ima li nekoj ideja vo vrska so ovie proekti
http://picasaweb.google.com/volclub/DogradbaNaGTC
me mrzese da gi uplodiram slikite , videte gi proektive za GTC koi se predvideni stvarno ima nekoi poubavi realizirani proekti od sega postoeckiot sto ke se dograduva

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 17-Sep-2008 at 18:46
ГТЦ според мене е еден од најголемите хаос објекти во Скопје.
Милион нејасни ходници како лавиринти, едни делови се вакви, други онакви, со еден збор = ШАРЕНО, пет гадни кули штрчат од нејзе, има многу ѓубре, делот од кај паркот Жена Борец е ужасен, особено таму кај што има клупи кои се слабо заградени, а до нив има дупка која оди директно во паркингот, така да многу е лесно некој да падне.

Глупо е и што Соравија е буквално залепена за ГТЦ.

Ако направат доградба, уште повеќе ќе го упропастат.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 17-Sep-2008 at 19:54
Originally posted by maestro13

ГТЦ според мене е еден од најголемите хаос објекти во Скопје.
Милион нејасни ходници како лавиринти
Нема ама баш ништо нејасно. Единствени делови што не се по „шаблон“ се оние каде на местото на стари големи продавници се направени повеќе помали, но тие обично имаат „мапи“, а и онака се премногу мали за да го збунат или дезорјентираат човека.


пет гадни кули штрчат од нејзе
Ова е дефинитивно голем проблем и ваљда набргу ќе дочекаме некаква иницијатива за нивна темелна реконструкција, особено е неопходно да добијат комплетно нови фасади.


има многу ѓубре
Question


Ако направат доградба, уште повеќе ќе го упропастат.
Зависи од квалитетот на доградбата, а одбраниот проект според мене е ОК.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 17-Sep-2008 at 19:59
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by maestro13

ГТЦ според мене е еден од најголемите хаос објекти во Скопје.
Милион нејасни ходници како лавиринти
Нема ама баш ништо нејасно. Единствени делови што не се по „шаблон“ се оние каде на местото на стари големи продавници се направени повеќе помали, но тие обично имаат „мапи“, а и онака се премногу мали за да го збунат или дезорјентираат човека.
пет гадни кули штрчат од нејзе
Ова е дефинитивно голем проблем и ваљда набргу ќе дочекаме некаква иницијатива за нивна темелна реконструкција, особено е неопходно да добијат комплетно нови фасади.
има многу ѓубре
Question
Ако направат доградба, уште повеќе ќе го упропастат.
Зависи од квалитетот на доградбата, а одбраниот проект според мене е ОК.


абе ја вака го сконтав ГТЦ и вака си го знам од мал

п.с. ѓубре има многу во деловите каде што речиси никој не поминува (обично на 1/2 кат)

тоа многу ме нервира

Edited by maestro13 - 17-Sep-2008 at 20:04
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 06-Oct-2008 at 23:31
Нешто се гради на кровот на ГТЦ, и изгледа многу интересно. Изгледа многу слично на рендерот што го видовме неодамна, но се наоѓа на погрешен крај на ГТЦ.

1.2. Се доближив колку што можев повеќе за да сликнам низ решетките


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 06-Oct-2008 at 23:33
Ова се гради од поодамна, едно време шпекулиравме да не има Соравиа врска со ова. Ми делува на нешто диво и дефинитивно нема врска со победничкиот проект за реконструкција на ГТЦ кој колку што знам е само на хартија сега за сега. 

Edited by pbanks - 06-Oct-2008 at 23:34
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 07-Oct-2008 at 11:47
Да бе и јас го приметив ова пред некое време се прашував веќе да не почнале со доградба.

И што би било ова ако се гради на диво?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 29-Oct-2008 at 19:59
На денешната владина седница требало да се одобрат средства за доградба на трговски за еден кат и заградување по примерот на рамстор. Немам инфо дали е усвоена одлука, на денешен дневен ред беше, по се изгледа е. Потворно тоа глумење рамстор! Инаку допвра ќе се носи проект колку што знам и нема да се работи по ниеден од досега познатите.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 29-Oct-2008 at 20:30


Доколку последното што го велиш е точно во Македонија дефинитивно треба да се укинат конкурси кои очигледно немаат никаква намена освен да ни дадат колку толку лажни надежи Ohno
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 29-Oct-2008 at 20:40
Абе изгледа наново ќе има конкурс! Нема да биде тоа некој проект донесен со декрет од страна на премиерот (иако и тоа е можно)! На сајтот на владата нема никаков извештај од седницата па да видам за што точно се работи. Ваљда деновиве ќе дознаеме.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 29-Oct-2008 at 20:42
Originally posted by lslcrew

Абе изгледа наново ќе има конкурс! Нема да биде тоа некој проект донесен со декрет од страна на премиерот (иако и тоа е можно)! На сајтот на владата нема никаков извештај од седницата па да видам за што точно се работи. Ваљда деновиве ќе дознаеме.


А зошто наново конкурс? Што му фали на овој што помина? Ваљда беше пререгуларен Roll%20eyes? Конкурс чини пари зошто после овој да има нов? За жал проектите се донесуваат со декрет и тоа е факт. Дали е тоа премиерот или некое директорче не е ни битно. Начиниот е порешен и зачудувачки дрзок и транспарентен без никој околу да стави прст на чело.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 67>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.